נחל הקיבוצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נחל הקיבוצים, יולי 2010

נחל קיבוצים הוא נחל הזורם בעמק המעיינות שבבקעת בית שאן.

הנחל קיבל את שמו משום שהוא מקבץ מספר מעיינות השופעים למרגלות הגלבוע, וכן בשל הקיבוצים הרבים הסובבים אותו ובעיקר קיבוץ ניר דוד שבסמיכות לו הוא זורם. כמו כן הנחל זורם לאורך שטחים חקלאיים רבים ושטחים מעובדים של הקיבוצים שמסביב.

נחל קיבוצים מקבל את מימיו משני מעיינות עיקריים, עין חומה ועין מגדל שניהם מעיינות בעלי ספיקה גבוהה. בעוד שמימי עין חומה נתפסים ברובם להשקיה ושתייה, מימי עין מגדל זורמים בחלקם הגדול לאורך הנחל.

בחלקו העליון של הנחל, הנחל נקי מאוד ומימיו צלולים בהמשך המים הופכים לעכורים עקב המטיילים הרבים שעוברים בו ומעלים בוץ מקרקעיתו, לאורך הנחל צמחיית גדות נחלים טיפוסית וקנים רבים. הנחל עובר מתחת דרכים חקלאיות באמצעות כמה צינורות, בהמשך אפיק הנחל מצטרפים אליו מימי עין שוקק וכן מעיינות נוספים.

נחל קיבוצים הוא מן הנחלים המתוירים ביותר בבקעת בית שאן שכן הכניסה אליו חופשית והוא מאפשר הליכה בתוך מי הנחל ממש, כמו כן הצינורות שדרכם זורמים המים מתחת לדרכים החקלאיות מהוות אטרקציה תיירותית כעין מגלשות מים בלב הטבע. לאחר שנים של ביקורים לא מוסדרים באתר הסדירה מועצה מקומית עמק המעיינות פארק מסודר הכולל את עין מודע עין שוקק ונחל הקיבוצים לאתר אחד כמו כן בשנת 2010 החלו לפעול במקום כרכרות ורכבים חשמליים ונאסרה הכניסה לכלי רכב.