שיחת ויקיפדיה:היום בהיסטוריה

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פרוייקט 100 השנים[עריכת קוד מקור]

דוד1 כתב היכנשהו באתר שהיה מצוין אם היו כותבי ערכי אקטואליה (אלון מיד יאתר את המקור המדויק) זו אמנם פסאודו-אקטואליה, אך על מנת שיהיו לנו ערכים מעניינים לשבץ בדף הראשי "ימי זיכרון ומועדים", וכן על מנת ליצור ערכים אטרקטיביים לקהל הרחב - מוצע להלן ויקיפדיה:פרוייקט מאה השנים: לקחת כפרוייקט בניית ערכים לארועים שבשנת 2004 יחגגו 100 שנה (לדוגמא: ב-7 בינואר, 100 שנה להמצאת סרט תמונות נעות, 11 במאי 100 שנה להולדת סלוודור דאלי, 2 במרץ 100 שנה להולדת ד"ר סוס).


ניתן גם להכניס ארועים עגולים אחרים (14 במרץ - 200 שנה להולדת יוהן שטראוס, 12 בפברואר 200 שנה למותו של עמנואל קנט, 16 באוקטובר 150 שנה להולדת אוסקר ויילד)

כמובן שכל אחד יבחר לעצמו את הערכים שמעניין אותו לכתוב או לתרגם מויקי האנגלית.

קישורים רלוונטיים מויקי האנגלית:

 • 1954
 • [tp://en.wikipedia.org/wiki/1904]
 • [tp://en.wikipedia.org/wiki/1854]
 • [ttp://en.wikipedia.org/wiki/1804]

>אני לוקחת על עצמי להכניס ב"היום בראי ההיסטוריה" תאריכים שקשורים לישראל/יהדות< F16

נשמע מעניין פרויקט 100 השנים. אגב מה עם 50 שנה? לדעתי אין להם בויקי:EN דף כזה, למרות שהם בנו כל קומבינציה אפשרית של אירועים.
אפרופו שנים: נראה לי די "משונה" לרכז בדיוק את אותם האירועים שנרשמו בדפי הימים, בריכוז שנתי. הרי אם אירוע מופיע ב"�כל מפעל אנושי. תרומותיך עד כה היו יפות מאוד, ואני מקווה שתמשיך עם תרומות נוספות בעתיד, בלי עגמת נפש, ובלי בזבוז זמן על התנצחויות. דוד שי 23:54, 3 ינו' 2004 (UTC)

הנחיות לעדכון ארועים היסטוריים[עריכת קוד מקור]

ראשית, ח"ח לקוסטלו ! שנית, בעקבות הפרוייקט הזריז של קוסטלו - יש לעדכן ארועים היסטוריים ביום ההתרחשות בלבד, ואחת לתקופה יורץ הBot שכתב קוסטלו ובאמצעותו יעודכנו ערכי השנה. F16

אפשר לקבל הסבר לויקיפדים חדשים (כמוני)? את מתכוונת לדפים כמו הדף של ה24 באוגוסט (שאתמול דנו בו במקרה)? את מתכוונת ששלדף הזה "מותר" להוסיף אירועים רק ב24 באוגוסט? Eman 14:48, 4 ינו' 2004 (UTC)

חלילה, אתה מוזמן להוסיף אירועים לדפי תאריכים (כמו 24 באוגוסט) בכל יום ושעה שתחפוץ, אבל אין צורך להוסיף את אותו האירוע גם בערך השנה המתאים (לדוגמא 2004) משום שהוא ייכנס לשם באופן אוטומטי. כמו כן אם תוסיף את האירוע לערך השנה במקום לערך התאריך הוא עלול להידרס שלא בכוונה. מקווה שעכשיו הכל ברור. Costello 20:39, 4 ינו' 2004 (UTC)

אכן כן. טודה!Eman 22:31, 4 ינו' 2004 (UTC)

תבנית חודש - לדוגמא MediaWiki:MarchCalendar[עריכת קוד מקור]

רציתי מזמן, לבנות לוח חודשי, אבל לא היה לי מספיק ידע טכני. למדתי מה עשו אחינו הגדולים (ויקי EN): לצורך בניית הלוח הנ"ל, הם גם יישמו את התחביר החדש (והנוח יותר) לטבלאות וגם השתמשו ב-MSG. התחלתי לבנות (להעתיק לעברית) את חודש מרץ ושתלתי אותו כ-MSG בכל ימי החודש.

