חידון התנ"ך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש הממשלה דאז, שמעון פרס, מעניק את הפרס לחתן התנ"ך העולמי לנוער, אוהד זכריה, ביום העצמאות תשמ"ה 1985

חידון התנ"ך הוא חידון שנתי לבקיאות בתנ"ך, שנערך בישראל והפך למסורת מאז הוחל בו במסגרת חגיגות העשור למדינת ישראל. במהלך השנים ירדה קרנו של חידון התנ"ך והופסק החידון למבוגרים, אך החידון העולמי לנוער ממשיך להתקיים מדי יום עצמאות, והוא משודר בערוץ הראשון. בשנת 2011 חזר החידון למבוגרים להתקיים, במקביל לחידון לנוער.

על חידון התנ"ך נאמרו גם דברי ביקורת, בצד המודעות לחשיבותו התרבותית והחינוכית. אחת הביקורות הייתה שהוא מביא לשטחיות של הפגנת ידע טריוויאלי, במקום התעמקות בתנ"ך. בין הבולטים שבמבקרי החידון היו הפרופסורים מרטין בובר וברוך קורצווייל[1].

חידון התנ"ך הפך לנושא לסאטירה מפורסמת במסגרת התוכנית הבידורית "לול" בכיכובם של אורי זוהר ואריק איינשטיין, ונתן השראה לחידוני ידע אחרים כמו "חידון הגשש" במלאת "בר מצווה" לפעילות שלישיית "הגשש החיוור" וכן חידון הזמר העברי במסגרת "חגיגות הזמר העברי בערד".

חידון התנ"ך למבוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חידון התנ"ך הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת חגיגות העשור למדינת ישראל, בשנת 1958, התקיים חידון תנ"ך למבוגרים, אליו נרשמו אלפים מתושבי המדינה שהוזמנו לבחינות קבלה. הטובים שבמתמודדים הוזמנו לחידונים מחוזיים שנערכו בארבעה מקומות בארץ. אלה שקיבלו את המקומות הטובים בתחרויות המחוזיות הוזמנו להשתתף בחידון הארצי, כשביניהם דמויות ידועות דאז כמו המשורר יצחק שלו, נציג חיפה, הבלשן רפאל ספן, נציג תל אביב, והמחנך וכותב ספרי הלימוד מנשה דובשני.‏[2] יושב ראש חבר השופטים הקפדן בחידוני התנ"ך הראשונים היה איש החינוך ברוך בן יהודה.

בחידון הארצי שנערך ב-4 באוגוסט 1958 בבנייני האומה בירושלים, ושודר ברדיו בשידור ישיר, כיכב צעיר כבד לשון, פקיד בבית חינוך עיוורים בירושלים, שבגלל מצב כלכלי קשה נאלץ לשאול חליפה מחבר. הצעיר, עמוס חכם שמו, הפך לסמל של ידענות. הרוח החיה בחידון היה ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, שנודע כחובב מקרא מושבע, והוא העניק בהתרגשות את התואר "חתן התנ"ך הארצי" לעמוס חכם, כשהוא מלווה את הטקס בדברי שבח ותהילה לאיש (במקום השני זכה יצחק שלו ובשלישי - הרב יחיא אלשיך שזכה 3 שנים מאוחר יותר בתואר חתן התנ"ך העולמי).

הזוכה, עמוס חכם, עבר לשלב "החידון הבינלאומי", שבו לקחו חלק משתתפים מרחבי העולם, ובהם גם לא-יהודים. החידון נערך ב-19 באוגוסט בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים. השלב המוקדם נערך בשעה 10 בבוקר באותו יום באולם "קפלן" א' בקמפוס ובסיום שלב זה היה נציג ישראל בראש הדירוג. העיתון "ידיעות אחרונות" יצא בהוצאה שנייה עם הכותרת: "חכם בראש - במבחן מוקדם של החידון". השלב האחרון נערך בשעה 20:30 באמפיתיאטרון של האוניברסיטה בנוכחות נשיא המדינה וראש הממשלה. החידון הועבר במלואו בשידור ישיר ברדיו, ורבים האזינו לשידור. המשתתפים התקבלו בכבוד מלכים והפכו לגיבורים וכוכבים בינלאומיים. במהלך החידון בלטה נציגת צרפת, סימון דימון, וכן אירנה סנטוש מברזיל. עמוס חכם גבר עליהן כמעט ללא קושי, והפך ל"חתן התנ"ך הבינלאומי הראשון".

