הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2012

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‹ 2008 ארצות הבריתארצות הברית 2016 ›
הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2012
6 בנובמבר 2012

בסך הכל היו 538 קולות אלקטורלים בחבר האלקטורים
היו דרושים 270 קולות אלקטורלים כדי לנצח
שיעור ההצבעה 54.9% (מכלל הזכאים להצביע)[1]
  President Barack Obama, 2012 portrait crop.jpg Mitt Romney by Gage Skidmore 6 cropped.jpg
מועמד ברק אובמה
מיט רומני
מפלגה המפלגה הדמוקרטית המפלגה הרפובליקנית
מדינת מוצא אילינוי מסצ'וסטס
סגן ג'ו ביידן
פול ראיין
אלקטורים 332 206
מדינות 26+ וושינגטון די.סי. 24
מספר הקולות 65,915,795 60,933,504
אחוזים 51.06% 47.2%
ElectoralCollege2012.svg
תיאור ההצבעה במדינות השונות:
המדינות באדום תמכו במיט רומני ובמדינות בכחול הושג רוב לברק אובמה
הזוכה: ברק אובמה

הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2012 התקיימו ביום שלישי, 6 בנובמבר 2012 ובהן נבחר ברק אובמה לכהונה נוספת כנשיא ארצות הברית.

תוצאת הבחירות נקבעה על פי מספר האלקטורים להם זכה כל מועמד. הקצאת מספר האלקטורים לכל מדינה נקבעה בהתאם למפקד האוכלוסין של ארצות הברית משנת 2010. הנשיא וסגן הנשיא הנבחרים הושבעו לתפקיד ב-20 בינואר 2013.

מערכות הבחירות של המועמדים החלו בתחילת 2011. לשלבי ההתמודדות הסופיים הגיעו אובמה, הנשיא המכהן והמועמד מטעם המפלגה הדמוקרטית ומולו מיט רומני, המועמד מטעם המפלגה הרפובליקנית. לסגני הנשיא היו מועמדים ג'ו ביידן סגן הנשיא המכהן ופול ראיין הרפובליקני.

השינויים שחלו במספרי האלקטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד האוכלוסין האמריקני של 2010 שינה את חלוקת האלקטורים בבחירות לנשיאות שנערכו בארצות הברית בשנת 2012 ובבחירות שיערכו בארצות הברית בשנים 2016 ו-2020 במדינות המפורטות להלן.

המדינות בהן חלו השינויים במספר האלקטורים (אלקטורים שהתווספו מסומנים בכחול, אלקטורים שירדו מסומנים בכתום) בעקבות מפקד האוכלוסין האמריקני של 2010
מדינות בהן המפלגה הדמוקרטית זכתה
בשנים 2000, 2004, ו-2008

אילינוי Red Arrow Down.svg 1-
מסצ'וסטס Red Arrow Down.svg 1-
מישיגן Red Arrow Down.svg 1-
ניו ג'רזי Red Arrow Down.svg 1-
ניו יורק Red Arrow Down.svg 2-
פנסילבניה Red Arrow Down.svg 1-
וושינגטון Green Arrow Up.svg 1+

מדינות בהן המפלגה הרפובליקנית זכתה
בשנים 2000, 2004, ו-2008

אריזונה Green Arrow Up.svg 1+
ג'ורג'יה Green Arrow Up.svg 1+
לואיזיאנה Red Arrow Down.svg 1-
מיזורי Red Arrow Down.svg 1-
דרום קרוליינה Green Arrow Up.svg 1+
טקסס Green Arrow Up.svg 4+
יוטה Green Arrow Up.svg 1+

יתר המדינות שבהן
חל שינוי במספר האלקטורים

פלורידה (המפלגה הדמוקרטית ניצחה בשנת 2008, המפלגה הרפובליקנית ניצחה בשנים 2000 ו-2004) Green Arrow Up.svg 2+
איווה (המפלגה הדמוקרטית ניצחה בשנים 2000 ו-2008, המפלגה הרפובליקנית ניצחה בשנת 2004) Red Arrow Down.svg 1-
נבדה (המפלגה הדמוקרטית ניצחה בשנת 2008, המפלגה הרפובליקנית ניצחה בשנים 2000 ו-2004) Green Arrow Up.svg 1+
אוהיו (המפלגה הדמוקרטית ניצחה בשנת 2008, המפלגה הרפובליקנית ניצחה בשנים 2000 ו-2004) Red Arrow Down.svg 2-


