לדלג לתוכן

הפילוג בקיבוץ המאוחד – הבדלי גרסאות

מ (עדכון URL בתבנית:הארץ (דיון))
 
== הרקע לפילוג ==
מאז הקמת הקיבוץ המאוחד שררה בו מתיחות על דרכו, אך הקיבוץ פעל כתנועה עצמאית אחת והוגדר כחלק אינטגראלי מהתנועה הציונית והסתדרות העובדים. תושביו לא חוייבו להשתייכות מפלגתית כלשהי, מכיוון שרק בדרך זו ניתן היה לבנות ישובים גדולים הפתוחים לקליטה. −לאחר קום המדינה המצב השתנה, החל תהליך של היפרדות מצד חברי מפא"י בקרב קיבוצים אשר היו חצויים מבחינה מפלגתית. החרפת [[המלחמה הקרה]] בעולם הטילה באותה עת את צילה על ישראל. ממשלת ישראל קיימה מדניות של אי-הזדהות אך עם החרפת המלחמה הקרה זנחה את מדיניותה והביעה תמיכה ב[[גוש המערבי]] על ידי משלוח תרופות ל[[דרום קוריאה]]. דבר זה גרם להחרפה במדיניות הפנים של הממשלה ביחסה כלפי [[מפ"ם]].+לאחר קום המדינה המצב השתנה, החל תהליך של היפרדות מצד חברי מפא"י בקרב קיבוצים אשר היו חצויים מבחינה מפלגתית. החרפת [[המלחמה הקרה]] בעולם הטילה באותה עת את צילה על ישראל. ממשלת ישראל קיימה מדניות של אי-הזדהות אך עם החרפת המלחמה הקרה זנחה את מדיניותה והביעה תמיכה [[הגוש המערבי|בגוש במערבי]] על ידי משלוח תרופות ל[[דרום קוריאה]]. דבר זה גרם להחרפה במדיניות הפנים של הממשלה ביחסה כלפי [[מפ"ם]].   
עד הקמת [[מדינת ישראל]] היה הקיבוץ המאוחד תנועה קיבוצית גדולה ומשפיעה. מאז הקמתו שררה בו מתיחות על דרכו אך הקיבוץ פעל כתנועה עצמאית אחת והוגדר כחלק אינטגראלי מהתנועה הציונית ומהסתדרות העובדים. תושביו לא חויבו להשתייכות מפלגתית מסוימת, מה שאיפשר בניית יישובים גדולים הפתוחים לקליטה.
 
לאחר [[קום המדינה]] החל תהליך של היפרדות מצד חברי מפא"י בקרב קיבוצים אשר היו חצויים מבחינה מפלגתית. דבר זה נבע מהחרפת [[המלחמה הקרה]] בעולם אשר הטילה באותה עת את צילה על ישראל. [[ממשלת ישראל|ממשלות ישראל]] הראשונות, שנשלטו בידי מנהיגי מפא"י, קיימו מדיניות של [[המדינות הבלתי-מזדהות|אי-הזדהות]] עם המעצמות הגדולות, עד שבשלב מסוים זנחה הממשלה את מדיניותה זו והביעה תמיכה ב{{ה|גוש המערבי}} על ידי משלוח תרופות ל[[קוריאה הדרומית]]. מפ"ם, לעומת זאת, תמכה באופן עקבי ב[[הגוש המזרחי|גוש המזרחי]].
 
== הפילוג באשדות יעקב ==
209

עריכות