לדלג לתוכן

מתים לרגע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מתים לרגע
סמליל הסדרה
סמליל הסדרה
סוגה דרמה רפואית
מדע בדיוני
יוצרים גל זייד
רוני ידור
רותי ויינברג
מיכל אבירם
כותבים רוני ידור
גל זייד
רותי זייד
בימוי יואב פז
דורון פז
רוני ידור
שחקנים אגם רודברג
אביגיל הררי
עפר שכטר
אדי קבטנר
מאיסה עבד אלהאדי
ירדן תוסייה כהן
צחי הלוי
יובל סגל
יונתן עוזיאל
ורד פלדמן
מיכאל אלוני
גל זייד
עירית קפלן
ארץ מקור ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות עברית, ערבית, רוסית
מספר עונות 2 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 77 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
חברת הפקה אנדמול ישראל
בעלי תפקידים נוספים היועצת הרפואית ד"ר דנה פלורנטין
אורך פרק כ-30 דקות בממוצע
שידור
רשת שידור HOT3
תקופת שידור מקורית 17 ביולי 201423 באוגוסט 2017
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מתים לרגע היא סדרת טלוויזיה יומית ישראלית מסוג דרמה רפואית ומדע בדיוני של חברת התקשורת HOT, שעלתה לשידור ב-17 ביולי 2014 בערוץ HOT3. יוצרי הסדרה הם גל זייד, ורוני ידור שהייתה גם הכותבת ובמאית יחד עם יואב ודורון פז. הסדרה מתארת את קורותיהם של חמישה סטודנטים לרפואה, שנבחרו כמצטיינים מבין אלף מתמודדים. העונה הראשונה הסתיימה ב-9 בספטמבר 2014.

צילומי העונה השנייה החלו בספטמבר 2016, והיא עלתה לשידור ב-19 ביוני 2017. בעונה השנייה הצטרפו השחקנים ירדן תוסייה כהן, מיכאל אלוני, ניב סולטן, גל זייד, אורי בנאי, נעמה שטרית, מיכה סלקטר, מוריס כהן, רותם קינן, עודד לאופולד ויעל הדר, והיא כוללת 39 פרקים. הסדרה הסתיימה ב-23 באוגוסט 2017 לאחר העונה השנייה.

הסדרה מבוססת על עלילות קבוצת סטודנטים לרפואה, שמתקבלים להתמחות בבית חולים "כצנלסון". במהלך ההתמחות מגלה החבורה ניסוי שאותו ערך פרופסור לנדאו, מוכר ונערץ עליהם, לפני כחצי שנה (פרויקט "אורפאוס"), ובו הצליח לגרום לנסייניתו להרגיש את תחושת המוות ולחזור לתחיה. אנשי הקבוצה נמלאים סקרנות, ומהר מאוד מחליטים להפעיל את הניסוי על עצמם, ואז צצות הבעיות. תוצאות הניסוי משפיעות על כישוריהם של הסטודנטים: בעקבותיו הם זוכים ליכולות-על שונות כתוצאה מהישארות מוחם במצב של גלי גמא של 200 הרץ כמו במצב של מוות קליני.

הסדרה משופעת בקטעים ש"מנבאים את העתיד" ומוסברים רק בהמשך, כך, זאב סיבירי שמופיע בהתחלה מקבל את המשמעות רק בסוף הסדרה. רק קטע אחד נותר לא מוסבר: כשאסמא עושה את הפרוצדורה בפעם הראשונה היא רואה במימד המוות את עצמה זקנה והיא מובלת, צועקת ונקשרת למיטה על ידי שני צעירים ערבים שמדברים על אי השפיות שלה.

