חיים פשוטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוהנדס קרמצ'נד גנדי האמין בסגנון חיים פשוט

חיים פשוטים הוא מושג הכולל בתוכו מספר אמונות נפרדות הנוגעות בדרכים לפשט את סגנון החיים של אנשים. דרך מסוימת יכולה להיות לדוגמה להמעיט את כמות הרכוש של אנשים. ורנון הווארד הגדיר חיים פשוטים כך "הצלחת בחיים כאשר כל מה שאתה באמת רוצה זה רק מה שאתה באמת צריך". למרות שהתאוריה הסגפנית תומכת בחיים פשוטים, לא כל הזרמים של חיים פשוטים תומכים בסגפנות.[דרוש מקור] ההבדל בין אלו החיים בעוני לבין אלו החיים בצורת חיים פשוטים הוא שאלו החיים חיים פשוטים בוחרים בכך מרצון, בעוד אלו החיים בעוני לא.

לבחירה בחיים פשוטים יש סיבות רבות, בהן: רוחניות, בריאותיות, יותר זמן איכות עם המשפחה והחברים, איזון בית-עבודה, טעם אישי בסגנון חיים, הסתפקות במועט, או מטעמים של הורדת טביעת הרגל האקולוגית ולחץ. חיים פשוטים יכולים גם לנבוע מהתנגדות למטריאליזם וצרכנות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גישות דתיות ורוחניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוגנס חי בחבית גדולה

מספר רב של דתות ומסורות רוחניות מעודדות חיים פשוטים. דוגמאות מוקדמות הן השאראמאנה מעידן הברזל בהודו, והבודהיזם.[דרוש מקור] מספר אנשים פרטיים טענו כי התגלות רוחנית הובילה אותם לחיים פשוטים, ביניהם: פרנציסקוס מאסיזי, אמון הנאסי, טולסטוי, רבינדרנת טאגור, אלברט שווייצר ומוהנדס קרמצ'נד גנדי. לחיים פשוטים יש מקורות עתיקים המשתרעים עד למנהיגים המוקדמים של דתות מסוימות כגון: זרתוסטרה, בודהה, לאו דזה, קונפוציוס, ומקורות מהאתיקה היהודית נוצרית ומתרבות היוונית-רומאית. דיוגנס, דמות מרכזית בהתפתחות הזרם הציניקני, טען כי חיים פשוטים הם הכרח למוסריות, ומסופר שחי בחבית.

אימיש על כרכרת סוסים

אנשים פשוטים הם קבוצה נוצרית אשר כבר מאות שנים חיים בסגנון חיים בו סוגים מסוימים של טכנולוגיה ועושר אסורים מסיבות פילוסופיות. קבוצה שכזאת לדוגמה הם האימיש. גם מוחמד, המנהיג הרוחני של האסלאם, נהג בחיים פשוטים.

פרקטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמצום זמן עבודה, צריכה ורכוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיים פשוטים בבית קטן

מספר אנשים מביאים לפרקטיקה את התאוריה של חיים פשוטים באמצעות צמצום הצריכה שלהם. באמצעות הקטנת כמות הכסף הנצרכת עבור כיסוי הוצאות, הזמן המוקדש לעבודה יכול לקטון אף הוא. הזמן הנחסך יכול להיות מוקדש לעזרה לאחרים, או לכל מטרה אחרת. אנשים אחרים יכולים להשתמש בזמן הנוסף לשיפור איכות החיים שלהם, דוגמת אנשים המעוניינים לעסוק באמנות או בכל פעילות אחרת. הדבר גורם לאנשים מסוימים לפתח התנגדות עקרונית לכסף, דבר שהוביל אנשים מסוימים לחיים ללא כסף כלל. הקטנת ההוצאות יכולה גם לאפשר הגדלת כמות החסכונות, דבר שיכול לאפשר עצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת. הקטנת כמות הרכוש והגודל של הבית יכולים ליצור סוג מסוים של חיים פשוטים. אתגר ה-100 דברים, היא תנועה אשר שואפת להוריד את כמות הרכוש של אנשים ל-100 פריטים, בכוונה לגרום לאנשים לחיות חיים פשוטים יותר. תנועת הבתים הקטנים שואפת לגרום לאנשים לחיות בבתים קטנים יותר, עם פחות זיהום וצריכה מועטת יותר.

