כנפיים של קרמבו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כנפיים של קרמבו
סמל קרמבו חדש עברית.jpg
שם מלא תנועת הילדים והנוער כנפיים של קרמבו
כינוי כנפיים של קרמבו
תאריך ייסוד 2002
מספר סניפים 66
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-6,000
אישים בולטים עדי אלטשולר
קלאודיה קובי
יושב ראש ניר ברונשטיין
מנהל כללי טליה בז'רנו
http://www.krembo.org.il/

כנפיים של קרמבו היא תנועת נוער ישראלית, המשלבת ילדים ונוער מהחינוך הכללי ומהחינוך המיוחד (צרכים מיוחדים).

עמדת הסברה וגיוס תרומות של העמותה. העמדה מציעה מוצרים שונים (כגוון: יינות, דבש, ועוגיות) שנתרמו לעמותה, למכירה במחיר סמלי, וההכנסות הן תרומה

התנועה נבחרה על ידי האו"ם כארגון "יועץ מיוחד" בתחום שילוב ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים בפעילות חברתית מעצימה[1].

חזון התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזון התנועה הוא "יוצרים יחד מקום ומשמעות לכל אדם".

התנועה פועלת מתוך אמונה כי כל ילד, ללא קשר למצבו הגופני ולצרכיו המיוחדים, יכול וזכאי להיות חלק מפעילות חברתית וליהנות ממנה, וניתן לאפשר זאת באמצעות הנגשה, התאמה ויצירתיות. התנועה מדגישה את חשיבות הכבוד לשונה בחברה, את זכותם של כל הילדים להשתלב בקהילה כעצמאיים בין אם הם בעלי צורך מיוחד מוטורית או קוגניטיבית, ואת חובתה הנכונה של הקהילה (קבוצת השווים), לאפשר להם זאת. התנועה מדגישה את היכולות של הילדים עם/וללא הצרכים המיוחדים ומעצימה אותם. התנועה שואפת לאפשר לכל ילדה שלוקחת חלק בתנועת הנוער באופן שווה בישראל להגיע לסניף וליהנות, ליטול חלק בפעילות חברתית חווייתית ומעשירה, ושוויונית במקומות רבים ככל האפשר ברחבי ישראל, ובכל המגזרים. התנועה שואפת שלכל ילד בכל עיר יהיה סניף ליד ביתו. בשנת 2016 נפתח גם סניף באילת, כך שכיום יש בישראל סניפים של התנועה מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הנוער נוסדה בשנת 2002 על ידי עדי אלטשולר ועודד אורלב, אז נערים בני 16.

בגיל 12, בעקבות פרסום של ארגון איל"ן, החלה עדי אלטשולר לשמש כחונכת מתנדבת של כפיר, ילד כבן שלוש עם שיתוק מוחין ומרותק לכיסא גלגלים. בביתם של קלאודיה (אם מייסדת) ורפי קובי, הוריו של כפיר, האמינו בזכותו של כפיר להשתלב במשפחה ובחברה כמו כל ילד בגילו. עדי יצרה קשר חם עם כפיר ובני משפחתו, וספגה את הרוח המיוחדת בביתם.

בגיל 16 הצטרפה עדי לארגון LEAD, שמטרתו פיתוח מנהיגות בקרב בני נוער ויחד עם עודד אורלב הקימו את הסניף הראשון של תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" בהוד השרון, בהמשך הובילה עדי את התנועה לפתיחת 7 סניפים נוספים וזכייה באותות ופרסים.

התנועה נועדה לתת מענה לשלושה צרכים מרכזיים: לתת לילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים, אחר הצהריים של הנאה, חברים וכיף, כדי שיוכלו לפגוש צעירים בני גילם ולחבור אליהם, לתת להורים, בזמן שבו הילדים נמצאים בפעילות, אפשרות לנוח מעט מהטיפול המתמיד והאינטנסיבי בילדיהם, ולחשוף את בני הנוער מהחינוך הכללי לילדים עם צרכים מיוחדים, לאפשר להם להכיר חברים מיוחדים ויחד איתם להוביל שינוי חברתי בתפיסה ואמונה ביכולתם של אנשים עם צרכים מיוחדים להיות כח מוביל של החברה הישראלית.

