שיחה:קומוניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הערה...[עריכת קוד מקור]

"שיטה זו אינה שונה באופן מהותי מהשיטה הקפיטליסטית המושתתת על רכוש פרטי, אלא הופכת את המדינה למעסיק היחיד" זה ההבדל המהותי בין שתי הגישות. למעסיק פרטי יכול להיות ניגוד עניינים בין עסקיו השונים ולכן למשל לא נקבל תחרות.

הסבר לשינוי:

הערה...[עריכת קוד מקור]

הקומוניזם כמעט שאינו עוסק בשיוויון, לפחות על-פי ההוגים הקומוניסטים. זוהי טעות נפוצה, שכן די קשה להסביר מהו "ביטול העבודה" ו"בעלות החברה", ובעיקר קשה לתועמלן להסביר מה טוב בזה. למרות ששני אלו הם העיקר בקומוניזם (אין קומוניזם הדוגל בשיוויון. הקומוניזם הגס מעמיד את השליטים מעל העם והקומוניזם המהותי בעמיד את שיוויון ערך האדם, ולאו דווקא שיוויון כלכלי, בראש סדר העדיפויות).

כמובן שבברית המועצות יושם קומוניזם גס, ולא קומוניזם כפי שעיצב קארל מארקס.

חסר פה עוד הרבה. המשך יבוא.

אלון 00:39, 14 ינו' 2004 (UTC)

הערה...[עריכת קוד מקור]

מפלגת מק"י מיוצגת בכנסת , היא סיעה בתוך מפלגת חד"ש ומיוצגת בכנסת. חברת כנסת מפורסמת ומוכרת מטעמה היתה עד לא מזמן תמר גוז'נסקי.

ביטול העבודה[עריכת קוד מקור]

מרכסיזם אף פעם לא ריתק אותי, ולכן אין לי מושג. בכל אופן נראה לי מאוד מוזר שהאוטופיה הקומוניסטית היא ביטול העבודה. אולי זהו תרגום מטעה של מושג מרכסיסטי ? שן שש זעם

אכן מוזר ביותר אין להם איזו ססמה בקשר לעבודה ללא תשלום? או משהו דומה? גילגמש 20:52, 23 אוג' 2004 (UTC)

הוספתי הבהרה בערך. נדב 20:59, 23 אוג' 2004 (UTC)

קומוניזם[עריכת קוד מקור]

קומוניזם-זרם מרכיסטי קיצוני בתנועה הסוצאליסטית, הדוגל בדיקטטורה של מעמד הפועלים ובדרכי אלימות ומהפכה להשגת האידיאל הסוציאליסטי,בניגוד הסוצאליזם שהוא דמוקרטי.

מצב היהודים בקומוניזם ברוסיה[עריכת קוד מקור]

המשך יבוא בקרוב....

הכלכלה ברוסיה[עריכת קוד מקור]

הבולשביקים הלאימו את התעשייה, התחבורה, הבנקים והמסחר, ודרשו מהאיכרים למסור לממשלה את עודפי התוצרת החקלאית במחיר סמלי. סטלין הגדיר את יעדי הכלכלה בתכניות חומש. הוא ביקש להשיג בזמן קצר יעדים אחדים. רצה לפתח תעשייה מודרנית, לארגן את החקלאות על בסיס של חוות שיתופיות, מודרניות וגדולות, ולצייד אותן באמצעי מיכון משוכללים שיזרזו את הייצור החקלאי. המהפכה בכלכלה בוצעה תוך שימוש באמצעי כפייה, הגליה וטרור, ומספרם המדויק של קורבנותיה לא ידועה. ערים חדשות הוקמו בסמוך למקורות חומרי הגלם ולמפעלי התעשייה. פותחו ענפיי תעשייה חדשים ונסללו כבישים ומסילות ברזל. המדינה חוברה לרשת חשמל והוקמו מפעלי ענק לייצור מכונות, מכוניות וציוד חקלאי. המתנגדים הוגלו מכפריהם למחנות עבודה ורבים מהם נרצחו.

