לדלג לתוכן

מרכז הספורט הלאומי תל אביב

מרכז הספורט הלאומי תל אביב
בית הוועד האולימפי הישראלי במרכז הספורט הלאומי תל אביב, סמוך לפארק הירקון בשכונת הדר יוסף
בית הוועד האולימפי הישראלי במרכז הספורט הלאומי תל אביב, סמוך לפארק הירקון בשכונת הדר יוסף
בית הוועד האולימפי הישראלי במרכז הספורט הלאומי תל אביב, סמוך לפארק הירקון בשכונת הדר יוסף
אולם ספורט
מוטו מרכז הספורט בתל אביב
תקופת הפעילות 1985–הווה (כ־39 שנים)
מיקום
מיקום תל אביב-יפו, ישראל
מדינה ישראלישראל ישראל
קואורדינטות 32°06′18″N 34°49′21″E / 32.104873°N 34.822463°E / 32.104873; 34.822463
מרכז הספורט הלאומי תל אביב
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרכז הספורט הלאומי תל אביב (נקרא גם: מרכז הספורט הדר יוסף) הוא מתחם בשכונת הדר יוסף בתל אביב, הכולל מתקני ספורט רבים ומוכר גם בשמו "הבניין האולימפי". בנוסף, נמצאים בו גם משרדים של אגודות ספורט רבות בהם: משרדי איגוד האתלטיקה הישראלי, משרדי הוועד האולימפי בישראל, משרדי איגוד הג'ודו הישראלי ואיגוד הכדורעף הישראלי וכן איגודי ספורט נוספים. מרכז הספורט הלאומי מהווה מתחם משלים למכון וינגייט בנתניה. בעוד במכון מתבצעת הכשרת מרבית ספורטאי ישראל, במרכז הספורט מרוכזות רוב אגודות הספורט הלאומיות של ישראל, המפקחות על תהליכי הספורט.

מקום מושבו של מרכז הספורט הלאומי הוא ברחוב שלום בכור שטרית בשכונת הדר יוסף, בצמוד לפארק הירקון. בסמוך למתחם, מעבר לירקון, נמצא גם אצטדיון רמת גן בו שוכנים משרדי ההתאחדות לכדורגל בישראל.

המתחם מורכב משלושה חלקים: מרכז אתלטיקה, מרכז טניס ומבנה רב תכליתי המכיל משרדים ואולמות ספורט. כמו כן קיים במתחם אולם אירועים וחמאם.

בשנת 2009 נפתח במתחם, מוזיאון החוויה האולימפית.

בשנת 2020 נחתם הסכם לפיו עיריית תל אביב-יפו תרכוש את מלוא זכויות הבעלות על מרכז הספורט המשותפות עם הוועד האולימפי הישראלי שימשיך למשך תקופה להיות שוכר של משרדי הוועד ומוזיאון החוויה האולימפית הממוקמים במבנה המרכזי במכון. בעקבות חתימת ההסכם עבר ניהול המרכז לידי חברת היכל הספורט תל אביב-יפו, חברה עירונית בבעלות מלאה של העירייה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 1978 כאשר כמה מגרשי טניס הוקמו בסמוך אל פארק הירקון.[1] בניית האצטדיון החלה בשנת 1979[2] ובשנת 1980 הוקם בסמוך אצטדיון האתלטיקה הלאומי ולצידו בניין הוועד האולימפי הישראלי.[3][1]

מרכז האתלטיקה הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצטדיון הדר יוסף

מרכז האתלטיקה כולל את "אצטדיון האתלטיקה הלאומי" שתוכנן על ידי האדריכלים משה לופנפלד וגיורא גמרמן ובנייתו הושלמה ב-1982. התחרות הבינלאומית הראשונה בו התקיימה במסגרת תחרויות האתלטיקה של כינוס הפועל ה-13 בשנת 1983. אצטדיון האתלטיקה הראשי כולל שמונה מסלולי ריצה וכ-6,000 מקומות ישיבה ביציע אחד מערבי (רק כשליש מהטריבונה כולל כיסאות והשאר טריבונת בטון חשופה, מה שמכונה יציעי עמידה). הוא שופץ לאחרונה בשנים 2008 ו-2009 ושודרגו בו מסלולי הריצה, לוח התוצאות ומערכות תצוגה נוספות. האצטדיון מוגדר ברמה 2 על ידי איגוד האתלטיקה הבינלאומי, כך שמתאפשר לו לארח תחרויות רשמיות בינלאומיות קטנות. לצידו אצטדיון אתלטיקה נוסף לאימונים שנבנה ב-1988 הכולל שישה מסלולי ריצה. בסמוך אליו נמצאים משרדי ההתאחדות הישראלית לאתלטיקה. ב-31 בינואר 2017 הרסו את אצטדיון האימונים לצורך הקמת ולודרום אולימפי בשטחו שנחנך רשמית ב-2020, על אף מחאת אתלטים שטענו לפגיעה בתנאי האימונים במרכז. הוולודרום ממוקם במרכז מגרש האימונים ומוקף מבחוץ במסלולי האתלטיקה ששוקמו וכן כולל מסלולי אתלטיקה פנימיים המתאימים לאימונים לתחרויות אתלטיקה באולמות.[4]

