פולנדבול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ייצוג של פולין בסגנון "פולנדבול"

פולנד בולאנגלית: polandball, "כדור פולין") היא תופעת אינטרנט אשר נוצרה לראשונה בפורום הגרמני Krautchan.net ב-2009. התופעה מתבטאת במספר גבוה של קומיקסים אינטרנטיים, בקומיקסים מדינות מוצגות כדמויות בצורת כדורים המתקשרות באנגלית עילגת. מטרת הקומיקס היא בדרך כלל הצגה הומוריסטית של סטריאוטיפים לאומיים והצגת סאטירה על יחסים בינלאומיים. השם הניתן לקומיקסים הוא בדרך כלל "פולנדבול" (אפילו אם הדמות המייצגת את פולין אינה נמצאת בקומיקס הספציפי) או "קאנטריבול" (באנגלית: Countryball, "כדור מדינה"). בציורים של פולנדבול לרוב, על אף שהציור נוצר בתוכנות גרפיקה, לא נעשה שימוש בצורות כגון מעגלים משורטטים מראש (circle tool) וקווי המתאר של ציורים אלו נעשה באופן ידני. כיום, ביוטיוב ובעוד רשתות חברתיות, ישנן גם אנימציות של קאנטרי בול/פולנד בול שבהן לפעמים הטקסט אינו עילג והצורה של העיגול לא נעשתה באופן ידני.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיו של "פולנדבול" הם ב"מלחמת סייבר" באוגוסט 2009 בין גולשים פולניים לבין גולשים משאר העולם באתר האינטרנט drawball.com. האתר, ששימש כ"קנבס וירטואלי", שאפשר למשתמשים באינטרנט לצייר כל מה שירצו, וכמו כן לצייר על ציורים של אחרים. באינטרנט הפולני הועלה הרעיון לצייר את דגל פולין על הכדור, ושיתוף פעולה של אלפי פולנים הוביל להשתלטות על האתר עם ציור של לבן על גבי אדום, כשהמילה "POLSKA" כתובה במרכז. לאחר מכן, בעקבות תיאום של משתמשים באתר האינטרנט 4chan, ציור זה כוסה בצלב קרס.[1][2]

Krautchan.net הוא אתר שיתוף תמונות גרמני, שבמדורו /INT/ (קיצור של "international", בינלאומי) מבקרים גולשים רבים דוברי אנגלית. התחלת תופעת האינטרנט פולנדבול מיוחסת למשתמש "Falco", גולש בריטי ב-/INT/, אשר יצר בספטמבר 2009 בעזרת תוכנת צייר את התופעה האינטרנטית בצורה א-פוליטית בשביל לעשות "טרולינג" (שלהוב) למשתמש פולני בשם "Wojak" באותו מדור שנהג להשתמש באנגלית קלוקלת. לאחר מכן, קומיקסים של פולנדבול צוירו בהתלהבות על ידי גולשים רוסים.[1][3][4]

נושאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה של קומיקס "פולנדבול" עם ישראל, המבוסס על כתבת חדשות הטוענת כי ישראל תשתמש במסרונים בשביל להזהיר על תקיפה אפשרית מאיראן.

נקודת המוצא של פולנדבול, אשר צבר פופולריות לאור ההתרסקות בסמולנסק ב-2010 שהרגה את נשיא פולין לך קצ'ינסקי, היא שהקומיקס מייצג את פולין, את ההיסטוריה שלה, יחסיה עם מדינות אחרות, והסטראוטיפים שלה,[3][5] אשר מתמקדים במגלומניה הפולנית ובתסביכי הלאומיות שלה.[2]

תקשורת בין כדורי-המדינות נעשית לרוב באנגלית קלוקלת המשלבת סלנג אינטרנטי ובסוף אופייני לקומיקס נראית פולין (המוצגת בכוונה בצבעים אדום על גבי לבן, הפוך מדגל פולין) מייבבת בבכי.[1][2]

חלק מציורי הקומיקס של פולנדבול נובעים מההנחה שרוסיה יכולה לצאת אל החלל, ואילו פולין לא. לדוגמה, אחד מהקומיקסים הפופולריים ביותר מתחיל בכך שמטאור עומד לפגוע בכדור הארץ, דבר שגורם לכל המדינות בעלות טכנולוגית חלל לעזוב את כדור הארץ ולהגיע למסלול סביבו. בסוף הקומיקס פולין, שנשארה בכדור הארץ, נראית בוכה וממלמלת את אחת מהאמרות המפורסמות בקומיקס, "Poland cannot into space"‏[3] (באנגלית קלוקלת, "פולין לא יכולה לתוך חלל"). באופן הומוריסטי זה, שמים הרוסים קץ לוויכוח עם הפולנים לגבי איזה מדינה עליונה יותר.[1][3][5]

בקומיקס פולנדבול אחר אשר מתעסק בסאטירה הוסיטורית-פוליטית, פולין מוצגת כשהיא משעממת את שאר כדורי-המדינות בהצהרות "ואז כשמחצנו את רוסיה והטורקים היו המדינה הכי גדולה בעולם... ו...". שאר כדורי-המדינות צוחקות על אמרה זו ופולין, כעת כעוסה, אומרת "kurwa" ומרימה שלט שבו כתוב "האינטרנט עסק רציני". ביטוי זה הוא פתגם אינטרנטי המלגלג לאלו שמתייחסים לנושאים בבוז. בסוף הקומיקס, בצורה אופיינית, נראית פולין בוכה.[1][2][6]

כדורי-מדינות אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייצוג של בריטניה בסגנון "פולנדבול"

חלק מן הקומיקסים עוסקים גם במדינות אחרות, אך על פי מוסכמה גם לקומיקסים אלו קוראים בשם פולנדבול. לבוואריה יש כדור משלה, וכדורים הוכנו בשביל מדינות ארצות הברית השונות, קטלוניה וסיביר בין היתר ואף יש מדינות היסטוריות וערים בעלות כדור.