חידוני התנ"ך עד שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1959 התקיים בישראל חידון תנ"ך ארצי שני, בו זכה ד"ר יהושע השל ייבין, למרות שאיבד את מאור עיניו ורעייתו עזרה לו בקריאת השאלות‏[3]. בחידון הארצי השלישי, בשנת 1961, זכה הרב יחיא אלשיך. באותה שנה התקיים פעם נוספת חידון בינלאומי וכדי לקבוע מי יהיה נציג ישראל התקיים מבחן מכריע בין ייבין ואלשייך, בו גבר אלשייך‏[4], שלאחר מכן זכה בחידון הבינלאומי, כשגבר בשאלה מכריעה לאחר תיקו בגמר החידון, על נציגת ברזיל, הפרוטסטנטית יולנדה דה סילבה‏[5]. בשנת 1964 זכה רואה חשבון נוצרי מאוסטרליה, גראהם מיטשל, שגבר על הישראלי יום טוב קרסניאנסקי, אברך בן 24 שלמד בכולל בתל אביב[6]. קרסניאנסקי לא ויתר והגיש תביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה להכריז עליו כזוכה‏[7], אולם בית המשפט סירב להתערב בתוצאות החידון‏[8]. בשנת 1969 נערך חידון התנך הבינלאומי הרביעי. בחידון זה זכה בתואר נציג ישראל יעקב חומרי, פועל במפעל למוצרי גומי בן 44 מנתניה. היה הוא הזוכה השלישי מישראל בחידון הבינלאומי והשני יליד תימן. לאחר זכייתו לא התקיימו חידונים למבוגרים במשך 12 שנה.

חידון התנ"ך למבוגרים חנוכה תשע"א, 2010

ב-1981, נערך חידון התנך הבינלאומי החמישי. בחידון זה זכה נציג ישראל הרב אהרן בן שושן. הרב בן שושן היה עיוור וראש הממשלה דאז מנחם בגין חרג מכללי הטקס וניגש אליו כדי לתת לו את התעודה. לאחר זכייתו של בן שושן פסק החידון לכשלושה עשורים.

חידוש חידוני התנ"ך למבוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת חגיגות ה-60 למדינה בעקבות הפצרותיו הנשנות של הנשיא לשעבר יצחק נבון, הבטיח ראש הממשלה אהוד אולמרט לקיים חידון נוסף למבוגרים, אולם הדבר לא יצא אל הפועל. בחידון התנ"ך העולמי לנוער בשנת תשס"ט (2009) הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו ליצחק נבון כי הוא יקיים את הבטחתו של אולמרט‏[9], ובחנוכה תשע"א התקיים חידון תנ"ך ארצי למבוגרים מגיל 18 ומעלה,‏[10] שבו זכה רפאל מיוחס מנתניה. בין המשתתפים היה המורה שאדי אבו עראר, ערבי ראשון מישראל שהשתתף בחידון, מתוך רצון לגשר בין העמים‏[11]. שאדי השתתף במחוז דרום, גרף תוצאות מצוינות בסיבוב הראשון ועלה לסיבוב השני.

בחנוכה תשע"ב התקיים החידון המחודש למבוגרים בשנית, וזכה בו שמואל עמרוסי מאלעד. בשנת תשע"ג לא התקיים חידון ארצי, אלא רק חידון עולמי, בו השתתפו הזוכים בחידון הארצי של ישראל משנים קודמות. זכה בחידון העולמי, רפאל מיוחס מנתניה, זוכה החידון הארצי בשנת תשע"א. בשנת תשע"ד זכה מנחם שמשי מאלון מורה בתואר חתן התנ"ך הארצי‏[12]. בשנת תשע"ה התקיים חידון עולמי נוסף בהשתתפות שני הנציגים הישראלים שזכו בחידון הארצי בתשע"ד, ובו זכה חננאל מלכה מאור עקיבא. בשנת תשע"ו התקיים חידון ארצי, ובו זכו ביחד הרב לוי סודרי מבית שמש ויפית סלימן מכפר יעבץ.

חידון התנ"ך לילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמעון שטרית, חתן התנ"ך לילדים, תשי"ט

בעקבות חידון התנ"ך למבוגרים, התקיימו חידוני תנ"ך רבים בכל רחבי ישראל. עיתון דבר לילדים, בשיתוף המרכז לתרבות של ההסתדרות, ועדת העשור, הסתדרות המורים והחברה לחקר המקרא, קיים חידון לילדים, שנקרא "מבחן תנ"ך ארצי לילדי ישראל". בשלבים המוקדמים התחרו כ-10000 ילדים, מתוכם הגיעו 230 ילדים לשלבים המחוזיים שנערכו ב-15 מקומות, ומהם עלו לגמר 18 נבחנים. גמר החידון נערך בהיכל התרבות אל מול קהל של כ-3000 איש, בנוכחות ראש הממשלה, דוד בן-גוריון. בחידון זכה שמעון שטרית בן ה-13, שבתום החידון זכה גם לנשיקה מצלצלת מדוד בן-גוריון, ולביקור של בן-גוריון בביתו שבעיר טבריה. במקום השני זכה מתניה בן ארצי, צעיר הנבחנים, שהיה אז בן עשר וחצי, ובמקום השלישי סמי דהרי. מתמודד נוסף בחידון, היה אליקים רובינשטיין[13].

