וגטיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Mulomedicina (1250-1375 ca., Biblioteca Medicea Laurenziana, pluteo 45.19)

פּוּבְּלִיוּס פְלַבְיוּס וֶגֶטְיוּס רֶנָאטוּס (Publius Flavius Vegetius Renatus) היה סופר רומאי, שכתב בסוף המאה ה-4 לספירה או בתחילת המאה ה-5 חיבור בענייני צבא ששרד לימינו. מייחסים לו גם את כתיבת הספר בענייני וטרינריה: Mulomedicina ("הטיפול בסוסים ובפרדות").

חיבורו בענייני צבא נקרא Epitoma rei militaris ("תמצית התורה הצבאית"), והוא הקדישו לקיסר ששלט בימיו, שהיה לסברת החוקרים תאודוסיוס הראשון או ולנטיניאנוס השלישי. החיבור נחלק ל-4 ספרים. הספר הראשון עוסק בגיוסם ובאימונם של חיילים חדשים; הספר השני - במבנה ובארגון הלגיון הרומאי; הספר השלישי - באופן ההיערכות לקרב; הספר הרביעי - בלוחמת מצור ובלוחמה ימית. וגטיוס מציין, כי מקורותיו היו כתביהם של קאטו (De re militari), קורנליוס קלסוס, פרונטינוס, פאטרנוס והקונסטיטוציות של הקיסרים אוגוסטוס, טריאנוס ואדריאנוס.

מיחסים לו את אמרת הכנף "הרוצה בשלום יכון למלחמה" (בלטינית si vis pacem para bellum או בדבריו המדויקים של וגטיוס Igitur qui desiderat pacem, praeparet bellum).[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Vegetius: Epitome of Military Science. Translated with notes and introduction by N.P.Milner. Liverpool, Liverpool University Press, 2011 (Second revised edition).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "וגטיוס - על עיקרי המלחמה בים". תרגם מלטינית מאיר שָׂשׂ. "תורן - דפים לבית צים", מס' 48 (יולי 1964) ומס' 49 (אוגוסט 1964). (תרגום החלק הרביעי מחיבורו של וגטיוס, העוסק בלוחמה בים.)
  • Vegetius, The Military Institutions of the Romans (De Re Militari). Trnaslated from the Latin by Lieutenant John Clarke. 1767. Digitized copy in: Digital Attic. (תרגום שלושת החלקים הראשונים בלבד.)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ De Re Militari, הקדמה לספר השלישי, בלטינית [1]; באנגלית [2]
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.