שיחה:ישיבת קול תורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מספר התלמידים שונה כדי לכלול את כל התלמידים מהישיבה גדולה, הישיבה הקטנה וכולל האברכים.

איך ייתכן שישיבת קול תורה היא הישיבה הראשונה שהייתה בירושלים כאשר היא הוקמה בשנת תרצ"ט ואילו ישיבת "חברון כנסת ישראל" החלה להיות בירושלים משנת תרפ"ט בשכונת גאולה, לנוכח פרעות תרפ"ט? אתמהה.

השאלה היא האם בישיבת חברון לימדו כבר אז בעברית. אם כן, המשפט (המתייחס לישיבה החרדית הראשונה בה למדו בעברית בירושלים) שגוי. ‏DGtal‏ 15:22, 2 במרץ 2010 (IST)
בישיבת "חברון" למדו ביידיש עד אמצע שנת השבעים, ואפילו בשנות השמונים עוד נמסרו שם שיחות ביידיש. ‏shmuelxq‏ , ב' ניסן תש"ע

אין אלף תלמידים בקול תורה[עריכת קוד מקור]

במיוחד שכבר הכולל לא פעיל. אולי כוונת כותב הערך גם לכל העובדים בישיבה, שכפי הידוע יש יותר עובדים בישיבה מבחורים...

  • יש אלף תלמידים וגם הכולל פעיל. חבל לכתוב מה שלא יודעים! Shmuelxq - שיחה 10:56, 14 ביוני 2010 (IDT)

ניסיון חבלה מכוון בערך[עריכת קוד מקור]

כנראה בעקבות מריבה כל שהיא מישהו מנסה לחבל בערך ולכתוב דברי הבל שקריים, בעיקר בקטע של "פרוייקט החבורות תורה מהיכל". אני מקווה שזה לא יישנה, ואם כן הערך כנראה יצטרך לקבל הגנה מפני טרולים. Shmuelxq - שיחה 09:30, 24 במאי 2010 (IDT) שוב ניסיון חבלה מכוון, אינני מבין מדוע.Shmuelxq - שיחה 18:35, 17 ביוני 2010 (IDT)


את הערך הזה עורכת חבורת בוגרי קול תורה, תומכיה, או מקורבים אליה באופן זה או אחר, באופן מוטה. זה חמור, אבל תעשו מה שבא לכם. גוונא + שיחה + חידוש מהשרוול 21:44, 17 ביוני 2010 (IDT)

מנהגים מנגינות והווי יחודי בקול תורה[עריכת קוד מקור]

מישהו שינה בערך עצמו וביקש הבהרות בקשר למה שנכתב שם, כי בבתי הכנסת של בוגרי קול תורה בערים שונות בארץ שומרים על המנגינות והמנהגים היחודיים של קול תורה.

אז כן! ל"קול תורה" כתערובת של מנהגי יהדות אשכנז (מנהגים יקיים) עם מנהגי הישיבות הליטאיות, נוצרו במשך השנים מנהגים יחודיים ומנגינות יחודיות מעורבבות ממנהגים ומנגינות יקיים ומנהגי ישיבות ליטאיות, ובבתי הכנסת של בוגרי הישיבה ממשיכים במורשת הישיבה במנהגים ומנגינות אלו!Shmuelxq - שיחה 22:01, 20 ביוני 2010 (IDT)

אני לא מצפה שתדגים מנגינות, אבל אפשר לצפות שתדגים מנהגים המיוחדים לקול תורה. נרו יאירשיחה • ט' בתמוז ה'תש"ע • 17:20, 21 ביוני 2010 (IDT)


::דוגמאות רבות מני ספור, ואתן רק כמה מהם. 1) "אנעים זמירות" בניגון יקי בסוף תפלת השבת. 2.) שירת "יגדל" בימים טובים בניגון נוסח פרנקפורט. 3.) חנוכיה במרכז ביהמ"ד ולא בצדדיה ולא כפי דברי המ"ב. 4.) יום כיפור קטן. 5.) כהנים העולים לדוכן לא ירדו רק עד תחילת הקטע שאחרי חזרת הש"ץ. 6.) אין אומרים פיוטים אלא כמנהג הישיבות בשונה מהמנהג היקי.Shmuelxq - שיחה 10:01, 22 ביוני 2010 (IDT)