בסיום החידון אמר בן-גוריון: "יש שלשה דברים שהם אחד... ארצנו - המולדת של העם היהודי, 'ספר הספרים' שממנו בא לנו הייחוד והסגולה... הדבר השלישי והוא העיקר: העם היהודי עצמו. אם נצליח לקשר את העולם היהודי המפוזר בגולה עם ארץ ישראל המתפתחת וגדלה, עם אותו הקשר רוחני העמוק העשיר והמעשיר- התנ"ך- לא יינתק אותו חוט משולש לעולם ועד...".

חידון התנ"ך של צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1960 עד 1972 התקיים מדי שנתיים חידון התנ"ך של צה"ל, לרוב בערב חג שבועות. החידון אורגן על ידי הרבנות הצבאית ושפטו בו הרב הצבאי וסגנו. לחידונים של שנות ה-60 הגיע נשיא המדינה, זלמן שזר[14][15][16][17][18][19][20].

חידוני התנ"ך של צה"ל התקיימו גם בשנות ה-80, הפעם באמצע הקיץ בסביבות ט"ו באב[21]. בתקופה זאת השתתפו בחידוני התנ"ך של צה"ל משתתפים רבים מחידון התנ"ך העולמי לנוער והזוכים היו לרוב חתני תנ"ך עולמיים לנוער, בהם נריה פנחס (1984, חתן לנוער ב-1980), יואב שלוסברג (1988, חתן לנוער ב-1986) ויחזקאל שץ (1990, חתן לנוער ב-1987).

חידון התנ"ך לנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1961 ביקש פרופ' חיים גבריהו לקיים חידון תנ"ך לנוער. מנהלי החידון לבוגרים הפנו אותו לראש הממשלה דוד בן-גוריון, שתמך ביוזמה והורה על עריכת החידון כל שנה ביום העצמאות. חידון התנ"ך העולמי לנוער הראשון נערך ב-1963[22]. חידון התנ"ך השני לנוער התקיים רק שנתיים אחר כך, בשנת 1965, וכקודמו התקיים בהשתתפות ראש הממשלה והרמטכ"ל ושפטו בו שר החינוך אבא אבן, פרופסור פייבל מלצר והרב מרדכי פירון.‏[23]. מאז, התקיימו החידונים מדי שנה ביום העצמאות, למרות הצעתו של ראש הממשלה, לוי אשכול להעביר את החידון ליום הזיכרון[24]. עד שנת 1973 התקיים החידון בבית העם בירושלים והחל משנת 1974 הוא מתקיים בתיאטרון ירושלים ממנו הועבר בשידור חי על ידי הטלוויזיה הישראלית.

השאלה הזהה בחידון העולמי נקראת "שאלת ראש הממשלה", למרות שראשי הממשלה, באופן כללי, אינם משתתפים בכתיבת השאלה. בשנת 2010, כאשר בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בחידון, הובהר לקהל שראש הממשלה לא שותף בתוכן השאלה עד מועד החידון. בעשור הראשון של המאה ה-21 הוכנס מרכיב טלוויזיוני לחידון, כאשר שני המתמודדים עם מספר הנקודות הגבוה ביותר משתתפים בהתמודדות "ראש בראש" על תואר חתן או כלת התנ"ך העולמי.

פסלון הפרס המוענק לזוכה בחידון עוצב בידי הפסל יצחק שמואלי, והוא מוקדש לזכרו של פרופ׳ חיים גבריהו, הוגה ויוזם חידוני התנ״ך לנוער.

המתמודדים שמעפילים לחידון מכל העולם ומישראל משתתפים ב"מחנה תנ"ך" שנמשך כשבועיים, בו מתקיימים החידון העולמי וחידון התפוצות, יחד עם טיולים ברחבי הארץ ופגישות עם אח"מים. במהלך המחנה, נבחנים עשרות המתמודדים במבחן בכתב, ובו נקבע מי יהיו משתתפי החידון העולמי הפומבי ביום העצמאות.

השופטים והמנחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החידון העולמי הופעל מאז ייסודו ועד שנת 2015 על ידי חיל החינוך והנוער של צה"ל, בשיתוף משרד החינוך, הסוכנות היהודית, קק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית וארגונים נוספים. השופטים וחברי הנשיאות מתמנים כנציגים של גופים אלו.

מחבר השאלות הראשון של החידונים היה יוסף שער. מאז שנות השמונים של המאה העשרים עורך החידון העולמי ומחבר השאלות הוא נריה פנחס, שהיה חתן התנ״ך העולמי לנוער וחתן התנ״ך של צה״ל בשנות ה-80.