הסניף הראשון של התנועה הוקם בהוד השרון, וקלט אליו בעיקר חניכים עם שיתוק מוחין, אך בהמשך הצטרפו חניכים עם מוגבלויות אחרות, מוטוריות, תקשורתיות וקוגניטיביות. סניפים נוספים הוקמו בבאר שבע, במעיין ברוך (פעיל כיום בתור סניף קריית שמונה), בכוכב יאיר צור יגאל, ביבנה, באשקלון, במודיעין ובטבריה.

ב-2006 הארגון נרשם כעמותה. בנובמבר 2009 מונתה אופירה רותם כמנכ"ל התנועה[2], תחת הנהגתה הוקמו בשנת 2010 שני סניפים, בתל אביב וברעננה. בשנים 2011–2013 הוקמו סניפים בערים ירושלים, חולון, יקנעם, נתניה, אופקים, קריית שמונה (בהתחלה הוקם במעיין ברוך והועבר לאחר מספר שנים[דרוש מקור]), טבריה, נצרת עילית, תל אביב (סניף שני), גבעתיים, חיפה, קריית אונו, רמת גן, קריית גת וכרמיאל. בשנת 2014 נפתחו סניפים בפתח תקווה, אשדוד, רמת גן (סניף שני) נס ציונה, כפר סבא, ראש העין, חדרה, ערערה שבנגב. בשנת 2015 נפתחו סניפים בלוד, בשדרות, צפת, יהוד, רמלה, עכו, בית שאן, מגדל-אלכרום, רחובות, יפו, ראשון לציון וכן נפתח "סניף מועצה" (סניף תחת רשות מועצה אזורית ולא עירונית) ראשון בתנועה, במועצה אזורית לב השרון ונקרא 'סניף לב השרון' כשם המועצה.

ביום העצמאות ה-60 למדינת ישראל זכתה התנועה בכבוד להדליק משואה בשם בני הנוער המתנדבים בישראל. ביוני 2009 זכתה התנועה באות הנשיא למתנדב בטקס בבית הנשיא בירושלים.

בשנת 2010, כשלב נוסף בהפיכתה של "כנפיים של קרמבו" באופן רשמי לתנועת נוער במדינת ישראל, החל פרויקט שנת השירות הראשונה של התנועה - גרעין "כפיר" 1 (בשנת 2017 גרעין כפיר 8 מונה 5 קומונות עם 41 צעירים בשנת שרות), באותה שנה נערך גם מחנה הקיץ המיוחד הראשון של התנועה, בבית קיי בנהריה, מחנה המשלב ילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם לצד החונכים שלהם, לשלושה ימי פעילות אתגרית, יצירה, הצגות ועוד. ומאז מתקיים כל שנה.

בשנת 2013 יצא המסע הראשון של התנועה ביחד עם בני נוער עם צרכים מיוחדים לאתרי הזיכרון לשואה בפולין[3]. המסע מתקיים מדי שנה מאז.

ב-2014 זכתה התנועה בפרס יגאל אלון על מעשה מופת חלוצי. באותה שנה הוקם לראשונה פרויקט ח"צ - חונכים צעירים, שבו מוכשרים תלמידים מכיתה ז' (לרוב אפשר לחנוך בתנועה רק מכיתה ח') במשך שנת פעילות שלמה להיות חונכים, עם מגוון כלים להתמודדות.

בשנת 2016 הוחלף סמל התנועה לסמל הנוכחי. באותה שנה נפתחו סניפים נוספים, בדימונה ובקריית מלאכי, ונפתח סניף נוסף בחולון, חולון מערב. הסניף הראשון שהוקם בחולון שינה את שמו ל"חולון מזרח". בנוסף, באותה שנה סיימה מנכ"לית כנפיים של קרמבו, אופירה רותם, את תפקידה, ובמקומה נכנסה טליה הראל בז'רנו.