Proposed Electoral College 2012.svg
Electoral College 2012.svg
מספר האלקטורים שהוקצו לכל מדינה בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנים 2012, 2016, ו-2020. השינויים שחלו במספר האלקטורים בכל מדינה בעקבות מפקד האוכלוסין האמריקני של 2010, בהשוואה למספר האלקטורים שהוקצו לאותן המדינות במהלך הבחירות לנשיאות בשנים 2000, 2004 ו-2008. המדינות בכחול הן המדינות שהגדילו את מספר האלקטורים; המדינות באפור הן המדינות שבהן מספר האלקטורים נשאר זהה; המדינות בכתום הן המדינות שבהן ירד מספר האלקטורים.

הבחירות המקדימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משום שהנשיא המכהן הדמוקרטי התמודד הפעם על קדנציה שנייה ובשל הפופולריות הרבה שלו במפלגה הדמוקרטית, המירוץ למועמדות במפלגה הדמוקרטית אירע במידה רבה ללא אירועים מיוחדים. תהליך המינוי של מועמד המפלגה לנשיאות במפלגה הדמוקרטית הורכב מפריימריס, שנערכו ב-50 המדינות של ארצות הברית, כמו גם בגואם, פוארטו ריקו, וושינגטון די. סי., איי הבתולה של ארצות הברית, סמואה האמריקנית, ואיי מריאנה הצפוניים. בנוסף לכך, חברי מפלגה בכירים הידועים בתור צירי-על (superdelegates) קיבלו קול אחד בספירה הסופית שנערכה בוועידה הדמוקרטית.

מאחר שאף אחד מהמועמדים האחרים במפלגה הדמוקרטית לא הצליח לצבור כמות משמעותית של קולות צירים, לאובמה למעשה לא היה אף מתמודד בולט בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית. אובמה הבטיח את מעמדו כמועמד הדמוקרטי המשוער ב-3 באפריל 2012 כאשר הצליח לצבור את המספר הצירים (delegates) המינימאלי אשר היה נחוץ על מנת להבטיח את מינויו לתפקיד מועמד המפלגה לנשיאות.

מועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות המקדימות לנשיאות ארצות הברית במפלגה הרפובליקנית 2012

מתמודדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועמדים שפרשו במהלך הפריימריז

הוועידות של המפלגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת הבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עימותי הבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא האמריקני ברק אובמה צופה בעימות שנערך ב-11 באוקטובר 2012 בין המועמדים לתפקיד סגן הנשיא בחדר הישיבות הנמצא על סיפון אייר פורס 1.

הוועדה לעימות נשיאותיים (Commission on Presidential Debates) ערכו ארבעה עימותי בחירות:

