ברני סנדרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברני סנדרס
8 בספטמבר 1941; ברוקלין, ניו יורק, ארצות הברית (בן 74)
Bernie Sanders.jpg
ברני סנדרס, אפריל 2007
שם בשפת המקור Bernie Sanders
מדינה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית (2015–הווה)
עצמאי (1979–2015)
בת-זוג

דבורה שילינג (1964–1966)
ג'יין או'מירה דריסקול (1988–הווה)

www.berniesanders.com
סנאטור מטעם מדינת ורמונט
תקופת כהונה 3 בינואר 2007 - מכהן (9 שנים ו-5 שבועות)
חבר בית הנבחרים של ארצות הברית מהמחוז היחידי של ורמונט
תקופת כהונה 3 בינואר 1991 - 3 בינואר 2007 (16 שנים)
ראש עיריית ברלינגטון
תקופת כהונה 6 באפריל 1981 - 4 באפריל 1989 (8 שנים)

ברנרד "ברני" סנדרסאנגלית: Bernard "Bernie" Sanders; נולד ב-8 בספטמבר 1941) הוא פוליטיקאי יהודי-אמריקאי מהמפלגה הדמוקרטית,‏[1] המכהן כסנאטור מטעם מדינת ורמונט מאז 2007. סנדרס הוא החבר העצמאי שכיהן בקונגרס לאורך התקופה הממושכת ביותר בהיסטוריה האמריקאית, עד שהצטרף בשנת 2015 למפלגה הדמוקרטית באופן רשמי. קודם לכן היה עצמאי וחבר לדמוקרטים בסנאט. הוא מגדיר את עצמו כסוציאל-דמוקרט, ומזוהה עם הצד השמאלי ביותר במפה הפוליטית האמריקאית.‏[2]

טרם כניסתו לסנאט, כיהן סנדרס כחבר בית הנבחרים האמריקאי במשך 16 שנים ועוד קודם לכן היה במשך שמונה שנים ראש העיר הגדולה ביותר במדינת ורמונט, ברלינגטון. בעבר היה מרצה למדע המדינה באוניברסיטת הרווארד.

ב-30 באפריל 2015 הודיע על התמודדותו בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית ב-2016.‏[3]

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדרס נולד בברוקלין, ניו יורק. אביו, אלי סנדרס, נולד ב-1904 בפולין למשפחה יהודית, וב-1920, בגיל 17, היגר לארצות הברית. אמו, דורותי לבית גלסברג, נולדה בניו יורק לזוג מהגרים יהודים מפולין ורוסיה. כל בני משפחת אביו נרצחו במהלך השואה בפולין. המשפחה הייתה בת למעמד בינוני-נמוך והדאגה לפרנסה הייתה דבר שבשגרה. סנדרס טען כי כך ניטעה בו תודעה מעמדית חזקה, שהובילה אותו לסוציאליזם. אחיו של סנדרס, לארי סנדרס, הוא כיום פוליטיקאי החבר במפלגת "הירוקים" של אנגליה וויילס, במחוז אוקספורדשייר באנגליה. בנו של לארי, אחיינו של סנדרס, ג'ייקוב, הוא חבר לשעבר במועצת העיר של אוקספורד מטעם הירוקים.

הוא למד בבית הספר התיכון על שם ג'יימס מדיסון בברוקלין, שבו למדו גם שני סנאטורים יהודים נוספים שמכהנים או שכיהנו עמו בסנאט האמריקאי; צ'אק שומר (דמוקרט ממדינת ניו יורק) ונורם קולמן (רפובליקני ממינסוטה). שנה לאחר סיום לימודיו בתיכון נפטרה אמו, בהיותה בת 46.

סנדרס סיים תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת שיקגו ב-1964, שם הצטרף ל"איחוד החופשי", גוף שפעל נגד מלחמת וייטנאם והפרדה גזעית של אפרו-אמריקאים בקמפוסים.‏[4][5] ומיד עם סיום לימודיו, נסע לישראל והתנדב במשך מספר חודשים בקיבוץ שער העמקים.‏[5] הוא חזר לארצות הברית והשתקע עם אשתו הראשונה, דברה שילינג, במדינת ורמונט. עבד לפרנסתו במקצועות שונים, ובכללם גם כנגר וכעיתונאי עצמאי. סנדרס התגרש מאשתו הראשונה ב-1966, ולאחר מכן היה בזוגיות ללא נישואין עם סוזאן קמפבל מוט. בשנת 1969 נולד להם בנו היחיד, לוי סנדרס.‏[4]

קריירה פוליטית מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקריירה הפוליטית של סנדרס החלה ב-1971, כשהצטרף למפלגת "Liberty Union", שהתנגדה למלחמת וייטנאם. הוא ניסה להיבחר מטעמה מספר פעמים לסנאטור ומושל ורמונט, ללא הצלחה ובעקבות זאת עזב אותה ב-1979.

