עמית קמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

עמית קמה (נולד ב-8 באוגוסט 1960 בקיבוץ נגבה) הוא מרצה בכיר בחוג לתקשורת במכללה האקדמית עמק יזרעאל.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1992 מונה למנכ"ל הראשון של אגודת הלהט"ב, וכיהן בתפקיד זה עד 1996. היה בין מקימיו של שירות ההרצאות של האגודה, שנקרא כיום "חושן".

בין השנים 19942000 כיהן כחבר בוועדה לזכויות הפרט שליד מועצת עיריית תל אביב-יפו.

בשנת 1995 שימש כחבר ב-Honorary Committee of the International Tribunal on Human Rights Violations against Sexual Minorities, שהתקיים במקביל לחגיגות היובל של האו"ם.

בשנת 2003 הצטרף לפורום המחקר של ארגון נוער גאה והוא פעיל בו מאז.

בשנת 2004 כיהן כחבר בוועדת הייעוץ לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בנושא הצגת אנשים בעלי מוגבלויות בערוצים המסחריים.

מאז 2008 חבר בוועד המנהל של האגודה הישראלית לתקשורת ובוועדת ההיגוי של "הפורום ללימודי נכויות ומוגבלויות בישראל".

ביוני 2015 במלאת 40 שנה לאגודת הלהט"ב זכה קמה להיכלל בין 40 המשפיעים בתולדות קהילת הלהט"ב.[1]

השכלה ומחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשנים 1986-1983 למד לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב, בחוג לפסיכולוגיה ובחוג לספרות אנגלית ואמריקאית.
  • בשנים 1990-1987 למד לתואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים, במחלקה לקומוניקציה. עבודת התיזה בהנחייתה של פרופ' חנה אדוני נקראה "יש ערימה של חבר'ה": תרבויות טעם מוזיקליות וקהלי טעם בקרב בני הנוער בישראל.
  • בשנים 2001-1998 למד באוניברסיטת תל אביב בחוג לתקשורת, והוסמך כדוקטור. עבודת הדוקטורט, שנעשתה בהנחייתה של פרופ' דפנה למיש, נושאת את השם "העיתון והארון: על הזיקות בין דפוסי תקשורת של הומוסקסואלים בישראל".

מחקריו עוסקים בקבוצות מיעוט שונות – הומוסקסואלים, מהגרות עבודה, נכים. בנוסף, חקר את מעמדם של האשכנזים בחברה הישראלית, וכן את ייצוגי הגוף בטלוויזיה. פרסומיו בנושאים אלו ראו אור בארץ ובחו"ל.

חבר מערכת כתבי העת מסגרות מדיה ו-Journal of LGBT Youth והיה אחד מכותבי הערכים לאנציקלופדיה Routledge International Encyclopedia of Queer Culture.

בעשור האחרון מקבץ, מארגן ומקטלג מאגר מידע הכולל למעלה מ-500 עבודות שפורסמו בכתבי-עת מדעיים ובערוצים אקדמיים אחרים (עבודות לשם קבלת תואר מאסטר ודוקטור) בעברית, ערבית, צרפתית ואנגלית על ידי חוקרים מקומיים או חוקרים זרים אשר בחנו היבטים מגוונים של הומואים/לסביות/ביסקסואלים/טרנסג'נדרים בישראל. הרשימה נועדה לשם כינון גוף ידע מסודר ושיטתי על הומואים, לסביות, ביסקסואלים ו/או טרנסג'נדרים בישראל.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמית היה בן-זוגו של פרופ' עוזי אבן בין השנים 2009-1986. בשנת 2004 התחתנו השניים בעיריית טורונטו שבקנדה. למשפחתם הצטרף בשנת 1995 נער בשם יוסי, לאחר שנזרק מביתו עקב נטייתו המינית. הזוג אבן-קמה קיבל בספטמבר 1995 אישור ממשרד הרווחה לשמש ליוסי משפחת אומנה. מאז שנת 2006 ניהלו השניים מאבק משפטי למען הכרה ביוסי כבנם המאומץ, לבקשתו, ואף שכבר אינו קטין. בתחילת 2008 השיב היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לבקשתם כי אין מניעה להכיר בזוגות חד-מיניים כהורים מאמצים גם לילדים שאינם בניהם הביולוגיים, ובשנת 2009 התקבלה בקשתם וניתנה גושפנקא פורמלית למערכת היחסים המשפחתית.[2]

בסוף 2012 אישר בית המשפט למשפחה ברמת גן את גירושיהם של קמה ואבן. בכך היו השניים לזוג החד-מיני הראשון שהתגרש בישראל וכן לזוג היהודי הראשון בישראל שהתגרש שלא דרך הרבנות - אלא בבית משפט.[3][4]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • על ההדרה: ייצוגים תקשורתיים של 'אחרים' (עם פרופ' ענת פירסט), 2015. תל אביב: רסלינג.
  • העיתון והארון: דפוסי תקשורת של הומואים, 2003. תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד.
  • תקשורת כתרבות: יצירת משמעות כמפגש בין טקסט לבין קוראים (עם פרופ' תמר ליבס וד"ר מירי טלמון), 2003. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה.
  • חטיבה אנושית אחת, עם ישראלי אחד: על כינון זהויות קיבוציות במכתבים למערכת "הארץ", 2005. תל אביב: אוניברסיטת תל אביב.
  • עיצוב הגוף וחיטוב הזהות: ייצוגי הגוף בטלוויזיה המסחרית (עם ד"ר דליה לירן-אלפר), 2007. תל אביב: אוניברסיטת תל אביב.
  • ספורט ומגדר בחברה הישראלית: מאפיינים, זהויות ויצוגים בעריכת ד"ר יאיר גלילי, ד"ר משה לוי וד"ר אילן תמיר, בהוצאת המרכז הבינתחומי הרצליה. כתיבת הפרק, ביחד עם ברק עטר, שחקנים גאים במשחקים גאים: הומואים ולסביות בשדה הספורטיבי הישראלי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]