אני מאוד בעד שתוסיף את הדברים לערך. עם זאת, את סעיפים 4, 6 לא כ"כ הבנתי. נרו יאירשיחה • י' בתמוז ה'תש"ע • 18:20, 22 ביוני 2010 (IDT)
ביאור לסעיפים שלא הובנו כהלכה. סעיף 4 עסק בתפלה הנאמרת בערב ראש חודש הנקראת תפלת "יום כיפור קטן". בישיבות הליטאיות לא נהגו לאומרה, ב"קול תורה", כן! (כיום נהיה קצת מקובל בציבור הרחב - לא בישיבות - לאמר תפלה זו, אולם בעבר במקומות בודדים היו אומרים אותה וביניהם בקול תורה. גם המנהג היקי נחלק בענין, ורק יוצאי גרמניה מאזורים מסוימים בלבד היו אומרים אותה, והם הביאו זאת לקול תורה. אולם זה מנהג שונה ממנהג הישיבות הרגיל). סעיף 6 עסק באמירת פיוטים בימים נוראים ובחגים באמצע התפלה. למשל באמצע ברכות השחר והערב, ובמקומות נוספים באמצע התפלה. למעט פיוטים נבחרים, לפי מנהג הישיבות לא אומרים את הפיוטים, בניגוד למנהג היקי לאמור את המחזור כולו "מכריכה לכריכה". בנושא הזה "קול תורה" בחרה את מנהג הישיבות ולא את המנהג היקי! Shmuelxq - שיחה 00:14, 23 ביוני 2010 (IDT)
שמואל, א. אנא אל תשים br, במקום זה שים נקודתיים לפי הצורך כדי שתהיה הזחה. ב. סעיף 6 הוא דוגמה למקרה שבו אין מנהג מיוחד בקול תורה, ולכן הוא מיותר. ג. ועיקר: אנא הכנס את המידע לערך. נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תש"ע • 10:56, 23 ביוני 2010 (IDT)
עשיתי ככל אשר ציותני. Shmuelxq - שיחה 20:17, 23 ביוני 2010 (IDT)

ערך מוטה לכל אורכו[עריכת קוד מקור]

אחד ממזכירי הישיבה השתלט על הערך, וכותב דברים שרחוקים מאוד מהמציאות. כל תלמיד בישיבת קול תורה יודע שמספר התלמידים כיום בישיבה גדולה (כולל האברכים ותלמידי חו"ל) זה לא יותר מ 600, ובישיבה קטנה לא יותר מ 250, ואותו עובד בישיבה כותב בלי למצמץ 'למעלה מאלף תלמידים'... יש עוד דוגמאות לרוב בערך בכתיבה לא אוביקטיבית ומוגזמת, אך הדוגמא הנ"ל הכי בולטת לעין, כי אפשר לברר את המספרים בקלות. בתקווה שלא יתנו לעובד בישיבה לכתוב ככל העולה על רוחו, ומאחרים ימנעו לכתוב את המציאות הקיימת. Shshoo (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