כל הזכויות שמורות לטל (:

קומוניזם הינו שיטה כלכלית-חברתית המוגדרת בבעלות מוחלטת של החברה על הנכסים השונים שלה, תוך שמירה על שוויון כלכלי ניכר. מונח זה הפך לנפוץ בזכות התייחסותו של קרל מרקס, שראה בקומוניזם את השלב הבא בהתפתחות החברה האנושית, אשר יביא לפתירת מצוקות האדם שנגרמו על-ידי השיטה הקפיטליסטית. הקומוניזם בצורתו המלאה (קומוניזם טהור) לא יושם מעולם.

בחלוקה גסה, ניתן להתייחס לשתי צורות של קומוניזם:

קומוניזם גס, המבטא הלאמת כל הרכוש והפיכתו לרכוש בבעלות הכלל. שיטה זו אינה שונה באופן מהותי מהשיטה הקפיטליסטית המושתת על רכוש פרטי, אלא הופכת את המדינה למעסיק היחיד. קומוניזם זה מכונה בפי מרקס דיקטטורת הפרולטריון, כלומר- משטר בו מעמד הפועלים מחזיק בכוח, באמצעות נציגיו, את השליטה בכל תחומי המדינה. קומוניזם טהור, המבטא את הגשמת אידאל ביטול העבודה - משטר בו אין הפעלת כוח (כלכלי או אחר) על מנת לאפשר את התנהלות החיים, וכל מעשי האדם נגזרים מתוך רצונו בהגשמה עצמית דרך עיצוב הטבע והמציאות החברתית. בחברה כזו אין כסף והקצאת המשאבים נעשית על פי "כל אחד מקבל לפי צרכיו ונותן לפי יכולתו". על פי המרכסיזם, צורה זו הינה האוטופיה הקומוניסטית ותאופשר לאחר תהליכי חינוך והשתנות החברה במסגרת הקומוניזם הגס. (ביטול העבודה מובנו כאן - ביטול העבודה המנכרת כפי שהיא מופיעה בכלכלה הקפיטליסטית) הקומוניזם הגס יושם ברוסיה בהפיכה שבוצעה בשנת 1917 עד לנפילת ברית המועצות בשנות התשעים. לאחר מלחמת העולם השנייה הפכו גם מדינות מזרח אירופה לקומוניסטיות. וכך גם קובה שהפכה לקומוניסטית בעקבות מהפכה שהונהגה בידי פידל קסטרו וארנסטו צ'ה גווארה.

בישראל, כמו בכל מדינה כמעט, ישנה מפלגה קומוניסטית: מק"י (שמיוצגת בכנסת תחת הסיעה היהודית ערבית, חד"ש) ולה משמרת צעירה: בנק"י.

הקומוניזם כצורת ממשל קרס בסוף המאה ה-20 משתי סיבות עיקריות:

עצם העובדה שרוב האנשים פועלים תחת העיקרון של "אדם לאדם זאב". בגין העובדה שהקומוניזם נקשר בשלטון מושחת, רומס את כבוד האדם וזכויותיו ברגל גסה. הקומוניזם והקפיטליזם היו שתי תפיסות העולם הקוטביות העיקריות במהלך המלחמה הקרה עד שבשנת 1989 ברית המועצות קרסה, ואיתה קרסה גם השיטה הקומוניסטית. כיום, לאחר הקריסה הגדולה של הקומוניזם בברית המועצות ניתן עוד למצוא את סין בתור מעצמה קומוניסטית ואת קובה כמדינה קומוניסטית למרות שפידל קסטרו מגדיר אותה כסוציאליסטית (מדינות קומוניסטיות נוספות: צפון קוריאה, לאוס, זימבבואה, ויאטנם, לוב).

קובה אכן סוציאליסטית[עריכת קוד מקור]

כל המדינות שמוזכרות בערך אינן קומוניסטיות, המדינה היחידה שניסתה להיות קומוניסטית הייתה סין ב"קפיצה הגדולה קדימה". שאר המדינות אכן פועלות לפי תורתו של מרקס. רק על מנת להבהיר, אלו מדינות סוציאליסטית (אני לא בטוח כמה סין סוציאליסטית, אם אינני טועה ההגדרה האחרונה של המק"ס הסינית לסוציאליזם בסין היה "סוציאליזם של שוק חופשי".) המנוהלות ע"י מפלגה קומוניסטית.שה 23:39, 3 נובמבר 2005 (UTC)

