מפלגות בפרלמנט האירופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האיחוד האירופי

ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של האיחוד האירופי
אמנות האיחוד האירופי
מוסדות מוניטריים

הפרלמנט האירופי מורכב משורה של מפלגות פוליטיות, המכסות את עיקר הקשת הפוליטית.

ארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגות הפוליטיות האירופאיות, הן למעשה התאגדויות אידאולוגיות של מפלגות שונות מהפרלמנטים הלאומיים של המדינות החברות האיחוד האירופי. על-מנת להריץ מפלגה לפרלמנט האירופי, יש להשיג תמיכה של לפחות 25 חברי פרלמנט מלפחות שבע ממדינות האיחוד.

מפלגות הימין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגת העם האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מפלגת העם האירופי

"מפלגת העם האירופי" (EPP) היא מפלגת מרכז-ימין אירופית. המפלגה מחזיקה בעמדות שמרניות וליברליות ותומכת בהרחבת האיחוד האירופי ובהעמקת האינטגרציה בין חברותיו.

מפלגת העם האירופי נוסדה באופן רשמי בשנת 1976, עם זאת, המפלגה קיימת בצורה זו או אחרת החל מיוני 1953 כחברה באספה המשותפת של קהילת הפחם והפלדה האירופית, המוסד האירופי הקודם של הפרלמנט האירופי. דבר זה, הופך את מפלגת העם האירופי לאחת המפלגות האירופיות הוותיקות באיחוד האירופי. המפלגה בעלת השפעה נרחבת באיחוד, והיא למעשה המפלגה הפוליטית הגדולה ביותר בפרלמנט האירופי מאז שנת 1999 והשפעתה משתרעת גם על המועצה האירופית, שבה 14 מתוך 28 ראשי המדינות נמנים עם תומכי המפלגה, ובנציבות האירופית, בה 13 נציבים מתוך 28 נמנים עם שורותיה של המפלגה.

השמרנים והרפורמיסטים האירופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – השמרנים והרפורמיסטים האירופים

"השמרנים והרפורמיסטים האירופים" (ECR) היא מפלגת מפלגת ימין אירופית. המפלגה מחזיקה בעמדות שמרניות וליברליות ומתנגדת ליתר אינטגרציה של האיחוד האירופי. המפלגה, שואפת להפוך את האיחוד לארגון בינלאומי לשיתוף פעולה ולהחזיר את האוטונומיה החברתית והכלכלית למדינות החברות בו.

המפלגה נוסדה לאחר בחירות 2009 כרשימת גג לשתי מפלגות: השמרנים והרפורמיסטים האירופים והתנועה לאירופה דמוקרטית-נוצרית. כיום, המפלגה היא השלישית בגודלה בפרלמנט האירופי. בין המפלגות הלאומיות הנמנות עם שורותיה של מפלגה זו, היא מפלגת השלטון בבריטניה - המפלגה השמרנית הבריטית.

אירופאים למען חירות ודמוקרטיה ישירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אירופאים למען חירות ודמוקרטיה ישירה

"אירופאים למען חירות ודמוקרטיה" (EFD) היא מפלגת ימין פופוליסטית אירופית. המפלגה מחזיקה בעמדות שמרניות וליברליות ומתנגדת באופן חריף לאינטגרציה של האיחוד האירופי. במפלגה, חברות מפלגות לאומיות בדלניות רבות כגון מפלגת הליגה הצפונית של איטליה.

אומות החירות האירופאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אומות החירות האירופאיות (ENF)" היא מפלגה ימנית רדיקלית. המרכיב המרכזי בה הוא מפלגת החזית הלאומית, ומפלגות ימין רדיקליות אירוסקפטיות אחרות כמו מפלגת החירות האוסטרית והמפלגה למען החירות. המפלגה מתנגדת לקיום האיחוד האירופי ולהגירה.

מפלגות השמאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברית הפרוגרסיבית של סוציאליסטים ודמוקרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הברית הפרוגרסיבית של סוציאליסטים ודמוקרטים

"הברית הפרוגרסיבית של סוציאליסטים ודמוקרטים" (S&D) היא מפלגת מרכז-שמאל אירופית. המפלגה מחזיקה בעמדות סוציאל-דמוקרטיות ותומכת בהרחבת האיחוד האירופי ובהעמקת האינטגרציה בין חברותיו.

המפלגה קיימת בצורה זו או אחרת החל מיוני 1953 כחברה באספה המשותפת של קהילת הפחם והפלדה האירופית, ולאחר מכן כחברה בפרלמנט האירופי. דבר זה, הופך את מפלגת הברית הפרוגרסיבית לאחת המפלגות האירופיות הוותיקות באיחוד האירופי. המפלגה בעלת השפעה נרחבת באיחוד, והיא המפלגה הפוליטית השנייה בגודלה בפרלמנט האירופי כיום, ושימשה כגדולה ביותר עד לשנת 1999.

הברית החופשית של הירוקים האירופאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הברית החופשית של הירוקים האירופאים

"הברית החופשית של הירוקים האירופאים" (Greens-EFA) היא מפלגת שמאל אירופית הדוגלת בפוליטיקה ירוקה הכוללת שמירה על איכות הסביבה. בנוסף, המפלגה מחזיקה בעמדות סוציאליסטיות וחתירה לאינטגרציה אירופאית.

המפלגה נוסדה בשנת 1999 כרשימת גג של שתי מפלגות: המפלגה האירופית הירוקה והברית הרדיקלית האירופית. נכון להיום, המפלגה היא הרביעית בגודלה בפרלמנט האירופי.

השמאל האירופי המאוחד/השמאל הנורדי הירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – השמאל האירופי המאוחד/השמאל הנורדי הירוק

"השמאל האירופי המאוחד/השמאל הנורדי הירוק" (GUE-NGL) היא מפלגת שמאל רדיקלית באירופה. המפלגה דוגלת העמדות סוציאליסטיות ואף קומוניסטיות. בנוסף, המפלגה גם מטפלת סדר יום סביבתי.

המפלגה נוסדה בשנת 1995 כרשימת גג של שתי מפלגות ירוקות סוציאליסטיות: מפלגת השמאל האירופי ומפלגת השמאל האנטי קפיטליסטית האירופאית.

מפלגות מרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברית של ליברלים ודמוקרטים באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הברית של ליברלים ודמוקרטים באירופה

"הברית של ליברלים ודמוקרטים באירופה" (ALDE) היא מפלגת מפלגת מרכז אירופית. המפלגה מחזיקה בעמדות נאו-ליברליות ותומכת בהרחבת האיחוד האירופי ובהעמקת האינטגרציה בין חברותיו.

המפלגה נוסדה בשנת 2004 כרשימת גג של שתי מפלגות מרכז ליברליות: הברית של ליברלים ודמוקרטים באירופה והמפלגה הדמוקרטית האירופית. עם זאת, שורשיה של המפלגה נטועים היטב באמצע המאה העשרים, והתקיימה בצורות כאלו ואחרות בפרלמנט האירופי, ובמוסד שקדם לו - האספה המשותפת של קהילת הפחם והפלדה האירופית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]