הכותב האנונימי המשמיץ לעיל, בלי בושה פתח שם משתמש (shshoo) אך ורק כדי לחבל בערך, להשמיץ להרוס ולנתץ, וראוי להרחיקו מויקיפדיה.
כל הנתונים בערך הינם מאוזנים, אמיתיים, ומעודכנים. ולדבריו אין שחר.
לגבי מספר התלמידים, יש כ 650 בישיבה הגדולה, למעלה מ 250 בישיבה הקטנה וכולל אברכים של לפחות 150 תלמידים. גם לדבריו שיש רק 600 בישיבה הגדולה, הוא "שכח" שהאלף תלמידים כוללים את ה"כולל", משום מה העובדות לא מסתדרות לפי רצונותיו. Shmuelxq - שיחה , 5 ביולי 2010 (IDT)
אני לא מומחה גדול, אבל אולי תמצאו מקור מסודר (בעדיפות לרישומי משרד החינוך/הדתות וכד') שמציג את המספרים? כששני משתמשים טוענים כל אחד שהשני שקרן, וטוען שלו יש את הנתונים, אז אולי תציגו אותם? ‏DGtal‏ 09:07, 5 ביולי 2010 (IDT)
אין מקור רשמי למספרי תלמידים, למרות שהיה ניתן להוכיח מהסכומים באתרי התמיכות, אולם זה כבר חודשים ארוכים שהאתר ההוא אינו עובד ואינו נותן תשובות. http://app2.mof.gov.il/tmichot/tmichot_frame.htm Shmuelxq - שיחה 10:09, 5 ביולי 2010 (IDT)
יש מקור חצי רשמי? אולי כתבה עדכנית ביתד/השבוע בירושלים/בקהילה/משפחה? אתר אינטרנט רציני שסוקר ישיבות חרדיות? כרגע יש לנו שתי דעות די קיצוניות ואף לא נתון מספרי אחד. ‏DGtal‏ 11:02, 5 ביולי 2010 (IDT)
אני מניח שיש כתבות בהרבה עיתונים, אין לי מושג איך משיגים אותם. אולם, אינני רואה כאן "שתי דעות" ו"שני משתמשים שטוענים", בהתחשב בעובדה שהמשתמש ההוא כל כולו וכל מטרתו, וכל פתיחת השם וכל מה שהשם ההוא "תורם" זה רק להשחית את הערך של "קול תורה" ולנסות לפגוע בה ע"י צמצום מספר תלמידיה במכוון, ועל ידי המצאת סיפורי בדים על מחלקת תלמידי חו"ל שלה, זה לא נקרא "שתי דעות" ולא "שני משתמשים טוענים", זה לא משתמש ולא דעה, זה פיקציה. השם ההוא קם רק אתמול ורק כדי לפגוע בקול תורה ותו לא.
ומה עוד שגם לטענתו יש מספר בחורים דומה למה שכתוב בערך, אלא שהנ"ל "שכח" מקיומו של כולל אברכים במקום, שאכן הוא צומצם מאד מפעם, אבל אחרי הכל נשארו בו כ 150 אברכים, ולכן גם לטענתו המספר זהה כשמתחשבים במספר הכולל את הכולל. Shmuelxq - שיחה 11:21, 5 ביולי 2010 (IDT)
כל עוד אין מקור, אין מקור. אולי יום אחד ימצאו. אני אוסיף את זה לרשימת "משימות לביצוע" בראש הדף. למרות דבריך, יש כאן 2 משתמשים. גם אם הוא נרשם לאחרונה, אפשר לטעון שהוא נרשם לתקן ואתה פחות. הרי שניכם (וגם אני, אם כבר דיברתי) אנונימיים. ייתכן שיש לך אג'נדה להטות את המידע לכיוון אחד, וייתכן שדווקא לו יש, אף אחד לא יודע. זו אחת הסיבות שהשאיפה היא להביא מקורות לכל דבר. ‏DGtal‏ 15:09, 5 ביולי 2010 (IDT)

אני רואה שהמשתמש שמואל עושה בשבילי את העבודה.. הוא סותר את עצמו בתוך הערך כמה פעמים, באחד מגרסאותיו הקודמות הוא מונה 620 בחורים ישראלים בישיבה גדולה, ו 300 בחורים שאינם ישראלים, והנה לעיל בדף השיחה הוא מונה 650 בכל הישיבה גדולה.. מר שמואל, היכן נעלמו 270 בחורים ביום אחד? ובקשר לטענתך שכל מטרתי היא לחבל בערך, אז כנראה שיש עוד כמה משתמשים שמנסים "לחבל בערך", שכבר כתבו בחודשים עברו בדף שיחה שהערך מוטה באופן מוגזם לכיוון הישיבה. אני מבין שאתה מעדיף להשתמש בהשמצות של משתמשים אחרים כדי להוכיח את דעתך, כי אין לך באמת שום מקור אמין ועדכני למספר התלמידים שאתה טוען, אבל עדין היתי מצפה ממך ליותר עדינות בכתיבה שלך על כותבים בוויקיפדיה.

אני רואה שחברו להם כמה לחבל להשחית ולבלבל את הקוראים. הסברתי כמה וכמה פעמים שאין לי כל ויכוח עם המשמיצן האנונימי שקם במטרה אחת להשחית ולחבל בערך הזה.