  • 3 באוקטובר 2012עימות ראשון בין המועמדים לנשיאות ב"אוניברסיטת דנוור" שבדנוור, קולורדו. העימות נערך בהנחיית ג'ים לרר. העימות עסק בענייני פנים בכלל ובכלכלה בפרט. אובמה נראה עייף ומשועמם, ולעומתו רומני נראה נלהב. בין השאר רומני הבטיח שיסגור את ערוץ הטלוויזיה הציבורי PBS, בו נערך העימות. אחת ההתבטאויות שמשכו הרבה תשומת לב הייתה של רומני, שאמר למנחה לרר "אני אוהב אותך, אני אוהב את רחוב סומסום, אני אוהב את ביג בירד, אבל אני לא רוצה להמשיך ללוות כסף מהסינים כדי לממן את זה". לאחר העימות ברוב הסקרים שנערכו בתקשורת האמריקנית העיד הציבור כי רומני ניצח ביתרון מוחץ בעימות. בנוסף לכך, סקרים נוספים שנערכו בהמשך בתקשורת האמריקנית הראו כי רומני צמצם את היתרון שהיה לאובמה בתחילת הדרך וכי המירוץ ביניהם קרוב מתמיד.[דרוש מקור]
  • 11 באוקטובר 2012 – העימות היחיד שנערך בין המועמדים לתפקיד סגן הנשיא, סגן הנשיא המכהן ג'ו ביידן וחבר הקונגרס פול ריאן, בדנוויל שבקנטקי. העימות נערך בהנחיית מרתה ראדטץ. העימות עסק הן במדיניות פנים והן במדיניות חוץ. בעקבות תבוסתו של אובמה בעימות הקודם והירידה בפופולריות של אובמה בסקרים בעקבות כן, ציפו במטה המפלגה הדמוקרטית שביידן יצליח לגבור על פול ראיין ובכך יקטין את המומנטום שהשיג רומני. הדיון כלל שאלות הנוגעות להתקפה על הקונסוליה האמריקנית בלוב, איראן, מלחמת האזרחים בסוריה, ואפגניסטן. חלק של הדיון שעסק במדיניות פנים כללו שאלות הנוגעות לבריאות, הפלות, החוב הלאומי, הביטוח הלאומי, הביטוח הרפואי והמסים. ביידן נראה הרבה יותר נינוח בעימות מאשר ראיין, והיה התקפי בהרבה. אחת מההתבטאויות של ביידן הייתה "זה שטויות" (" this is a bunch of malarkey") כדי לסתור את דבריו של ראיין. בסופו של דבר לא היה מנצח ברור בעימות, רוב הסקרים שנערכו לאחר מכן בתקשורת האמריקנית הראו כי ביידן הצליח להאט את המומנטום שצבר הקמפיין של רומני בעימות הבחירות הקודם.[דרוש מקור]
  • 16 באוקטובר 2012 – עימות נוסף בין המועמדים לנשיאות ב"אוניברסיטת הופסטרה" בעיירה המפסטד שבמדינת ניו יורק. העימות נערך בהנחיית קנדי קראולי. בעימות זה, אשר נערך בפורמט Town hall meeting, השאלות נשאלו מהקהל שהורכב ממצביעים שהגדירו את עצמם כ"מתנדנדים". כל מועמד קיבל שתי דקות לענות לכל שאלה, ולאחר מכן המועמד היריב קיבל שתי דקות להתייחס ולנסות ולהפריך את טענות יריבו. העימות עסק גם במדיניות החוץ וגם במדיניות הפנים. הדיון כלל שאלות הנוגעות למסים, האבטלה, יצירת מקומות עבודה, החוב הציבורי, אנרגיה ועצמאות ארצות הברית בתחום האנרגיה, זכויות האישה, הגירה חוקית ובלתי חוקית לארצות הברית, ומתקפת הטרור בקונסוליה האמריקנית בבנגאזי שבלוב. בעימות זה אובמה הפיק לקחים מהעימות הראשון והיה הרבה יותר התקפי ו"חי" בעימות, כאשר הוא לא היסס לקטוע את רומני ולסתור את דבריו. במהלך הדיון, המנחה קנדי ​​קראולי התערבה כאשר היא שללה את טענותיו של רומני לפיהם אובמה הכריז על רצח השגריר בלוב כעל פיגוע טרור רק שבועיים לאחר הפיגוע, וציינה שאובמה אכן הכריז על הרצח כעל טרוריזם עוד באותו יום.[7] הקונצנזוס הכללי בקרב הנשאלים בסקרים שנערכו בתקשורת האמריקנית לאחר העימות היה כי אובמה ניצח בעימות.[דרוש מקור]
  • 22 באוקטובר 2012 – העימות האחרון אשר נערך בין המועמדים לנשיאות ב"אוניברסיטת לין" בעיר בוקה רטון שבפלורידה עסק בנושאי חוץ בלבד. העימות נערך בהנחיית בוב שיפר מרשת CBS. הפורמט של העימות היה זהה לזה של העימות הראשון. הדיון כלל שאלות הנוגעות למתקפת הטרור בקונסוליה האמריקנית בבנגאזי שבלוב, תוכנית הגרעין של איראן, האביב הערבי, מלחמת האזרחים בסוריה, יחסי ארצות הברית-ישראל, יחסי ארצות הברית-פקיסטן, המלחמה בטרור, נסיגת הכוחות האמריקאים מאפגניסטן, הגודל של צבא ארצות הברית, יחסי ארצות הברית-סין והסחר של ארצות הברית עם סין. רומני העלה גם בקצרה את הנושא של ההתקוממות המתמשכת במאלי. למרות שהדיון היה אמור להתמקד במדיניות החוץ בלבד, המועמדים שילבו במספר רב של פעמים סוגיות הנוגעות למדיניות הפנים של ארצות הברית, כגון יצירת מקומות עבודה, הגירעון הפדרלי, ומערכת החינוך האמריקנית. בעימות הוזכרו פעמים רבות ישראל ואיראן, כששני המתמודדים ניסו להראות שהם תומכים יותר בישראל ופועלים/יפעלו טוב יותר נגד תוכנית הגרעין האיראנית. אחת ההתבטאויות שמשכו הרבה תשומת לב הייתה תגובתו של אובמה שבאה בעקבות כך שרומני האשים את אובמה בכך שהצי האמריקני קטן בתקופת אובמה, ובתגובה זה השיב כי "היום יש פחות פרשים ורובים עם כידונים". הקונצנזוס הכללי בקרב הנשאלים בסקרים שנערכו בתקשורת האמריקנית לאחר העימות היה כי אובמה ניצח בעימות.[דרוש מקור]