מסכים! יש לשנות את הגדרת קובה וסין. זה יהיה מאוד לא מדוייק... Revolution RNT - שיחה 18:01, 1 בדצמבר 2009 (IST)

שינויים בפסקאות על מק"י ועל מדינות קומוניסטיות היום[עריכת קוד מקור]

חלק מהתיקונים בפסקה על מק"י אני מקבל. למשל, לא ידעתי שעיסאם מחול היה מזכ"ל מק"י. אגב, אולי אפשר לפרט אילו גופי ציבור יהודים וערבים חברים בחד"ש? יש כמה דברים שלא ברורים לי:

 1. מדוע הושמט האזכור של תמר גוז'נסקי (אגב, היא נחשבת לאחת מחברות הכנסת הטובות ביותר, גם בעיני מפלגות הימין)?
 2. לא ברור לי מדוע המונח הקצת בעייתי "שוק חופשי" עדיף על פני הביטוי משטר קפיטליסטי, או משטר נאו-ליברלי.
 3. קשה לומר שבסין שורר משטר קפיטליסטי מלא. המשטר הקפיטליסטי הוא בעיקר במה שקשור לסחר החוץ. בתוך סין פנימה עדיין יש שמירה על עקרונות של קומוניזם בנוסח ברית המועצות.
 4. יש הבדל חד וברור בין קומוניזם לסוציאליזם. אי אפשר בשום פנים לטעון שהמשטר בקובה, בווייטנם ובלאוס הוא סוציאליסטי, ובכך לשים אותן בסל אחד עם פינלנד ושוודיה.
 5. הניסוח שהיה לגבי צפון קוריאה ולגבי המדינות שהזכרתי לעיל: מדינות המגדירות עצמן כקומוניסטיות. בכוונה לא נכתב: מדינות קומוניסטיות. הפרשנות שמופיעה עכשיו בערך היא קצת יומרנית, ובכל מקרה, אם כותבים שבפועל הן לא קומוניסטיות או לא סוציאליסטיות, צריך להסביר למה הכוונה.

Dror_K 23:03, 7 אפריל 2006 (UTC)

וועד היוזמה הדרוזית, שס"י (שמאל סוציאליסטי ישראלי), הפורום הקומוניסטי הישראלים ועוד. ד"א, גם מוחמד ברכה הוא חבר במק"י.

