זיכרון בסלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זיכרון בסלון

זיכרון בסלון היא מסורת ישראלית חדשה של התכנסויות לא פורמליות, באווירה אינטימית סביב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בערב יום השואה, או בימים הסמוכים לו, מתקיימים במקביל מאות אלפי התכנסויות בסלונים פרטיים, בישראל ומחוצה לה, שבהן מקשיבים יחד המשתתפים לעדויות של ניצולי שואה ודור שני, חולקים ומשתפים זה את זה בשירים, קטעי קריאה ומחשבות ומקיימים דיונים פתוחים וכנים על לקחי העבר, אתגרי ההווה והעתיד המשותף שרוצים לבנות כאן יחד, כחברה ויחידים.

המיזם הוקם על ידי עדי אלטשולר ונדב אמבון בשנת 2011. מתוך רצון לציין את יום השואה בדרך אישית ואינטימית. מאז השתתפו במיזם למעלה מ2 מיליון איש בישראל ומחוצה לה. ביולי 2019 זכה המיזם באות הנשיא למתנדב בטקס בבית הנשיא בירושלים, באות "הליגה נגד השמצה" ע"ש נח קליגר ז"ל להנצחת זיכרון השואה 2019 וב"אות עיטור האור" של הקרן לרווחת ניצולי השואה לשנת 2018.

יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים נוספות לציין את יום השואה לצד הטקסים הממלכתיים והצפייה המסורתית בתוכניות הטלוויזיה המוקרנות בערב זה. יוזמת זיכרון בסלון מאפשרת לכל אחד ואחת לקחת מחדש בעלות ואחריות על עיצוב זיכרון השואה, להבטיח שנמשיך לדון בה גם אחרי שלא יישארו בינינו ניצולים ולהשפיע באופן אישי ומשמעותי על הדרך שבה נזכור ונלמד מהשואה.

ערב זיכרון בסלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערב של זיכרון בסלון בנוי משלושה חלקים מרכזיים.

עדות - שמבקשת להכניס אלינו הבייתה את מה שהיה בעבר.

חלק שיתופי - שמבקש לפרוק ולפרק את המתחים ברגש את הכאן ועכשיו.

דיון אקטואלי - שמבקש לנסות ללמוד מהשואה משהו על העתיד המשותף שצפוי לנו.

מתנדבי מיזם זיכרון בסלון מסייעים למארגן האירוע לצקת תוכן באמצעות הדרכה ובעזרת מערכים המצויים באתר, מקשרים אותו, במידת האפשר, לאיש או אשת עדות שיבואו לדבר באירוע ומסייעים בתכנון הערב.

אזכורים בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיכרון בסלון זכה לסיקור תקשורתי נרחב בישראל וברחבי העולם. בין השאר הארגון הוזכר בכתבות בכל ערוצי הטלוויזיה והעיתונים המרכזיים בישראל, כמו גם בכתבה במגזין TIME[1], משדר בערוץ קשת בשנת 2020 ועוד.

אחד הפרקים בתוכנית הקומדיה צומת מילר נקרא 'זיכרון בסלון' ובו מוזכרים ערב הזיכרון והמיזם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Q&A with Israeli Social Entrepreneur Adi Altschuler, ‏12 בספטמבר 2014 (באנגלית)