אם נבדוק לפי דבריו, גם הוא טוען שישנם 600 בישיבה גדולה, 250 בישיבה קטנה שזה כבר 850 תלמידים לפי דבריו. גם הוא לא מכחיש שקיים כולל בישיבה, כך שלפי כל הגרסאות המספרים נכונים. ואין ויכוח אלא לגבי ה 50 בלבד, אז את זה הבאתי שיש בין 600 ל 650. לכן, למרות המחיקה החד צדדית המתחשבת באיזה אנונימי שמתקיף והקים שם משתמש כדי לחבל, אני החזרתי את המספרים לפי כל השיטות. כתבתי שבישיבה גדולה יש בין 600 ל 650, 600 לגרסתו ו 650 לגרסתי, ולגבי שאר הנתונים אין חולק, כך שלא צריכים יד עם סכין חדה, ואפשר לסדר לגרסאות כל הצדדים ולא להניף סכין מחיקות במהירות ללא מספיק מחשבה! אינני רואה כל סיבה שיבא מאן דהוא וישים עצמו כאילחו מה, וימחוק ביד גסה וללא מחשבה. אני בכל אופן החזרתי גרסא שכתוב בה כל הדעות והאמת והשלום אהבו. Shmuelxq - שיחה 16:37, 5 ביולי 2010 (IDT)

ואני שחזרתי. עד שלא יובאו מקורות אין על מה לדבר. אגב, שלחתי הבוקר מייל לאגף לחינוך מוכר שאינו רשמי במשרד החינוך בבקשה לנתונים מבוססים. אתם מוזמנים לנסות גם, במקום להתווכח על השערות מפוקפקות בין כה וכה. גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 16:42, 5 ביולי 2010 (IDT)
עם כל הכבוד אני מכיר ויודע על מה שאני מדבר. אגף חינוך מוכר שאינו רשמי לא נותן נתונים, אבל פה צריך לאסוף ממשרד הדתות (ישיבה גדולה וכולל) משרד החינוך בתי ספר (ישיבה קטנה) ואגף מיוחד של בני חו"ל. כך שהדברים מורכבים במקצת. --Shmuelxq - שיחה 16:45, 5 ביולי 2010 (IDT)
אתה יודע איך זה הולך, כולם מכירים ויודעים. אין ברירה, יש להביא מקורות. גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 16:48, 5 ביולי 2010 (IDT)
מה הולך? למה אתה סתם אומר עושה ומתנהג כאילו אתה הבוס הגדול? אני הבהרתי נמקתי והסברתי היטיב שאין צורך ב"מקורות" כי הבאתי את כל השיטות וכל הגרסאות, ואין מחלוקת בינינו אלא על 50 לכאן ולכאן, וזה הובע בערך בצורה מכובדת. אתה לא קורא, לא מבין ולא מנסה להבין את כל הנ"ל, אתה נוהג לא בהגינות וכילד קטן. --Shmuelxq - שיחה 16:52, 5 ביולי 2010 (IDT)
אתה חדש כאן, ולא מכיר את הכללים; הכללים אומרים שאתה לא יכול לבוא ולומר "אני יודע ואני מכיר" ולפתור את הסיפור. לכל קביעה מסוג זה דרוש מקור.
יש לי רעיון: אני מניח שאתה לומד\למדת באחד ממוסדות הישיבה ולכן אתה טוען שאתה יודע. האם תוכל להביא מכתב ממזכירות הישיבה על כמות התלמידים בה? גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 16:54, 5 ביולי 2010 (IDT)
קודם כל אינני חדש כאן כלל וכלל. דבר שני אני מקבל את הרעיון שלך, ואשתדל לבקש מהם דבר כזה בהקדם, בתקוה שהם נותנים כאלה נכתבים לבקשת אנשים מן השורה. --Shmuelxq - שיחה 16:59, 5 ביולי 2010 (IDT)
אתה יכול גם לשאול, אני לא יודע אם ייתנו לך מכתב רשמי ובו הצהרה על מספר התלמידים...
ואגב, המצב הנוכחי שכתוב "מאות" אינו כל כך גרוע. גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 17:00, 5 ביולי 2010 (IDT)
אני נותן אמינות רבה יותר לשמואל, שתרם לא מעט מידע לערך. הוויכוח אינו גדול כל כך. אפשר להשאיר את הגירסה היציבה עם תבנית מקור. נרו יאירשיחה • כ"ג בתמוז ה'תש"ע • 17:46, 5 ביולי 2010 (IDT)
קיבלתי בינתיים מקורות מהישיבה בנדון, אולם אני רואה שהענין הסתדר בלאו הכי. לפי המכתב שקיבלתי מהם, המספר משתנה מתחילת שנת לימודים (ר"ח אלול) לסוף שנת הלימודים (חודש אב), כי במשך השנה המתחתנים שלא ממשיכים להתגורר בירושלים עוזבים את הישיבה. לדוגמא שנתנו לי, בר"ח אלול תשס"ט (שזה אומר תחילת שנת הלימודים תש"ע) היו 1019 תלמידים, וכיום ממש יש 982 תלמידים, והצפי שלהם לקראת ר"ח אלול הקרוב (אין נתונים סופיים כי ההרשמה בעיצומה) הוא ל 1050 תלמידים. Shmuelxq - שיחה 20:58, 7 ביולי 2010 (IDT)