בחידון העולמי הראשון לנוער שימש כיו"ר חבר השופטים, שר החינוך אבא אבן. בחידון השני, כיהן שוב אבן כיו"ר השופטים למרות שכבר לא היה שר החינוך, אלא סגן ראש הממשלה‏[25]. בשנת 1967, לאחר שכבר היה אבן שר החוץ, עבר תפקיד יו"ר חבר השופטים לד"ר יוסף בורג, שר הסעד‏[26]. בורג המשיך לכהן בתפקיד זה מעל 30 שנה, גם לאחר שכבר לא היה שר, בשנת 1998. לאחר פרישתו של יוסף בורג מהתפקיד, עבר התפקיד לבנו, אברהם בורג, שהיה יו"ר הכנסת. בעקבות זאת, עבר התפקיד ליו"ר הכנסת שבאו אחריו, ראובן ריבלין (2003, 2012) ויולי אדלשטיין (מאז 2013). בשנת 2006 כיהן בתפקיד שמעון פרס, שהיה יו"ר הכנסת בפועל‏[27], שכן דליה איציק נבחרה ליו"ר הכנסת רק למחרת יום העצמאות. בין לבין כיהנו כיו"ר חבר השופטים שרי חינוך לשעבר: אהרן ידלין (2002, 2008) ויצחק נבון (2009-2011).

בחידונים הראשונים כיהן כמנחה החידון עמיקם גורביץ. באמצע שנות ה-80 החזיק בתפקיד דן כנר ומאז ועד היום מכהן הד״ר אבשלום קור כמנחה החידון העולמי.

חומר הלימוד לחידון[עריכת קוד מקור | עריכה]

חומר הלימוד לחידון התנ"ך לנוער כולל לרוב למעלה מ-400 פרקים, מתוך 929 הפרקים שבתנ"ך. רשימת הפרקים מוחלפת בכל 3 שנים, אך כוללת בתוכה כמעט תמיד את רוב הפרקים הסיפוריים בתורה, יחד עם כמה פרקים לא סיפוריים (סה"כ מעל 100 פרקים מהתורה); את כל ספרי נביאים ראשונים למעט פרקי הנחלות ביהושע (כ-135 פרקים); מבחר של כמאה פרקים בנביאים אחרונים; מספר פרקים בתהילים, במשלי, מגילת רות, עזרא ונחמיה (ללא פרקי הארמית שבשני הספרים האחרונים). בחלק מהשנים נכללים בחומר הלימוד גם מספר פרקים באיוב ובדניאל. פעמים בודדות נכלל ספר דברי הימים ב' בחומר, לעתים במקום ספר מלכים. בשנים הראשונות כלל החידון גם פרקי אגדה מספר האגדה ופירושי רש"י. אולם מאז שנות ה-80 של המאה ה-20 הוא כולל אך ורק את פסוקי התנ"ך.

שלבי החידון העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך עשרות המתמודדים שהעפילו לשלב העולמי מכל העולם, 16 המתמודדים שצברו את הניקוד הגבוה ביותר בחידון המוקדם שנערך בכתב מעפילים לשלב הפומבי על הבמה ביום העצמאות. בשלב הראשון, מוצגים 16 סרטונים על ידי 16 אנשים, ובסיום הסרטון נשאל המתמודד שאלה הקשורה לנושא הסרטון. לשלב השני מעפילים 8 המתמודדים הטובים ביותר, ולפני תחילת השלב מאפסים את כל הניקוד המוקדם. בשלב זה, על המתמודדים לזהות על פי רמזים ספר מספרי המקרא, ובנוסף, לענות על חמש שאלות בדרגת קושי עולה בזמן מוקצב. השלב השלישי הוא שלב השאלה הזהה - שאלת ראש הממשלה, ואליו עולים 5-6 מתמודדים. השלב הסופי והמכריע הוא שלב בו שני המתמודדים שצברו את הניקוד הגבוה ביותר עד כה מתמודדים ״ראש בראש״ בסדרת שאלות בזק. בסיום שלב זה, מוכתר חתן התנ״ך העולמי לנוער.

נציגות המדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חידון התנ"ך העירוני בהשתתפות בתי ספר מרחבי העיר קריית גת

לחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי ביום העצמאות מגיעים נציגים ממדינות רבות. מספר הנציגים מכל מדינה נקבע על פי גודל הקהילה היהודית במדינה. בחלק מהמדינות, דוגמת ארצות הברית יש מסורת של חידונים מקדימים ארציים, בעוד במדינות אחרות הנציגים נבחרים באחד מבתי הספר היהודיים, לעתים אף ללא מבחן מוקדם. במשך שנים רבות יוצגה ישראל על ידי שלושה נציגים בחידון התנ"ך העולמי. עם זאת, היו שנים בהם בגלל שוויון בגמר הועלו מישראל יותר נציגים (למשל, ב-1985 הועלו חמישה נציגים מישראל). לקראת סוף שנות ה-80 של המאה ה-20 הוגדל מספר הנציגים מישראל לארבעה. בשנים האחרונות משוריינים שני מקומות לנציגי בתי הספר הממלכתיים, כך ששני נציגים מגיעים מבתי ספר דתיים ושניים מבתי ספר ממלכתיים.

בשנים הראשונות זכה כל נציג שהגיע לחידון התנ"ך להישאל שאלה בפני הקהל בחידון העולמי. ברבות השנים גדל מספר המשתתפים בחידון התנ"ך ועל כן במבחן המוקדם נבחרו רק מספר מוגבל של נציגים, לרוב 16, שישתתפו בפועל בחידון.

