מייק האקבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האקבי, 2008

מייקל דייל האקביאנגלית: Michael Dale "Mike" Huckabee; נולד ב-24 באוגוסט 1955) הוא פוליטיקאי אמריקני רפובליקני, מושל ארקנסו לשעבר. התמודד על מועמדות מפלגתו בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2008.

תחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקבי נולד ב-1955 בעיירה הופ שבארקנסו, בה נולד לפניו גם ביל קלינטון. אביו היה כבאי ומכונאי, ואמו הייתה פקידה. בגיל 14 עבד בתחנת רדיו מקומית כקריין חדשות ומזג אוויר, והיה ראש מועצת התלמידים בבית הספר התיכון של הופ.

סיים בהצטיינות אוניברסיטה מקומית שמשויכת לכנסייה הבפטיסיטת הדרומית, ואחר כך בסמינר תאולוגי בפטיסטי בטקסס. אחרי לימודיו היה עוזר של מטיף טלוויזיוני אוונגליסטי, ואחר כך שימש ככומר במספר קהילות בפטיסטיות-דרומיות בארקנסו. בין 1989 ל 1991 היה נשיא ארגון הגג של הקהילות הבפטיסטיות-הדרומיות בארקנסו. באותה תקופה היה גם נשיא של תחנת טלוויזיה בעל גוון דתי.

הקריירה הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקבי נכנס לפוליטיקה ב-1992 כרפובליקני במדינה שהממסד הפוליטי שלה נשלט באופן מסורתי על ידי המפלגה הדמוקרטית. הוא התמודד על נציגות ארקנסו בסנאט האמריקני מול הסנטור הדמוקרטי המכהן, והפסיד לו. באותה שנה נבחר ביל קלינטון לנשיא ארצות הברית ופינה את משרת מושל המדינה שעברה לידי סגנו ג'ים גאי טאקר. ביולי 1993 התמודד האקבי על משרת סגן המושל שהתפנתה עקב כך, וניצח בהתמודדות. הוא נבחר בשנית לתפקיד, לתקופת כהונה מלאה, כעבור שנה.

ב-1996 התפטר המושל טאקר מתפקידו עקב הסתבכותו בפרשת ווייטווטר והאקבי הושבע במקומו לתפקיד. הוא נבחר כמושל בבחירות של 1998 ושוב ב-2002. הוא נבחר על ידי הטיים מגזין כאחד מחמשת המושלים הטובים ביותר בשנת 2005, ושימש כיו"ר איגוד המושלים בארצות הברית לשנת 2005-2006.

עם תום כהונתו, בתחילת 2007 הכריז על כוונתו לרוץ למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית. במשך רוב השנה הוא נחשב לאחד מהמועמדים המשניים, עם אחוזי תמיכה חד ספרתיים, ועם כוח ארגוני מצומצם ותרומות מעטות. אולם הופעתו הטובה בעימותים הפומביים שהתקיימו בין המועמדים וחוסר שביעות הרצון של ציבור הבוחרים מהמועמדים הקיימים הביאו לזינוקו בסקרים. בדצמבר 2007 הגיע למקום הראשון בסקרים על ההתמודדות הראשונה באיווה, והוא הגיע למקום השני בסקרים הארציים.

האקבי הדגיש את הרקע הדתי שלו כבעל תואר בתאולוגיה וככומר, ואף מתגאה בכך שהוא "מנהיג נוצרי", ובכך קיווה לתמיכה של הציבור הדתי-שמרני שמהווה חלק גדול מקהל הבוחרים בבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית. האקבי פרש מהמירוץ לאחר שיריבו מקיין זכה למספר מספק של צירים.

אחרי פרישתו מהמרוץ החל לשמש כפרשן של רשת החדשות פוקס ניוז, והחל מספטמבר 2008 מגיש שם תוכנית שבועית הקרויה על שמו, בה הוא מראיין אורחים ופרשנים בהשתתפות קהל חי.

עמדות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנושאים של מוסר וחברה האקבי נוקט עמדות שמרניות מובהקות: הוא מתנגד להפלות מלאכותיות[דרוש מקור] ותומך בתיקון לחוקה שיאסור אותן[דרוש מקור] . הוא גם מתנגד למחקר בתאי גזע עובריים[דרוש מקור] . הוא מתנגד לכל צורה של הכרה בזוגיות חד מינית (בין אם בצורת נישואים חד-מיניים ובין אם בצורת איחוד אזרחי)[דרוש מקור] .

נושא נוסף שבו הוא נמצא בקצה הימני של הספקטרום הפוליטי הוא נושא הפיקוח לכלי נשק. האקבי מצדד בפירוש כוללני לתיקון השני לחוקת ארצות הברית, ומתנגד לכל ניסיון להטיל מגבלות על אחזקת ומכירת נשק.

בתחום הכלכלי, האקבי תומך בתוכנית המכונה "FairTax" ‏ [1] לביטול מס ההכנסה הפדרלי ומסים פדרליים נוספים והחלפתם במס קניה פדרלי.

בנושא ההתמודדות עם ההגירה הבלתי חוקית לארצות הברית, שהפך לאחד הנושאים המרכזיים בהתמודדות הפנימית בתוך המפלגה הרפובליקנית, גילה האקבי עמדות מתונות יחסית לקו הקיצוני שדורשים רבים מהבסיס הקשה של הבוחרים הרפובליקנים. כך הוא עומד מאחורי החלטתו כמושל לאפשר לילדי מהגרים בלתי חוקיים לזכות במלגות לחינוך גבוה, למרות ההתקפות עליו מצד מיט רומני על כך. הוא לא תמך באופן מלא בהצעה לרפורמה בנושא שעלתה בקונגרס, ושנתמכה על ידי הנשיא בוש, אך הוכשלה על ידי האגף הקיצוני יותר של המחוקקים הרפובליקנים, אך תמך בחלקים מתוכה.

האקבי תמך באופן כללי במלחמה בעיראק, ותומך בהישארות כוחות ארצות הברית שם. עם זאת, הוא מתח ביקורת על "מנטליות הבונקר" של ממשל בוש [2].

האקבי מגדיר את עצמו כתומך נלהב בישראל, והוא ביקר בישראל פעמים רבות. הוא הביע תמיכה בהמשך מפעל ההתנחלות, ומתח ביקורת על הלחצים לנסיגה ישראלית מיהודה והשומרון ומרמת הגולן. כמו כן, בעת ביקורו בישראל ביקר במרכז האוניברסיטאי אריאל והביע את תמיכתו במוסד‏[1].

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייק האקבי התחתן עם אשתו ג'אנט בהיותו בן 19, ויש להם שלושה ילדים.

האקבי ידוע בהרזיה הדרסטית אותה ביצע החל מ-2003 אחרי שאובחן כחולה סוכרת. תוך כשנתיים הוא הצליח להשיל כ-50 ק"ג ממשקלו, שהיה בשיאו מעל 130 ק"ג. התהליך השפיע על יחסו לנושא הבריאות, והוא הפך לתומך נלהב בקידום רפואה מונעת. הוא אף כתב ספר בנושא בשם "Quit Digging Your Grave with a Knife and Fork" (הפסיקו לחפור לעצמכם קבר עם מזלג וסכין).

האקבי מנגן בגיטרה בס, ובזמן היותו מושל הקים יחד עם עובדי הצוות שלו להקת רוק אנד רול בשם "Capitol Offense" ‏ [3]

האקבי מגיש תוכנית אירוח ברשת החדשות פוקס ניוז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]