שנתיים לאחר מכן רץ לראשונה כעצמאי, הנתמך על ידי ראשוני "המפלגה הפרוגרסיבית" של ורמונט, לראשות עיריית ברלינגטון וניצח ברוב של 12 קולות בלבד את ראש העירייה דאז, שכיהן שש כהונות. סנדרס שב ונבחר לאחר מכן עוד שלוש פעמים, כנגד מועמדי המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית כאחד, וכיהן בסך הכל שמונה שנים כראש העיר. הקואליציה הפרוגרסיבית שלו מעולם לא זכתה ברוב במועצת העיר, אבל היו לו מספיק תומכים במועצה, לצורך ניהול העיר למול האופוזיציה של שתי המפלגות הגדולות.

בשנת 1988 החליט סנדרס שלא לרוץ בפעם החמישית לראשות העיר, אלא למושב היחיד של ורמונט בבית הנבחרים של ארצות הברית. הוא הפסיד במרוץ זה למועמד הרפובליקני, ותלה את הפסדו בשל עמדותיו הקשוחות יחסית כלפי פיקוח על נשק, במדינה כפרית ללא חוקי נשק כלל. עם זאת, כעבור שנתיים בנובמבר 1990 ניצח סנדרס את אותו מועמד, ובינואר 1991 החל לכהן כחבר בית הנבחרים האמריקאי. הוא היה בכך לחבר העצמאי הראשון בבית הנבחרים של ארצות הברית, מאז 1950, והראשון מזה ששים שנה, שהכריז על עצמו כסוציאליסט. במשך השנתיים שבין סיום כהונתו כראש עיריית ברלינגטון לכניסתו לבית הנבחרים כיהן כמרצה למדע המדינה באוניברסיטת הארוורד ובקולג' האמילטון.

בית הנבחרים של ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדרס ב-2015

סנדרס היה מייסד השדולה הפרוגרסיבית בבית הנבחרים והיה יושב הראש שלה בשמונה שנותיה הראשונות. הוא התנגד לממשל בוש באופן קבוע, בשל הקיצוצים שהנשיא הרפובליקני ביצע בתוכניות החברתיות השונות שסנדרס תמך בהן, וביקר את אלן גרינספן, מי שהיה בשעתו יושב ראש מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי (הבנק המרכזי של ארצות הברית), בטענה שגרינספן "מייצג את העשירים והתאגידים הגדולים".‏[6]

סנדרס תמך באופן מלא, במהלך כל כהונותיו בבית הנבחרים, וגם לאחר מכן בסנאט, בכל ענייני איגוד העובדים האמריקאי AFL-CIO. הוא תמך בביטוח בריאות לאומי, שאמור היה לכסות את כל האמריקאים, הרבה לפני שהנושא הועבר על ידי הנשיא ברק אובמה. הוא הצביע כנגד חוק שחתר לאסור על שיבוט בני אדם והתנגד לחוקים שתמכו בסחר חופשי, אותו הוא כינה "בלתי מרוסן".‏[7]

יו"ר הוועד הדמוקרטי הלאומי, הווארד דין, הצהיר ש"ברני סנדרס מצביע עם הדמוקרטים ב-98% מהפעמים"‏[8] וסנדרס אכן תמך בכל מועמד דמוקרטי לנשיאות ארצות הברית מאז 1992. הרפובליקנים תקפו את סנדרס כ"קיצוני חסר אפקטיביות", שהעביר רק חוק אחד וחמישה עשר תיקונים במשך שמונה תקופות כהונתו בבית הנבחרים. סנדרס הגיב באומרו שהוא העביר "את תיקוני המליאה הרבים ביותר, יותר מכל חבר בבית הנבחרים מאז 1996".