שלבי החידון בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלב הראשון של חידון התנ"ך בישראל מתקיים במבחן בכתב המיועד לבחור את המתמודדים בחידונים מחוזיים. בעבר התקיימו המבחנים המוקדמים במנותק מבתי הספר והנבחנים שהשיגו את הציונים הגבוהים ביותר בכל מחוז עלו לחידון מחוזי פומבי. בשנת 1983 החליט משרד החינוך לקיים את המבחנים בצמידות לבתי הספר, והמבחן המוקדם נקרא מאז "המבחן הבית ספרי", וכל בית ספר מעלה למבחן המחוזי עד שלושה נציגים שקבלו את הציונים הגבוהים ביותר בבית הספר. המבחן מתקיים בכל בתי הספר באותו יום ובאותה שעה ומיועד לתלמידי כיתות ט'-י"ב.

בשלב השני מתקיימים מספר חידונים מחוזיים פומביים במקביל. בעבר היו ארבעה מחוזות והחל מסוף שנות ה-80 מתקיימים חידונים בשישה מחוזות. על מנת לעודד השתתפות תלמידים מבתי ספר ממלכתיים הוחל בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 לקיים חידונים מחוזיים נפרדים לבתי ספר ממלכתיים ולבתי ספר ממלכתיים דתיים. באופן כללי, החידון כולל חלק מוקדם בכתב ולאחר מכן הנבחנים בעלי הציון הגבוה ביותר (בדר"כ 16-18) עולים לשלב הפומבי הנערך על במה בנוכחות קהל. לאחר סבב שאלות בעל פה (שונות לכל אחד) עולים לשלב הבא 7-8 המשתתפים בעלי הניקוד הגבוה ביותר שבו נשאלות שאלות בזק באמצעות מחשב. לאחר מכן עולים 4-5 המשתתפים בעלי הניקוד הגבוה ביותר לשלב הפומבי השלישי, הנקרא "שלב השאלה הזהה". בסיום החידון המחוזי מוכתר חתן או כלת התנ"ך המחוזי. במשך שנים רבות שלח כל חידון מחוזי 3-4 נציגים לחידון ארצי. אולם בשנת תשע"ג שונה הנוהג ומכל חידון מחוזי נשלח נציג אחד בלבד לחידון הארצי.

החידון הארצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חידון התנ"ך הארצי לנוער בשנת תשמ"ח

עד אמצע שנות ה-80 התקיים חידון ארצי אחד. אולם במסגרת השינוי שנעשה בסוף שנות ה-80 כדי לעודד השתתפות תלמידים מבתי ספר ממלכתיים, התקיימו חידונים ארציים נפרדים לבתי הספר הממלכתיים ולבתי הספר הממלכתיים דתיים. מכל אחד מחידונים אלו נשלחו 6 משתתפים לחידון ארצי נוסף, מסכם, ששודר בשידור ישיר בטלוויזיה. בשנת תשע"ג שונה נוהג זה והתקיים חידון ארצי אחד בלבד. בחידון הארצי משתתפים 12 מתמודדים, שני נציגים מכל מחוז - מן החינוך הממלכתי ומן החינוך הממלכתי דתי.

בשנים האחרונות משרד החינוך החל להפעיל מחנה בן יומיים בשמורת הטבע נאות קדומים למתמודדי החידון הארצי. במהלך מחנה זה מתקיים מבחן מוקדם בכתב. בחידון הארצי הפומבי ישנם שלושה שלבים, בהם הנקודות מצטברות מן המבחן בכתב ומשלבי החידון הפומבי. השלב הראשון הוא סבב שאלות מלווה בסרטונים לכל המתמודדים. אל השלב השני עולים 8 מתמודדים, ובו נדרשים המתמודדים למלא תשבץ בן 4 שאלות בזמן מוקצב באמצעות מחשב. בשלב השלישי לוקחים חלק 4 המשתתפים בעלי הניקוד הגבוה ביותר, שניים מכל זרם חינוכי. שלב זה נקרא "ראש בראש" ובו כל מתמודד נשאל 10 שאלות לסירוגין. בסיומו מוכתר חתן התנ"ך הארצי הממלכתי וסגנו, וחתן התנ"ך הארצי הממלכתי-דתי וסגנו. ארבעת הזוכים מייצגים את מדינת ישראל בחידון העולמי.

בשנים האחרונות, המרכז לטכנולוגיה חינוכית משתתף בעריכת השלבים המוקדמים של חידון התנ״ך (עד החידון הארצי) ובהפקתם. כיום, מחברי השאלות של החידונים הבית ספריים, החידונים המחוזיים והחידון הארצי הם רחל בורובסקי, חברת הצוות למקרא במט״ח, ואביעד שלמה מוריה.

