לדלג לתוכן

פנחס מונדשיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב פנחס מונדשיין
לידה 12 במאי 1967 (בן 57)
ב' באייר ה'תשכ"ז
ירושלים, ישראל
מדינה ישראלישראל ישראל
מקום פעילות ירושלים, נתניה
השתייכות ציונות דתית
תפקידים נוספים ר"מ בישיבת מרכז הרב
רבותיו הרב אברהם אלקנה שפירא, הרב שאול ישראלי, הרב יהודה גרשוני, הרב מרדכי אליהו, הרב זלמן נחמיה גולדברג
חיבוריו סדרת הספרים שערי עיון
בת זוג רחל מונדשיין
אב אהרן מונדשיין עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב פנחס מונדשיין (נולד בב' באייר ה'תשכ"ז, 12 במאי 1967) הוא דיין בבית הדין הרבני האזורי נתניה, ומחבר סדרת הספרים 'שערי עיון', בעבר שימש כר"מ בישיבת מרכז הרב.

נולד בירושלים לרב פרופ' אהרן מונדשיין, שהיה אז אברך בישיבת מרכז הרב ותלמידם של הרב הנזיר ושל הרב בצלאל ז'ולטי (לימים הוציא לאור שיעורים של שניהם). דודו היה ההיסטוריון וחוקר החסידות הרב יהושע מונדשיין.

למד בישיבה התיכונית שעלבים, והחל משנת ה'תשמ"ד בישיבת מרכז הרב, שאותה לא עזב מאז. התקרב לראשיה הרב אברהם אלקנה שפירא והרב שאול ישראלי (לאחר פטירתו השתתף הרב מונדשיין בעריכת ספרו על מסכת בבא-קמא). היה מקורב גם לרב יהודה גרשוני, שאתו למד מספר שנים בחברותא בביתו ואף הוסמך על ידו להוראה. למד גם אצל הרב זלמן נחמיה גולדברג וגם על ידו הוסמך להוראה. בשנת תשנ"ב הוסמך על ידי הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא והרב מרדכי אליהו. קודם נישואיו גר בבני-ברק בשכנות לרב אברהם גניחובסקי, ראש ישיבת טשיבין, שאיתו למד בשבתות. היה הולך בקביעות לשיעוריו של הרב ישראל זאב גוסטמן.

סגנון לימודו הושפע בעיקר משיטת העיון של הרב נחום פרצוביץ, ובשיעוריו הוא מרבה להביא מדבריו.

בשנת תשנ"ד החל לשמש כראש הכולל של הגרעין התורני ביבנה, מן הגרעינים הראשונים. במקביל היה 'נושא ונותן' בישיבת מרכז הרב. בשנת תשנ"ז התמנה על ידי ראש הישיבה הרב אברהם אלקנה שפירא, לר"מ בישיבה. הוא מסר בה גם שיעורי אמונה. ועמד בראש מסלול לאברכים ללימוד גמרא ושו"ע בעיון עד שנת ה'תשע"ט עת נבחר לכהן כדיין.

בשנת תשס"ג הוסמך לדיינות ושימש מספר שנים בהתנדבות כדיין בביה"ד לדיני ממונות בראשות הרב דב ליאור.

מאלול תשע"ה ועד אלול תשע"ח מסר שיעור כללי בגמרא ובאמונה בישיבת ההסדר ראשון לציון.

באלול תשע"ח נבחר לדיין בבית הדין הרבני האזורי נתניה[1].

חיים אישיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתגורר בשכונת גבעת שאול בירושלים, נשוי לרחל ולהם שבעה ילדים. בנו הבכור הרב מאיר שמחה הוא עורך ספריו וראש כולל של ישיבת מרכז הרב ביישוב רבבה. בנו שלמה הוא מחבר הספרים 'תענה אמונים', 'אור עולם', ועוד, וכן חתן חידון התנ"ך למבוגרים לשנת ה'תשפ"ג.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרדכי שמואל
מונדשיין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יעקב משה סלומון
 
תמימה סולומון
 
אהרן מונדשיין
 
יהושע מונדשיין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלמה שפירא
 
דבורה שפירא
 
 
 
פנחס מונדשיין
 


שיעוריו וספריו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשע"ב התחיל להוציא את שיעוריו לאור בסדרת ספרים הנושאת את השם 'שערי עיון'. הסדרה מונה שבעה ספרים, על מסכתות פסחים, קידושין, יבמות, גיטין, בבא קמא ובבא מציעא (שני כרכים). בספריו, כמו בשיעוריו, הוא מדקדק בדברי הגמרא והראשונים ובהגדרת המושגים. לספר מצורפות הסכמותיהם של הרב יהודה גרשוני, הרב אברהם אלקנה שפירא, הרב יעקב שפירא והרב זלמן נחמיה גולדברג.

גם בשיעורי האמונה הוא מדגיש כי יש להקפיד על דיוק בהגדרות ובמונחים; ומאידך להבחין בזוויות השונות שבהם עוסקים הדברים, מתוך שאיפה להכלילם למשנה אחת ולא למהר לראותם כמחלוקת.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנחס מונדשיין בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]