נשארתי עם 2 בעיות

 1. התבנית התכווצ'צה לי (הרוחב המקורי היה יותר גדול וברור). האם מישהו יכול לפענח מה קרה לנו כאן
 2. נראה שעם הוספת תבנית זו, התחתית הסטנדרטית של ה"יום", מיותר. הכל נמצא בטבלא החדשה. ^^ דוד1 23:22, 6 מרץ 2004 (UTC)
 • אצלי דוקא הלוח מאוד ברור ויפה. (יישר כוח!)
 • בויקי האנגלית יש גם את הלוח וגם את "התחתית הסטנדרטית". ובודאי אין בזה נזק שמצדיק לעמול להסיר 300 ומשהו תחתיות כאלה. eman

תבנית חדשה ל"היום בהיסטוריה"[עריכת קוד מקור]

שיטת התבניות החדשה מאפשרת לנו לשמור על שורת "היום בהיסטוריה" ("מועדים" לשעבר) באופן צמוד יותר לתאריך.

מעתה שורת "היום בהיסטוריה" תתעדכן אוטומטית כל לילה בחצות, וגם תישמר משנה לשנה.

כמה שינויים שנצטרך להתרגל אליהם:

 • עריכת שורת "היום בהיסטוריה" לא תיעשה בדף הראשי אלא דרך תבנית היום הספציפי.
 • מועדים (פורים, למשל) ואירועים חד פעמיים, יצויינו בשורת "אקטואליה" ולא בשורת "היום בהיסטוריה".
 • עדיף לציין את שנת האירוע ולא כמה שנים עברו מאז, כדי שלא יהיה צורך לתקן את השורה בשנה הבאה.

לפרטים: ויקיפדיה:היום בהיסטוריה

Naftali 10:29, 11 מרץ 2004 (UTC)

פששש. יום אחד נעדרתי וכבר יש חידושים והמצאות... כל הכבוד! נראה פטנט מאוד שימושי. אבל למה אי אפשר להכינס שם מועדים כמו פורים, או סתם ימים לפי הלוח העברי? צריך רק שמי שהכניס שייזכור להוציא (ואם לא, שמישו אחר ישים לב ויוציא). מה שכן אני מציע להקפיד זה לשים דברים רק שיש ערכים מכובדים בהם, ולא לשים ארועים, גם חשובים, עם "ויקילינקים אדומים" או ויקלילינקים לקצרמרים. עוד הערה: עכשיו כשכתוב התאריך עצמו בדף הראשי זה ארוך מידי. הייתי בכל זאת משאיר רק "היום בהיסטוריה". eman

בעיה טכנית עם לוח שנה[עריכת קוד מקור]

הי חבר'ה, בעת כתיבת ערך ל10 ביולי נתקלתי בבעיה שדורשת טיפול. הויקי שלנו לא מזהה את הקוד ללוח השנה לעומת חודשים אחרים (למשל מרץ). הסקתי מכך שפשוט לא כתבו עדיין את הפונקציה שמציגה אותו. בדקתי איות וניסיתי בדרכים שונות, הוא עדיין לא מציג אז הבעיה כנראה לא אצלי.

