קית' אליסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קית' אליסון נואם בבית ספר תיכון במינסוטה

קית' אליסוןאנגלית: Keith Maurice Ellison; נולד ב-4 באוגוסט 1963) הוא פוליטיקאי אמריקני מוסלמי. אליסון היה למוסלמי הראשון שנבחר לקונגרס האמריקאי כאשר זכה ב-8 בנובמבר 2006 בבחירות המקומיות ומונה כאחד משמונת נציגי מדינת מינסוטה בבית הנבחרים. אליסון מייצג את מחוז הבחירה החמישי של מינסוטה, הכולל את אזרחי מיניאפוליס ומספר מחוזות אחרים.

אליסון חבר במפלגה העבודה-דמוקרטית-החקלאית (ה-DFL) במינסוטה הנוטה בעקבות המפלגה הדמוקרטית הארצית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליסון נולד למשפחה בת חמישה ילדים בדטרויט. בילדותו גדל כקתולי, אך עם לימודיו באוניברסיטה בגיל 19 המיר דתו לאסלאם. ב-1987 התחתן ועבר למיניאפוליס, שם החל את לימודי המשפטים, באוניברסיטה המקומית. בעת לימודיו כתב אליסון מספר מאמרים תחת שם העט קית' א. חַכּים עבור עיתון הסטודנטים המקומי. מאמרים אלו הביעו דעות אשר חזרו לרדוף את אליסון עם התקדמותו בעולם הפוליטיקה עקב נושאיהם. בין הדברים שכתב הגן בחריפות על מנהיג אומת האסלאם, לואיס פרחאן, מהאשמות על אנטישמיות והציע להקים מדינה עבור אפרו-אמריקנים. מאז הסתייג אליסון מדבריו ואף התנצל בפני קהילת היהודים במינסוטה באומרו שההתבטאויותיו של פארחן עליהן הגן קודם היו ועודן אנטישמיות. החיכוך בין דתו וזיקתו של אליסון לאומת האסלאם ומנהיגה ובין רגישותו לקהילות היהודיות באזור מגוריו המשיכו להעסיקו במהלך פעילותו החברתית בקרב הקהילה המוסלמית.

אליסון נבחר בעבר פעמיים לבית הנבחרים של מדינת מינסוטה.

מסע הבחירות לבית הנבחרים ב-2006[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך קמפיין הבחירות של אליסון ב-2006 הוא הואשם ואף ננזף על ידי וועדת הבחירות של מינסוטה על אי-סדרים בניהול כספי מסעות הבחירות הקודמים שלו לבתי הנבחרים של מינסוטה. בנוסף עלתה מחלוקת בגין תרומות שקיבל מארגון אסלאמי-קיצוני.

במהלך מסע הבחירות קרא אליסון במצעו ליציאה ארצות הברית מעיראק ולסיום המלחמה בה. עיקר מצעו היה בהתרסה ובמחאה על אופן הטיפול של ממשלת ארצות הברית בנפגעי הוריקן קתרינה וכן על נסיונותיו של ממשל בוש לאסור הפלות מלאכותיות.

אליסון זכה במושב בבית הנבחרים האמריקני ברוב של 56%, הרחק מעבר למתחריו הרפובליקנים והעצמאיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קית' אליסון בוויקישיתוף