יד חנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יד חנה
YADHANA13.jpg
בניין חדר האוכל והמועדון
מחוז המרכז
מועצה אזורית עמק חפר
גובה ממוצע[1] ‎53‏ מטר
תאריך ייסוד 1950
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב כפר שיתופי קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 905 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎5.0%‏ בשנה עד סוף 2017

יַד-חַנָּה הוא כפר שיתופי קהילתי בעמק חפר. מאז היווסדו של היישוב ועד 2005 היה קיבוץ. היישוב שוכן בתחום השיפוט של מועצה אזורית עמק חפר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסד ב-1950 במסגרת הקיבוץ המאוחד בידי גרעין הבונים דרור של ניצולי שואה מהונגריה, קרוי על שם חנה סנש.

בשנת 1953, על רקע משפטו של מרדכי אורן, חבר השומר הצעיר שהואשם בפראג כמרגל מערבי וחילוקי הדעות במפ"ם בין המצדדים בגישה הסובייטית בהנהגת משה סנה לבין המצדדים בזכאותו של אורן, הזדהו רוב חברי הקיבוץ עם משה סנה שהובילם להצטרפות למק"י. כ-120 חברי קיבוץ שהתנגדו להעברת התמיכה למק"י עזבו את הקיבוץ ויסדו קיבוץ קרוב בשם "יד חנה סנש", שהתפרק ב-1972 ועל מקומו יושבת בת חפר. כך קיבל יד חנה את הכינוי ה"קיבוץ הקומוניסטי היחידי".

חורשה ביד חנה לזכר אתל ויוליוס רוזנברג

לאחר הוצאתם להורג של מרגלי האטום יוליוס ואתל רוזנברג, ניטעה לזכרם חורשה "לזכר אתל ויוליוס רוזנברג שהוצאו להורג על לא עוול בכפם בידי המקארטיזם האמריקאי".

ביד חנה נקלטו גרעיני נח"ל של ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי (בנק"י). ב-8 בדצמבר 1964 נרצח בשדות הקיבוץ חבר הגרעין אברהם ג'ורי על ידי חיילי הלגיון. רצח זה גרם להלם בין חברי הקיבוץ. חברי הקיבוץ זעמו על מאיר וילנר שהעלה את הסברה שהייתה זו פרובוקציה ישראלית. תקרית זו גרמה להתחלת התהליך של פירוק המפלגה הקומוניסטית הישראלית למק"י ורק"ח.

יד לאברהם ג'ורי ביד חנה

ב-2005 קלט יד חנה 30 משפחות של מפונים מצפון השומרון וחבל עזה (רובם מחומש). סיווג היישוב שונה מקיבוץ לכפר שיתופי קהילתי ושם האגודה השיתופית שונה ל"יד חנה-חומש". ב-2010 היישוב התרחב עד ל-300 משפחות.

מבנה הציבור החשוב בקיבוץ הוא מבנה חדר האוכל והמועדון שלצידו, בתכנון האדריכל ישראל גודוביץ. המבנים הוקמו לאחר 1973, ובחדר האוכל שובצה עבודת אמנות מאת גרשון קניספל. בקיבוץ נמצא גם אתר הנצחה לזכר אברהם ג'ורי.

שטח היישוב הוא 2,600 דונם. ענפי המשק העיקריים הם מטעי אבוקדו ופרדסים. ביישוב בריכת שחייה הפתוחה למנויים מבחוץ ומבני תעשייה להשכרה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017