קבוצת המצטיינים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • דנה ריסקין (אגם רודברג): בתו של אחד התורמים העיקריים של בית החולים. בעקבות הניסוי נוספה לה היכולת לחזות מוות קרוב של הסובבים אותה, מה שמאפשר לה לאבחן מצבים רפואיים. מסתבכת יחד עם סלאבה בפרשת התאבדות של צ׳פמן, והם מנסים כמה שיותר להסתיר את העניין. מגלה לבראון ולאבא שלה את האמת על הניסויים, ועל כך שחושדת בלנדאו. מתאהבת בשלומי. מגלה בהמשך היכן מתקיימים הניסויים על הפליטים, חושדת שיסמין אחראית עליהם ומספרת זאת לבראון. שלומי מבין כי היא קשורה לנושא, והיא מספרת לו הכל. לוקחת את התקן של מנצח התוכנית, אבל נחטפת על ידי יפתח, ומוכנסת למוות קליני. חבריה מצילים אותה. בעונה השנייה מגלה שהיא בהריון משלומי, ההיריון אינו צולח ודנה עוברת הפלה. לב ודנה מתאהבים. מחביאה את לב אצלם במעונות ומתנשקת איתו. מגלה על הסיפור של התינוקות המשובטים, נחטפת על ידי יסמין ומוחזקת בבית השגריר. מצליחה להשתלט על השומר בחדרה יחד עם לב וקרוליין ויוצאת מהבית, נכנסת למוות קליני ומנסה להציל את יעל, היא לא מצליחה ודרור מוציא אותה מהקומה. לבסוף שמה את לב בחדר מתים וחוזרת הביתה ובוכה, לב חוזר ואומר לה שביקש עוד שעה אחת לחייו והם נפרדים, כשהיא מתעוררת לב כבר לא שם.
 • יעל "יולה" (דבורה) אבוטבול (אביגיל הררי): החברים קוראים לה "יולה", חכמה וחרוצה, חזרה בשאלה לאחר התיכון. אמה היא מנהלת אולפנה. ביישנית ומפחדת ממיניותה בחייה שלפני הניסוי. בעקבותיו משתנה בצורה דרסטית, לאחר שבזמן המוות הקליני השדה לילית נכנסה בה וכתוצאה מכך היא מקבלת את היכולת לשלוט ברצונות האנשים הסובבים אותה. הייתה חברה של אלון עד שהבינה שהוא רוצה אותה רק בגלל ההשפעה של לילית, אז נפרדת ממנו. מתאהבת בפרופסור לנדאו. מגלה שלנדאו מסתיר את יסמין בתרדמת בחדר נעול במרתף ביתו. מתאהבת בסלאבה. בעונה השנייה נפרדת ממנו בטענה שהיא לא אוהבת אותו כמו פעם. איציק הרעיל אותה בגז עצבים אבל סלאבה הציל אותה. מבינה שהיא שוב אוהבת את סלאבה ובפרק 23 התנשקה עם שירה כדי לנקום בו. מגלה גושים בחזה, מסתבר שזה שפיר. היא וסלאבה חוזרים. בסוף העונה השנייה נאלצת לעבור את הפרוצדורה בניגוד לרצונה ואסמא מצילה אותה ברגע האחרון מהמוות הקליני. נכנסת להיריון מסלאבה בעקבות המוות הקליני, אמורה להוליד את השטן ומחליטה להשאיר את הילד. כבר בחודש השישי ניתן לראות כי לילד עיניים בוהקות.
 • סלאבה זווירין (אדי קבטנר): גיק, גאון ורגיש. מת בפרק האחרון של העונה השנייה כנראה יחזור לעונה השלישית אם יעל תתן את התינוק. המשמעות של "זווירין" ברוסית היא איש חיות הפרא. מאוהב ביעל ומוכן לעשות עבורה הכול כדי לזכות באהבתה. גם הוא עובר את הניסוי ובעקבותיו מקבל חוזק פיזי ונפשי כאחד וביטחון עצמי, עקב כך שהתגלגלה לתוכו נשמה של זאב, אף על פי שהוא עצמו לא מאמין בעולם הבא וחושב שכל היכולות שהחבורה מקבלת נובעות משינויים במוחם, שמשהו השתבש שם וכך הם זוכים בכוחות. הוא ודנה מסתבכים בהתאבדותו של צ׳פמן, ודואגים לתעודת פטירה מזויפת וקבר על מנת להסתיר את הדבר. לסלאבה יחסים מסובכים מאוד עם אביו, לכן לפעמים הוא רגיש בנוגע למטופלים שונים. מתחרה בקרבות היאבקות בלתי חוקיים כדי לשלם את חובות אביו למאפיונרים. כשכולם חשבו שהוא בקומה, מוכנס לזמן קצר למוות קליני על ידי יסמין, ושם פוגש את דנה. מגלה שיולה אוהבת אותו. בעונה השנייה עושה על עצמו שוב את הפרוצדורה כי הוא חושב שכך יחזיר את יעל אליו. אחרי שהוא עושה על עצמו שוב את הניסוי משהו השתנה בו. הרג את איציק לאחר שגילה שניסה להרוג את יעל באמצעות גז עצבים והציל את יעל. תחילה הוא לא זוכר שהרג את איציק, אך עם הזמן הוא מגלה לא רק שעשה זאת, אלא שגם גנב את צילומי מצלמות האבטחה (בהן הוא מתועד דוחף את איציק מהגג) באופן לא