זלפה (כפר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זלפה הוא כפר בצפון מזרח ואדי עארה הנכלל במעלה עירון.

בזלפה נמנו 156 תושבים במפקד האוכלוסין המנדטורי של 1922 ו-198 תושבים במפקד של 1931[1]. במהלך המרד הערבי הגדול טענו תושבי עין החורש שעקבות התוקפים את קיבוצם הובילו לכפר זלפה[2].

בהתאם להסכם שביתת הנשק בין ישראל וירדן, עבר הכפר לשליטה ישראלית במאי 1949[3]. בשנת 1950 התגוררו בכפר כ-300 תושבים[4]. אנשי הכפר יצרו קשרים עם אנשי גבעת עוז שהחתימו כ-40% מהם על עצומת השלום של מפ"ם[5].

בשנת 1963 הוחל בתכנון ריכוז הקרקעות ופיתוח השטחים לפי בקשת התושבים[6]. הכפר היה מאחרוני היישובים שהיו חסרי מעמד מוניציפלי[7]. לבסוף הוכלל הכפר במועצה מקומית מעלה עירון שהוקמה בשנת 1996. כיום חיים בכפר כ 5000 תושבים בשתי שכונות עיקירות: שכונה מזרחית ושכנה מערבית (الحارة الشرقية والحارة الغربية). הכפר עובר תנופה גדולה של בניה אך קיימת בעיה גדולה מאוד של מחסור בקרקעות לבניה לזוגות הצעירים. בכפר פועלים שירותי בריאות ענפים וחדשניים: 2 מרפאות של קופת חולים כללית, מרפאה לקופת חולים מאוחדת ומספר מרפאות עצמאיות ופרטיות. בכפר יש בי"ס יסודי אחד והוא משרת את כל הכפר. התלמידים עוברים לחט"ב המשותף מקיף סאלם. בשנה הבאה ייפתח עוד בי"ס יסודי בכפר. בשנים האחרונות הכפר עד להתפתחות יפה של מסחר ותעשייה בעיקר תעשיות קלות. הפיתוח הכללי ניכר ביישוב.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]