סופרג'יזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט במשמרת שביתה של סופרג'יסטיות בבית הלבן ב-1918

סופרג'יזםאנגלית: Suffrage - זכות הצבעה) הייתה תנועה עולמית שנאבקה למען שוויון זכויות אזרחי לנשים ובעיקר על זכותן להצביע ולהשתתף בבחירות דמוקרטיות. התנועה פעלה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 והובילה לשינויים מהותיים ביחס לנשים ובמעמדן המשפטי במדינות רבות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המהפכה הצרפתית ופרסום הצהרת זכויות האדם של הפרלמנט הצרפתי החלה התעוררות של תנועות פמיניסטיות ברחבי אירופה וארצות הברית. עם זאת, במאה ה-19 עדיין לא הוכרה במרבית מדינות העולם זכותן של נשים להצביע או להשתתף בהליך הדמוקרטי ונשללו מהן זכויות אזרחיות רבות. בשנת 1848 פורסם המניפסט הראשון של תנועת הנשים בארצות הברית, שדרש להכיר בזכויותיהן של נשים נשואות לקניין, לתנועה, להגנה מפני אלימות בעליהן, לגירושים, לתעסוקה במקצועות חופשיים, לחינוך ולזכות הצבעה. המאבק לשוויון זכויות לנשים התעצם לקראת סוף המאה ה-19 וב-1893 הייתה ניו זילנד המדינה הריבונית הראשונה שהעניקה לנשים זכות הצבעה, אם כי הן לא הורשו להתמודד לפרלמנט.

הכינוי "סופרג'יסטיות" הוטבע לראשונה בבריטניה ככינוי לנשים שהיו פעילות בארגוני זכויות נשים רדיקלים כגון WSPU (האיגוד הסוציאלי-פוליטי לנשים). במהרה הפך המונח נפוץ בעולם כולו. הסופרג'יסטיות נקטו בפעולות מחאה רבות החל מהפגנות ותהלוכות וכלה בשביתות רעב, בקשירת עצמן לשערים בשלשלאות, ואף בהצתה עצמית למוות. במיוחד נודע סיפור מותה של הסופרג'יסטית אמילי דייוויסון שנהרגה בעת שניסתה לתפוס את הרסן של הסוס שהיה בבעלותו של מלך בריטניה ג'ורג' החמישי, במהלך מרוץ אפסום דרבי ב-1913. במהלך מלחמת העולם הראשונה חלה הפוגה במאבקן של הסופרג'יסטיות, כתוצאה מתחושת פטריוטיות ומכיוון שמעמד הנשים השתפר במהלך המלחמה, כתוצאה מהמחסור בידיים עובדות.

מאבקן של הסופרג'יסטיות הוביל למתן זכות ההצבעה לנשים בהדרגה ברחבי העולם. בדרך כלל הוענקה בתחילה זכות ההצבעה לנשים נשואות בלבד ונשללה מהן הזכות להתמודד לפרלמנט. בבריטניה הכריז הפרלמנט בשנת 1918 על מתן זכות הצבעה לנשים נשואות מעל גיל 30, ורק בשנת 1928 הוענקה זכות בחירה מלאה. בארצות הברית נקבע ב-1920 התיקון ה-19 לחוקת ארצות הברית אשר העניק זכות הצבעה מלאה לנשים. בשווייץ הוענקה זכות הצבעה מלאה לנשים רק ב-1971.

סופרג'יסטיות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמריקאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]