--GNU 23:23, 27 מאי 2004 (UTC)

את הפתרון ל"חידה" ניסחת נכון: "שפשוט לא כתבו עדיין את הפונקציה שמציגה אותו".
אתה מוזמן לערוך את הערך ששמו יהיה MediaWiki:JulyCalendar וניתן ל"העתיק" מ: Template:JuneCalendar. זה לא הכי פשוט - אבל לא בשמיים. ^^ דּוֹד1 23:35, 27 מאי 2004 (UTC)
עשיתי את מה שהצעת. הידע בHTML היה שימושי:)

--GNU 08:05, 28 מאי 2004 (UTC)

שלום רועי[עריכת קוד מקור]

אני רואה שהתחלת להשתתף בעדכון שורות "היום בהיסטוריה". אני כותב כאן ולא בדף השיחה שלך, כי מה שאני רוצה לומר הוא קצת סיכום של הנסיון שלי בעריכת שורות "היום בהיסטוריה", ונוגע לכל מי שאי פעם בעתיד ייערוך אותן.

לצערי העבודה שאתה בעניין הזה אינה מספיק טובה. כבר ביומיים הראשונים שהסתכלתי, ובהצצה חפוזה בשאר הדברים היו דברים שצריכים שינוי.

קודם כל ב 13 באוגוסט הזכרת את חלוקת קוריאה. זה אכן ארוע חשוב שראוי לאזכור, אבל למרבה הצער הערכים שאליהם עשית לינק הם קצרמרים. המדיניות שלי היא להמנע מלתת לינקים לקצרמרים או לערכים שנראים לא מספיק טובים (לפחות מרפרוף קל בהם).

לא מספיק לי שהערך יהיה מכובד, אלא אני מאוד משתדל שבערך עצמו יהיה מוזכר הארוע שמוזכר בשורה, כך שמי שלוחץ יימצא הרחבה על הארוע בלפחות אחד הערכים הקשורים אליו. (ואם זה ערך ארוך, מומלץ לשים קישור ישיר אל הפסקה שבו מופיע הארוע: [[שם ערך#שם פסקה|שם ערך]] .

כמו כן, צריך להזהר ממידע לא אמין. מתברר שמנחם בגין נולד ב 16 באוגוסט, ולא ב13 כפי שהיה רשום בערך עצמו. אני תמיד משתדל למצוא חיזוק בלתי תלוי לנכונות התאריך, ובגלל זה עליתי על זה.


קיבלתי את הרושם (ואולי אני טועה), שאתה מסתמך על מה שכבר כתוב ב"דפי היום בהיסטוריה". ובכן, זה לא מספיק, וגם לא נכון. דבר ראשון אני נכנס לדפים האלה, אבל משתמש ב"דפים המקושרים לכאן". זה נותן סיכוי יותר גדול למצוא ערכים שאכן הארוע המבוקש מוזכר בהם. אחר כך אני גם מסתכל ב"דפי היום בהיסטוריה", לראות אם יש איזה ארוע חשוב שאולי פיספסתי, ואם יש מחסור בארועים, או זה באמת ארוע שאי אפשר בלעדיו, אני לפעמים משקיע בערך הרלוונטי.

ודבר אחרון, שוב מצד אחד אישי, אבל גם חשוב באופן כללי. העבודה בדפי היום בהיסטוריה היא לא עבודה טכנית. זה לא סתם לאסוף חומר ממה שכבר קיים, אלא זה דורש להבדיל בין ארועים חשובים יותר או פחות, לדעת להבחין בשגיאות (למשל הרצל טמון בהר הרצל ולא בהר המנוחות, כמו שהיה כתוב בדף של ה17 ביולי שממנו לקחת את התאריך. נתקלתי גם בהרבה שגיאות מביכות בדפי היום בהיסטוריה בויקי האנגלית), ולכן זה דורש ידע היסטורי די נרחב. אם הבנתי נכון אתה תלמיד תיכון, וייתכן שבגלל זה אין לך מספיק "עומק היסטורי". זה לא מפריע לעשות עבודה מצויינת כמו שעשית בחלקיקים, אבל למשימה כזו זה כנראה כן מפריע.

