יער האמזונאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צילום אוויר של יער האמזונאס
תפוצת יער האמזונאס
שורשי עצי מנגרובים ביער האמזונאס
התיישבות ילידית בלב יער האמזונאס במדינת אקרי, ברזיל

יער האמזונאספורטוגזית: Floresta Amazonica) הוא יער הגשם הגדול בעולם אשר מצוי באזור הטרופי של אמריקה הדרומית. יער האמזונס מכסה שטח עצום, שקשה להעלות את גודלו בדמיון. הוא מכסה קרוב ל-7,769,994 קמ"ר (אף על פי שגבולותיו המדויקים שנויים במחלוקת). ומגוון המינים בו הוא הגדול ביותר בעולם. היער משתרע על פני תשע מדינות: ברזיל עם כ-60% משטחו הכולל, קולומביה, פרו, ונצואלה, אקוודור, בוליביה, גיאנה, סורינאם, וגיאנה הצרפתית וקרוי על שם נהר האמזונאס הזורם בו. בשנת 2011, לאחר תהליך בחירה שנמשך ארבע שנים, נבחר היער והנהר הזורם בו לאחד משבעת פלאי עולם הטבע.

בג'ונגל מתגוררים שבטי אינדיאנים שונים המתקיימים מציד חיות, דגים וחרקים המשמשים להם כמזון, בונים לעצמם בקתות ומכינים את בגדיהם מצמחים, עורות ונוצות.

מגוון המינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור משמש בית לכ-2.5 מיליון מינים של חרקים, ולמעלה מ-400 זנים של חיות פרא, בניהן היגואר והפומה, בנוסף לכך יש בו 1300 זנים של ציפורים, אחת מכל חמש ציפורים בעולם חיה ביער האמזונאס. 5,500 זנים של דגים, בנהר הזורם ביער חי הפיראנה, דג טורף ואחד מהדגים הרעבים ביותר לבשר. למעלה מ-1000 סוגים שונים של בעלי-חיים אמפיביים (המסוגלים לחיות לסירוגין ביבשה ובים) ו-400 זני נחשים. גם הצמחייה בו עשירה במיוחד : מספר העצים המשוער ביער מגיע ל-400 מיליארד, והם מורכבים מ-16,000 זנים שונים. מגוון מיני הצמחים הוא מהגבוהים בעולם; מומחים מעריכים כי קמ"ר אחד יכול להכיל מעל 75,000 מיני עצים ו-150,000 מיני צמחייה גבוהה. קמ"ר אחד ביער האמזונאס יכול להכיל כ-90,000 טון של צמחייה חיה ולכן היער מהווה את אוסף מיני הצמחים ובעלי החיים הגדול בעולם.

אובדן היער[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגונים בינלאומיים רבים ובהם הקרן לשימור חיות הבר (WWF), ארגונים של האו"ם וגרינפיס, זועקים מזה שנים כנגד כריתת היער. רישוי לכריתת עצים ביער האמזונאס דורש תוכנית ניהול יער בר-קיימא עם מחזור גידול של לפחות 25 שנה. מרבית בעלי היערות מכינים תוכנית ניהול בת-קיימא על פי תקינה בינלאומית בלתי תלויה. מרבית ההרס ביער נגרם משרפות שנועדו לפינוי שטחים חקלאיים. הציפייה לסלילת דרך סנטרם - קויבה הביאה לאזור עבריינים רבים שעוסקים בהשתלטות על קרקעות בשיטות של אלימות ורמיה מתוך ציפייה לעלייה בערך הקרקע עם סלילת הדרך. אלו רצחו מספר פעילים ובהם הנזירה הברזילאית דורותי סטאנג, בת 73, אשר הייתה מהפעילות הבולטות שסייעה לאוכלוסייה המקומית לפתח חקלאות בת-קיימא ולהתנגד לגזלני הקרקע ונרצחה בפברואר 2005.

חברות שמספקות את הדרישה העולמית לעץ פרצו דרכים וכרתו עצים. לאחר מכן, היה זה קל ופשוט לאיכרים להגיע לאזורים שהיו קודם לכן מרוחקים ובלתי נגישים. שריפות ענק בוערות ביער האמזונאס חודשים רבים בכל שנה. את השריפות מציתים איכרים המנסים "לכבוש" שטחי עיבוד חדשים. האיכרים מציתים את שרידי היער והשרפות מתפשטות על פני אלפי קמ"ר ובוערות עד שהגשמים העונתיים מכבים את האש. בוקרים שורפים שטחים כדי להאיץ צמיחה של עשב טרי, וחוואים מכשירים שטחי ענק לגידול סויה לייצוא לאירופים החוששים מהסויה שמייצאת ארצות הברית, אשר עברה שינוי גנטי. כעבור עונות אחדות מתברר לחקלאים כי הקרקע ענייה והם נעים הלאה, מציתים חלקות נוספות וכך ממשיך ההרס של היער. בעצים שנשרפים לא נעשה כלל שימוש.

אחת התמונות המפורסמות אשר צולמה ממעבורת החלל קולומביה, בטיסה אשר הסתיימה באסון ב-2003, הייתה צילום שריפה ביערות האמזונאס, שסביבתה הייתה נקייה מעננים. המסקנה העגומה היא כי השרפות גם משנות לרעה את מאזן הגשם ביער הגשם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאוגרפיה ואקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיות ביער הגשם האמזוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמחים ביער האמזונאס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגוון המינים ביער האמזונאס גדול מכדי שניתן יהיה לכסות אותו. בקטגוריה:צמחייה טרופית ביערות גשם קישורים לצמחייה בעלת חשיבות כלכלית, אקולוגית, או שמשמשים כצמחי נוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]