מתים לרגע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מתים לרגע
METIMLEEREGAA.jpeg
סמליל הסדרה
סוגה דרמה רפואית
מדע בדיוני
חברת הפקה אנדמול ישראל
יוצרים גל זייד
רוני ידור
רותי ויינברג
מיכל אבירם
כותבים רוני ידור
בימוי יואב פז
דורון פז
רוני ידור
שחקנים אגם רודברג
אביגיל הררי
עפר שכטר
אדי קבטנר
מאיסה עבד אלהאדי
צחי הלוי
יובל סגל
יונתן עוזיאל
ורד פלדמן
מיכאל אלוני
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 42 (נכון ל-23 ביוני 2017)
הפקה
אורך פרק כ-30 דקות
שידור
רשת שידור HOT3
תקופת שידור מקורית 17 ביולי 2014 – רץ
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

מתים לרגע היא סדרת טלוויזיה יומית ישראלית מסוג דרמה רפואית ומדע בדיוני של חברת התקשורת HOT, שעלתה לשידור ב-17 ביולי 2014 בערוץ HOT3. יוצרי הסדרה הם גל זייד, ורוני ידור שהייתה גם הכותבת ובמאית יחד עם יואב ודורון פז. הסדרה מתאר את קורותיהם של חמישה סטודנטים לרפואה, שנבחרו כמצטיינים מבין אלף מתמודדים. העונה הראשונה הסתיימה ב-9 בספטמבר 2014.

לסדרה הוזמנה עונה שנייה שצילומיה החלו בספטמבר 2016, והיא עלתה לשידור ב-19 ביוני 2017. בעונה השנייה הצטרפו השחקנים אורי בנאי, מיכאל אלוני, ניב סולטן, מוריס כהן, רותם קינן, גל זייד, עודד לאופולד, גיל פרנק, יעל הדר וירדן תוסייה כהן.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מבוססת על עלילות קבוצת סטודנטים לרפואה, שמתקבלים להתמחות בבית חולים "כצנלסון". במהלך ההתמחות מגלה החבורה ניסוי שאותו ערך פרופסור לנדאו, מוכר ונערץ עליהם, לפני כחצי שנה (פרויקט "אורפאוס"), ובו הצליח לגרום לנסייניתו להרגיש את תחושת המוות ולחזור לתחיה. אנשי הקבוצה נמלאים סקרנות, ומהר מאוד מחליטים להפעיל את הניסוי על עצמם, ואז צצות הבעיות. תוצאות הניסוי משפיעות על כישוריהם של הסטודנטים: בעקבותיו הם זוכים ליכולות-על שונות כתוצאה מהישארות מוחם במצב של גלי גמא של 200 הרץ כמו במצב של מוות קליני.

הסדרה משופעת בקטעים ש"מנבאים את העתיד" ומוסברים רק בהמשך, כך, זאב סיבירי שמופיע בהתחלה מקבל את המשמעות רק בסוף הסדרה. רק קטע אחד נותר לא מוסבר וייתכן שיקבל הסבר בעונות הבאות: כשאסמא עושה את הפרוצדורה בפעם הראשונה היא רואה במימד המוות אישה ערביה זקנה שמובלת צועקת ונקשרת למיטה על ידי שני צעירים ערבים שמדברים על אי שפיותה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת המצטיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דנה ריסקין (אגם רודברג): בתו של אחד התורמים העיקריים של בית החולים. בעקבות הניסוי נוספה לה היכולת לחזות מוות קרוב של הסובבים אותה, מה שמאפשר לה לאבחן מצבים רפואיים. מסתבכת יחד עם סלאבה בפרשת התאבדות של צ׳פמן, והם מנסים כמה שיותר להסתיר את העניין. מגלה לבראון ולאבא שלה את האמת על הניסויים, ועל כך שחושדת בלנדאו. מתאהבת בשלומי. מגלה בהמשך היכן מתקיימים הניסויים על הפליטים, חושדת שיסמין אחראית עליהם ומספרת זאת לבראון. שלומי מבין כי היא קשורה לנושא, והיא מספרת לו הכל. לוקחת את התקן של מנצח התוכנית, אבל נחטפת על ידי יפתח, ומוכנסת למוות קליני. חבריה מצילים אותה. בעונה השניה מגלה שהיא בהריון משלומי
 • יעל "יולה" / דבורה אבוטבול (אביגיל הררי): החברים קוראים לה "יולה", חכמה וחרוצה, חזרה בשאלה לאחר התיכון. אמה היא מנהלת אולפנה. ביישנית ומפחדת ממיניותה בחייה שלפני הניסוי. בעקבותיו משתנה בצורה דרסטית, לאחר שבזמן המוות הקליני השדה לילית נכנסה בה וכתוצאה מכך היא מקבלת את היכולת לשלוט ברצונות האנשים הסובבים אותה. הייתה חברה של אלון עד שהבינה שהוא רוצה אותה רק בגלל ההשפעה של לילית, אז נפרדת ממנו. מתאהבת בפרופסור לנדאו. מגלה שלנדאו מסתיר את יסמין בתרדמת בחדר נעול במרתף ביתו. מתאהבת בסלאבה. בעונה השניה נפרדת ממנו בטענה שהיא לא אוהבת אותו כמו פעם.