עם זאת, חלק סנדרס על הדעה הרווחת במפלגה הדמוקרטית בענייני NRA (איגוד הרובאים הלאומי). כך למשל הוא הצביע נגד "חוק בראדלי למניעת אלימות אקדחים" ובעד החוק להגבלת תביעות משפטיות כנגד יצרני כלי ירייה - חוק, המתיישב עם האינטרס של NRA.‏[9] הוא נימק את דעותיו בכך שהוא "מגיע ממדינה כפרית", שבה אין חוקים להגבלת נשיאת נשק, ובה תושבים רבים מחזיקים בנשק אישי.‏[10]

בענייני חוץ, בדומה לענייני הפנים, נמצא סנדרס בדרך כלל בקצה השמאלי של המפה הפוליטית. הוא הצביע למשל כנגד שתי הצעות החוק שהסמיכו את הנשיא ג'ורג' הרברט ווקר בוש ב-1991 ואת הנשיא ג'ורג' ווקר בוש ב-2002, להורות על שימוש בכוח כנגד עיראק. בהתאם לכך, הוא גם התנגד לפלישה של 2003 לעיראק ולהמשך שהותם של הכוחות האמריקאים בה לאחר מכן, ואף דרש לחקור "איך נכנסנו למלחמה בעיראק ומדוע", תוך טענה כי "הקונגרס אינו יכול יותר לפעול כחותמת גומי של הנשיא".‏[11] עם זאת, הוא הצדיק את מלחמת אפגניסטן, וטען כי לאור פיגועי התאומים, היה זה הדבר הנכון לעשות.

אף על פי כן, במרץ 2006, אחרי שסדרה של החלטות הקוראות לו לפעול להדחת הנשיא בוש עברו בערים שונות בוורמונט,‏[12] הצהיר כי יהיה זה לא מעשי לנסות להדיח את הנשיא, בהתחשב במציאות שבה שלטו הרפובליקנים באותה עת בקונגרס.

בסנאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדרס במהלך מתן עדות בקונגרס, 2014
ברני סנדרס, אוגוסט 2015

בבחירות נובמבר 2006 רץ סנדרס לסנאט, תוך שהוא ממשיך לשמור על עצמאותו. עם זאת הסנאטור היהודי ממדינת ניו יורק, צ'אק שומר, שכיהן כיו"ר "הועדה הדמוקרטית לבחירות בסנאט", שמטרתה להכניס בבחירות כמה שיותר דמוקרטים לסנאט, תמך בו באופן רשמי. משמעות תמיכה זו הייתה, שכל דמוקרט שירוץ כנגד סנדרס, לא יכול היה לצפות לקבל עזרה פיננסית מהמפלגה. סנדרס קיבל בנוסף גם תמיכה רשמית מצד מי שהיה אז מנהיג המיעוט ולאחר מכן מנהיג הרוב בסנאט, הארי ריד, וכן מצד יו"ר הוועד הדמוקרטי הלאומי, מושל ורמונט לשעבר, הווארד דין. בתמיכה דמוקרטית גורפת זו, סנדרס ניצח את מתחרהו הרפובליקני במערכת הבחירות היקרה ביותר בהיסטוריה של ורמונט, ובינואר 2007 הוא נכנס לסנאט כנציגה של מדינת ורמונט.‏[13]

בבחירות נובמבר 2012 הוא הביס את יריבו הרפובליקני ביחס של 3:1 בערך ובינואר 2013, עם תחילת תקופת כהונתו השנייה בסנאט, מונה בתמיכת הדמוקרטים ליו"ר ועדת הסנאט לענייני חיילים משוחררים.

סנדרס מצביע כיום בסנאט עם הדמוקרטים, בכל הנושאים הפרוצדורליים, ומצביע עימם כמעט תמיד בנושאי מדיניות חוץ ופנים. בין השאר הוא העביר ב-2007, יחד עם הסנאטורית היהודייה ברברה בוקסר (דמוקרטית, מקליפורניה), חוק, המספק כיום מימון למחקר ופיתוח למניעת התחממות כדור הארץ, ולהפחתת זיהום האוויר בדו תחמוצת הפחמן. החוק מציב סטנדרטים קפדניים יותר לגבי הגזים הנפלטים מכלי רכב חדשים, תומך בשימוש באנרגיה מתחדשת במקום בנפט, ודורש יעילות אנרגטית וסטנדרטים רגולטוריים לשימוש באנרגיה בכלל.‏[14]

