פיל יער אפריקני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןפיל יער אפריקני
פיל יער אפריקני
פיל יער אפריקני
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: בעלי חדק
משפחה: פיליים
סוג: פיל אפריקני
מין: פיל יער אפריקני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Loxodonta cyclotis
מטשי, 1900
תחום תפוצה
Loxodonta cyclotis map.svg
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
פיל יערות רוחץ במים ברפובליקת קונגו.

פיל יער אפריקני (שם מדעי: Loxodonta cyclotis) הוא מין בסוג פיל אפריקני.

עד 2010, חשבו כי פיל יער אפריקני הוא תת-מין של פיל סוואנה אפריקני. בדיקות DNA הראו כי ישנם שני סוגים של פילים, הכולל שני מינים של פיל אפריקני ומין של פיל אסייתי. פיל היער קטן מפיל הסאוונה, ואולם הדמיון הרב בין המינים הביא להכללתם במין אחד כשני תת-מינים נפרדים. מאז הוגדר כי המינים נפרדים, ואולם קיימים בני כלאיים באזורי מגע בין אוכלוסיות הפילים השונות. ישנם ככל הנראה פרטים קטנים של מין זה המכונים פיל ננסי. פיל יער ממוצע שוקל 2–4 טונות (2,000–4,000 קילוגרם) וגובהו בכתפיים 2.4–3.0 מטרים (7.9–9.8 רגל).

פילים אלה שוהים בעיקר באזורים שמתאפיינים בעלי צפיפות גבוהה. תנאי המחיה שלהם משתנים בין העונה הרטובה לעונה היבשה. בעונה היבשה הם נמצאים באזורים ביצתיים ובעונה הרטובה הם חוזרים לאזורי יערות הגשם בשפלה. תנאי גידול אלה משתנים לאור שינויי האקלים כך שבכל אחת מהעונות מקום שהותם משתנה לאור מאפייני האזור של אותו תקופה, כמו הקרבה למים ולאספת המזון באזור.

פיל היער האפריקני הוא מין אנדמי השוכן במרכז ומערב יבשת אפריקה. הוא נפוץ בצפון הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו וברפובליקה של קונגו, בדרום-מערב הרפובליקה המרכז אפריקאית, בחוף הדרום-מזרחי של גבון, בדרום גאנה ובחוף השנהב ונפגשים ביניהם בקרחות היער הקטנות שיש בהם.

פיל היער האפריקני הוא בעל יכולת זיכרון גבוה אשר עוזרת לו בזכירת מיקומים חשובים של מקורות מים בתקופת ההגירה בין העונות. הוא שומר על עצמו מהשינויים בסביבתו בזכות מבנה גופו המיוחד על ידי התאמה למצבי הסביבה. אוזניו עוזרות לו בוויסות הטמפרטורה, הוא מקרר את עצמו באמצעות תנועת מניפה באוזניו, עורו המקומט עוזר בשמירה על קרירותו בכך שהסדקים בעורו גורמים ללכידת המים והתאדותם, כפות רגליו הגדולות וכריות השומן העבות שומרות על הלחץ הכבד של משקלו כבולם זעזועים ובנוסף יש לו חושי ריח חזקים שעוזרים לו בחיפושי המזון בתקופת השינויים הסביבתיים.

פיל היער האפריקני הוא בעל דפוס פיזור מקובץ. הם מופיעים בקבוצות קטנות הנמנות בין 5–8 פילים ולעיתים אף יותר. הם מגיעים לעצמאות כאשר הם מגיעים לבגרות מינית בטווח הגילאים 11–14 שנים ובתקופה זו הזכרים נפרדים מהקבוצה המשפחתית ויוצרים קבוצות רווקות רופפות למשך מספר ימים, אך לרוב נשארים לבד. הגברים מתחברים לקבוצות המשפחתיות רק במהלך עונת ההזדווגות.