 1. השמטתי את גוז'נסקי משום שבאותה תקופה היו עוד חברי מפלגה:תופיק טובי, תאופיק זיאד ועוד.
 2. אני משתמש במושג שוק חופשי משום שהוא מוכר יותר.
 3. בסין נשברו כל ההגנות על העובד, אני לומד על סין כ-5 יח"ל ובדיוק הגשתי עבודה בנושא, שבה חקרתי את המדיניות הכלכלית של סין משנות ה-40 עד היום.
 4. קומוניזם הוא המצב האוטופי שאליה שואפת התנועה הקומוניסטית, אלא, שבניגוד לאנרכיזם, זהו לא זבנג וגמרנו. אחרי השינוי הייסודי שמתקיים (אם בעקבות בחירתה של מפלגה קומוניסטית לשלטון או בעקבות מהפיכה עממית) ישנו שלב שנקרא סוציאליזם. במצב הסוציאליזם ישנה עדיין את המדינה, אך מטרתה היא לדכא את הבורגנות (בניגוד למצב הקיים כיום, שהמדינה מדכאת את מעמד הפועלים), אחרי זמן, שבו לא תחזור סכנת הקפיטליזם, יבוטלו המדינות ויופסק הדיכוי=קומוניזם. המשטר בשוודיה ובנורבגיה, הוא, אגב, סוציאל-דמוקרטי.
 5. האמת היא, שזה עושה לי רע לראות את מדינת הטירוף והפולחן (צפון קוריאה) ליד מדינות שדואגות לאזרחיהן (לאוס ,וויאטנם וקובה) באותה ההגדרה.
 6. צפון קוריאה היא לא סוציאליסטית לפי תקנון מק"י, ומק"י לא מקיימת עימה יחסים. כשבמדינה הנשיא בונה ביותר כסף ארמונות לעצמו ולמשפחתו מכל העם שמנסה לחיות, אין כאן סוציאליזם, יש כאן טירוף.--בברכה, שהשיחה 23:21, 7 אפריל 2006 (UTC)
תראה, אני לא מומחה למדעי המדינה, אבל אני חושב שההגדרה שלך לקומוניזם ולסוציאליזם היא צרה מדי. סוציאל-דמוקרטיה היא בסופו של דבר סוג של סוציאליזם. אני בדרך-כלל כועס כשמביאים את בריה"מ כהוכחה לכך שהקומוניזם נכשל, כיוון שקומוניזם הוא תורה שלמה, ובבריה"מ ניסו ליישם רק פן אחד של התורה הזאת (וגם את זה עשו בצורה איומה ונוראה). גם לסוציאליזם יש פנים רבות, ואין סיבה להשתמש דווקא בהגדרה הקיצונית ביותר, שהבאת, שהיא, אגב, על גבול האנרכיזם. לגבי תמר גוז'נסקי, בתור חברת כנסת שזכתה לכל כך הרבה תשבוחות מכל קצות הקשת הפוליטית, אני חושב שראוי להזכיר אותה בפסקה שעוסקת במפלגה שלה. Dror_K 22:19, 8 אפריל 2006 (UTC)
ערכתי את השינויים הבאים:
 1. הוספתי כותרות לפסקאות
 2. קצת דייקתי את סוגיית השותפות בין יהודים לערבים במק"י - המשמעות השותפות היא שיש חברים יהודים וערבים, אבל חשוב לציין שעיקר האלקטורט נמצא במגזר הערבי (יש לכך השלכות על אופיה של המפלגה ועל הנושאים שעל סדר יומה).
 3. כאמור, תמר גוז'נסקי הייתה חברת כנסת בולטת לפי כל קנה מידה, וקשה מאוד שלא להזכיר אותה בפסקה שעוסקת במפלגה שלה.
 4. כשכותבים שפלוני הוא נציג המפלגה בכנסת, אין צורך לכתוב שהוא היה או עודנו חבר כנסת. מובן מאליו שבעת שייצג את מפלגתו בכנסת הוא היה חבר כנסת.
 5. כאמור, ההבחנה בפועל בין הסוציאליזם נוסח קובה לבין הקומוניזם נוסח ברית המועצות היא לא גדולה, וזה יותר עניין של נואנסים. הדבר אמור גם לגבי וייטנם ולאוס.
 6. אני מקווה שהניסוח הנוכחי בדבר צפון קוריאה מספק.
Dror_K 22:50, 8 אפריל 2006 (UTC)

ישראל - המקום היחיד שבו נוצרו קהילות קומוניסטיות?[עריכת קוד מקור]

הטענה הזו דורשת אישוש ממקורות כתובים העוסקים בתחום. האמנם? קומולוסשיחה 00:13, 17 ביולי 2007 (IDT)

ולכן הסרתי אותה. זה נשמע מאוד לא מציאותי שרק בישראל היה ישום אמיתי של הקומוניזם. ברוקולי 00:14, 17 ביולי 2007 (IDT)
ידך על הדק השחזורים קלה מדי. אפשר לשים תבנית מקור, או למתן את הניסוח. משתמש שמשחזרים לו, בעיקר החדשים, מרגיש כאילו סטרו לו. אם זו לא השחתה ברורה, אל תשחזר. זה חוסר נימוס וסבלנות. קומולוסשיחה 00:15, 17 ביולי 2007 (IDT)
אתה מוכן לא להשתמש באד הומינם? הטענה הזאת פשוט גבולית מדי ונראית ממש לא נכונה. ברוקולי 00:17, 17 ביולי 2007 (IDT)
זה לא אד הומינם. אני מעיר לך על משהו שלדעתי לא תקין בפעילותך כמשתמש. אתה רוצה שאעביר את זה לדף השיחה שלך? הטענה לא בלתי סבירה באופן קיצוני, אפשר להשאיר אותה כדי שיתיחסו אליה. אני רוצה מישהו שיודע שהיא לא נכונה, לא ש"נראה לו לא הגיוני". קומולוסשיחה 00:20, 17 ביולי 2007 (IDT)

קומוניזם גס[עריכת קוד מקור]

כתוב שברוסיה יושם הקומוניזם הגס, אבל בפסקה על סוגי הקומוניזם לא מוזכר קומוניזם גס. זכור לי במעומעם שפעם היה הסבר כזה. לאן הוא נעלם? ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 13:18, 19 בפברואר 2008 (IST)