התמונה גדולה מדיי[עריכת קוד מקור]

בס"ד אשמח לתיקון. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 18:31, 14 בספטמבר 2010 (IST)

אלבום תמונות[עריכת קוד מקור]

הערך נראה כמו אלבום תמונות. לא מקובל. חלק מהתמונות מופיע בערכים אחרים הקשורים בישיבה (למשל: שלמה זלמן אוירבך); לחלק יש ערכים משלהם (למשל: ברוך שמואל דויטש). אין טעם בשלל תצלומי המשגיח הגדול והמשגיח הקטן, הר"מ לבני חו"ל וכו'. השארתי שתי תמונות של מראה הישיבה מבחוץ ומבפנים. מכובד דיו. מה שטוב לישיבת פוניבז' טוב גם לקול תורה. גרש - שיחה 01:34, 24 במאי 2011 (IDT)

זה קיים כבר שנים ולא הפריע לאף אחד, ב"קול תורה" יש משהו שאין בשאר המקומות שכל רב הוא היסטוריה בפני עצמה, ומי שיודע יודע. לא בכדי אומרים שזו ישיבה של "ראשי ישיבות" כי כל ר"מ הוא לא פחות מכל ראש ישיבה בכל מקום אחר והם התאגדו כולם בקול תורה. אין צורך סתם להשחית ערכים. --Shmuelxq - שיחה 15:49, 3 ביוני 2011 (IDT)
כשערכי הישיבות הגדולות כמו ישיבת פוניבז' וישיבת חברון - שגם שם "כל רב הוא היסטוריה בפני עצמה, ומי שיודע יודע" - יש מקום להתחיל לדבר על הערך הנוכחי. בינתיים אין מקום לאלבום תמונות, ובמיוחד לאור העובדה שחלק ניכר מהתמונות מופיע בערכיהן הספציפיים במרחב הערכים. זו כפילות מיותרת. גרש - שיחה 16:02, 3 ביוני 2011 (IDT)
אני מסכים עם גרש. ערכים אינם גלריות של תמונות שאינן מוסיפות לקורא מידע מהותי על מושא הערך. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 16:04, 3 ביוני 2011 (IDT)
אני מזהה חוסר הבנה מוחלט ואי הכרה מינימלית, מילא, אין לי כח להתווכח עם משחיתים מנוסים.

לפחות את התמונה של מצבת רש"ז, שהיא המעוז, היא הסמל, היא כל סלע קיומה של קול תורה וגאוותה, המשפט היחיד במצבתו של רש"ז, לפחות את זה אל תשחיתו. זה קיים בערך אפילו בסינית בגרוזינית ובבילרוסית, אפילו שם מבינים את הענין שזה סלע קיומה של הישיבה, למה למחוק ללא הבנה? גם בערך של ישיבת חברון יש הרבה יותר תמונות מההשחתה הכוללת שעשיתם לערך. שנים ע"ג שנים זה היה בסדר, מה קרה לכם? לפחות תחזירו את התמונה היסודית הנ"ל של מצבת הרב אויערבאך וכנ"ל. --Shmuelxq - שיחה 16:10, 3 ביוני 2011 (IDT)

שמואל, אני מזהיר אותך בפעם האחרונה – סגנון הדיבור שלך, שבו אתה קורא לעורכים "משחיתים" ו"בורים" רק בגלל שיש להם דעה שונה משלך אינו מקובל, ואם תמשיך ככה, תיחסם.
שאר משתתפי הדיון – יש סיכוי שהיה אפשר להימנע מהוויכוח הצורם על־ידי פרסום בלוח המודעות. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 16:33, 3 ביוני 2011 (IDT)

תמונת בית המדרש[עריכת קוד מקור]

לדרך, אינני רואה הבדל משמעותי בין שתי התמונות בהן נראים תלמידי הישיבה לומדים בבית המדרש. גרש - שיחה 01:15, 1 ביוני 2011 (IDT)

