רחוב לוינסקי

רחוב לוינסקי
LEWINSKYSt.
הרחוב והשוק
הרחוב והשוק
הרחוב והשוק
מידע כללי
על שם אלחנן ליב לוינסקי, סופר ציוני רוסיה
מיקום
מדינה ישראל
עיר תל אביב
רובע 8
שכונה נווה שאנן ופלורנטין
קואורדינטות 32°03′31″N 34°46′32″E / 32.058666666667°N 34.775444444444°E / 32.058666666667; 34.775444444444
(למפת תל אביב רגילה)
 
רחוב לוינסקי
רחוב לוינסקי
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שוק לוינסקי - שנת 1960 מבט מכיוון מערב למזרח
התחנה המרכזית החדשה ברחוב לוינסקי
חמוצים בשוק לוינסקי

רחוב לוינסקי הוא רחוב מסחרי בתל אביב הקרוי על שמו של הסופר הציוני היהודי-רוסי אלחנן ליב לוינסקי. הרחוב מתחיל ברחוב אילת (חלק מדרך יפו-שכם ההיסטורית) ומסתיים בקצה דרך ההגנה שבסמוך לתחנת הרכבת תל אביב ההגנה.

הרחוב הוקם בשנות ה-20 במסגרת תוכנית המתאר של שכונת נווה שאנן שתכנן האדריכל יוסף טישלר. המתווה העירוני שיצר לשכונה, על בסיס כמה רעיונות חדשניים לתקופה שהושפעו מתוכניות המתאר של ריכרד קאופמן, היה דמוי מנורה בעלת תשעה קנים ורחוב לוינסקי במרכזה, מנקז אליו את כל שאר הרחובות.

בסוף שנות ה-60 החלה בנייתה של התחנה המרכזית החדשה של תל אביב בחלקו המזרחי של הרחוב, והיא נפתחה רק ב-1993. תחנה זו, שהיא אחד המבנים הגדולים בישראל ותחנת האוטובוסים השנייה בגודלה בעולם, מהווה גורם רב השפעה בחלק המזרחי של הרחוב ורבים טוענים שהיא הייתה הגורם המכריע בהידרדרות חלקים נרחבים של הרחוב בעשורים האחרונים והפיכת חלק זה, יחד עם השכונה כולה, לאזור מוכה פשע וזנות [דרוש מקור].

החל מתחילת שנת 2020 - שוק לוינסקי אשר ממוקם ברחוב זה הפך באופן רשמי למדרחוב לוינסקי, כאשר כל רחוב לוינסקי העובר בשוק פונה מכלי רכב ,נוסעים או חונים. כך התאפשרה גישה טובה ומרווחת לקהל האזרחים והלקוחות מדי יום בימים עמוסים.

שוק לוינסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקטע בו עובר כיום השוק הקימעונאי-העירוני הקרוי "שוק לוינסקי" נחנך בתאריך 15 במרץ 1964 ושכנו בו דוכני מזון רבים. מטרתו של הקמת שוק זה הייתה לרכז את כל דוכני המזון המצויים בדרום תל-אביב שחלקם עדיין מפוזרים כיום באזור זה. אבן הפינה לפתיחתו נערכה בתאריך 7 באוגוסט 1961. כיום אין בו הרבה דוכני מזון כבעבר ורובם של דוכני המזון הפכו להיות חנויות בקטע זה של הרחוב. השוק עובר בקטע הצר של הרחוב בין רחוב העלייה לבין רחוב השוק.

מדרחוב לוינסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2022 הפך חלק מחלקו המערבי של הרחוב בין רחוב העלייה לבין רחוב הרצל לחסום בפני תנועת מכוניות לצורך הפיכתו למדרחוב בטווח הקרוב. חציו של קטע זה משמש את שוק לוינסקי.