מודע. חבר בעונה השנייה של שירה. מישהו סוחט את סלאבה לגבי הסרטון שבו הוא הורג את איציק והוא צריך להשיג המון כסף אחרת הסרטון יתפרסם והוא ילך לכלא ובשביל להשיג את הכסף הוא צריך להשתתף שוב בקרבות. לאחר שאביו מת מגלים שסלאבה חתם על עסקה עם לילית שבתמורה לכוחותיו יוותר על בנם הראשון שלו ושל יולה. משום שהפר את ההבטחה יולה מגלה גוש בשד, אך סלאבה מטפל בזה ובסוף מסתבר שהגושים זה שפיר. מפחד ממה שקרה לו במוות הקליני אז הוא כל הזמן מסרב ליעל ובסוף חוזר אליה. בסוף העונה השנייה משתף פעולה עם יסמין בתקווה שתציל את יעל, לאחר מכן יסמין רוצחת אותו בזמן המוות הקליני אחרי שהוא מכניס את יעל להריון.
 • אסמא אל-חליל (מאיסה עבד אלהאדי): אמביציוזית ושקדנית. מרגישה צורך להוכיח את עצמה בגלל היותה ערביה. מסתירה סוד גדול – ילד שנולד מחוץ לנישואין והועבר לידיה של אחותה. המשפחה שלה מתייחסת אליה בקשיחות, ולא תומכת בה בהיותה רופאה. מתאהבת בדרור ומתפתח ביניהם רומן. בעקבות הניסוי היא מקבלת את היכולת לקרוא מחשבות. סעד מגלה שהוא הבן שלה. פוצעת את פרופסור בראון מתוך הגנה עצמית. אימו של דרור מבקשת ממנה לעזוב אותו מפני שהם לא יצליחו כזוג "יהודי וערביה". דרור מבקש ממנה שתעזוב איתו ועם סעד לחו"ל. נעלמה באמצע העונה השנייה והתארסה לאיאד. חוזרת לפרק האחרון לעונה ומצילה את יעל, נפרדת מדרור ומקבלת את הקשר שלו עם ליבי.
 • דרור אנג'ל / לוסיו (עפר שכטר): טייס מסוקים בחיל האוויר לשעבר, המצחיק של החבורה, אהוב על מטופליו. לא זוכר כלום מלפני גיל 6, עד שמטופל שוטר מזהה אותו מהכרות קודמת וקורא לו "לוסיו". בעקבות הניסוי הזיכרונות שלו חוזרים אליו. בנוסף הוא יכול לראות ולתקשר עם המתים, במיוחד עם אחיו אלכס, ומגלה שהוא מבין ומדבר ספרדית. מאוחר יותר מגלה כי הוא מאומץ. מתחיל "לתקשר" עם משפחתו בעולם המתים וכתוצאה מכך מסתכן בעולם החיים; לוקח כדורי משככי כאבים רבים שכמעט הרגו אותו, ובפעם אחרת מנסה להצית גפרור כשהגז במעונות פתוח, מה שמעיד על כך שמשפחתו "מתגעגעת" אליו ומנסה להרוג אותו על מנת שיצטרף אליהם לעולם המתים. מתאהב באסמא. מגלה שאמא שלו ביקשה מאסמא להיפרד ממנו. מבקש מאסמא לעזוב איתו ועם סעד לחו"ל. נפרד מאסמא לאחר שגילה כי איאד, אביו של סעד שאינו מודע לכך. חוקר את מקרה נעמה גואטה. אחותה של אסמא סיפרה לו כי אסמא ואיאד התארסו והם עומדים להתחתן, מתאהב בליבי אחותה של נעמה והיא בו אבל היא עוזבת אותו. מגלה כי הבן של שלומית המורה לשעבר של נעמה אנס אותה ורצח אותה ואת אמו. בפרק האחרון הבן מאיים על חייו אבל ליבי מתפרצת לחדר ומצילה אותו לאחר מכן הם חוזרים.
 • שירה אלפנדרי (ירדן תוסייה כהן) (עונה 2): סטז'רית חדשה בתוכנית. במהלך העונה הראשונה הוכרז על חילופי סטודנטים עם ארצות הברית, כשבתחילת העונה השנייה הטוב מחברי התוכנית ייסע לשם להשתתף בתוכנית מקבילה, ובו בזמן יגיע הטוב מהתוכנית האמריקאית לישראל. בסוף העונה הראשונה אף סטודנט לא הסכים לנסוע, לכן התוכנית גדלה עד כדי שישה חברים על חשבון שירה שהגיעה מאוניברסיטת פרינסטון. אינטליגנטית ולמדנית (דוברת כמה שפות), אך בעלת חוסר מודעות לסיטואציות חברתיות, מה שגורם לה להיכנס לחיכוחים תמידיים עם סובביה ללא כוונה. בין היתר פגעה קשות ביעל בימי התיכון וגרמה לה לעזוב את בית הספר, ולא זכרה או הבינה את זה. נכנסה לרומן עם סלאבה לאחר שיעל זרקה אותו. באחד הפרקים יעל נישקה אותה כנקמה בסלאבה. גילתה כי אחותה טוהר ממשיכה להמר בפוקר אף על פי שבעבר הבטיחה שלא תעשה זאת שוב. שמעה מיסמין על כוחות חברי הצוות ועל הפרוצדורה ושוכנעה להצטרף, כי היא מוכנה לכל דבר, רק לא להישאר במצב בו הייתה כל חייה, לא מקבלת כוח אך יסמין יכולה להיכנס למוחה בעזרת צילצול, לא מסתדרת עם אף אחד. נפרדה מסלאבה אחרי שראתה אותו מתנשק עם יולה.