חידון התפוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נציגי הסוכנות היהודית במדינות השונות שולחים את נציגי המדינות השונות לחידון העולמי הנערך בירושלים. החל משנת ה'תש"ם, נערך בארץ חידון מיוחד שמשתתפים בו רק נציגי התפוצות ובו מוכתר חתן התנ"ך של התפוצות וסגניו. החידון נערך מספר ימים לפני החידון העולמי. מחבר השאלות הנוכחי של חידון התנ״ך לנערי התפוצות הוא שמואל עמרוסי, חתן התנ״ך הארצי למבוגרים בשנת תשע"ב.

זוכי חידון התנ"ך העולמי לנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכניה של חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשס"ה
זוכי חידון התנ"ך העולמי לנוער לפי שנים
מספר סידורי שנה חתן התנ"ך סגן ראשון סגן שני
1 תשכ"ג‏[22] הרצל קליג' דוד גולדמינץ מקנדה וראובן גואטה יצחק בועז גוטליב מארצות הברית
2 תשכ"ה‏[25] בלפור חקק הרצל חקק (אח של החתן) אסתר פרייליך מארצות הברית
3 תשכ"ו‏[24] אליהו מועלם עזרא הנדל מארצות הברית יוסף טובים
4 תשכ"ז‏[26] יצחק חגיז ראובן קפלן מארצות הברית אמציה בן ארצי
5 תשכ"ח‏[28] אברהם מלק מארצות הברית שבתאי אשכנזי רבקה גולדברג
6 תשכ"ט‏[29] נועם זוהר שמואל קניג מארצות הברית ירון רייך מארצות הברית
7 תש"ל‏[30] שלמה פרידמן דב בריקנר דבורה לנדר מארצות הברית
8 תשל"א‏[31] ישראל וכורופולוס אפרת רוזנבליט חביב עמר
9 תשל"ב‏[32] אבנר מצרפי אילנה ביטון דוד ברכפלד מבלגיה
10 תשל"ג‏[33] ליאורה רייך מארצות הברית דוד לימן מארצות הברית רחל מצליח מארצות הברית
11 תשל"ד‏[34] חיים ורנר מקנדה גלעד נוימן וישראל פלס
12 תשל"ה‏[35] אפרים קורנגוט יעקב הילדסהיים היידי ולצר (דרום אפריקה) ושמואל טולדנו
13 תשל"ו‏[36] יאיר שפירא שמעון לפיד אברהם טננבוים
14 תשל"ז‏[37] חלקיה כברה דוד גלאט מארצות הברית צבי הירש מבלגיה
15 תשל"ח‏[38] אלי סרוסי אלעזר טננבוים מרדכי ביטון
16 תשל"ט‏[39] רונן פלדמן אלעזר טננבוים ואריה גרינשטיין מארגנטינה
17 תש"מ‏[40] נריה פנחס דוד מוריה נחום סטפנסקי
18 תשמ"א‏[41] נפתלי מכלוף אלון מוגילנר מארצות הברית אשר חפוטא
19 תשמ"ב‏[42] ציון אילוז שמעון אשואל בנימין יזרעאלי
20 תשמ"ג‏[43] רפי נבון מישראל שמעון אשואל עליזה זובין מארצות הברית
21 תשמ"ד בני מושקוביץ הלל נובצקי צחי אסרף
22 תשמ"ה אהד זכריה רותי בר מאיר יעקב שץ, אליקים קניגסברג
23 תשמ"ו‏[44] יואב שלוסברג ישראל שללאשוילי וצורי חיון אריאל נסים
24 תשמ"ז יחזקאל שץ עמנואל מושקוביץ שמחה הבר
25 תשמ"ח זהבה חדד וירמיהו וידר מארצות הברית[45] שי אלוני אורן כץ
26 תשמ"ט ירון ינאי דוד גרובר יובל כרמון
27 תש"ן מיכל ויינגורט ושחר חזן
28 תשנ"א עדינה לובר ליאת זיוי מירב הרצברג
29 תשנ"ב דורון סופר ויונתן שרעבי ערן מאיר אבי ביטון
30 תשנ"ג ניר כהן אשר מיימון שי וייסבורט
31 תשנ"ד טל פוליטיס אילן גיאת פנחס שץ
32 תשנ"ה משה מזוז אלידע אבן-חיים ישראל אליצור
33 תשנ"ו דורון שחר שלומי בן-אדמון יונתן קיוול
34 תשנ"ז אביב פורטל ואורית ברנד עינת זיוי הידי שרעבי
35 תשנ"ח שמעון מושקאט כרמית זליגר חגי בן-חיים
36 תשנ"ט אורית טורם תמי כהן לאה פולצ'ק
37 תש"ס שרה רחל מהלו שלמה דנציגר וסיון הוידה ברכה ביננפלד מארצות הברית
38 תשס"א‏[46] שי חסן אליאב דנציגר מקנדה יעל קהלת
39 תשס"ב אביחי שלי ומאיר בן-אדמון מאיר בן-דרור יעקב פרידמן-קול מקנדה
40 תשס"ג‏[47] מורן גומרי נריה קליין דניאל קירש
41 תשס"ד‏[48] דוד צוראל יוני הלפרן מקנדה אורה מואפיק
42 תשס"ה‏[49] דוד שמואל אלפרט משה מאלי שאול פיש
43 תשס"ו‏[27] עדי דיאמנט יצחק ברבי ושירה רוזנגארט
44 תשס"ז‏[50] ישי גיספאן תמר קרונמן צוריאל שושן
45 תשס"ח‏[51] צורית ברנסון אלעד פיניש דב מרדכי נדל מארצות הברית
46 תשס"ט‏[52] ספיר מלכא אורי לוביש אביב ברנבלום
47 תש"ע‏[53] אור אשואל אלעד נחשון אבנר נתניהו‏[54]
48 תשע"א‏[55] שלומי אדלמן נעם חדד אופיר אבו
49 תשע"ב‏[56] אלחנן בלוך עקיבא אברמוביץ' אבשלום אדלר ואליהו חליפה ממקסיקו
50 תשע"ג‏[57] אליאור בביאן מישראל וישי אייזנברג מארצות הברית ליאורה ברוורמן קורן קאזס מישראל ושלהבת שוורץ מארצות הברית
51 תשע"ד‏[58] איתן עמוס מקנדה תפילה ברנסון איתמר קאליפא
52 תשע"ה‏[59] אייל מטס ישראל אלגרבלי ארד קוצר