 • אסמא אל-חליל (מאיסה עבד אלהאדי): אמביציוזית ושקדנית. מרגישה צורך להוכיח את עצמה בגלל היותה ערביה. מסתירה סוד גדול – ילד שנולד מחוץ לנישואין והועבר לידיה של אחותה. המשפחה שלה מתייחסת אליה בקשיחות, ולא תומכת בה בהיותה רופאה. מתאהבת בדרור ומתפתח ביניהם רומן. בעקבות הניסוי היא מקבלת את היכולת לקרוא מחשבות. סעד מגלה שהוא הבן שלה. הורגת את פרופסור בראון מתוך הגנה עצמית. אימו של דרור מבקשת ממנה לעזוב אותי מפני שהם לא יצליחו כזוג "יהודי וערביה"
 • דרור אנג'ל/ לוסיו (עפר שכטר): המצחיק של החבורה, אהוב על מטופליו. לא זוכר כלום מלפני גיל 6, עד שמטופל שוטר מזהה אותו מהכרות קודמת וקורא לו "לוסיו". בעקבות הניסוי הזיכרונות שלו חוזרים אליו. בנוסף הוא יכול לראות ולתקשר עם המתים, במיוחד עם אחיו אלכס, ומגלה שהוא מבין ומדבר ספרדית. מאוחר יותר מגלה כי הוא מאומץ. מתחיל "לתקשר" עם משפחתו בעולם המתים וכתוצאה מכך מסתכן בעולם החיים; לוקח כדורי משככי כאבים רבים שכמעט הרגו אותו, ובפעם אחרת מנסה להצית גפרור כשהגז במעונות פתוח, מה שמעיד על כך שמשפחתו "מתגעגעת" אליו ומנסה להרוג אותו על מנת שיצטרף אליהם לעולם המתים. מתאהב באסמא. מגלה שאמא שלו ביקשה מאסמא להיפרד ממנו.