המשרדים ואולמות הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליד מתחם אצטדיוני האתלטיקה נמצא מבנה רב תכליתי הכולל את אולם הספורט הדר יוסף, אולם ספורט רב תכליתי המכיל 1,400 מקומות ישיבה בכדורסל (435 מקומות מתקפלים לצורך יצירת משטח מוגדל להתעמלות, כדוריד וכדורעף). באולם שיחקה בעבר קבוצת הפועל תל אביב בכדורסל. בבניין הראשי הצמוד לאולם שוכנים המשרדים של איגודי הספורט. כמו כן, במבנה ממוקם גם מרכז "החוויה האולימפית" שהוקם על ידי הוועד האולימפי הישראלי שהוא מוזיאון חווייתי למשחקים ולספורטאים האולימפיים של ישראל. המרכז מציג את האולימפיאדות ממספר זוויות ובהם המשחקים ביוון העתיקה וחידושם לפני למעלה ממאה שנה, שיאים במשחקים בעת החדשה, הצצות לאולימפיאדות הקרובות, תיעוד שבע הזכיות הישראליות במדליות ואף התנסות למבקרים בתרגילי ריכוז, כוח, תגובה מהירה וסיבולת. במתחם נכללים גם אולמות אימונים ייעודיים להתעמלות ולאתלטיקה, אמנויות לחימה, חדר כושר, חדרי סטודיו ועוד.

בעבר נבחנה גם הקמת בריכה אולימפית מקורה המותאמת אף לאירוח תחרויות שחייה לכ-500 צופים וכן אצטדיון טניס לצד המגרשים. כמו כן הוכנו תוכניות לביתני אימונים נוספים, מעונות לספורטאים, אודיטוריום לכנסים וכיתות לימודים ומשרדים נוספים לאיגודי הספורט האולימפי השונים וכן מבנים משלימים כגון בתי קפה, חנויות לציוד ספורט ועוד.

ולודרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ולודרום סילבן אדמס

בתחילת 2017 החלו עבודות להקמת ולודרום סילבן אדמס, אולם ולודרום אולימפי לאימונים ותחרויות רכיבה על אופניים וגם אימוני אתלטיקה באולמות. הוולודרום נפתח ב-2020 והוקם על שטחו של מגרש האתלטיקה לאימונים הסמוך לאצטדיון האתלטיקה ובנייתו עלתה מעל 70 מיליון שקל שחלק משמעותי מהסכום נתרם על ידי סילבן אדמס המיליארדר היהודי-קנדי המעודד את פיתוח ענפי רכיבת אופניים בתחרותית בישראל בקטגוריות ספורטיביות שונות. אדמס הוא נותן החסות לקבוצת הרכיבה הישראלית הראשונה Israel Cycling Academy אשר התחרתה לראשונה במרוץ האופניים ג'ירו ד'איטליה 2018 שחלקו נערך לראשונה בישראל. הוולודרום מכיל 620 מקומות לצופים בתחרויות בינלאומיות ויכול להכיל כ-1,420 צופים בתחרויות מקומיות שיאפשרו גם ישיבה במרכז הוולודרום בין מסלולי הרכיבה.

מתחם הטניס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הסמוך למבנה הרב תכליתי קיים מרכז טניס גדול של 16 מגרשי טניס ועוד שני מגרשים המתאימים לטניס ולכדורסל. מרכז הטניס אירח מספר טורנירי טניס אליהם הגיעו אלפי צופים. עם זאת לא מומשה התוכנית להקמת מגרש מרכזי עם 2,200 מקומות ביציעים במתחם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]