אחת לשנתיים מקיימת התנועה קונצרט רוק גדול, "קרמבו של קיץ", (בד״כ ביולי), המסייע לה בגיוס משאבים ויחסי ציבור. בשנה שבה לא מתקיים קונצרט הקיץ מתקיים קרמבו של חורף המושתת על מופעי סטנדאפ של אמנים יחד עם חניכי התנועה.

נכון להיום (אפריל 2018) פעילים בתנועה 66 סניפים עם מעל 6,100 ילדים ובני נוער, מהם כ-1,200 חניכים בגילאי 7-22 עם צרכים מיוחדים מורכבים ולא מורכבים וכ-5,000 חונכים, בגילאי 12-18 מהחינוך הכללי. בשנת הפעילות 2017-2018 נפתחו עוד 6 סניפים והם: שפרעם, מטה אשר, קריית חיים, אריאל, תל שבע ונהריה

משנת הפעילות 2018-2019, התנועה נמצאת תחת פקודת תנועות הנוער במשרד החינוך, כלומר, משנת הפעילות 2017-2018 אל הבאה אחריה, התנועה תעבור שינוי בהיררכיה הסניפית וצורת הפעילות הסניפית והכלל תנועתית. השינוי בתוקפו החל מחודש יוני 2018, וכולל שינוי בצוותים המובילים והמנהלים של סניפי התנועה, של מבנה הפעילות הכלל תנועתי ועוד.

באוגוסט 2018 קיבלה התנועה מעמד של "יועץ מיוחד" עבור המועצה הכלכלית חברתית של האומות המאוחדות.[4]

ערכי התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתנועה שישה ערכים עקריים שעל אחד או שניים מתוכם בכל פעם מבוססת הפעולה:

 • אני מוביל/ה - יש לי מחויבות ואחריות, כולנו יחד יוצרים מנהיגות משותפת.
 • אני יכול/ה - אין דבר שאי אפשר לעשות, הכל אפשרי וכולנו יכולים לעשות הכל
 • אני חבר/ה - כולנו חברים, כולנו "ערבים זה לזה".
 • אני שייך/ת - יצירת חברה שוויונית בה כולם ירגישו שייכים בלי יוצא מן הכלל.
 • אני אוהב/ת - מייצג את "ואהבת לרעך כמוך"
 • אני ישראלי/ת - עידוד אהבת הארץ.

חולצות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולצות התנועה עוצבו והותאמו במיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים. בחולצות ישנם שלושה מאפיינים שבזכותם הם מוגדרים כעיצוב מיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים:

 1. אין כפתורים ורוכסנים.
 2. יש סקוצ'ים.
 3. סמל מקדימה ומאחורה (מאפשר את הצגת הסמל גם אצל חניכים בכיסאות גלגלים).

חולצות מלאות כוללות: עניבה חומה, חולצת בצבע תכלת וסמל החזון (אות כפיר). בשנת 2017 החליטה התנועה להוציא חולצות תנועה חדשות, אשר הוצאו מהן הכפתורים והוכנסו במקומם סקוצ׳ים על מנת לאפשר הלבשה נוחה על חניכים עם בעיות מוטוריות בפלג הגוף העליון.

העניבה היא בצבע אחיד לכל הפעילים בתנועה, בכל התפקידים, מתוך האמונה שכל פעיל בתנועה תורם להתהוותה והוא שותף שווה בה.

סמל החזון (אות כפיר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל החזון הוא אות שמקבלים מדי שנה במסדר כנפיים (טקס שנתי סניפי), והוא חלק מהמדים השלמים (מדוגמים).