 • סלאבה זווירין (אדי קבטנר): גיק, גאון ורגיש. המשמעות של "זווירין" ברוסית היא איש חיות הפרא. מאוהב ביעל ומוכן לעשות עבורה הכול כדי לזכות באהבתה. גם הוא עובר את הניסוי ובעקבותיו מקבל חוזק פיזי ונפשי כאחד וביטחון עצמי, עקב כך שהתגלגלה לתוכו נשמה של זאב, למרות שהוא בעצמו לא מאמין בעולם הבא וחושב שכל היכולות שהחבורה מקבלת נובעות משינויים במוחם, שמשהו השתבש שם וכך הם זוכים בכוחות. הוא ודנה מסתבכים בהתאבדותו של צ׳פמן, ודואגים לתעודת פטירה מזויפת וקבר על מנת להסתיר את הדבר. לסלאבה יחסים מסובכים מאוד עם אביו, לכן לפעמים הוא רגיש בנוגע למטופלים שונים. מתחרה בקרבות היאבקות בלתי חוקיים כדי לשלם את חובות אביו למאפיונרים. כשכולם חשבו שהוא בקומה, מוכנס לזמן קצר למוות קליני על ידי יסמין, ושם פוגש את דנה. מגלה שיולה אוהבת אותו. בעונה השניה עושה על עצמו שוב את הפרוצדורה כי הוא חושב שכך יחזיר את יעל אליו.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שלומי דדון (צחי הלוי) (עונה 1): שוטר סמוי שמונה לחקור היעלמויות רבות (בעקבות הניסוי של יסמין). מוטמע ככוח עזר בבית החולים. מסתורי, מתאהב בדנה ריסקין, עוזר לה לפרוץ למשרד של לנדאו והיא בתמורה עוזרת לו להציל את פלה. משתף פעולה עם אנשים מסוכנים כדי להתקרב אליהם ומתבקש לרצוח את פלה. כשהבין שכהן החזיק בדנה עוצר אותו, שם בחדרה של דנה מכשיר ציתות, מגלה שהסטודנטים עשו על עצמם את הניסויים ודורש מדנה שתספר לו מה היא יודעת כשמגלה לה את האמת עליו. נכנס למוות קליני כדי להציל את דנה אך לא מצליח לחזור.
 • פרופסור ירון לנדאו (יובל סגל): פרופסור מפורסם, מנהל בפועל של תוכנית המצטיינים. ערך ניסוי מקצועי ומסוכן שבו מביאים אדם למצב של מוות קליני ומחזירים אותו לחיים. מתאהב ביעל, מגלה שיעל נכנסה לחדר שבו הוא מסתיר את יסמין ומחליט לספר לה על הכל. נעצר לאחר שיסמין "התעוררה" והתקבלה תלונה על היותה בתרדמת. יסמין מגלה לו כי היא עומדת מאחורי "אורפאוס" ומבקשת ממנו להצטרף למחקר. לאחר שזה סירב ואיים לעצור את הניסויים, משתמשת יסמין בכוח שלה ומשפיעה על מדדי הגוף שלו כדי לעלפו, ולבסוף מכניסה אותו לתרדמת, ומפלילה אותו ברצח של אלון. בעונה השניה עובד עם נעמי בוועדה סודית שחוקרת את תעלומת "העולם הבא" שרוצה להמשיך את המחקר לטובת המדינה והאנושות כולה.
 • ד"ר אלון כרמי (יונתן עוזיאל) (עונה 1): רופא בוגר התוכנית וממנחי הקבוצה. היה מאוהב ביסמין. מתאהב בדנה שלא מרגישה את אותו הדבר אליו, ויעל מתאהבת בו. יעל משפיעה עליו בכוחה וגורמת לו להתאהב בה, אבל לבסוף מבינה שהוא רוצה אותה רק בגלל ההשפעה של לילית ונפרדת ממנו. נרצח על ידי יסמין.
 • ד"ר יסמין לפידות (ורד פלדמן): חברתו של פרופסור לנדאו. שימשה כמתרגלת לאסמא בקורס רפואי בטכניון. עברה את הניסוי מספר פעמים לבקשתה על ונכנסה לתרדמת מאז. בעקבות הניסוי נוספה לה היכולת להשפיע על מדדי גוף כרצונה ואף לזייף מוות. התברר כי זייפה את התרדמת שלה. בשלב מסוים "מתעוררת" מהתרדמת מכיוון שאמה באה לבדוק מה שלומה. מנהלת את הניסוי בפליטים שדרכו היא מכניסה נשמות של אנשים מתים לגופם של אנשים חיים. מגלה שהסטודנטים עשו על עצמם את הניסוי ואת הכוח של יעל ומספרת על כך ללנדאו. מכניסה את לנדאו לתרדמת וכשאלון מגלה זאת היא רוצחת אותו ומפלילה בכך את לנדאו. נתפסה על ידי המשטרה וזייפה את מותה, וכך הצליחה לברוח. מצליחה לעכב את שלומי במוות הקליני, ובכך לגרום לו להיתקע שם ולא לחזור. בעונה השנייה מסתבכת עם מלאך בזמן המוות הקליני. נתפסת על ידי המשטרה ויששכר משחרר אותה אך לנדאו תופס אותה ברגע האחרון. משתפת פעולה עם בראון. נחקרת על ידי הוועדה בעזרת נעמי ולנדאו. לאחר מכן מגלים שהיא ויששכר זוג.