דמויות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • שלומי דדון/נתי קוריאט (צחי הלוי) (עונה 1, אורח בעונה 2): שוטר סמוי שמונה לחקור היעלמויות רבות (בעקבות הניסוי של יסמין). מוטמע ככוח עזר בבית החולים. מסתורי, מתאהב בדנה ריסקין, עוזר לה לפרוץ למשרד של לנדאו והיא בתמורה עוזרת לו להציל את פלה. משתף פעולה עם אנשים מסוכנים כדי להתקרב אליהם ומתבקש לרצוח את פלה. כשהבין שכהן החזיק בדנה עוצר אותו, שם בחדרה של דנה מכשיר ציתות, מגלה שהסטודנטים עשו על עצמם את הניסויים ודורש מדנה שתספר לו מה היא יודעת כשמגלה לה את האמת עליו. נכנס למוות קליני כדי להציל את דנה אך לא מצליח לחזור כיוון שיסמין משאירה אותו בעולם המתים בעזרת הכוח שלה. היה מאורס לאליס.
 • פרופסור ירון לנדאו (יובל סגל): פרופסור מפורסם, מנהל בפועל של תוכנית המצטיינים. ערך ניסוי מקצועי ומסוכן שבו מביאים אדם למצב של מוות קליני ומחזירים אותו לחיים. מתאהב ביעל, מגלה שיעל נכנסה לחדר שבו הוא מסתיר את יסמין ומחליט לספר לה על הכל. נעצר לאחר שיסמין "התעוררה" והתקבלה תלונה על היותה בתרדמת. יסמין מגלה לו כי היא עומדת מאחורי "אורפאוס" ומבקשת ממנו להצטרף למחקר. לאחר שזה סירב ואיים לעצור את הניסויים, משתמשת יסמין בכוח שלה ומשפיעה על מדדי הגוף שלו כדי לעלפו, ולבסוף מכניסה אותו לתרדמת, ומפלילה אותו ברצח של אלון. בעונה השנייה עובד עם נעמי בוועדה סודית שחוקרת את תעלומת "העולם הבא" שרוצה להמשיך את המחקר לטובת המדינה והאנושות כולה. מגלה שכל היחידה עשתה שוב את הפרוצדורה וסוגר את היחידה, מחלץ את קרוליין והתינוק שלה וקורא את מכתב ההתאבדות של יסמין.
 • ד"ר אלון כרמי (יונתן עוזיאל) (עונה 1): רופא בוגר התוכנית וממנחי הקבוצה. היה מאוהב ביסמין. מתאהב בדנה שלא מרגישה את אותו הדבר אליו, ויעל מתאהבת בו. יעל משפיעה עליו בכוחה וגורמת לו להתאהב בה, אבל לבסוף מבינה שהוא רוצה אותה רק בגלל ההשפעה של לילית ונפרדת ממנו. נרצח על ידי יסמין לאחר שמגלה על מזימותיה ולא מסכים לשתף פעולה עם תוכניתיה.
 • ד"ר יסמין לפידות (ורד פלדמן): הנבלית הראשית של הסדרה. חברתו של פרופסור לנדאו. שימשה כמתרגלת לאסמא בקורס רפואי בטכניון. עברה את הניסוי מספר פעמים לבקשתה ונכנסה לתרדמת מאז. בעקבות הניסוי נוספה לה היכולת להשפיע על מדדי גוף כרצונה ואף לזייף מוות. התברר כי זייפה את התרדמת שלה. בשלב מסוים "מתעוררת" מהתרדמת מכיוון שאמה באה לבדוק מה שלומה. מנהלת את הניסוי בפליטים שדרכו היא מכניסה נשמות של אנשים מתים לגופם של אנשים חיים. מגלה שהסטודנטים עשו על עצמם את הניסוי ואת הכוח של יעל ומספרת על כך ללנדאו. מכניסה את לנדאו לתרדמת וכשאלון מגלה זאת היא רוצחת אותו ומפלילה בכך את לנדאו. נתפסה על ידי המשטרה וזייפה את מותה, וכך הצליחה לברוח. מצליחה לעכב את שלומי במוות הקליני, ובכך לגרום לו להיתקע שם ולא לחזור. בעונה השנייה מסתבכת עם מלאך בזמן המוות הקליני. נתפסת על ידי המשטרה ויששכר משחרר אותה אך לנדאו תופס אותה ברגע האחרון. משתפת פעולה עם בראון. נחקרת על ידי הוועדה בעזרת נעמי ולנדאו. לאחר מכן מגלים שיששכר מאוהב בה והיא מנצלת את זה. רוצה להרוג את לב עם רעל בעזרתו של יששכר, מגלה לשירה על הפרוצדורה. רוצחת את ישכר ומפלילה את לב. בפרק האחרון של העונה השנייה מתגלה שהיא הייתה לטובת לב כול הזמן, רוצחת את סלאבה במוות הקליני ומנסה להרוג גם את יעל, אך יעל מצליחה לצאת מהמוות הקליני ברגע האחרון. החליטה להישאר במוות קליני לתמיד ולכן השאירה ללנדאו מכתב (התאבדות) פרידה.
 • לב אלכסנדר ליוביץ' (מיכאל אלוני) (עונה 2): מלאך שנשלח לעצור את הזליגה של עולם המתים אל עולם החיים. מתאהב בדנה אבל עדיין לא מבין את זה ועוזר לה עם העוברים המשובטים. יששכר הרעיל אותו בשביל יסמין והוא נחשב "כמת" אף על פי שהוא חי וגר במעונות של הסטז'רים, מואשם ברצח יששכר שנעשה על ידי יסמין ושב למכון הפסיכיאטרי. התנשק עם דנה. בפרק האחרון של העונה השנייה לב נכנס למוות קליני ומנסה להרוג את יעל אך מוותר על זאת כאשר יסמין מאיימת עליו שתרצח את דנה אם לא ישחרר את סלאבה.
 • פרופסור רפי לוץ (גל זייד) (עונה 2): מנחה לשעבר של לנדאו, מאושפז במחלקה פסיכיאטרית, כמה שנים לפני שנכנס למחלקה ״מיכה״ בנו בן החמש טבע באמבטיה בגלל שלוץ השאיר אותו ללא השגחה, הבטיח לאישתו שיחזיר את מיכה, לאחר כמה שנים נולד להם תינוק חדש שהוא בעצם שיבוט של מיכה, לוץ האמין כי לא מיכה הוא זה שנכנס בתינוק אלא השטן (באחד הפרקים אפשר לראות כי העיינים של התינוק גדולות מאוד ורק לוץ רואה זאת) מכיוון שהאמין שזה השטן רצח את התינוק ואת אישתו וניקר לעצמו את העיינים. לכאורה התאבד, אך השאיר לדנה מכתב התאבדות עם מסר שלב גילה "הנשים הן פיתיון, הכל הטעיה, חפשו את הצעירה, יסמין תדע".
 • עליזה בן זקן/אוסטרובסקי (עירית קפלן): אחות אחראית בבית החולים. מצחיקה, מבולבלת אך גם יודעת להקשיב ולתמוך. בעונה השנייה מתאהבת בדוקטור ברגר ולאחר שהיא מגלה שהוא הומו, מתאהבת במנשה. היא ומנשה מתנשקים בפרק 36, לאחר מכן מגלה כי מנשה חולה בתסמונת מאן, הם נפרדים אך בפרק האחרון חוזרים ומתנשקים.
