עמודי תבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עמודי תבל
The Pillars of the Earth
Amtevel.jpg
מידע כללי
מאת קן פולט
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן היסטורי
מקום התרחשות אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1989
מספר עמודים 640
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת מודן
תאריך 1991
תרגום ציפי בורסוק
פרסים
מועדון הקוראות של אופרה ווינפרי (2007) עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
הספר הבא עולם ללא קץ
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-234-02262-1
הספרייה הלאומית 001193941
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

עמודי תבלאנגלית: The Pillars of the Earth) הוא רומן היסטורי שנכתב על ידי הסופר האנגלי קן פולט. עלילתו של הרומן נמשכת עשרות שנים, כאשר ברקע בניית קתדרלה בקינגסברידג' (עיר עתיקה הממוקמת בין פליימות', טורבאי ודרתמור בדרום אנגליה). הרומן מתרחש במהלך המאה ה-12 בתקופת מלחמת אזרחים שכונתה האנרכיה, ומכסה את התקופה שבין טביעת הספינה הלבנה ועד להירצחו של תומאס בקט.

בהקדמה לספר מתוודה פולט על משיכתו הרבה לקתדרלות ולבנייתן, ואף מגלה כי השקיע זמן רב בביקור בקתדרלות עתיקות ברחבי אירופה. לא פלא, אפוא, שעלילת הסיפור סבה סביב בנייתה של קתדרלה בעיר קינגסברידג', דרך עיניהם של אמני בניין ואדריכלים. מבחינה זו מפליא פולט בתיאור מדויק של המהפך הדרמטי שהתחולל באירופה, עם המעבר מבניית קתדרלות בסגנון הרומנסקי לבנייה בסגנון הגותי, וזאת מבלי להזכיר את שני הביטויים הנ"ל אפילו פעם אחת לכל אורך הספר.

כאשר פורסם הרומן בשנת 1989 הפתיע פולט את קוראיו שכן טרם פרסום הספר הוא היה ידוע בספרי המתח שלו. למרות זאת הספר היה לרב-המכר הנמכר ביותר של פולט. בסוף שנת 2004 הודיע פולט באתרו הרשמי על כתיבת ספר המשך, "עולם ללא קץ" (יצא לאור בעברית בשנת 2008), הספר יצא לאור בסוף שנת 2007, ובו מתוארים חייהם של ארבעה מילדי קינגסברידג', אחד מהם בנאי גאון המשפץ את הקתדרלה שנבנתה מאתים שנה קודם לכן. ב-2017 יצא חלקה השלישי של הטרילוגיה, "עמוד האש" (A column of fire). בשנת 2021, יצא הקדם לסדרה, "הערב והבוקר".

ב-2010 שודרה מיני סדרה המבוססת על הספר, בהפקתם של רידלי וטוני סקוט. קן פולט שיחק בסדרה בתפקיד אורח.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טום הבנאי יוצא לחפש עבודה – לאחר שילדיו רעבים ללחם. בדרכו ביער, אשתו יולדת, ומתה מרעב. טום החליט להשאיר את התינוק ביער ועוקב אחריו. הוא רואה שנזיר לוקח אותו למנזר ביער. ביער הוא פוגש את אלן שבעלה הגיע מאנגליה ונתלה בשל חשד לגנבה. היא ובנה ג'ק הסתובבו ביער, שם היא פגשה את טום וילדיו מרתה ואלפרד, והם הסתובבו ביחד. טום המשיך לחפש עבודה, ויצא לאחוזת הרוזן ברתולומיו להציע לו את עבודתו ואמר לו שהאחוזה איננה עמידה לפלישה. ג'ק פוגש את אליינה ומדבר עמה, ובדיוק אז מגיע ויליאם ופולש לאחוזה. ויליאם האמליי רצה להנשא לאליינה בתו של הרוזן ברתולומיו והיא דחתה אותו, לאחר שכבר פרסם לכולם שהוא מאורס איתה, ויליאם החליט שהוא ינקום בה על הבושה שגרמה לו, ולראן הבישוף מגיע לוויליאם כששמע זאת ואמר להם ששמע שהרוזן ברתולומיו אחר פטירתו של המלך המת שאמר להמליך את סטפן בנו והם רוצים להמליך את אחותו מוד, ואמר להם ויליאם שיתפסו את המורדים וכך ינקמו את כבודם, הוא נכנס לאחוזה כאילו לדבר על ליבה של אליינה וכך היה יכול לראות מבפנים מה קורה שם ואיך אפשר להשתלט על הטירה, כשיצא חיכו בחוץ לשליח, ולאחר שהגיע השליח השתלטו עליו והוא הודה שנשלח למוד להודיע לה על המרד. ויליאם ואביו הגיעו לטירה עם עוד מאה אבירים. ויליאם חדר לחצר הטירה ושרף את המחסנים ובחסות השריפה נכנס לטירה ועצר את הרוזן.