 • לב אלכסנדר ליוביץ' (מיכאל אלוני) (עונה 2): מלאך שנשלח לעצור את את הזליגה של עולם המתים אל עולם החיים. נדמה שהתאהב בדנה.
 • שירה אלפנדרי (ירדן תוסייה כהן) (עונה 2): סטז'רית חדשה בתכנית שהגיעה מפרינסטון שבארצות הברית. התעללה ביעל ביימי התיכון וגרמה לה לעזוב את בית הספר.
 • פרופסור אביגיל בראון (עידית טפרסון): מנהלת בית החולים. לוקחת חלק ב"אורפאוס" ומרשה להעביר את הניסויים לבית החולים. נהרגה על ידי אסמא אחרי שניסתה לרצוח אותה. מתגלה כי גם לה יש כוח בעקבות הניסוי, הקשור בשכנוע. בעונה השנייה מתגלה בחיים, היא מסתתרת במקום מסתור ומעסיקה אצלה את יסמין ויששכר. מתגלה כי הם מתכננים פרויקט שקשור בעוברים שעומדים להיוולד.
 • יששכר (רותם קינן) (עונה 2): חוקר בוועדה סודית, השותף של נעמי וחוקר איתה איתה חקירת הניסוי של לנדאו. לאחר מכן מתגלה כי הוא בן זוגה של יסמין שמשתף איתה פעולה בפרויקט גדול והאחראית עליו היא פרופסור בראון.
 • נעמי (אביגיל אריאלי) (עונה 2): חוקרת בוועדה סודית ביחד עם יששכר. חוקרת את הניסוי של לנדאו ורוצה להמשיך את מחקר הניסוי לטובת המדינה ונגד דעתו של לנדאו.
 • אביגדור כהן (אוהד קנולר) (עונה 1): איש מכירות לא חוקי של תרופות, מציע לשלומי עבודה אך שלומי מסרב בתחילה ומשנה את דעתו בהמשך. מורה לשלומי להרוג את פלה. נותן לצ'פמן מכות בגלל שגילה ששיקר לו, בין היתר בקשר לכך שאינו משתמש במורפיום. איים על יסמין שאם לא תהפוך אותו לשותף ב"אורפאוס" הוא יספר על הניסויים, וכתוצאה מכך, מורה יסמין לאחיה לעלף אותו ולאחר מכן עשתה את הניסוי עליו.
 • עליזה (עירית קפלן): אחות אחראית בבית החולים. מצחיקה, מבולבלת אך גם יודעת להקשיב ולתמוך.
 • פלה (שון מונגוזה): כוח עזר, בעל צבע עור שחור, מקבל עזרה משלומי שמשיג לו תרופות בשביל חברים לא חוקיים שלו. נאלץ לעבור ניתוח לכריתת אגודל ברגל עקב היותו חולה סוכרת.
 • צ'פמן (עידן רפאל חביב) (עונה 1): עובד אצל כהן. משתף פעולה עם שלומי כדי לרצוח את פלה. משתמש בסמים, תחמן, שקרן, וחסר רגישות לכל הסובבים אותו, מקבל מכות מכהן שגילה כי הוא משתמש במורפיום, ולבסוף מתאבד מתוצאה בשימוש בחומר הג'י איי שסלאבה יצר, שאסור להשתמש בו כשהבן אדם בחיים; השימוש בחומר חייב להיות במהלך מוות קליני.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סעד (אדם כוזלי): בנה של אסמא, אך אינו יודע זאת כיוון שאסמא ילדה אותו מחוץ לנישואים. אחותה ראניה מגדלת אותו כבנה. בהמשך מגלה שאסמא היא אמא שלו. ביקש מדרור לוותר על אסמא כי פחד שיפגעו בה כשיגלו שהיא יוצאת עם יהודי. בעונה השניה צריך להכין עבודת שורשים ורוצה לפגוש את אביו.
