זלפה (כפר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זלפהערבית: زلفه) הוא כפר בצפון־מזרח ואדי עארה השייך למועצה המקומית מעלה עירון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזלפה נמנו 156 תושבים במפקד האוכלוסין המנדטורי של 1922 ו-198 תושבים במפקד של 1931[1]. במהלך המרד הערבי הגדול טענו תושבי עין החורש שעקבות התוקפים את קיבוצם הובילו לכפר זלפה[2].

בהתאם להסכם שביתת הנשק בין ישראל וירדן, עבר הכפר לשליטה ישראלית במאי 1949[3]. בשנת 1950 התגוררו בכפר כ-300 תושבים[4]. אנשי הכפר יצרו קשרים עם אנשי גבעת עוז שהחתימו כ-40% מהם על עצומת השלום של מפ"ם[5].

בשנת 1963 הוחל בתכנון ריכוז הקרקעות ופיתוח השטחים לפי בקשת התושבים[6]. הכפר היה מאחרוני היישובים שהיו חסרי מעמד מוניציפלי[7]. לבסוף הוכלל הכפר במועצה מקומית מעלה עירון שהוקמה בשנת 1996.

הכפר כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום חיים בכפר כ-5000 תושבים בשתי שכונות עיקריות: שכונה מזרחית ושכונה מערבית (الحارة الشرقية والحارة الغربية). הכפר עובר תנופה גדולה של בניה אך קיימת בעיה של מחסור בקרקעות לבניה לזוגות הצעירים.

בכפר פועלים שירותי בריאות ענפים: 2 מרפאות של קופת חולים כללית, מרפאה של קופת חולים מאוחדת ומספר מרפאות עצמאיות ופרטיות. בכפר יש בית ספר יסודי אחד והוא משרת את כל הכפר. התלמידים עוברים לחטיבת ביניים בבית ספר מקיף סאלם. בשנה הבאה[דרושה הבהרה] ייפתח עוד בי"ס יסודי בכפר.

בשנים האחרונות הכפר עד להתפתחות של מסחר ותעשייה בעיקר תעשיות קלות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]