עדי אלטשולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עדי אלטשולר (נולדה ב-23 בנובמבר 1986) היא אשת חינוך, מנהיגה ויזמת חברתית. מייסדת תנועת "כנפיים של קרמבו" תנועת הנוער הראשונה והיחידה לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים. מייסדת מיזם "זיכרון בסלון" - התכנסות אלטרנטיבית בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. כיום עומדת אלטשולר בראש הקמת רשת בתי הספר המכילים של ישראל - בתי ספר משולבים בהם ילמדו תלמידים עם ובלי צרכים מיוחדים וכן מנהלת את Google for Education בגוגל ישראל.
אלטשולר זכתה בפרסי הוקרה רבים, ביניהם: אות תמרי, אות ברנשטיין על התנדבות ומנהיגות חברתית, פרס רפפורט על יוזמה מחוללת שינוי, עמיתת כבוד במרכז הבינתחומי ובשנת 2014 נבחרה על ידי המגזין טיים לאחת ממנהיגי הדור הבא בעולם, ונאמה באו"ם כנציגת היזמות והיצירתיות הישראלית.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלטשולר נולדה בהוד השרון, בשנת 1986. ב-1998, כשהייתה כבת 12, החלה להתנדב בעמותת איל"ן. במסגרת התנדבותה הפכה לחונכת אישית של כפיר קובי, ילד בן 3 עם שיתוק מוחין שהיה עבורה כמו אח.
דרך ההיכרות והחברות שצמחה עם כפיר נחשפה לעולם החינוך המיוחד ודרך הקשר עם משפחתו התעצבה תפיסת עולמה וגישתה לנושא. למדה בתיכון הדרים בהוד השרון.

בשנת 2002, כשהייתה אלטשולר בת 16, הצטרפה לתוכנית LEAD, ארגון לפיתוח מנהיגות צעירה, ובהשראת הקשר עם כפיר ומשפחתו ובשותפות עם קלאודיה קובי, אם מייסדת ואימו של כפיר ז"ל, מובילת התפיסה החינוכית בתנועה, החליטה להקים תנועת נוער חדשה בישראל: "כנפיים של קרמבו" - תנועת הנוער הראשונה והיחידה בישראל לצעירים עם צרכים מיוחדים בה כל ילד, כל ילדה, נער ונערה בחברה הישראלית יוצרים יחד מקום ומשמעות לכל אדם. עד שנת 2009 שימשה אלטשולר כמנכל"ית ויושבת ראש כנפיים של קרמבו ולאחר מכן הפכה לנשיאת התנועה עד לפרישתה בשנת 2014.

התנועה צמחה עם השנים ופעילים בה כיום למעלה מ-6,000 ילדים ובני נוער בכ-66 סניפים הפרוסים ברחבי המדינה.
התנועה זכתה בפרסי הוקרה רבים ביניהם באות הנשיא למתנדב ב-2009 ובפרס יגאל אלון ב-2010.

את מיזם "זיכרון בסלון" הקימה אלטשולר בשנת 2010 יחד עם בן זוגה כשערכו את הערב הראשון בסלון ביתם. המיזם נולד מתוך תחושה של העדר מענה משמעותי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ורצון לייצר דרך נוספת של חיבור ליום ולנושא. היוזמה מאפשרת לאנשים פרטיים דרך שונה לציון ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה באמצעות מפגשי זיכרון עצמאיים לקהילה ולסביבתם בסלון ביתם. כל אדם יכול לפתוח את סלון ביתו ולהזמין חברים או אנשים זרים ולקיים ערב שכזה, שלרוב בנוי מעדות של ניצול שואה או דור שני (לעיתים גם עדות מוקלטת). חלק שיתופי ודיון (שיח על זיכרון השואה ומשמעות הזיכרון להיום).
חזון המיזם הוא לעבור מזיכרון של הישרדות לזיכרון של תיקון באמצעות מפגשים אינטימיים שינגישו את זיכרון השואה ויהפכו אותו למשמעותי ורלוונטי גם בעידן בו לא יהיו יותר ניצולי שואה ומתוך אמונה שדרך הזיכרון נוכל להפוך לאנשים מוסריים וטובים יותר. בשנת 2017 למעלה מ 750,000 איש השתתפו בערבי זיכרון בסלון ברחבי הארץ ובעולם.

המיזם גם איפשר את הנגשת זיכרון השואה לקהלים שהיו מודרים עד כה, כמו אסירים בבתי כלא, נשים במעגל הזנות, נוער בסיכון, פגועי נפש, כבדי שמיעה וחרשים וקהילות של פליטים ומבקשי מקלט. כמו כן, התקיימו אלפי סלונים בחו"ל ביניהם צאצאים של נאצים בגרמניה שאירחו ניצולי שואה ששרדו את המחנות שההורים שלהם פיקדו עליהם.
מדי שנה מקיים נשיא המדינה ראובן ריבלין, זיכרון בסלון בבית הנשיא.

בעשור השני של המאה ה-21 הייתה מנהלת ארגון החינוך של גוגל בישראל.

אלטשולר יזמה את פתיחתם של "בתי ספר מכילים", בהם לומדים במשותף תלמידים עם צרכים מיוחדים, המשולבים בכיתות רגילות[1].

אלטשולר נשואה לנדב אמבון, מנהל קריאייטיב בתאגיד השידור הציבורי. הם גרים בתל אביב והורים לבן.

פרסים והוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטעי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]