חלקי הרחוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק המערבי של הרחוב מרחוב אילת בסמוך למגדל נווה צדק ועד לרחוב העלייה הוא רחוב צר וחד סטרי הנע לכיוון מזרח , עם נתיב אחד לכל כיוון. הוא חלק מהרחובות של שכונת מרכז מסחרי - שכונת בעלי מלאכה שהוקמה בשנות העשרים. יש שמחשיבים את השכונה כחלק מפלורנטין. בקצהו המערבי של הרחוב בלוינסקי פינת מרכולת נבנה בניין מגורים בין כ-11 קומות החורג מסביבתו. חלקו של הרחוב מרחוב הרצל ועד לרחוב העלייה נסגר בדצמבר 2019 לתנועת כלי רכב ונשאר פתוח רק לרוכבי אופניים והולכי רגל[1].בחלק זה של הרחוב מרחוב השוק ועד רחוב עלייה פועל שוק הידוע כ"שוק לוינסקי". השוק הוקם במקביל להקמת שכונת פלורנטין הסמוכה על ידי יהודי סלוניקי שהחלו לעלות לארץ ישראל בשלהי שנות ה-20. עם השנים הצטרפו לסוחרי השוק גם בני עדות אחרות שהעשירו את ההיצע הייחודי. בשוק ניתן למצוא, בין היתר, חנויות ייחודיות של תבלינים, קפה תה, גבינות וכן מאפיות בסגנון יווני. השוק פופולרי במיוחד בקרב חובבי קולינריה ושוכנות בו גם עשרות מסעדות המתמחות בעיקר באוכל מזרח-אירופי, טורקי ופרסי. שפים רבים מרבים לערוך את קניותיהם בשוק זה המתחרה מבחינתם בשוק הכרמל בעיר. בשנים האחרונות נפתחו בהתאם לאוכלוסייה הצעירה שגרה מסביב לשוק גם בתי קפה ופאבים.

גינת לוינסקי

החלק המזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקו המזרחי של הרחוב מרחוב העלייה ועד לתחנת רכבת ההגנה, הוא ציר תחבורה מרכזי בעל שני נתיבים לכל כיוון. רחוב זה עובר במרכזה של שכונת נווה שאנן, המאופיינת באוכלוסייה רבה של מסתנני ם ופליטים מאפריקה ועובדים זרים. בהתאם לכך גם העסקים ברחוב בחלק המזרחי הם עסקים שמשרתים בעיקר אוכלוסיות אלו. בלוינסקי פינת הר הציון נמצאת גינת לוינסקי. שהיו תוכניות להריסתה[2] לטובת בית ספר לעובדים זרים. המבנה הבולט בחלק המזרחי של הרחוב הוא התחנה המרכזית החדשה השוכנת בלוינסקי 108. רוב המבנה הוקם בשלהי שנות השישים. אך נחנך רק בקיץ 1993. לכן, עוברים בחלקו המזרחי של הרחוב הרבה קווי אוטובוס המשמשים גם את באי התחנה המרכזית. חלק זה של הרחוב משמש הולכי רגל רבים ההולכים בין התחנה המרכזית לתחנת הרכבת ההגנה הסמוכה. חלקו של הרחוב הצמוד לתחנה המרכזית עובר לגשר המקשר את האוטובוסים לקומות העליונות של התחנה המרכזית. הגשר משפיע על אופיו של הרחוב וגורם לרעש וזיהום רב הנוצר ממאות האוטובוסים העוברים עליו מדי יום.

טקסט הכותרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיריית תל אביב הציבה שתי לוחיות זיכרון ברחוב לוינסקי:

  • לוינסקי 79 - לוחית זיכרון של אצ"ל שהתקיף ב-23 באוגוסט 1944, תחנת משטרה בריטית ששכנה בבית זה.
  • לוינסקי 95 - לוחית זיכרון של ההגנה במקום שעמד בית הספר "ביאליק" ששימש לאימונים ולסליק.
  • לוחית זיכרון לוינסקי 79
    לוחית זיכרון לוינסקי 79
  • לוחית זיכרון לוינסקי 95
    לוחית זיכרון לוינסקי 95


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רחוב לוינסקי בוויקישיתוף
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שוק לוינסקי בוויקישיתוף
צומת הרחובות לוינסקי ודוד צמח בשכונת נווה שאנן, לצד הכניסה לתחנה המרכזית החדשה של תל אביב, ותחת אחד מגשרי הגישה שמובילים אוטובוסים לקומות העליונות של התחנה. תושבים שנפגעו מבניית מערכת הגשרים של התחנה מנהלים מאבק משפטי ארוך בשל ירידת ערך דירותיהם.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]