לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "בזלת"

נוספו 34 בתים ,  לפני 6 שנים
בזלת, הרחבה
מ (←‏הערות שוליים: ויקינתונים)
(בזלת, הרחבה)
משטחי בזלת מצויים בארץ ב[[הגליל|גליל]] המזרחי (חלק מן הבתים ב[[טבריה]] ובסביבתה בנויים מאבני בזלת), ב[[מכתש רמון]], ב[[כרמל]] וב[[רמת הגולן]], שעוצבה על ידי פעילות געשית רבה ולכן מרובים בה סלעי הבזלת.
 
השימוש ב[[מצפן]] בגולן עלול להיות בעייתי כשנמצאים בשדה שבו סלעי בזלת, משום שהבזלת מכילה את המינרל [[מגנטיט]] המשפיע על השדה המגנטי של המצפן. בנוסף יש בגולן סלעי בזלת שהשדה שלהם שונה מהשדה המגנטי של כדור הארץ. תופעה זו נגרמת בשל [[פליאומגנטיזם]] (מגנטיזם קדום), המראה סטייה בשדה המגנטי עד כדי היפוך מוחלט של 180 מעלות לעומת השדה המגנטי של כדור הארץ. בהיסטוריה הגאולוגית של [[כדור הארץ]] ידועים היפוכים מגנטיים רבים. ב[[פליאומגנטיזם#ברמת הגולן|נקודת הפליאומגנטיזם]] נמצא סלע בזלת, ולגביו קיימת טענה כי סטייה של (ואן דיירקשן אהבה) סלע מסוים זה נובעת לא מפליאומגנטיזם אלא מפגיעת [[ברק]] בזמן התמצקותו, אשר בעטיה נגרם שינוי בשדה המגנטי של הסלע. טענה אחרת היא כי התקררות איטית של בזלת הנמצאת בתנועה מאפשר התמצקות של הסלע בכיוון מגנטי מסוים ואחר כך נמשכת תנועה של הסלע בזרם הלבה המזיז אותו ומשנה את כיוונו. טענות אלה מתייחסות לסלעים בודדים ולא לשכבות נרחבות של בזלת המתאפיינות בסטייה מגנטית אחידה.
 
משטחי בזלת קיימים בעולם במקומות רבים. הידועים שבהם הם רמת דקן שב[[הודו]], ורמת קולומביה שבמדינות [[וושינגטון (מדינה)|וושינגטון]] ו[[אורגון]]. אך המקום המפורסם ביותר הוא כנראה אתר [[סוללת הענק]] (Giant's Causeway) שב[[צפון אירלנד]]. 40,000 עמודי בזלת צפופים בגובה של עד 12 מטר מצויים בחוף של צפון אנטרים (North Antrim). המשטחים העליונים של העמודים דומים לשביל סלול המתחיל מתחתית המצוק ונמשך מתחת לפני המים. רוב העמודים משושים, אך קיימים גם עמודים עם ארבע, חמש, שבע ואף שמונה פאות. האתר הוכרז על ידי [[אונסק"ו]] כ[[אתר מורשת עולמית]].
 
===שימושים===
סלע הבזלת משמש למילוי ב[[כביש|כבישים]], לבנייה, ולעתים אף מלטשים אותו לציפוי של בניינים .
 
==קישורים חיצוניים==
משתמש אלמוני