זוכי חידון התנ"ך הארצי לנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת תש"ע (2010), חידון התנ"ך הארצי לנוער נערך במתכונת חדשה, לפיה מתמודדים בחידון תלמידים מזרם החינוך הממלכתי ומזרם החינוך הממלכתי - דתי בנפרד. זאת כדי לעודד תלמידי בתי ספר ממלכתיים להשתתף בחידון. מאותה שנה, ארבעת נציגי מדינת ישראל לחידון העולמי היו שניים מהחינוך הממלכתי ושניים מהחינוך הממלכתי דתי.

חתני וכלות חידוני התנ"ך הארציים לנוער משני נתיבי החינוך:
שנה חתן / כלת התנ"ך בחינוך הממלכתי חתן / כלת התנ"ך בחינוך הממלכתי-דתי
תש"ע אבנר נתניהו אור אשואל
תשע"א אופיר אבו שלומי אדלמן
תשע"ב יובל באומהפט אבשלום אדלר
תשע"ג קורן קאזס אליאור בביאן
תשע"ד תמר ג'ינלי איתמר קאליפא
תשע"ה דורון קדוש אייל מטס

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עפרי אילני, היום לפני 50 שנה: אינטלקטואלים: חידון התנ"ך יהרוס תרבותנו, באתר הארץ, 29/11/2009
 2. ^ סופרי דבר, ויבינו במקרא, דבר, 1 באוגוסט 1958.
 3. ^ ד"ר יהושע ייבין הוכתר חתן התנ"ך, דבר, 22 באוקטובר 1959
 4. ^ הרב אלשייך - חתן התנ"ך תשכ"ב, דבר, 28 בספטמבר 1961
 5. ^ http://www.jta.org/1961/09/21/archive/non-jewish-woman-wins-bible-contest-in-brazil-will-go-to-israel
 6. ^ א. מרדכי, פגישה עם חתן התנ"ך הישראלי, דבר, 24 בספטמבר 1964
 7. ^ בקשה למחוק תביעת חתן התנ"ך הישראלי, דבר, 29 ביוני 1965
 8. ^ בג"ץ 2769/04, סעיף 6
 9. ^ חתן חידון התנ"ך: ספיר מלכא, באתר ערוץ 7, 29 באפריל 2009
 10. ^ חידון התנ"ך למבוגרים, אתר משרד החינוך
 11. ^ שאדי יתמודד בחידון התנ"ך: "למען הדו-קיום", באתר ynet‏, 10 במאי 2010
 12. ^ http://www.inn.co.il/News/News.aspx/266492
 13. ^ רות בונדיראשון מתוך רבבה, דבר, 30 בינואר 1959
 14. ^ על חודה של נקודה, דבר, 3 ביוני 1960
  הערב חידון התנ"ך של צה"ל, דבר, 30 במאי 1960
 15. ^ רב"ט חיים פנחס מההדרכה אלוף התנ"ך של צה"ל לתשכ"ב, דבר, 30 במאי 1962
 16. ^ יעקב העליוןמי מאויבנו התנכל למים שלנו, מעריב, 13 במרץ 1964
 17. ^ יעוד גליבטר אלוף התנ"ך של צה"ל, דבר, 24 במאי 1966
 18. ^ מ. כהן חתן התנ"ך של צה"ל, דבר, 29 במאי 1968
 19. ^ סמ"ר רפי נוירט מחיל הקשר, מעריב, 25 ביוני 1970
 20. ^ טר"ש אבנר כהן חתן התנ"ך בצה"ל, דבר, 18 במאי 1972
 21. ^ אבינעם בר יוסף, פנחס נריה מהשריון חתן התנ"ך בצה"ל, מעריב, 14 באוגוסט 1984
 22. ^ 22.0 22.1 הרצל קלידג' - חתן התנ"ך של הנוער היהודי בעולם, דבר, 30 באפריל 1963
 23. ^ בלפור חקאק מירושלים הוכתר כחתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 7 במאי 1965
 24. ^ 24.0 24.1 אליהו מועלם מבני ברק הוכתר כחתן התנ"ך של הנוער היהודי, דבר, 26 באפריל 1966
 25. ^ 25.0 25.1 בלפור חקאק מירושלים הוכתר כחתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 7 במאי 1965
 26. ^ 26.0 26.1 צבי לביאהפסוק "מדן ועד באר־שבע" הכריע: חתן התנ"ך לנוער - יצחק חגיז מר"ג, מעריב, 16 במאי 1967
