ייעוץ פילוסופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ייעוץ פילוסופי הוא ייעוץ הניתן ליחידים או לארגונים, הנשען על מוסכמות פילוסופיות. היועץ מלווה את האדם (או קבוצה, ארגון וכיוצא בזה) בהתלבטויות מגוונות, מתוך היומרה לעזור להם לרכוש מיומנות בהתמודדות עם החיים או אתגרים שונים. יש הרואים בייעוץ הפילוסופי ענף של תחום רחב יותר, פילוסופיה מעשית.

היסטוריית הייעוץ הפילוסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנות השמונים של המאה העשרים התפתחו גישות שונות של 'פילוסופיה יישומית' המכוונות לשימוש פרקטי בפילוסופיה אשר סותרות את התדמית המתודית שלה, הרחוקה מהמציאות היום יומית.[דרוש מקור] מרחב זה איננו חדש, עדויות על קיומם של יועצים פילוסופים ניתן למצוא משחר ההיסטוריה.[דרוש מקור] אפלטון יעץ לדיוניסיוס השני מסירקוז, דקארט יעץ למלכה כריסטינה משוודיה, וג'ון לוק היה יועץ במשק ביתו של הרוזן הראשון משפטסבורי.[דרושה הבהרה]פילוסופים נוספים יעצו לבתי מלוכה, לפוליטיקאים, לאנשי כמורה ולאחרים אשר ביקשו את שירותיהם.

הפילוסוף הגרמני-הולנדי גרד אשנבאך הגה את רעיון הפילוסוף כ"מוסד" פרטי, כאדם העובד בצורה עצמאית מחוץ למגדל השן של האוניברסיטה.[דרוש מקור] אשנבאך החל לקבל ב-1981 אנשים להתייעצויות פרטיות על בעיות החיים. אף כי יש פסיכיאטרים ופסיכולוגים הנעזרים בפילוסופיה בטיפול שהם נותנים לאנשים, מטרת השיטה של אשנבך היא ליצור "מרחב פנוי", שבו אנשים נעזרים בפילוסופיה כדי לפתח את מחשבותיהם על נושאים הנוגעים לחייהם. ב-1982 ייסד אשנבך את החברה הגרמנית לייעוץ פילוסופי, ופרסם את הספרים הראשונים שלו על הנושא ב-1984 וב-1985. אחר-כך נפוץ הייעוץ הפילוסופי ביבשת אירופה ובארצות הברית.

יש לציין שייעוץ פילוסופי בכלל, וגישה כמו זו הנזכרת בפרט, אינם רפואיים במטרתם או במהותם, וכלל לא ניתן לערוך השוואה בין ייעוץ תפקודי, לבין טיפול בכלים מדעיים (פסיכולוגיים או רפואיים) בבעיות פסיכו-מדיקאליות קיימות או בדפוסים של התנהגות חריגה אשר על פי הקונצנזוס הביו-רפואי הן כבלתי מסתגלות ומסוכנות. כמו כן, גישות כאלה בדרך כלל אינן מכילות ידע מדעי רלוונטי, הנמצא אצל אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש שאומנו בו. במילים אחרות, ייעוץ פילוסופי אינו אלא קבלת ידע פילוסופי שעשוי לסייע בהתמודדות עם תהיות פילוסופיות, ומצבי חיים מאתגרים קמעה, אך וודאי אינו מהווה טיפול בבעיות קיימות וזו אף פעם לא מטרתו.

למרות שאינטראקציה כזו שונה בעליל מזו הפסיכולוגית, או רפואית ומטרותיה שונות בתכלית, יש שמצאו בו דמיון לפגישה עם איש דת או הילר.[דרוש מקור]

כיום ישנם מוסדות שונים בעולם ואף בישראל, אשר מתיימרים לפתח עוד יותר, את היישום הפילוסופי לפיתוח יכולת ההתמודדות הכללית.

מי נותן ייעוץ פילוסופי?[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, ייעוץ פילוסופי ניתן על ידי פילוסופים (ישנן הגדרות שונות למונח פילוסוף). יצוין כי ההסמכה לפילוסופיה (קבלת ידע פילוסופי עדכני (אשר יוכל אחר כך לשמש לייעוץ) בדרך-כלל נעשית באקדמיה, במסגרת חוגים לפילוסופיה). ייתכן שייעוץ פילוסופי בנושא מאד ספציפי יינתן על ידי אדם שלא שאין לו רקע אקדמי, אך יש לו ידע שנרכש במסגרת לא אקדמית בנושא הפילוסופי בו הוא עוסק; דוגמה לכך היא אנשי דת מסוימים, הנותנים, לפחות במידת-מה, ייעוץ פילוסופי. עם זאת, ההבדל בין איש דת מייעץ לבין פילוסוף מייעץ הוא שדת היא, לעתים, מניפסט ספציפי של הפוטנציאל הפילוסופי האנושי, והפילוסופיה, כתחום, היא נרחבת יותר מדת סצפיפית, ולא מוגבלת לאידאולוגיה, וככלל, גם לא לדוגמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

http://sites.google.com/site/yeutzphilo