 • קרוליין בארד (יעל הדר) (עונה 2): אשה בהריון הנושאת תינוק משובט, פרופסור לוץ חושב שהוא השטן על אף שנאמר לה שהיא נושאת את שליט מיאנמר נה ווין. יולדת בסוף העונה השנייה ולאחר כמה חודשים נראה שעזבה לחו"ל עם נה ווין.
 • פרופסור יריב ענבר (אורי בנאי) (עונה 2): הפסיכיאטר הראשי של בית החולים. השגיח על פרופסור לוץ ועל יסמין במחלקה הפסיכיאטרית.
 • פרופסור אביגיל בראון (עידית טפרסון): מנהלת בית החולים. לוקחת חלק ב"אורפאוס" ומרשה להעביר את הניסויים לבית החולים. מנסה להעביר את הניסויים לסין. נהרגה על ידי אסמא אחרי שניסתה לרצוח אותה. מתגלה כי גם לה יש כוח בעקבות הניסוי, הקשור בשכנוע. בעונה השנייה מתגלה בחיים, היא מסתתרת במקום מסתור ומעסיקה אצלה את יסמין ויששכר. מתגלה כי הם מתכננים פרויקט שקשור בעוברים שעומדים להיוולד. סוגרת עסקה עם הבורמזים אך יסמין בורחת לה ולא ידוע מה עלה בגורלה.
 • יששכר (רותם קינן) (עונה 2): חוקר בוועדה סודית, השותף של נעמי וחוקר איתה את חקירת הניסוי של לנדאו. לאחר מכן מתגלה כי הוא בן זוגה של יסמין שמשתף איתה פעולה בפרויקט גדול והאחראית עליו היא פרופסור בראון. מרעיל את לב בשביל יסמין. נרצח על ידי יסמין כי נעמי ולנדאו עלו עליו.
 • נעמי אורן (אביגיל אריאלי) (עונה 2): חוקרת בוועדה סודית ביחד עם יששכר. חוקרת את הניסוי של לנדאו ורוצה להמשיך את מחקר הניסוי לטובת המדינה ונגד דעתו של לנדאו. מגלה שישכר עובד עם "הרעים". מצליחה לחלץ את דנה וקרוליין יחד עם לנדאו.
 • אביגדור כהן (אוהד קנולר) (עונה 1): איש מכירות לא חוקי של תרופות, מציע לשלומי עבודה אך שלומי מסרב בתחילה ומשנה את דעתו בהמשך. מורה לשלומי להרוג את פלה. הכה את צ'פמן לאחר שגילה ששיקר לו, בין היתר בקשר לכך שאינו משתמש במורפיום. איים על יסמין שאם לא תהפוך אותו לשותף ב"אורפאוס" הוא יספר על הניסויים, וכתוצאה מכך, מורה יסמין לאחיה לעלף אותו ולאחר מכן עשתה את הניסוי עליו ולאחר כמה סיבובים במוות קליני הוא נחלש ומת.
 • סעד אל-חליל (אדם כוזלי) (עונה 1): בנה של אסמא, אך אינו יודע זאת כיוון שאסמא ילדה אותו מחוץ לנישואים. אחותה ראניה מגדלת אותו כבנה. בהמשך מגלה אסמא שמכים אותו בבית והחליטה לספר לו שהיא אמא שלו. ביקש מדרור לוותר על אסמא כי פחד שיפגעו בה כשיגלו שהיא יוצאת עם יהודי. בעונה השנייה צריך להכין עבודת שורשים ורוצה לפגוש את אביו. בהמשך אסמא מגלה לו על אביו הביולוגי, איאד. באמצע העונה מותקף ולאחר מכן אסמא מחליטה לעזוב איתו ועם איאד לנצרת.
 • ראניה (מונא חווה) (עונה 1): אחותה של אסמא. הילד של אסמא, סעד, הועבר בלידתו לראניה ומאז חשבו שהיא אימו, אך לאחר שאסמא גילתה כי מכים אותו בבית החליטה לספר לו שהיא אימו, ובכך עבר לגור איתה במעונות. היא ובעלה מסתבכים בחובות ודרור מציע לה עזרה אך אסמא לא מוכנה לקבל את הכסף.
 • פלה (שון מונגוזה) (עונה 1): כוח עזר, מקבל עזרה משלומי שמשיג לו תרופות בשביל חברים לא חוקיים שלו. נאלץ לעבור ניתוח לכריתת אגודל ברגל עקב היותו חולה סוכרת. אשתו אסארי עוברת את הניסוי ובזמן המוות קליני נכנסת בה נשמה אחרת. היא חוזרת ועוזבת את פלה ואת בתו.
 • צ'פמן (עידן רפאל חביב) (עונה 1): עובד אצל כהן. משתף פעולה עם שלומי כדי לרצוח את פלה. משתמש בסמים, תחמן, שקרן, וחסר רגישות לכל הסובבים אותו, מקבל מכות מכהן שגילה כי הוא משתמש במורפיום, ולבסוף מתאבד מתוצאה בשימוש בחומר הג'י איי שסלאבה יצר, שאסור להשתמש בו כשהבן אדם בחיים; השימוש בחומר חייב להיות במהלך מוות קליני.
 • פרופסור ליאורה אנג'ל (איילת מרגלית): אמו המאמצת של דרור, מנהלת מרפאת ריאות "שפרינצק". גידלה את דרור מאז שהיה בן 6. הייתה מעורבת בתאונת הדרכים בה נהרגה משפחתו של דרור. החליפה את לנדאו בכצנלסון כאשר הוא נלקח לתשאול במשטרה. בעונה השנייה הפכה למנהלת בית החולים במקום פרופסור בראון. מבקשת מאסמא להיפרד מדרור בטענה כי הם לא יצליחו כזוג, ולאחר שטוענים שהיא צודקת והשניים לא יצליחו כזוג הפרופסור מציעה להם ללכת להתמחות ב"דייוויד בירד" אבל אסמא מסרבת משום שבן זוגה לשעבר - אביו של סעד מתמחה ב"דייוויד בירד" אך בסוף מתברר שבא לבית החולים ומתחבר לדרור.
 • מנשה בן שושן (מוריס כהן) (עונה 1): האינסטלטור של בית החולים, מאוהב בעליזה. אך לאחר שעליזה קולטת כי היא בעניין שלו, הוא יוצא עם עליזה מהמחלקה האונקולוגית, מה שגורמת לעליזה להתעצבן. עליזה ומנשה מתחילים לצאת ולקראת סוף הסדרה מתגלה שמנשה חולה בתסמונת מאן והוא נפרד ממנה, אך בכל זאת בפרק האחרון בסדרה הם חוזרים ומתנשקים.
 • ד"ר איאד אל ג'ארושי (דוריד לידאווי) (עונה 2): רופא בארצות הברית, אביו של סעד. היה בן זוגה של אסמא בעבר עד שנטש אותה. נעלם באמצע העונה השנייה יחד עם אסמא ומתארס לה, עבר עם אסמא ובנם סעד לנצרת.