הרשימות השמיות[עריכת קוד מקור]

ההגזמה ברשימות השמיות, תביא בסופו של דבר למחיקת כל הרשימות, ונעילת הערך לעריכה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:57, 26 בדצמבר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 11:23, 4 במאי 2013 (IDT)

הרב ישראל בונדהיים[עריכת קוד מקור]

ראיתי שמחקו את שמו מרשימת הרמי"ם. לענ"ד ערך על ישיבת קול תורה שלא יכלול את שמו לוקה בחסר. הוא יותר בולט משמות אחרים שמופעים שם (בלי לפגוע באף אחד, אבל יש שם שמות שלא שמעתי עליהם מימי). לא הכרתי אותו אישית אבל היה דמות מפורסמת בעולם הישיבות, היה ר"מ כ 50 שנה ויש לו אלפי תלמידים. (בשונה מסתם ר"מ שהתלמידים לא תמיד רואים בו רב - אצלו רובם ראו בו כרב ומחנך) היה דמות מופת שתיפקד בישיבה כמעט מהקמתה בא"י עד יום מותו --213.151.45.129 11:02, 1 בינואר 2017 (IST)

לא שמעת עליהם כי כנראה הגעת לישיבה בסוף ה-50 שנה... לגופו של עניין, הוא אכן אחד הר"מים הבולטים בישיבה לכל אורך שנות קיומה. ביקורת - שיחה 11:05, 1 בינואר 2017 (IST)
לצערי לא למדתי שם כלל... אך שוב, לגופו של עניין, שמו נמחק האם יש להשיבו? אני לא מתמצא כ"כ בקריטריונים ולא רוצה לשנות במידה ויש שחושבים אחרת. --213.151.45.129 13:09, 1 בינואר 2017 (IST)
לאור דברי ביקורת הוספתי. אני לא חושב שיש צורך בשמות כל הרבנים שלימדו בישיבה הקטנה. נרו יאירשיחה • ג' בטבת ה'תשע"ז • 13:17, 1 בינואר 2017 (IST)
אופס. פספסתי אותך והכנסתי ברשימה. אני מזכיר שרוב שנותיה היתה קול תורה ישיבה "היברידית" שעיקרה ישיבה קטנה. כלומר היו 6 שנים וישיבה אחת. ביקורת - שיחה 13:20, 1 בינואר 2017 (IST)
בינתיים הורדתי את מי שרשומים בשתיהן. עכשיו אני מבין את הבעיה. אנא עשה סדר בעניין הזה, ודאי אין טעם לציין פעמיים את מי שלימדו בהיברידית. נרו יאירשיחה • ג' בטבת ה'תשע"ז • 13:23, 1 בינואר 2017 (IST)
משתמש:ביקורת? נרו יאירשיחה • ד' בטבת ה'תשע"ז • 09:41, 2 בינואר 2017 (IST)
? ביקורת - שיחה 10:01, 2 בינואר 2017 (IST)
תוכל לעשות סדר בעניין, מי היו בהיברידית, ומי רק בגדולה או רק בקטנה? נרו יאירשיחה • ד' בטבת ה'תשע"ז • 10:08, 2 בינואר 2017 (IST)
אני לא מכיר מספיק. אדע רק שזה שפיצל את הישיבה היה הרב ברוך ויסבקר, וגם בתקופתו אני לא בטוח שכבר היה "קיבוץ" בגדולה, הבוגרים המשיכו למיר ופוניבז'. ביקורת - שיחה 10:16, 2 בינואר 2017 (IST)
אוקיי, אבל אולי תוכל לכתוב את מה שאתה כן יודע, שהישיבה פוצלה ושהרבנים בקטנה הכוונה לאחר הפיצול וכך הלאה. הקיבוץ זה עניין נפרד. נרו יאירשיחה • ד' בטבת ה'תשע"ז • 10:18, 2 בינואר 2017 (IST)
ביקשתי מבוגר של הישיבה למצוא לי חומר מסודר, אולי פרוספקט שלהם או חוברת שהוציאו לכנס הבוגרים לפני כמה שנים. כשיהיה לי את זה, אטפל בצמוד למקור. ביקורת - שיחה 10:21, 2 בינואר 2017 (IST)

כיון שנמחקו חלק מהרבנים שלימדו בישיבה קטנה, ונשארו חלק אשר משמשים גם בישיבה הגדולה, אי לכך השארתי את כל אלה שלא לימדו בישיבה גדולה ומחקתי את אלה שכן לימדו. בקורתי - שיחה 18:10, 3 בינואר 2017 (IST)

