מעלה הזיתים

חזית של אחד ממבני המתחם ובין הבתים נראים קברים בבית הקברות בהר הזיתים
מבנים במתחם
בתים בשכונה

מעלה הזיתים היא שכונה יהודית בדרום רכס הר הזיתים בירושלים, הממוקמת סמוך לדרך יריחו הישנה. היא צמודה לשכונה הערבית ראס אל עמוד וצופה על הר הבית ועל העיר העתיקה.

הקמת השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמות השכונה נרכשו על ידי איל ההון היהודי-אמריקאי הפילנתרופ ארווין מוסקוביץ'; חלק מהקרקע היה שייך לחברה קדישא של חב"ד. בשנת 1997, שבוע לפני ראש השנה תשנ"ז, אוכלס בית קרקע ביהודים, לאחר שמשפחת האדייה, המשפחה הערבית שהתגוררה בו עד אז, יצאה בתיאום עם בעלי הנכס משפחת מוסקוביץ. את המבנה הראשי אכלסו 3 משפחות ו-4 רווקים. מבין הרווקים ניתן למנות את אריה קינג (מייסד ומנהל הקרן לאדמות ישראל) והרב גדי שלוין. ממשלת ישראל החליטה לפנות את המשפחות, ראש הממשלה בנימין נתניהו אסר על נוכחות יהודית במקום ושלח לבית את אליקים רובינשטיין, אז היועץ המשפטי לממשלה ואת פרקליטת המדינה, עדנה ארבל. השר לביטחון הפנים, אביגדור קהלני, שירטט מתווה שהתקבל על דעת המתיישבים, ש-10 רווקים בלבד יוותרו בשטח. מאז נקרא המקום מעלה הזיתים (לתקופה מסוימת ניתן השם "מצפה דניאל", לזכרו של דניאל גורי, מתושבי העיר העתיקה). הממשלה אסרה על כל בנייה במקום, לרבות הצבת גדר סביב למתחם. את מלאכת הצבת הגדר ביצעו חברי הכנסת רחבעם זאבי, משה פלד ואחרים, תוך שימוש בחסינותם הפרלמנטרית. רק לאחר החלפת הממשלה, כשנבחר אהוד ברק לראשות הממשלה, החלה משפחת מוסקוביץ בבנייה במקום, שהוקפאה בעקבות לחץ של מפלגות האופוזיציה, אך לבסוף באה לסיומה ב-2003.

בשנת 2006 הסתיים אכלוס שלב א' בכ-40 משפחות, והחלה בנייה של שלב ב' בשכונה. בשנת 2011 היו בשכונה כ-100 משפחות.

בגלל שהשכונה נבנתה על קרקע פרטית, על מנת לרכוש דירה בשכונה יש לעבור ועדת קבלה שבה חברים נציגי הקבלן ובעל הקרקע.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה היא דתית-לאומית, וכל תושבי השכונה הם יהודים דתיים. מתגוררים בה הרבנים נעם ישראל הרפז צבי ישראל טאו ויוסף קלנר. מבין התושבים המקוריים שאכלסו את השכונה בשנת 1997, נותרו 2 משפחות בלבד (שלווין וקינג).

במקום בית כנסת, בית מדרש ללימוד סדר קדשים, תנועת נוער, גני ילדים ופעוטונים. ככל המתחמים היהודיים במזרח ירושלים מתחם מעלה הזיתים מאובטח מטעם משרד השיכון[1].

אתרים קרובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה ממוקמת במרחק 200 מטרים מקברו של ראש הממשלה מנחם בגין ובמרחק של 400 מטרים ממערת הקבורה של האדמו"ר מגור.

מעברו המזרחי של כביש הגישה לשכונה עמדה בעבר תחנת המשטרה של מחוז ש"י. התחנה התפנתה בשנת 2008 ובשנת 2012 סופח שטח התחנה לשכונה. בשנת ה'תשע"א נבנתה במתחם שכונת מעלה דוד (ביזימת עמותת אלע"ד והקדש הבוכרים).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעלה הזיתים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר הכנסת אבטחת פרויקטים במזרח ירושלים.