דמויות משניות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • דוד ריסקין (יהודה מור) (עונה 1): אביה של דנה, מיליונר, התורם הראשי לבית החולים בו מתקיימת העלילה. דנה מגלה לו ולבראון את האמת על הניסויים והחשדות בלנדאו, ולאחר מכן הוא מספר לה שגם הוא ופרופסור בראון משתתפים בניסויים הלא חוקיים בפליטים.
 • וולף זווירין (סלבה ביברגל): מטופל בבית החולים שחולה בסרטן, אביו של סלאבה. עזב את אימו כשהיה ילד ומאז סלאבה שונא אותו. מעניין לציין כי שמו הפרטי "וולף" (זאב) ניתן לו במקביל להתגלגלות נשמת זאב לבנו. סלאבה חושד שהוא זה שסוחט אותו ומאיים על הסרטון. נפטר במהלך העונה השנייה בתור נקמה של לילית לסלאבה.
 • תנ"צ אריה פלח (אמיתי יעיש בן אוזיליו): מפקדו של שלומי במשטרה, פותח את התיק על איציק וחושד בסלאבה.
 • יפתח לפידות (מעיין בלום- עונה 1) אחיה של יסמין, עוזר ליסמין במעשיה כמנהלת רשת ניסויים רפואיים בלתי חוקיים. במקור מת לפני 3 שנים, אך שוהה בגוף של אדם מת ובסופו של דבר הגוף מת. בעונה השנייה מאיימים להתעלל בו בעולם הבא אם יסמין לא תסכים להרוג את השטן.
 • עדי (שיר קליפר) (עונה 1): מדריכת האיגרוף של סלאבה. בינה לבין סלאבה מתפתח רומן חולף. לאחר שסלאבה מפסיד בקרב ונפצע היא נעלמת.
 • אסארי (נטע לי גלרמן) (עונה 1): אשתו של פלה, עברה את הניסוי ומתה, ולתוך גופה נכנסה נשמה של אישה שמתה. עוזבת את בעלה ובתה בטענה שהיא צריכה להתחיל חיים חדשים, אך למעשה הנשמה שבתוכה היא שרצתה להתחיל חיים חדשים.
 • אלכס (איב ויינר) (עונה 1): האח הקטן של דרור (לוסיו) שמת בתאונת דרכים ביחד עם משפחתו. רודף אחר דרור בכוונה שיצטרף אליו ואל משפחתו לעולם המתים.
 • איציק פורמן (גל פרידמן) (עונה 2): בחור ישיבה, שניסה להרעיל את יעל ונרצח על ידי סלאבה. לאורך העונה נחקרת סיבת מותו.
 • ליבי גואטה (ניב סולטן) (עונה 2): אחותה של נעמה, מטופלת אשר טופלה על ידי דרור ומתה ממנת יתר, בהמשך העונה מדרדרת לזנות ולסמים, דרור יוצר איתה קשר ומשקם אותה עקב השתלטות רוחה של אחותה עליו לאחר שביצע את הפרוצדורה. מתאהבת בדרור והוא בה אבל עוזבת אותו. בפרק האחרון של העונה השנייה היא ודרור חוזרים.
 • נעמה גואטה (יונית טובי) (עונה 2): אחותה של ליבי. מתה ממנת יתר אבל אז נכנסת בדרור במוות קליני כדי שהוא יגלה מי רצח אותה. דרור מגלה שנאנסה במהלך אחד הפולחנים ולא הגישה תלונה למשטרה עקב שכנוע של יואקים פרבר (מנהל בית הספר), ולכן מגיעה לסמים. בפרק האחרון הנשמה שלה מופיעה לדרור ומודה לו שעזר לליבי ולכן נראה שעוזבת את גופו.
 • טוהר אלפנדרי (נעמה שטרית) (עונה 2): אחותה הקטנה של שירה. ממשיכה להמר בפוקר אפילו שהבטיחה פעם לשירה שתפסיק ושירה מגלה את זה. סוחטת את סלאבה בעזרת סרטון מצלמות אבטחה שבו הוא מתועד רוצח את איציק. מצבה הבריאותי מתדרדר במהלך העונה.
 • פרופסור דני מרום (מיכה סלקטר) (עונה 2): רופא בכיר במחלקה, בא לתקופת זמן מארצות הברית בכדי לבחון את סלאבה על חוש הריח שלו ולהציע לו לבוא איתו למחלקה הבכירה ביותר אך סלאבה מסרב ולאחר מכן "מכושף" על ידי יעל שבגללה הוא עוזב את ישראל.