סמל החזון מכיל מספר פרטים:

 1. חזון התנועה "יוצרים מקום ומשמעות לכל אדם" כולנו יחד יוצרים עולם שוויוני יותר שמכיל כל אחד ואחת. (ערך אני שייך)
 2. ציור של כפיר (אריה צעיר) - נועד לציין הנהגה והובלה, ואת כפיר, החניך הראשון בכנפיים של קרמבו אי פעם. (ערך אני מוביל)
 3. הכנפיים- מטרתנו לפרוש כנפיים ולהביא את בשורת ה"שינוי החברתי" לחברה הישראלית ולשאר העולם.
 4. דגל ישראל- כנפיים של קרמבו נוסדה בישראל. מסמל את החברה הישראלית על כל גווניה ואת הערכים הישראלים לשותפות ועזרה לזולת. (ערך אני ישראלי)

צוות מוביל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל סניף קיים צוות מוביל אשר אחראי על פעילות הסניף בכל התחומים. הצוות המוביל מורכב משישה בעלי תפקידים:

 • רכז בוגר - אחראי על הסניף. אחראי על הקשר עם הרשויות המקומיות ועם גופים נוספים. בנוסף הוא אחראי על הקשר עם הנהלת התנועה המחוזית והארצית. הרכז הבוגר, מנהל את הסניף יחד עם מרכז הסניף.
 • מרכז סניף - עומד בראש הצוות המוביל ואחראי לתקינותו ותפקודו של הסניף. מנהל יחד עם הרכז הבוגר את הסניף. בנוסף אחראי מרכז הסניף על ניהול ישיבות הצוות.
 • רכז מפעלים - אחראי על החלק הלוגיסטי בסניף: אירועים מיוחדים, הסעות החניכים, ביטחון הפעילים והציוד הנדרש לפעולות.
 • רכז שכבה צעירה ד-ו (שכב"צ ד-ו) - תפקידו לרכז את שכבות ד-ו בסניף, בעזרת צוות מדריכים, אחראי על גיוס פעילים בכיתות ד-ו לסניף.
 • רכז שכבה צעירה ז-ח (שכב"צ ז-ח) - תפקידו לרכז את שכבות ז-ח בסניף, בעזרת צוות מדריכים, אחראי ביחד עם רכז השכב"ג על גיוס פעילים לסניף.
 • רכז שכבה בוגרת (שכב"ג) - תפקידו לרכז את השכבות הבוגרות בסניף ( ט-יב'), בהיבט הניהולי שכולל: נוכחות, שינוי השיבוצים בהתאם לצורך בשיתוף רכז הדרכת חונכויות, ניהול והפקת אירועי שיא לשכבה הבוגרת יחד עם מדירכי השכבות, אחראי על גיוסי הפעילים בשכבות הבוגרות יחד עם רכז שכב"צ ז-ח.
 • רכז הדרכת חונכויות - תפקידו לרכז את קבוצות בהן מתקיימת חונכות אישית במסגרת קבוצתית, באמצעות צוות מדריכים ומשלבי חונכויות, אחרי על שינוי השיבוצים בהתאם לצורך בשיתוף רכז שכב"ג וטיפול בהכנסת פעילים חדשים לסניף.
 • רכז תקשורת - אחראי על יחסי ציבור, ניהול הרשתות החברתיות, יצירת שיתופי פעולה, בניית כתבות ואירוח משלחות תורמים, לא נחשב צוות מוביל בניגוד לשאר הרכזים.

כמו כן, ישנם צוותי הדרכת חניכים (ובתוכם משלבי החונכויות), צוותי הדרכת חונכים, צוותי הדרכת השכבות, צוות מפעלים, וצוות תקשורת אשר משתייכים לצוות המנהל בסניף.

את ניהול השטח מובילים צוותי ניהול מחוזות, שבראשם עומדים מנהלי המחוזות, אשר עובדים בכנפיים של קרמבו, ובאים באופן תדיר לפעולות בסניפים, תומכים ומעבירים הכשרות לחונכים, ועוזרים לצוות המוביל. את התחום המקצועי מובילים רכזי צרכים מיוחדים אזוריים המלווים את הפעילות ואת האפשרות של כל חניך להגיע למיצוי יכולותיו ושילובו בפעילות. בשנת 2016 נוסף תפקיד של רכז הדרכה מחוזי שמלווה את רכזי ההדרכה ומפקח על מערכי ההדרכה בסניפים.

כל חברי הצוות המוביל, למעט הרכז הבוגר, הם בני ובנות נוער, מתוך חזון התנועה - "נוער מוביל נוער".