אסטרטגיית היסטוריית החיים של פיל היער האפריקני מאופיין בברירת K selection. אסטרטגיה זו אכן יכולה להסביר בצורה טובה את עקומת ההישרדות שלו, בכך שהשקעה ממושכת של הנקבות בגידול הצאצאים אפשרה למין לשרוד חיים ארוכים יותר לאור העובדה שהיה להם יותר זמן להסתגל לסביבה שלהם ולהכיר את הסכנות ולכן, רוב הפילים יכולים לשרוד עד גיל מאוחר בטבע ללא ההתערבות אנושית. הנקבות מזדווגות כל 3–6 שנים ולא לפני כתוצאה מטיפולם האישי בכל צאצא למשך זמן. הפילים הצעירים נמצאים בהשגחה וטיפול על ידי הנקבות עד גיל בגרותם המינית ולאחריו הם עצמאיים והזכרים עוזבים את המשפחה. בנוסף, דינמיקת האוכלוסייה יכולה להשפיע על אסטרטגיית החיים של המין, משום שאם דפוסי הגידול ישתנו על ידי שינוי השקעת הנקבות לפחותה יותר בצאצאים, אחוזי ההישרדות יקטנו, תוחלת חייהם עלולה להתקצר וכן יתפנה מספיק זמן ואנרגיה לנקבות להוליד יותר צאצאים ולאור כך יכול להיות שגיל ההתבגרות של הצעירים יהיה יותר נמוך. יתרה מכך, פיל היער יכול לחיות עד גיל 70 בטבע.[2]

לפיל היער האפריקני יש יחסי הדדיות עם עצי התמרים ביער, התמרים תלויים בפילים בכך שלאחר שהזרע עובר דרך הפיל הוא נובט בהצלחה רבה יותר. ביחסים אלו הפיל מרוויח מצריכת התמרים המשמשים לו לאנרגיה והתמרים מרוויחים בסיכויי נביטה גדולים יותר. בנוסף, קיים יחסי גומלין קומנסליסטי עם בעלי חיים קטנים. השבילים והחורים אשר הפילים יוצרים באדמה בעת מסעם משמשים כמקלט או כמקורות שתייה ליצורים קטנים ומכך הם מרוויחים והפיל אדיש ליחסי גומלין אלה. כמו כן, הוא מין מפתח עקב הפצת הזרעים מהפירות שהוא צורך והשפעתו הרבה על הרכב היערות, הוא אחראי ליצירה ושמירה על קרחות גדולות ביערות הגשם אשר משפיעות מאוד על התחדשות עצי היער ומגדילות את מגוונם. בנוסף, המין מהנדס מערכות אקולוגיות בכך שהוא יוצר בתי גידול.

האיום המרכזי עבור פיל היער האפריקני הוא התערבות האדם בשטח מחייתו. המין נהרג מדי שנה כדי לענות על הדרישה הבינלאומית הבלתי חוקית לשנהב. בינואר 2012 נהרגו 200 פילי יער על ידי ציידים בקמרון. בנוסף לכך, המין חווה אובדן ופיצול בתי גידול המשמשים עבורו למחיה וחשובים להישרדותו. אוכלוסיות אנושיות מתרחבות פולשות לבתי הגידול של המין והופכות אדמות לחקלאות, התנחלויות ופיתוחים. טווח המחייה של הפילים הצטמצם משנת 1979 שהיה כשלושה מיליון קמ"ר לכמעט מיליון קמ"ר עד שנת 2007. כריתת עצים, שתילת מטעים לדלקים ביולוגים, בניית כבישים ותעשיות הורסות את בתי הגידול של המין ובנוסף יוצרים גישה קלה יותר ליערות הפילים עבור ציד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיל יער אפריקני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פיל יער אפריקני באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ Nicholas Georgiadis, Jill Pecon-Slattery, Alfred L. Roca, Stephen J. O'Brien, Genetic Evidence for Two Species of Elephant in Africa, 2001-08-24 doi: 10.1126/science.1059936