עונתה הראשונה של הסדרה "מתים לרגע" עלתה ב-17 ביולי 2014, ושודרה בימי ראשון-חמישי ב-20:15 בערוץ HOT3. אולם ביום שידור הבכורה, השידור ראשון היה למעשה בערוץ HOT Family בשעה 18:40. העונה הסתיימה ב-9 בספטמבר 2014, וכללה 38 פרקים. לאור הצלחתה של הסדרה, הוזמנה עונה שנייה והיא הייתה צפויה לעלות בקיץ 2015, אך בספטמבר נמסר כי הצילומים טרם החלו, לכן השידור נדחה עד לאמצע דצמבר 2015 לכל הפחות;[1] העונה השנייה לא עלתה בדצמבר כצפוי. בסקירת העונה בכל הערוצים של השבועון פנאי פלוס בתחילת אוקטובר 2015 הסדרה כלל לא הופיעה כחלק מעונת אוקטובר 2015 - אמצע מאי 2016. כמו כן, פורסם בתחילת נובמבר 2015 בידיעות אחרונות כי עופר שכטר מצטלם באותו זמן לסרט קולנוע, כלומר לא נמצא בצילומי העונה כמובטח. העונה השנייה עלתה לשידור ב-19 ביוני 2017.

"מתים לרגע" נמכרה להולנד,[2] עובדה בידי התסריטאית של הגרסה ההולנדית של "בטיפול", הופקה בידי חברת ההפקה הבינלאומית של "הגשר" ו"החטא הקדמון" ועלתה לשידור ב-13 במרץ 2016. סדרת המתח שהפיקה אנדמול שיין ישראל, נמכרה לרשת ההולנדית המובילה Avrotros כבר ב-2015. את הגרסה ההולנדית, שתקרא "Orpheus Project" ("פרויקט אורפאוס"), הפיקה השלוחה ההולנדית של אנדמול שיין הבינלאומית והתסריטאית הראשית, מריון פאו, שכתבה בעבר גם פרקים רבים בעיבוד ההולנדי לסדרה הישראלית "בטיפול". מדינות נוספות ברחבי העולם הביעו גם הן התעניינות לרכישת הסדרה. היוצר גל זייד, מנהל מחלקת הדרמה של אנדמול שיין ישראל, מסר: "אני מתרגש מאוד, כנראה שהחיבור בין דרמת בית-חולים למדע בדיוני מייצר משהו שלא נעשה עדיין ומסקרן צופים במקומות שונים בעולם".