פעילות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה מספקת מענה לצורך חברתי לחניכים בשעות אחר הצהריים, ומקיימת פעילות חברתית-חינוכית אחת לשבוע, במודל של חונכות אישית במסגרת קבוצתית. ימי הפעילות משתנים בין סניף לסניף, כאשר ימי הפעילות הם בין ראשון לרביעי[5] לכל חניך מוצמד לפחות חונך אחד, לרוב שניים, המתווכים לו את הפעילות ומלווים אותו לכל אורכה. החניכים נהנים מפעילות חברתית המותאמת ליכולותיהם: משחקי חברה, יצירות אמנות ועוד. בהרבה סניפים הסניף מחולק לשניים: החניכים הצעירים ביחד עם החונכים שלהם, והחניכים הבוגרים גם עם החונכים שלהם. לפעילות מגיעים עם חולצת תנועה, שצבעה כחול ובגבה סמל התנועה. חלוקת הקבוצות נעשית על מנת להתאים כמה שיותר את הפעילות לחניכים. התנועה דואגת להסיע את החניכים מביתם למקום הפעילות ובחזרה, בהסעות המותאמות לנכים, ובכך גם מאפשרת להוריהם עוד זמן פנוי פעם בשבוע. ההשתתפות בתנועה כרוכה בתשלום שנתי, סכום זהה הנגבה מכל בני הנוער, עם ובלי צרכים מיוחדים, בעבור פעילותם בתנועה.

החונכים בתנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית החונכים הפעילים בתנועה הם תלמידי חטיבת ביניים ותיכון (התנועה מגדירה חונכים כתלמידים מכיתות ח'-י"ב). פעילי התנועה אינם "מתנדבים", זוהי תנועת הנוער שלהם (בדיוק כמו כל תנועת נוער אחרת), והם משלמים דמי השתתפות על פעילותם. תפקיד החונך הוא ליצור קשר חברי עם החניך, לתווך לו את הפעילות ולתת לו מענה לצרכיו במהלכה, על מנת שכולם ישתתפו בפעילות ללא שום מגבלה.

בשנת 2014, התנועה פתחה בפרויקט ח"ץ, מסלול שנועד להכשיר תלמידי כיתות ז'. לאחר שהפרויקט פעל כפיילוט במספר סניפים בשנתו הראשונה, הוא הפך למסלול רשמי בתנועת הנוער. מטרת התחום היא לתת שנה של הכשרה לפני תחילת שנות החונכות ובניית שכבה חזקה ומגובשת שערכי התנועה מושתתים באופיה.

בשנת 2018, כחלק מהפיכתה של התנועה לתנועת נוער רשמית, וכניסתה לפקודת תנועת הנוער, פרויקט ח"ץ הופך לשכבה הצעירה בסניף, והחונכים בכיתות ט׳-י"ב יקראו שכבה בוגרת, על כל שכבה ימונה רכז האחראי להדרכתה.

סמל התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התנועה מורכב מקרמבו המעוטר בכנפיים. הנימוק לסמל לפי התנועה הוא שהקרמבו הוא ממתק אשר עקב עדינותו נארז אחד-אחד ידנית, כך גם "כנפיים של קרמבו" יוצרים מקום ומשמעות לכל חניך וחניך עוטפים אותו בחום ואהבה ונותנים לו את המקום שלו לגדול ולהתפתח. הכנפיים בסמל התנועה מייצגות את הרצון להתפתח, לגדול ולעוף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נועם (דבול) דביר, ‏האו"ם בחר בתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" כ"יועץ מיוחד", באתר ישראל היום, 5 באוגוסט 2018
 2. ^ נטע בר-יוסף, ‏יש לה כנפיים, באתר ישראל היום, 18 מאי 2018
 3. ^ טומי ברצ'נקו ואריאל רום, ‏ניצחון הרוח: מסע מרגש ומטלטל בפולין, באתר ישראל היום, 25 באפריל 2014
 4. ^ איתמר אייכנר, גאווה ישראלית: "כנפיים של קרמבו" - "יועץ מיוחד" לאו"ם, באתר ynet, 5 באוגוסט 2018
 5. ^ רשימת סניפים ושעות פעילות, באתר התנועה