אלה שלימדו במוסד האחוד לא צריכים להיזכר שוב ביחס לקטנה. אלה שלימדו רק בקטנה - צריך להזכיר רק את הבולטים. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשע"ז • 19:27, 3 בינואר 2017 (IST)
אולי תיידע אותנו מי הבולטים. בכל אופן בינתיים אני מוחק את אלה שלימדו או מלמדים גם בגדולה, ומוזכרים כבר (הרב בן ציון בורודיאנסקי, והרב יעקב שטיינהוז). בקורתי - שיחה 23:02, 3 בינואר 2017 (IST)
סומך עליך שאתה יודע לבד. אם לא - אני מוכן לנחש במקומך. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשע"ז • 23:07, 3 בינואר 2017 (IST)
לדעתי הרב דינקל והרב בונדהיים חשובים ומוכרים לא פחות מהמוזכרים, ולכן לדעתי יש להזכיר אותם גם, בנוגע לאלו הכתובים יתכן שאינם בולטים ומוכרים ובכל אופן איני רוצה למחוק סתם, אשמח לשמוע את דעתך. (אגב, נדמה לי שנמחקו חלק מהגרסאות הקודמות, האם ידוע לך משהו בענין?) בקורתי - שיחה 23:21, 3 בינואר 2017 (IST)
מציע שמשתמש:ביקורת יבחר, במסגרת העריכה הכללית שבכוונתו לעשות. נרו יאירשיחה • ו' בטבת ה'תשע"ז • 10:47, 4 בינואר 2017 (IST)
משתמש:ביקורת, אולי התחדש משהו? נרו יאירשיחה • ד' בשבט ה'תשע"ז • 14:47, 31 בינואר 2017 (IST)
מצטער, לא. עומס רב. לא כתבתי ערך חדש כבר מאז ה-11.1 ש.ז. ביקורת - שיחה 14:58, 31 בינואר 2017 (IST)

משתמש:ביקורת, הדיון למטה הזכיר לי את הנוכחי. אולי עכשיו תוכל? נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 10:00, 19 ביוני 2017 (IDT)

הרב יחזקאל קורן[עריכת קוד מקור]

אם מישהו יכול לפרט מיהו הרב יחזקאל קורן שמופיע בכיכר כאחד מראשי הישיבה, מדוע נשמט מהויקפדיה. איך הוא קשור משפחתית, ומדוע יש לו בעלות זהה להרב שלזינגר http://www.kikar.co.il/218882.html תודה רבה מייחל - שיחה 23:04, 18 בינואר 2017 (IST)

אין לי מושג מה כתוב בכיכר השבת, הנ"ל הוא חתנו של הרב אלחנן קונשטט בנו של הרב ברוך קונשטט, הוא וגיסיו הרב אליעזר קונשטט והרב אהרן קונשטט והרב אריה קונשטט נושאים תפקידים בישיבת קול תורה, הגיסים בישיבה הגדולה והוא ר"מ בישיבה הקטנה. יש שמועה שהוא מורשה החתימה מטעם משפחת קונשטט, אין לי מושג אם היא נכונה או לא, אם יהיה מקור - כדאי לציין זאת. יש להביא מקור גם לשאלת הבעלות שלזינגר-קונשטט, לא ברור לי שהנושא מוסכם בקשר למי הקים ומי בעלים על הישיבה. ביקורת - שיחה 23:24, 18 בינואר 2017 (IST)

מנין התלמידים[עריכת קוד מקור]

ירד מ-1,000 ל-400. אבל אז נוסף המשפט "לצידה פועלים מחלקה לבני חו"ל, ישיבה קטנה וכולל אברכים". המספר 1,000 כלל את כל אלה. אני יכול להבין את ההגיון מאחורי השמטת אברכי הכולל ובחורי הישיבה הקטנה (למרות שבקול תורה זה לא מצב רגיל, הישיבה הקטנה הייתה מסורתית חלק מהגדולה) אבל המחלקה לבני חו"ל, היא חלק אינטגרלי מהישיבה. זה כמו להוריד את הבחורים החוצניקים ממצבת הבחורים של ישיבת מיר. ביקורת - שיחה 21:26, 18 ביוני 2017 (IDT)