בין סוציאליזם לקומוניזם[עריכת קוד מקור]

ההבדל בעצם בין סוציאליזם לקומוניזם זה בעצם ההבדל שקומונזים רואה את ערך המדינה עליון, והסוציאליסטים את ערך האדם במרכז? אבל המשוף ששניהם רואים בחברה לא מעמדות לא? GreenMonkey, 4/7/08, 15:32


הקומוניזם לא רואה את המדינה כערך עליון-הפשיזם והסטליניזם (היינו הך) כן.

הערות להרחבת ושיפור הערך[עריכת קוד מקור]

למי שרוצה/מוכן להשקיע בערך הזה:

 1. יש להזכיר בהרחבה את יישום הקומוניזם בסין.
 2. . הקישורים לתורתו של הקבליסט אשלג לא פרופורציוניים לחשיבותו (המועטה ביותר) לערך כה מרכזי. אם להשאירם בכלל, רק בתוך ערך רחב ועשיר בהרבה, עם קישורים לנושאים ולדמויות מרכזיים בהרבה.
Ijon - שיחה 23:24, 22 באפריל 2009 (IDT)

קומוניזם סוציליסטי[עריכת קוד מקור]

קומוניזם סוציליסטי הוא קומוניזם המודה בחוסר היכולה לישום של קומוניזם טהור על בסיס צבאי/חברתי. ולוקח בחשבון את אישיותו של האדם.

פירמידת הקומוניזם סוציליסטי היא 20% הולכים בלי שאלות לחינוך, 20% לבריאות,15% לתשתיות, 15% כלכלה והשאר הולך לצבא. כך שהצבא בקומוניזם סוצילסטי הוא תוצאה של מדינה חזקה ולא הסיבה לה.

הקומוניזם מופעל ע"י מיסוי של ההכנסה הכוללת של כל חודש של האדם, לפי רווחך, שלא היו התבלבלות בקומוניזם סוציליסטי ככול שאתה מרווח יותר כך האתה תשלם יותר: (לדוגמא מאם מישהו מרווח פחות נאומר מ- 250 אלף לשנה הוא ישלם בין 2.5% עד 7.5% לחודש אך אם הוא מרווח יותר מ- 250 אלף הוא ישלם בין 25% עד 45% ממשכורתו השנתית) בכך האנו מאלצים את העשירים לזכור כי הסביבה היא האחראית לעושר ולא הם עצמעם.

הקומוניזם הסוצילסטי רואה כדרך והשגת שיוון תוך שימוש בחינוך פרו-מדעי בחיזוק עסקים קטנים והפכתם למקור הכנסה הלאומית בכמות 30%-45%. ורואה בעסקי ענק כגון תאגידים בין-לאומים כאיום על עצם קיום החברה הקומוניסטית הסוציליסטית, אך לא מונע בדרך כזו או אחרת את העצם קיום במידינתה ואף מועדד עד גבול מסויים את קיומם.

בקיצור הכוונות: 1) חתירה לחיזוק משמועתי לחינוך פרו-מדעי. 2) חתירה לכלכלה ירוקה ואוטונומית המבוססת רובה על עסקי מיקרו ולא על עסקי מאקרו. 3) חתירה למערכת שילטון אנטי דתית לחלוטין ולחתירה לחקיקה אנטי דתית כגון מניעת מפלגות בעלות מצע דתי כזה או אחר. 4) חתירה ברורה וחד משמעית על שיוון בין המינים. 5) חתירה ברורה חד משמעית ליצירת קשרים בין לאומי פולטים/חברתיים/עסקיים.