טום המשיך עם משפחתו למנזר קינגסברידג' שם לא רצו לקבלו לעבודה וג'ק החליט לשרוף את הקתדרלה כך יצטרכו לבנותה מחדש ובלילה הגיע ושרף אותה. פיליפ אב המנזר היה בטוח שמשמיים שלחו לו באותו היום של השרפה גם בנאי שיבנה מיד מחדש. ולראן הבישוף הגיע למנזר ואמר לפיליפ שהם שגילו על הבגידה של הרוזן אמורים לקבל מהמלך תמורה ויבקשו מימון לקתדרלה חדשה, וגם אמר לו שטום ואשתו אינם נשואים ויאלצו להיפרד. אלן החליטה שהיא חוזרת ליער, כשהגיעו לדבר עם המלך ויליאם אמר לפיליפ שולראן רוצה את השטחים לעצמו וכשהמלך ייתן את השטח למנזר זה יהיה להגמון ולא ממש למנזר, וסיכמו ביניהם שיאמרו למלך שיהיה פשרה שפרסיי יהיה רוזן שירינג והמנזר יקבל את המחצבה והמלך סטפן הסכים לפשרה ופרסיי ניהיה רוזן שירינג,

כשהגיעו לטירה ויליאם ראה את אליינה ואנס אותה, ומשם ברחו אליינה ואחיה ריצ'רד לוינצסטר וחשבו ללכת למלך לומר לו על מעלליו של ויליאם, הם פגשו את אביהם בכלא והוא השביע את שניהם שלא יותרו עד שריצ'רד יהיה רוזן שירינג ויחזרו אליהם כל קרקעותיהם, משם אליינה החלה לסחור בצמר והיא הרוויחה מזה פיליפ היה הקונה המרכזי והביאה לקינגסברידג', שם העבודות על הקתדרלה המשיכו אפילו שויליאם ניסה להפריע בחציבת האבנים. אביו של ויליאם מת והוא ניהיה הרוזן ורדה באריסיו המלך, סטפן מת ומוד החליטה להשאיר את המחצבה לוויליאם ולאפשר לפיליפ לקיים שוק. אליינה הלוותה לפיליפ כסף לקיים את היריד הצמר, ביום היריד ויליאם הגיע ושרף את העיר וטום נהרג בשריפה. ג'ק ואליינה החלו להתאהב ואלפרד שמקנה באחיו ג'ק היה רב איתו כל הזמן ונהג בחוכמה אליינה הפסידה את כספה בשריפה ומאחר שהבטיחה לאביה שאחיה יהיה אביר הייתה צריכה להביא לו סוס ואלפרד הסכים להביא לה כסף אם תתחתן איתו והסכימה להתחתן עם אלפרד, ביום החתונה היא שכבה עם ג'ק אחר כך בחתונה אמה של ג'ק אלן קיללה אותם, ואכן הם לא שכבו אפילו פעם אחת, ג'ק ברח מהעיר והחל ללכת בעקבות אביו שהיה זמר נודד לספרד, אליינה הייתה בהריון והבינה שזה מג'ק ויצאה אחריו לספרד, באותו זמן אלפרד שיפץ את הקתדרלה והגג נפל ונשבר כל הקתדרלה. אחרי שמצאה את ג'ק החליטו לחזור לקינגסברידג' שם ג'ק התמנה לרב הבנאים, ויליאם ניסה לתקוף עוד פעם אבל ריצ'רד ביצר את העיר, פיליפ הודיע לג'ק שלא יוכל לגור עם אליינה כיוון שלא ביטלה את נישואיה לאלפרד והחליטו לחיות בנפרד.

באותו אזור היה התקפות של פורעי חוק רבים שהיו רעבים ללחם וריצ'רד החליט שהוא יהיה למנהיגם וכך יוכל להילחם בוויליאם, ואכן היו עושים התקפות על אחוזתו של ויליאם ולבסוף בזכות אליינה נכנסו לתוך האחוזה, הורו לחיילים להיכנע והשתלטו על האחוזה. כשהייתה אליינה לבדה ביער אלפרד ניסה לאונסה וריצ'רד שהיה באזור הרגו וכך יכלו ג'ק ואליינה להתחתן.

הבישוף ולראן ניסה להאשים את אב המנזר פיליפ שיהונתן האסופי הוא בנו כך שהוא בעצם זנה עם אישה. פיליפ הביא את אלן שהעידה שהוא בנו של טום.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טום הבנאי
 • מרתה ואלפרד בניו
 • אלן אשתו השנייה
 • בנה ג'ק
 • פיליפ נזיר ואב המנזר
 • אליינה בתו של הרוזן שירינג
 • ריצ'רד אחיה
 • ויליאם האמליי ירש בכח את תואר רוזן שירינג
 • ולראן הבישוף
 • המלך סטפן בנו של המלך המת
 • אחותו מוד שירשה את כס המלוכה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]