 • דוד ריסקין (יהודה מור): אביה של דנה, מיליונר, התורם הראשי לבית החולים בו מתקיימת העלילה. דנה מגלה לו ולבראון את האמת על הניסויים והחשדות בלנדאו, ולאחר מכן זה מספר לה שגם הוא ופרופסור בראון משתתפים בניסויים הלא חוקיים בפליטים.
 • ראניה (מונא חווה): אחותה של אסמא. הילד של אסמא, סעד, הועבר בלידתו לראניה ומאז חושבים שהיא אימו.
 • וולף (סלבה ביברגל): מטופל בבית החולים שחולה בסרטן, אביו של סלאבה. עזב את אימו כשהיה ילד ומאז סלאבה שונא אותו. מעניין לציין כי שמו הפרטי "וולף" (זאב) ניתן לו במקביל להתגלגלות נשמת זאב לבנו.
 • פרופסור ליאורה אנג'ל (איילת מרגלית): אמו המאמצת של דרור, מנהלת מרפאת ריאות "שפרינצק". גידלה את דרור מאז שהיה בן 6. הייתה מעורבת בתאונת הדרכים בה נהרגה משפחתו של דרור. החליפה את לנדאו בכצנלסון כאשר הוא נלקח לתשאול במשטרה. בעונה השנייה הפכה למנהלת בית החולים במקום פרופסור בראון. מבקשת מאסמא להיפרד מדרור בטענה כי הם לא יצליחו כזוג.
 • אריה (אמיתי יעיש) (עונה 1): מפקדו של שלומי במשטרה.
 • יפתח (מעיין בלום) (עונה 1): אחיה של יסמין, עוזר ליסמין במעשיה כמנהלת רשת ניסויים רפואיים בלתי חוקיים. במקור מת לפני 3 שנים, אך שוהה בגוף של אדם מת.
 • עדי (שיר קליפר) (עונה 1): מדריכת האיגרוף של סלאבה. בינה לבין סלאבה מתפתח רומן חולף.
 • אסארי (נטע לי גלרמן): אשתו של פלה, עברה את הניסוי ומתה, ולתוך גופה נכנסה נשמה של אישה שמתה. עוזבת את בעלה ובתה בטענה שהיא צריכה להתחיל חיים חדשים, אך למעשה הנשמה שבתוכה היא שרצתה להתחיל חיים חדשים.
 • אלכס (איב ויינר): האח הקטן של דרור (לוסיו) שמת בתאונת דרכים ביחד עם משפחתו. רודף אחר דרור בכוונה שיצטרף אליו ואל משפחתו לעולם המתים.

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונתה הראשונה של הסדרה "מתים לרגע" עלתה ב-17 ביולי 2014, ושודרה בימי ראשון-חמישי ב-20:15 בערוץ HOT3. אולם ביום שידור הבכורה, השידור ראשון היה למעשה בערוץ HOT Family בשעה 18:40. העונה הסתיימה ב-9 בספטמבר 2014, וכללה 38 פרקים. לאור הצלחתה של הסדרה, הוזמנה עונה שנייה והיא הייתה צפויה לעלות בקיץ 2015, אך בספטמבר נמסר כי הצילומים טרם החלו, לכן השידור נדחה עד לאמצע דצמבר 2015 לכל הפחות;[1] העונה השנייה לא עלתה בדצמבר כצפוי. בסקירת העונה בכל הערוצים של השבועון פנאי פלוס בתחילת אוקטובר 2015 הסדרה כלל לא הופיעה כחלק מעונת אוקטובר 2015 - אמצע מאי 2016. כמו כן, פורסם בתחילת נובמבר 2015 בידיעות אחרונות כי עופר שכטר מצטלם באותו זמן לסרט קולנוע, כלומר לא נמצא בצילומי העונה כמובטח. בהמשך נודע כי העונה השנייה צפויה לעלות לשידור ב-14 ביוני 2017.

