אלון שבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלון שבות
סמליל אלון שבות.jpg
סמליל היישוב
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית גוש עציון
גובה ממוצע[1] ‎953 מטר
תאריך ייסוד 1970
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף נובמבר 2021 (אומדן)[1]
  - אוכלוסייה 3,031 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-0.9% בשנה

אַלּוֹן שְׁבוּת הוא התנחלות ויישוב קהילתי דתי במועצה האזורית גוש עציון. שם היישוב מסמל את השיבה אל גוש עציון ההיסטורי ומציין את העץ הידוע בשם "האלון הבודד", אשר עומד במרכז הגוש. אלון שבות הוא הגדול מבין יישובי גוש עציון. היישוב הוקם בשנת 1970 ביוזמת משה מושקוביץ, איש משואות יצחק ותושב גוש עציון לפני נפילת גוש עציון בשנת 1948, שהקים את ישיבת הר עציון יחד עם הרב יהודה עמיטל. רב היישוב הנוכחי הוא הרב זאב וייטמן.

באלון שבות 730 משפחות שהם כ-3,500 נפשות, נכון ל-2021. היישוב מתנשא לגובה של 965 מטרים מעל פני הים והוא בין היישובים הגבוהים ביהודה ושומרון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלון שבות הוקמה באמצעות הפקעת קרקעות פרטיות בצווים צבאיים[2].

היישוב אמור היה להוות מרכז קהילתי ובנייתו החלה ב-1968, אולם הגדרתו כמרכז קהילתי ניתקל בקשיים ביורוקרטיים רבים[3].

אלון שבות עלתה על הקרקע בכ' סיוון ה'תש"ל (1970), בסמוך לאלון הבודד שהיה לסמלו של הגוש, וראשיתו ביסודה של ישיבת ההסדר "הר עציון", שפעלה תחילה בכפר עציון. לדברי יגאל אלון, הוא היה האיש שהציע את שמו של היישוב[3]. שנה וחצי לאחר הקמתו, עברה הישיבה למיקומה החדש ויחד איתה עברו לאלון שבות בעיקר משפחות אנשי הישיבה.

את אלון שבות ייסד משה מושקוביץ, חבר משואות יצחק שהקים את ישיבת הר עציון יחד עם ראש הישיבה הראשון הרב יהודה עמיטל.

ההתיישבות הייתה ניסיון ראשון מסוגו להקים מרכז קהילתי, יישוב שאינו מבוסס על חקלאות ושירותים סביבתיים, אלא מהווה קהילה עצמאית מחד ומרכז אזורי מאידך[4], והצלחתו הפכה אותו לדגם שלפיו הוקמו יישובים חדשים אחרים ברחבי הארץ.

רב היישוב היה הרב גדעון פרל. כשהוא יצא לגמלאות החליף אותו הרב זאב ויטמן.

שכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב אלון שבות מורכב מארבע שכונות:

  1. "גבעת העץ", השכונה הוותיקה הנמצאת בצפון היישוב.
  2. "גבעת הברכה". השכונה החדשה שאוכלסה בשנת תש"ס (2000), שמה נגזר מהעמק הסמוך ששמו עמק ברכה, ונמצאת בחלקו הדרומי.
  3. המאחז "גבעת החי"ש"[5] - שכונת קרוואנים במזרח היישוב. הגבעה נקראת על שם כוח החי"ש של ההגנה שישב במקום במלחמת העצמאות וחלש על כביש ירושלים-חברון (כיום כביש 60), ובכך חסם את דרכו של הלגיון הירדני לירושלים.
  4. "שכונת המשתלות" שנקראת על שם המשתלה שהייתה בשטחה, קודם הקמת השכונה.

שכונת גבעת העץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

עץ האלון ההיסטורי במרכז גוש עציון, ליד אלון שבות. העץ מזוהה מאוד עם גוש עציון ואף מופיע בסמל המועצה האזורית

גבעת העץ היה כינויו של משלט בגוש עציון מימי מלחמת העצמאות. נקרא על שם עץ האלון העתיק שבלט מעל לגבעה. כיום האלון נמצא ליד היישוב ואינו בולט בשל המבנים החדשים המעטרים את הסביבה. המשלט חלש על מרכז גוש עציון של תש"ח.

כיום יושבת על המשלט השכונה הוותיקה של אלון שבות שמשמרת את השם 'גבעת העץ'. בשכונה זו ניתן לראות עדיין חלק מחפירות המגינים של אותה תקופה.

גבעת הברכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה נבנתה בין השנים תשנ"ח -תש"ס 1998-2000[6]

שכונת המשתלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה נקראת מצפה-צורים והיא נבנתה בשנת 2008 על שטח שהיה פעם משתלה, ולכן ידועה יותר בשם שכונת המשתלות. היא מורכבת משני רחובות עיקריים התוחמים אותה וצמודה לגבול הדרומי של היישוב ומונה 24 בתים שנבנו בסגנון מדורג.

מוסדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב מוסדות חינוך, ישיבת הסדר (ישיבת הר עציון), מכללה ("מכללת הרצוג"), מכון צומת, סניף בני עקיבא, סניף אריאל, חמישה בתי כנסת פעילים, גני ילדים ומעון לתינוקות, סניף של קופת חולים מאוחדת וסניף של קופת חולים כללית, בנק מזרחי, מרכול, שני אולמות לשמחות, ספרייה מרכזית ומגרשי כדורסל, כדורגל וטניס המשרתים רבים מתושבי היישוב. בתי הספר היסודיים והתיכוניים שבהם לומדים רוב תלמידי היישוב (וגם תלמידים מיישוביי גוש עציון האחרים) נמצאים בגבעה הצהובה הסמוכה ליישוב.

סמוך ליישוב נמצאים גם האתר הארכאולוגי של גבעת החי"ש (נקרא גם 'חרבת סאוויר') ובו שרידי יישוב יהודי מהמאה השלישית לפני הספירה ויקב גוש עציון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלון שבות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף דצמבר 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ יותם ברגרמסמך מ-1969 חושף: הצנזורה פסלה ידיעות על הקמת ההתנחלויות הראשונות כדי להימנע מביקורת ציבורית, באתר הארץ, 7 בספטמבר 2016
  3. ^ 1 2 אודי מנור, יגאל אלון – ביוגרפיה פוליטית, עמ' 257
  4. ^ אהרן דולב, אלון שבות מעשים ומחדלים, מעריב, 25 בדצמבר 1970
  5. ^ יזכור - אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל, גלעד 'גבעת החי"ש', https://www.izkor.gov.il/en_4dc8871e150597d81b09ff53af763e69, ‏שנת 2008
  6. ^ תמונות מגבעת הברכה