עונה פרקים משבצת שידור פרק בכורה פרק סיום מספר הזמנות ב-VOD
1 38 ימי ראשון-חמישי 20:15 17 ביולי 2014 9 בספטמבר 2014 15 מיליון[3]
2 39 ימי שני-חמישי 20:15 19 ביוני 2017 23 באוגוסט 2017

המקרים הרפואיים בסדרה נכתבים בעזרת היועצת הרפואית ד"ר דנה פלורנטין[4]

בסדרה קיימים הבדלים משמעותיים רבים בין שיחות של סלאבה ואביו ברוסית לבין כתוביות תרגום לעברית, בשתי העונות. שתי הגרסאות מתאימות לסיטואציה, אבל שונות בתכלית.

במהלך הסדרה מופיעים ציטוטים ותמונות מערך לילית בוויקיפדיה.

באתר nrg, נכתב מצד אחד כי ”בזכות צילום קצבי ופסקול צעיר, "מתים לרגע" מצליחה להיות כיפית ומשעשעת, לא לוקחת את עצמה ברצינות ומחליפה זהויות כל הזמן”. אולם, הכותב מעביר ביקורת על התסריט והתחקיר: ”העולם שבוראים כותבי הסדרה אינו אמין כלל - האם הם ביקרו לאחרונה בבית חולים בישראל? נראה כאילו אף אחת מהדמויות בסדרה לא באמת למדה רפואה, וכולם זורקים שמות של מחלות ותרופות לחלל האוויר הישר מתוך ויקיפדיה. הצופים צריכים לאפסן את ההגיון הבריא עמוק בתוך ארון התרופות שלהם, וזה עוד לפני שהגענו לעלילת המד"ב שדורשת העלמת עין מתסריט מרושל”.[5]

באתר וואלה תרבות, נכתב אחרי הפרק הראשון כי ”"מתים לרגע" מצליחה להיות תשובה ישראלית לא רעה בכלל לסבוניות בית חולים. הדיאלוגים די קולחים ובעלי מודעות עצמית, הליהוק מוצלח, וכל השחקנים עושים את שלהם על הצד הטוב ביותר”. אך ישנה ביקורת לגבי השילוב שבין דרמה רפואית ומדע בדיוני: ”אבל ל"מתים לרגע" זה לא הספיק וצריך היה להשליך לתוך הקלחת עוד ממד של מדע בדיוני... וכאן העניינים מתחילים להסתבך, וזה – למרבה הצער - לא מסוג הסיבוכים שמגיבים לאנטיביוטיקה... על גבי קו העלילה הברור מאליו, שנועד לגרום לנו להישאב אל דרמת הסטטוסקופים הזה, הולבשה גם תעלומת מתח-מסתורין-מד"ב-קשקוש”.[6]

התבטאויותיה של מאיסה עבד אלהאדי והתגובה של HOT

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתשע שנים אחרי עליית הסדרה, במהלך מלחמת חרבות ברזל, התבטאה השחקנית מאיסה עבד אלהאדי בעד ארגון הטרור חמאס ומעשי הטבח שביצע כלפי ישראלים. כתוצאה מכך, נעצרה השחקנית. מי ששיחק את בן זוגה בסדרה, עופר שכטר, גינה את דבריה והשיב כי הוא מתבייש בה. בחברת HOT גינו את דבריה ואף הוחלט להוריד את הסדרה בהשתתפותה, והוחלט כי השחקנית לא תשתתף עוד בהפקות עתידיות של החברה.[7]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]