הקמפיין לנשיאות 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסו לישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדרס נחשב לתומך של ישראל, אם כי לעתים מבקר את צעדיה. הוא מבקר חריף של פעולות החמאס נגד ישראל. בפברואר 2009 הצדיק את מבצע עופרת יצוקה בעזה, באומרו כי המבצע "בא להילחם בירי פלסטיני של טילים על ערי ישראל, אף כי למרבה הצער נהרגו במבצע זה מעל 1,200 פלסטינים, רובם אזרחים, כמו גם 13 ישראלים".‏[15] הוא תמך במבצע צוק איתן, ולצד זאת ביקר את "תגובת היתר" של ישראל ואת הפצצת מתקני האומות המאוחדות. במרץ 2015 נמנה עם 8 הסנאטורים שלא נכחו בנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי נגד ההסכם בין המעצמות לאיראן. בסופו של דבר, עם חתימת ההסכם הסופי, תמך סנדרס בהסכם. הוא תומך בפתרון שתי מדינות לשני עמים ובתוכנית הסיוע הכלכלית לישראל, כמו גם לרשות הפלסטינית, על מנת לעודד את הצדדים להגיע לפתרון מדיני. הוא מאמין במחויבותה של ארצות הברית להבטיח את קיומה של ישראל וגורס שהחמאס עקבי בשאיפתו להשמיד את ישראל.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדרס נשוי כיום בשנית, לג'יין או'מירה דריסקול, נשיאה לשעבר של ברלינגטון קולג', מכללה קטנה בעיר ברלינגטון. הוא פגש אותה בחגיגת ניצחונו הראשון ב-1980, בבחירות לראשות העיר ברלינגטון. בעקבות נישואיהם הוא אימץ את שלושת ילדיה מנישואיה הראשונים. לסנדרס גם בן יחיד, לוי סנדרס, שנולד טרם נישואיו הראשונים לבת זוגו באותה העת סוזן מוט.

סנדרס מופיע באופן קבוע בתוכנית הרדיו של תום הרטמן, בפינה של יום שישי שנקראת "ארוחת בוקר מאוחרת עם ברני". הוא אף גילם את דמותו של הרב מני שביץ בקומדיה מ-2001, "קבלת הפנים לחתונה של האקסית שלי", בכיכובה של הזמרת ושחקנית התיאטרון דברה גיבסון.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ החל משנת 2015
 2. ^ Bernie Sanders' Socialism Is as American as Apple Pie, Huffington Post, 5 May 2015
 3. ^ Cogan, Marin. "Bernie Sanders Is Officially Running for President — That Doesn’t Mean You Can Ask Him About Hillary Clinton". Daily Intelligencer. New York magazine. 
 4. ^ 4.0 4.1 מרק לייבוביץ', הסנאטור הסוציאליסט, ניו יורק טיימס, מגזין, 21 בינואר 2007
 5. ^ 5.0 5.1 עופר אדרתהאם נפתרה "חידת הקיבוץ" של ברני סנדרס?, באתר הארץ, 4 בפברואר 2016
 6. ^ בחינה של הכלכלה, וועדת בית הנבחרים לשירותים פיננסיים, אתר YouTube, מתוך ערוץ C-Sapn, הועלה לאתר ב-29 באפריל 2007
 7. ^ ברני סנדרס, סחר, נושאים -סחר
 8. ^ מלל תוכנית, רשת MSNBC, פגוש את העיתונות, 22 במאי 2005
 9. ^ תוצאות סופיות של הצבעה גלויה 534, אתר בית הנבחרים, משרד הפקידות, 20 באוקטובר 2005
 10. ^ Democrats Pile on Bernie Sanders Over Gun Control at Debate, Time, 13 October 2015
 11. ^ פיט יוסט,ליבי: בוש, צ'ייני אישרו את קמפיין ההדלפה, כתבה של AP, העתק באתר הקמפיין לבחירות 2008, 7 באפריל 2006
 12. ^ דייוויד גרהם, הערים של ורמומט תומכים במהלך ההדחה של הנשיא בוש, כתבה של סוכנות AP, עותק באתר worldproutassembly.org, מאמרים, 8 במרץ 2006
 13. ^ סנדרס, וולש הם המנצחים בורמונט, בוסטון גלובס, כתבה של סוכנות AP, וילסון רינג, 7 בנובמבר 2006
 14. ^ הצעות חוק בנושא שינוי אקלים במושב הקונגרס ה-110, הקרן להגנה סביבתית, העבודה שלנו - התחממות עולמית, 29 במאי 2007
 15. ^ "Statement from Bernie Sanders on Gaza"