העלאת האי-תלותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרך אחת להעלות את אי התלותיות היא לחזור לאדמה ולגדל את האוכל שלך בעצמך, ובכך להוריד את ההסתמכות על כסף ועל הכלכלה. טום הודג'קינסון אומר שהדרך לחיים חופשיים ופשוטים היא להפסיק לצרוך ולהתחיל לייצר. גינון יערות, שפותח בידי רוברט הארט שהאמין בחיים פשוטים, היא שיטת גידול אוכל מבוססת צמחים באדמות בעלות מאפיינים יעריים. הרעיון של מרחק אוכל, המרחק שאותו עבר האוכל מהרגע בו הוא הופק או גדל עד לשולחן האוכל, משמש את תומכי החיים הפשוטים בשביל לעודד אנשים לגדל לעצמם את האוכל. הרעיון כעת מקבל תמיכה מהאוכלוסייה הלא קיצונית, כפי שהודגם בספר דיאטת 100 המיילים. שוכני ערים יכולים גם הם להפיק לעצמם כמות מסוימת של אוכל בעזרת עציצים או גינות קטנות בתוך בתיהם. עגבניות, חסה, תרד, אפונה, תותים ומספר עשבי מרפא יכולים לשגשג בעציצים וערוגות. דרכים נוספות לגידול אוכל ביתי הן הנבטת זרעים, אשר יש הטוענים כי היא אפקטיבית במיוחד. אנשים אחרים מדברים על אורך הזמן הלוקח לצמחים לגדול, ועל הבורות של אנשים בנושא. לדוגמה, לראש ברוקולי אחד לוקחים 105 ימים לגדול. ישנן גישות האומרות כי על אדם לפעול בדרך של "עשה זאת בעצמך", ובכך לא להסתמך על בעלי מקצוע בתחומים שונים.

גינת יער לדוגמה

יחס לטכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאנשים המאמינים בגישה של חיים פשוטים יש דעות שונות ביחס לטכנולוגיה. הפוליטיקאי והאקטיביסט האמריקאי סקוט נירינג היה סקפטי בנוגע לאיך האנושות תשתמש בטכנולוגית חדשות, כגון נשק גרעיני. אלו אשר נמנעים מכל טכנולוגיה יכולים להיקרא לודיטים או נאו לודיטים. למרות שהיום רוב התומכים בחיים פשוטים עושים זאת ממניעים חילוניים, יש דמיון רב בין אלו הנמנעים מטכנולוגיה לקבוצות דתיות כגון האיימיש. אלו שתומכים בחיים פשוטים אך לא מסתייגים מטכנולוגיה, רואים בדרך כלל בטכנולוגיות מהפכניות אפשרות לקדם את החיים הפשוטים לאנשים הממוצעים. לדוגמה, הם טוענים שהאינטרנט יכול להוריד את טביעת הרגל הפחמנית של האדם באמצעות הקטנת השימוש בנייר ועבודה מהבית. מקבלי טכנולוגיות שתומכים בחיים פשוטים מאמצים לקרבם הן מחשבים, טורבינות רוח וטורבינות מים. לגישה זאת ישנם מתנגדים רבים, שמדברים על תופעות הלוואי של טכנולוגיות אלו, כגון גלובליזציה.

אנרכו-פרימיטיביזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אנרכו-פרימיטיביזם

אנרכו-פרימיטיביזם הוא זרם באנרכיזם המבקר את מקורות והתפתחות הציוויליזציה. פרימיטיביסטים טוענים שהמעבר מצייד וליקוט לחקלאות מסורתית גרם להיווצרות המעמדות, לכפייה ולניכור. הם תומכים בחזרה לצורת החיים שלפני הקמת הציוויליזציה על ידי ביטול התעשייה, ביטול חלוקת העבודה וההתמקצעות, ונטישת הטכנולוגיה. למרות שאנרכו-פרימיטיביזם לא מחייב חיים פשוטים, אלא רק נטישה של טכנולוגיות מסוימות, קיים קשר הדוק בין האמונה האנרכו-פרימיטיביסטית לחיים פשוטים.

דיאטה פשוטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרך נוספת ליישם את התאוריה של חיים פשוטים היא לאמץ דיאטה פשוטה. דיאטות צמחוניות ובפרט טבעוניות, זוהו לא אחת עם שאיפה לחיים פשוטים, בפרט כאשר הן תורגלו על ידי נזירים וסגפנים. דוגמה לדיאטה פשוטה נוספת היא דיאטה פריגנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חיים פשוטים בוויקישיתוף