ישנן מדינות שלא מוצגות בצורת כדור: סינגפור מיוצגת על ידי משולש ונקראת טרינגפור (הלחם של המילים "סינגפור" ו-"triangle", "משולש"), ישראל מוצגת כקוביה (לאור התייחסות לפיזיקה גרמנית), קזחסטן היא לבנה (ככל הנראה עקב רוחבו המופרז של הדגל), ואילו נפאל נשארת בצורת הדגל כפי שהוא, אך מתווספות לדגל שיניים בין המשולשים (מאחר שצורתו של דגל נפאל אינה סימטרית, לא יהיה ניתן לעשותו לכדור). בריטניה לרוב מאוירת כאשר היא חובשת מגבעת ומרכיבה מונוקול, וארצות הברית לרוב מאוירת כשהיא מרכיבה משקפי שמש, ובנוסף יש את מלבן הקיסרות הגרמנית אך גם לפעמים גם הוא מוצג כעיגול (בצורתו המלבנית הוא בנוסף ממחיש את תאוריית הרייך הרביעי). המדינות סרביה וסלובניה מוצגות עם המגן שבדגלן כרטייה על העין השמאלית, לרוב סרביה גם מיוצגת עם שאג'קצ'ה, כובע מסורתי שחובשים חיילים סרבים. זה במטרה לסמל את הלאומנות הסרבית.

מאחר שדגל פולין מוצג לרוב בהיפוכו, ניתן להתבלבל מאוד בינו לבין דגלי אינדונזיה ומונקו. לפיכך, אינדונזיה חובשת כובע בורר אורז ומונקו מרכיבה משקפי שמש. אותו הדבר תקף גם לגבי רומניה וצ'אד, כאשר צ'אד מוצגת עם כדורי 8 בתור עיניים ואילו לרומניה יש עיניים רגילות.

כמו כן מוצגות בעזרת פולנדבולים גם ערים, אידאולוגיות, פלנטות, דתות, חברות וכו', וצורותיהן לעיתים נקבעות בהתאם למדינות המאפיינות אותן.

לעיתים משתמשים בקומיקסים של פולנדבול בכדורי ביליארד על מנת לסמל קבוצות אתניות וגזעים (אשר אין להם דגל) שונים לפי צבעם[7] כגון:

כדור לבן - משמש להצגת מעמד הגזע הלבן.

כדור מספר 1 - צהוב - משמש להצגת תרבויות מזרח אסיה. לעיתים קרובות מלווה בכובע בורר אורז ועיניו מלוכסנות.

כדור מספר 2 - כחול - משמש להצגת תרבויות אירופאיות קדומות.

כדור מספר 3 - אדום - משמש להצגת אינדיאנים. לעיתים קרובות מלווה בעיטור נוצה.

כדור מספר 4 - סגול - משמש להצגת שבטים פרהיסטוריים. לכדור זה קיימת גם גרסה בבלית עתיקה, המשמשת להצגת תרבויות המזרח התיכון הקדום.

כדור מספר 5 - כתום - משמש להצגת אבוריג'ינים. (מאוחר יותר השימוש בו בוטל והוחלף בדגל האבוריג'ינים האוסטרלי.)

כדור מספר 6 - ירוק - משמש להצגת חוצנים, לעיתים קרובות "מדבר" בג'יבריש ובעל עיניים שחורות.

כדור מספר 7 - חום - משמש להצגת ילידי איי האוקיינוס השקט. לעיתים קרובות בעל עיניים מלוכסנות. לפעמים הוא התחליף של כדור 3, ולעיתים משמש להצגת ערבים.

כדור מספר 8 - שחור - משמש להצגת האדם השחור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 5 Orliński, Wojciech (16 בינואר 2010). "Wyniosłe lol zaborców, czyli Polandball" (בפולנית). Gazeta Wyborcza. נבדק ב-25 במרץ 2012. {{cite news}}: (עזרה)
  2. ^ 1 2 3 4 Zapałowski, Radosław (15 בפברואר 2010). "Znowu lecą z nami w... kulki" (בפולנית). Cooltura. אורכב מ-המקור ב-2013-05-14. נבדק ב-22 במרץ 2012. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ 1 2 3 4 Kapiszewski, Kuba (5 באפריל 2010). "Fenomem - Polska nie umieć kosmos" (בפולנית). Przegląd. נבדק ב-26 במרץ 2012. {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ "Polandball". Knowyourmeme. נבדק ב-26 במרץ 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ 1 2 Cegielski, Tomek (12 באפריל 2011). "MEMY. Legendy Internetu" (בפולנית). Hiro.pl. נבדק ב-24 במרץ 2012. {{cite news}}: (עזרה)
  6. ^ "Polandball cartoon". Unknown. נבדק ב-26 במרץ 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  7. ^ http://polandball.wikia.com/wiki/Caveballs#WikiaArticleComments