נאות מרדכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאות מרדכי
PikiWiki Israel 2744 Geography of Israel נאות מרדכי מהאויר.jpg
צילום מהאוויר של נאות מרדכי. ברקע כפר בלום ושדה נחמיה
מחוז הצפון
מועצה אזורית הגליל העליון
גובה ממוצע[1] ‎75 מטר
תאריך ייסוד 1946
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 650 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎4.8% בשנה
מרדכי רוזובסקי ממנהיגי יהדות ארגנטינה

נְאוֹת מָרְדְּכַי הוא קיבוץ השוכן בצפון הארץ בעמק החולה, כ-5 ק"מ דרומית מזרחית לעיר קריית שמונה, בתחום השיפוט של מועצה אזורית הגליל העליון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם ב-2 בנובמבר 1946 על ידי עולים מצ'כיה, גרמניה ואוסטריה. בתחילת ההתיישבות במקום אסרו השלטונות הבריטיים על השלמת בנייתם של צריפים במקום עד בירור טענות ערביי הסביבה לגבי הבעלות על הקרקעות של היישוב[2].

ב־1947, אישרה ועדת השמות את מתן השם "נאות־מרדכי" לקיבוץ, לזכרו של מרדכי רוזובסקי, ממנהיגי התנועה הציונית בארגנטינה ויושב־ראש דירקטוריון הקק"ל שם. אישורו של שם זה היה קשור בהתחייבות הקק"ל, שניתנה על רקע מפעל איסוף כספים שאורגן למענה בארגנטינה[3].

ב-1954, הצטרפו לקיבוץ 30 עולים מארגנטינה, שהשתייכו לתנועת הנוער החלוץ למרחב. כמו כן קלט הקיבוץ עולים נוספים מצפון אפריקה, ארגנטינה ותושבים מהארץ.

בעבר הקיבוץ נודע בתוצרת התפוחים שלו ובייצור סיידר. עם השנים נעקרו מטעי הקיבוץ וההשקעה עברה לחברת הנעליים "טבע נאות" שהוקמה בשנת 1942 קודם בקיבוץ געתון ובתל אביב על ידי עולה מצ'כוסלובקיה, גדעון שויער, ועברה יחד איתו לנאות מרדכי. השם "טבע נאות" ניתן למפעל בשנת 1986. בקיבוץ מגדלים גם גידולי שדה ונשירים כמו כן מייצרים פוליאתילן חוסם קרנות על-סגוליים בשביל חממות (חברת פלריג). מפתחים גם את ענף התיירות.

בעקבות משבר כלכלי עמוק בקיבוץ, הוחלט בסוף שנת 1998 על ידי האספה הכללית של הקיבוץ על שינוי ראשוני בארחות החיים, ונקבעה האפשרות העקרונית לשיוך דירות המגורים לחברי הקיבוץ. באוגוסט 2002 הוחלט בפועל על שיוך הדירות לחברים. בספטמבר 2005 החליטה אספת החברים על מכירת מרבית השליטה במפעל "טבע נאות" תמורת 77 מיליון ₪, ובספטמבר 2006 הוחלט שחלק מהתמורה תחולק בין החברים בצורת תקציב נוסף[4].

בשנת 2009 הופק הסרט "נדנדות העץ" שצולם בקיבוץ על ידי נעה מאירסון המתאר את מצבו של הקיבוץ מבעד לעיני זקני הקיבוץ העובדים במפעל לייצור צעצועי עץ במקום. הסרט הוצג במסגרת פסטיבל דוקאביב בשנת 2010.

במרץ 2014 נמכרו המניות של טבע נאות שנותרו לקיבוץ תמורת 300 מיליון ₪ [5].

עם מייסדיו של הקיבוץ נמנים אהוד אבריאל, פעיל ההגנה והמוסד לעלייה ב' ודיפלומט, ודן לנר, מצנחני היישוב, לוחם פלמ"ח, ואלוף בצה"ל.

הסופרת, חברת הפרלמנט האיטלקי פיאמה נירנשטיין שהתה במשך מספר חודשים בקיבוץ לפני ובעת מלחמת ששת הימים וחוויותיה מאותה תקופה ובעיקר "קבלת הפנים" שקיבלה מחבריה הקומוניסטים כשחזרה מהקיבוץ לאיטליה, הם שעיצבו לדבריה את השקפת עולמה הימנית והפרו ישראלית[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעל הנעליים של הקיבוץ, 1964

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף אוקטובר 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ נדחה בירור עניין אדמות "נאות מרדכי", דבר, 8 בנובמבר 1946
  3. ^ יוסי כץועדת השמות של הקק"ל וקביעת שמות היישובים היהודיים, עמוד 301
  4. ^ ע"א 7966/08 שפק נ' קיבוץ נאות מרדכי, סעיף י"ג
  5. ^ נאות מרדכי מוכר את שארית מניותיו בטבע נאות באתר פורבס
  6. ^ "ישראל היום", ריאיון עם פיאמה נירנשטיין, 4 בנובמבר 2011