המקור שהיה בערך, שטייגן משנת 2007, דיבר על 50 בני חו"ל. בהנחה שהמספר נשאר בעינו (בניגוד לישראלים, שירדו מ-600 לפי המקור ההוא, ל-350 לפי החשבון המבוסס על בחדרי), עדיין נשארנו בסביבות 400, עם החוצניקים. נרו יאירשיחה • כ"ד בסיוון ה'תשע"ז • 23:47, 18 ביוני 2017 (IDT)

אזכור הספרים שבהוצאת הישיבה לפי "כללי האזכור האחיד"[עריכת קוד מקור]

יש פסקה "ספרים בהוצאת הישיבה ובה רשימה שמית של הספרים.
בהתאם לכללי האזכור האחיד נכון לציין את שמות העורכים בסוגריים לפני מועד ההוצאה, כך: (פלוני עורך, מועד ההוצאה) חרבונה - שיחה 11:03, 8 בנובמבר 2018 (IST).

לא חושב שזה מחייב אותנו, אבל אין לי התנגדות שתציין את זה כך. דגש - שיחה 11:05, 8 בנובמבר 2018 (IST)


מסגרת "תורה מהיכל"[עריכת קוד מקור]

מציע להוסיף בסוף הפיסקה "ספרים בהוצאת הישיבה" את 2 השורות הבאות שמעשירות את המידע על הספרים:
ספרי "תורה מהיכל" כוללים עשרות מערכות עיונות על סוגיות באותה מסכת. כל מערכה חוברה בידי תלמיד בישיבת קול תורה ונמסרה על ידו בבית המדרש, בפני מאות מתלמידי הישיבה ורבניה, ותושבי שכונת בית וגן[1]. שם הסדרה "תורה מהיכל" הוא הלחם הישיבה "קול תורה" ושם בית המדרש שבו נאמרים החבורות "היכל משה". חרבונה - שיחה 19:31, 10 בנובמבר 2018 (IST)

מתנגד. בברכה בן-ימין - שיחה 21:42, 10 בנובמבר 2018 (IST)ד
בעד האזכור הקצר כפי שהוא עכשיו. נרו יאירשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ט • 01:09, 11 בנובמבר 2018 (IST)
נרו יאיר אנא הבהר את כוונתך. האם אתה בעד להוסיף לערך את האזכור הקצר שבראש פיסקה זו? (משתמש:דגש חזק הבין אותך אחרת...) חרבונה - שיחה 15:23, 11 בנובמבר 2018 (IST)
איני חושב שיש צורך למנות את מספר המערכות או את מספר המקשיבים ומקום מגוריהם. תמכתי באזכור כפי שהוא עכשיו בערך. נרו יאירשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ט • 15:34, 11 בנובמבר 2018 (IST)
בערך כעת אין שום אזכור ל"מסגרת" תורה מהיכל... חרבונה - שיחה 17:45, 11 בנובמבר 2018 (IST)

הצעת ניסוח חדש על "מסגרת תורה מהיכל"[עריכת קוד מקור]

מציע להוסיף בסוף הפיסקה "ספרים בהוצאת הישיבה" את השורה וחצי הבאות:
ספרי "תורה מהיכל" כוללים מערכות עיונות על סוגיות באותה מסכת. כל מערכה חוברה בידי תלמיד בישיבת קול תורה ונמסרה על ידו בבית המדרש[1]. שם הסדרה "תורה מהיכל" הוא הלחם שם הישיבה "קול תורה" ושם בית המדרש שבו נאמרים החבורות "היכל משה".
בן-ימין ונרו יאיר, יש לך התנגדות לניסוח הקצרצר? חרבונה - שיחה 17:51, 11 בנובמבר 2018 (IST)

הפיסקה כפי שהיא היום מפורטת די והותר... אין צורך בהוספות, ואין צרוך בקישור. נשמח לראות את תרומתך בערכים נוספים. בברכה בן-ימין - שיחה 21:17, 12 בנובמבר 2018 (IST)
חרבונה, מהם הפרטים החשובים שחסרים כרגע בערך? אין צורך לתייג אותי בכל תגובה. אפשר אם אני לא עונה לאחר יום או יומיים. נרו יאירשיחה • ד' בכסלו ה'תשע"ט • 21:29, 12 בנובמבר 2018 (IST)
  1. ^ מסירת חבורה בישיבה במסגרת "תורה מהיכל", באתר youtube