"מתים לרגע" נמכרה להולנד,[2] עובדה בידי התסריטאית של הגרסה ההולנדית של "בטיפול", הופקה בידי חברת ההפקה הבינלאומית של "הגשר" ו"החטא הקדמון" ועלתה לשידור ב-13 במרץ 2016. סדרת המתח שהפיקה אנדמול שיין ישראל ("רמזור", "האח הגדול"), נמכרה לרשת ההולנדית המובילה Avrotros כבר ב-2015. את הגרסה ההולנדית, שתקרא "Orpheus Project" ("פרויקט אורפאוס"), הפיקה השלוחה ההולנדית של אנדמול שיין הבינלאומית והתסריטאית הראשית, מריון פאו, שכתבה בעבר גם פרקים רבים בעיבוד ההולנדי לסדרה הישראלית "בטיפול". מדינות נוספות ברחבי העולם הביעו גם הן התעניינות לרכישת הסדרה. היוצר גל זייד, מנהל מחלקת הדרמה של אנדמול שיין ישראל, מסר: "אני מתרגש מאוד, כנראה שהחיבור בין דרמת בית-חולים למדע בדיוני מייצר משהו שלא נעשה עדיין ומסקרן צופים במקומות שונים בעולם".

פרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה פרקים משבצת שידור פרק בכורה פרק סיום מספר הזמנות ב-VOD
1 38 ימי ראשון-חמישי 20:15 17 ביולי 2014 9 בספטמבר 2014 10 מיליון[3]
2 ימי שני-חמישי 20:15 19 ביוני 2017

בסדרה קיימים הבדלים משמעותיים רבים בין שיחות של סלאבה ואביו ברוסית לבין כתוביות תרגום לעברית. שתי הגרסאות מתאימות לסיטואציה, אבל שונות בתכלית.

במהלך הסדרה מופיעים ציטוטים ותמונות מערך לילית בוויקיפדיה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתר nrg, נכתב מצד אחד כי "בזכות צילום קצבי ופסקול צעיר, "מתים לרגע" מצליחה להיות כיפית ומשעשעת, לא לוקחת את עצמה ברצינות ומחליפה זהויות כל הזמן". אולם, הכותב מעביר ביקורת על התסריט והתחקיר: "העולם שבוראים כותבי הסדרה אינו אמין כלל - האם הם ביקרו לאחרונה בבית חולים בישראל? נראה כאילו אף אחת מהדמויות בסדרה לא באמת למדה רפואה, וכולם זורקים שמות של מחלות ותרופות לחלל האוויר הישר מתוך ויקיפדיה. הצופים צריכים לאפסן את ההגיון הבריא עמוק בתוך ארון התרופות שלהם, וזה עוד לפני שהגענו לעלילת המד"ב שדורשת העלמת עין מתסריט מרושל".[4]

באתר וואלה תרבות, נכתב אחרי הפרק הראשון כי ""מתים לרגע" מצליחה להיות תשובה ישראלית לא רעה בכלל לסבוניות בית חולים. הדיאלוגים די קולחים ובעלי מודעות עצמית, הליהוק מוצלח, וכל השחקנים עושים את שלהם על הצד הטוב ביותר". אך ישנה ביקורת לגבי השילוב שבין דרמה רפואית ומדע בדיוני: "אבל ל"מתים לרגע" זה לא הספיק וצריך היה להשליך לתוך הקלחת עוד ממד של מדע בדיוני... וכאן העניינים מתחילים להסתבך, וזה – למרבה הצער - לא מסוג הסיבוכים שמגיבים לאנטיביוטיקה... על גבי קו העלילה הברור מאליו, שנועד לגרום לנו להישאב אל דרמת הסטטוסקופים הזה, הולבשה גם תעלומת מתח-מסתורין-מד"ב-קשקוש".[5]

שאלה נוספת היא ביחס למידת מקוריותה של הסדרה. בסרט "קו הדממה" (Flatliners) בבימויו ג׳ואל שומאכר מ-1990, בדומה למה שקורה ב"מתים לרגע", חבורת סטודנטים לרפואה ממיתים את עצמם ומחזירים את עצמם לחיים תוך שהם פולשים כך לעולם שמעבר, ומביאים אותו לעולם שכאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]