הרב אשלג[עריכת קוד מקור]

הערך עוסק בקומוניזם במובנו הרעיוני והחברתי ההיסטורי עד היום.
המידע על משנתו של הרב אשלג לא שייך לערך זה. כפי שלא יכנס לכאן מבחר מהגותם של: הרב קוק, אבא אחימאיר, זלמן שזר או אורי צבי גרינברג, (וזה האחרון אולי כן) על קומוניזם.
מקומה של הפסקה להלן על הרב אשלג בערכים אחרים, ויש להוציאה מכאן בהקדם.
קומוניזם אלטרואיסטי – חברה המתנהלת על פי עקרונות של שוויון וצדק חברתי, אך כל פרט ופרט בחברה מונע מתוך כח מוסרי פנימי, ולא מתוך אילוץ וכפייה. זאת בניגוד לקומוניזם המרקסיסטי, אשר טיפח את ערך האגואיזם ושנאת המעמד הבורגני. הרב יהודה לייב הלוי אשלג, בעל הסולם, הוא אשר הטביע את המונח "קומוניזם אלטרואיסטי" (או סוציאליזם מעשי) לדבריו : "יש להעביר את הקומוניזם מן הפסים של "שלי שלי ושלך שלך", שהוא מדת סדום, אל הפסים של "שלי שלך ושלך שלך", [מסכת אבות, ארבע מידות באדם: האומר שלי שלי, ושלך שלך--זו מידה בינונית; ויש אומרין, זו מידת סדום. שלי שלך, ושלך שלי--עם הארץ. שלי שלך, ושלך שלך--חסיד. שלך שלי, ושלי שלי--רשע], דהיינו, לאלטרואיזם אבסולוטי. וכשרוב הציבור יקבל תורה זו בפועל, אז הזמן להגיע לכלל "לעבוד לפי היכולת ולקבל לפי הצורך"...מטרם שרוב הציבור מוכן להשפיע לזולתו, אין לקבוע משטר קומוניזם אלטרואיסטי" ‏‏[1] כלומר, התשתית קומוניזם אלטרואיסטי הוא אלטרואיזם אבסולוטי שכל פרט ופרט יהיה מוכן לקבל את העיקרון של אהבת הזולת ומתוך כך יתקיים התנאי החיצוני של "לעבוד כפי היכולת ולקבל לפי הצורך". תפיסתו זו של אשלג מבוססת על המסורת הקבלית, לפיה האנושות כולה הינה "גוף" רוחני אחד, או כלשון הקבלה "גוף דאדם הראשון", וכל אחד ואחד - כמוהו כתא בגוף זה. ברגע שהאדם מונע מתוך קשר פנימי של אהבת הזולת הוא פועל למען איחוד חלקי "נשמת אדם הראשון" ובכך מגיע לתכלית הבריאה. בעל הסולם ערך משנה סדורה אודות פניה של החברה האנושית העתידית, אשר תנוהל על פי עקרונות הקומוניזם האלטרואיסטי. "והנני להודות, שהאידיאה הסוציאליסטית, שהיא הרעיון של חלוקה שווה וצודקת, אני רואה אותה לאמיתיות ביותר: כי כדור ארצנו די עשירה לפרנס לכולנו... " ‏‏[2]"
יעל - שיחה 10:25, 11 באוקטובר 2010 (IST)

תת-סעיף על מידת הפופולוריות של הקומוניזם כיום?[עריכת קוד מקור]

ראוי לדעתכם? ‏Ben-Natan‏ • שיחה 15:39, 18 ביולי 2013 (IDT)

 1. ^ ‏הרב יהודה אשלג (בעל הסולם), מאמר "בנין החברה עתידית‏"
 2. ^ ‏הרב יהודה אשלג (בעל הסולם), עיתון האומה

הקומוניזם לא יושם מעולם[עריכת קוד מקור]

אתמול מחקתי את השורה האומרת כי רוב המדינות שבהם הקומוניזם יושם היו דיקטטוריות, אין ספק לכך אך בעיה אחת. הקומוניזם לא יושם באף מדינה. קומוניזם היא שיטה שבה אין מעמדות חברתיים, כסף, או מדינות. באף מהמדינות הנקראות "קומוניסטיות" לא יושם הקומוניזם. בחלק מהן יושם הסוציאליזם שהוא לא הקומוניזם אלא שלב ביניים עד לקומוניזם. אשמח לדעת למה עריכתי שוחזרה. ShonKapushon - שיחה 11:16, 8 באוקטובר 2020 (IDT)

אלה טענות לא מדויקות. מקובל לראות במדינות קומוניסטיות כמו ברה"מ, קובה ואחרות כמדינות שבהן יושם הקומוניזם ולו גם באופן חלקי. גילגמש שיחה 15:07, 8 באוקטובר 2020 (IDT)