 27. ^ 27.0 27.1 עדי דיאמנט מישראל היא כלת התנ"ך העולמית, באתר וואלה! NEWS‏, 3 במאי 2006
 28. ^ יהושע ביצורכתר אליפות התנ"ך נדד לברוקלין, מעריב, 3 במאי 1968
 29. ^ נועם זוהר - חתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 24 באפריל 1969
 30. ^ הישראלי שלמה פרידמן - חתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 12 במאי 1970
 31. ^ י. וכרופולוס בן 16 מישראל - חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי, דבר, 30 באפריל 1971
 32. ^ אבנר מצרפי מישראל - חתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 20 באפריל 1972
 33. ^ נערה מארה"ב כלת התנ"ך, דבר, 8 במאי 1973
 34. ^ חיים ורנר מקנדה חתן התנ"ך לנוער, דבר, 26 באפריל 1974
 35. ^ חידון התנ"ך לנוער, דבר, 17 באפריל 1975
 36. ^ 3 הישראלים זכו בחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי, דבר, 6 במאי 1976
 37. ^ תלמיד ישיבה מרחובות חתן התנ"ך לנוער, דבר, 22 באפריל 1977
 38. ^ חתן התנ"ך לנוער, דבר, 12 במאי 1978
 39. ^ רונן פלדמן חתן חידון התנ"ך לנוער, דבר, 3 במאי 1979
 40. ^ פנחס נריה מראש העין חתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 22 באפריל 1980
 41. ^ נציג ישראל בחידון התנ"ך העולמי, דבר, 8 במאי 1981
 42. ^ 3 ישראלים במקומות הראשונים בחידון התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 29 באפריל 1982
 43. ^ רפי נבון בן 17, ישראלי יליד אפגניסטן, חתן התנ"ך העולמי לנוער, דבר, 19 באפריל 1983
 44. ^ חתן התנ"ך, מעריב, 15 במאי 1986
 45. ^ כתבה באנגלית במגזין טאבלט על זכייתו של וידר בחידון
 46. ^ חתן התנ"ך העולמי - שי חסן מאליקים, באתר הארץ, 27 באפריל 2001
 47. ^ מורן גומרי מבאר-שבע - כלת התנ"ך העולמית לנוער יהודי, באתר ערוץ 7, 7 במאי 2003
 48. ^ דוד צוראל מירושלים - חתן התנ"ך, באתר ערוץ 7, 27 באפריל 2004
 49. ^ חתן התנ"ך העולמי: שמואל דוד אלפרט, באתר ערוץ 7, 12 במאי 2005
 50. ^ חתן התנ"ך העולמי: ישי גיספאן מירושלים, באתר ynet‏, 24 באפריל 2007
 51. ^ כלת התנ"ך: צורית ברנסון בת 15 מנהריה, באתר ynet‏, 8 במאי 2008
 52. ^ חתן התנ"ך העולמי: ספיר מלכא מכוכב יעקב, באתר nrg‏, 29 באפריל 2009
 53. ^ קובי נחשוני, חידון התנ"ך: אבנר נתניהו זכה במקום השלישי, באתר ynet‏, 20 באפריל 2010
 54. ^ בנו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו
 55. ^ עמיחי אתאלי, חתן חידון התנ"ך לשנת תשע"א: שלומי אידלמן, באתר nrg‏, 10 במאי 2011
 56. ^ שרי רוט, הזוכה בחידון התנ"ך העולמי: אלחנן בלוך בן 17 מנתיבות, באתר בחדרי חרדים
 57. ^ קובי נחשוני, ישי מארה"ב ואליאור מבית שמש זכו בחידון התנ"ך, באתר ynet‏, 16 באפריל 2013
 58. ^ חדשות 2, ‏חתן חידון התנ"ך העולמי לשנת תשע"ד: איתן עמוס מקנדה, באתר ‏mako‏‏, ‏6 במאי 2014‏
 59. ^ חדשות 2, ‏‏ 23 באפריל 2015.htm חתן חידון התנ"ך: אייל יצחק מטס, באתר ‏mako