עימות בחירות שכלל את מועמדי המפלגות הקטנות התקיים ביום שלישי ה-23 באוקטובר בשיקגו שבמדינת אילינוי. העימות נערך בהנחיית לארי קינג. גארי ג'ונסון (המפלגה הליברטנית), ג'יל שטיין (המפלגה הירוקה), וירג'יל גוד (מפלגת החוקה) ורוקי אנדרסון (מפלגת הצדק) השתתפו כולם בעימות זה. עימות בחירות נוסף נערך ב-5 בנובמבר בין שטיין וג'ונסון בוושינגטון. העימות נערך בהנחיית טום הרטמן וכריסטינה טובין.

הבחירות הכלליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוצאות הבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין אמפייר סטייט מואר בכחול לאחר שנודע כי אובמה ניצח באוהיו ובעקבות נתון זה הוסק כי אובמה הוא המנצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2012. במידה ורומני היה מנצח הבניין היה מואר באור אדום.
תוצאות הבחירות לפי מחוזות.
נתוני תוצאות הבחירות לפי מחוזות ומדינות כאשר המידע מוצג בצורת Treemap.

בבחירות ניצח המועמד הדמוקרטי אובמה שזכה ב-332 אלקטורים וב-51.06% מקולות הבוחרים (65,915,795 קולות), לעומת 206 אלקטורים ו-47.2% מקולות הבוחרים (60,933,504) שקיבל רומני.[8]

מועמד (מפלגה) סה"כ

אלקטורים

מדינות סה"כ קולות

מצביעים

אחוזים
ברק אובמה (המפלגה הדמוקרטית) 332 26+וושינגטון די.סי 65,915,795 51.06%
מיט רומני (המפלגה הרפובליקנית) 206 24 60,933,504 47.2%
גארי ג'ונסון (המפלגה הליברטריאנית) 0 0 1,275,971 0.99%
ג'יל שטיין (המפלגה הירוקה) 0 0 469,627 0.36%
וירג'יל גוד (מפלגת החוקה) 0 0 122,389 0.09%
רוזאן בר (מפלגת השלום והחופש) 0 0 67,326 0.05%
רוקי אנדרסון (מפלגת הצדק) 0 0 43,018 0.03%
אחרים 0 0 217,148 0.17%
סה"כ   538 50 129,085,403 100.00%
מדינה רומני אובמה
אלבמה 9 -
אלסקה 3 -
אריזונה 11 -
ארקנסו 6 -
קליפורניה - 55
קולורדו - 9
קונטיקט - 7
דלוור - 3
פלורידה - 29
וושינגטון די.סי - 3
ג'ורג'יה 16 -
הוואי - 4
איידהו 4 -
אילינוי - 20
אינדיאנה 11 -
איווה - 6
קנזס 6 -
קנטקי 8 -
לואיזיאנה 8 -
מיין - 4
מרילנד - 10
מסצ'וסטס - 11
מישיגן - 16
מיניסוטה - 10
מיסיסיפי 6 -
מיזורי 10 -
מונטנה 3 -
נברסקה 5 -
נבדה - 6
ניו המפשייר - 4
ניו ג'רזי - 14
ניו מקסיקו - 5
ניו יורק - 29
צפון קרולינה 15 -
צפון דקוטה 3 -
אוהיו - 18
אוקלהומה 7 -
אורגון - 7
פנסילבניה - 20
רוד איילנד - 4
דרום קרולינה 9 -
דרום דקוטה 3 -
טנסי 11 -
טקסס 38 -
יוטה 6 -
ורמונט - 3
וירג'יניה - 13
וושינגטון (מדינה) - 12
מערב וירג'יניה 5 -
ויסקונסין - 10
וויומינג 3 -
סה"כ אלקטורים 206 332

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]