eman

אכן, כמו שאמרת, לא הערכתי נכון את העבודה שיש לעשות, ראיתי בה בעיקר עבודה טכנית של תמצות דפי הימים. עשיתי את זה בעת ששעמם לי ורציתי לעשות משהו אחר מאשר להמשיך את תרגום מרד ורשה. אין לי די זמן להשקיע בדפי היום בהיסטוריה במידה שאתה משקיע, מכיוון שאת מרד ורשה תכננתי לסיים לקראת ה-1 באוגוסט, כך שאת שאר העבודה אשאיר לך לעשות.--[[משתמש:Roybb95|רועי | שיחה |]] 16:40, 10 אוג' 2004 (UTC)
אני רק מקווה שהצלחתי לא לפגוע בך יותר מדי באופו אישי, כי זו ממש לא הכוונה. פשוט המטרה היתה להדגים עקרונות להבא בעזרת מה שאתה עשית. ובודאי שאני מעריך את כוונת העזרה שלך, ויודע שגם אם לא בזה, בטוח תמשיך תתרום בשאר הדברים המצויינים שאתה עושה פה. eman
חס ושלום! בכדי לפגוע בי תצטרך להתאמץ קצת :-) אולי אני צעיר ממך בשנים, אך לא עד כדי כך שדברים כאלה יעליבו אותי.--[[משתמש:Roybb95|רועי | שיחה |]] 17:50, 10 אוג' 2004 (UTC)
אגב, את דפי הימים לא הייתה לי כוונה להמשיך גם בלי קשר להערותיך: אני מתכוון להתחיל לעדכן מדי יום את החדשות בעמוד הראשי, וכבר די הרבה זמן מתבשל לו רעיון אי שם בחלק האחורי של ראשי ליצור טבלה קבועה לכל היסודות בכימיה, כמו בויקי האנגלית, ולהפיץ אותם בכל 110 הערכים (110, נכון? עוד לא לגמרי התעמקתי בנושא), ככה שאין לי כ"כ זמן במילא לעסוק בכך.--[[משתמש:Roybb95|רועי | שיחה |]] 18:20, 10 אוג' 2004 (UTC)

איפה אני מתלונן ומתנגד לבוט השנים? Radagaisus

שיחת משתמש:Costello. [[משתמש:Roybb95|רועי | שיחה |]] 15:38, 16 דצמ' 2004 (UTC)
תודה Radagaisus

המשטרה מבקשת את עזרת הציבור[עריכת קוד מקור]

בעת שיצרתי מספר תבניות לימים בחודש אוגוסט, שמתי לב לכך שאין לנו כלל אירועים בדף היום של ה-25 באוגוסט. התאריך מתקרב בצעדי ענק, ואנו עלולים להיות במצב שלא יהיה לנו מה להציג ב"היום בהיסטוריה" של העמוד הראשי באותו יום. אשמח אם מישהו שמכיר אירוע, לידה או פטירה יוסיף אותו לדף.--רועי 07:21, 10 אוג' 2004 (UTC)

הזנחתי את דפי הימים לאחרונה. אבל הודות לעובדה שאני בקורס בימים הקרובים, הרווחנו כולנו. אני ממלא את הדף על פי הוויקי האנגלית. Eranb 07:34, 10 אוג' 2004 (UTC)
תודה על העזרה. כמו שזה נראה כרגע, ה-25 באוגוסט הופך לאט לאט ליום הכי עמוס בשנה. אולי כדאי כל שבוע לערוך "מבצע התרמה" ליום אחר :-) הערך היה ריק לחלוטין, ועכשיו יש 12 שורות בכל סעיף (12 נולדו, 12 נפטרו, 12 אירועים.....) ממש מרשים.

תהייה: למי אכפת שב97 הייתה הבכורה של הטיטאניק? גם את הבכורה של toy story יהיה? זה הרי סרט שנחשב חלוצי בתחום הגרפיקה הממוחשבת. 62.219.119.15 19:42, 19 דצמבר 2005 (UTC)

פרוייקט 100 השנים[עריכת קוד מקור]

הועבר מארכיון מזנון:

דוד1 כתב היכנשהו באתר שהיה מצוין אם היו כותבי ערכי אקטואליה (אלון מיד יאתר את המקור המדויק) זו אמנם פסאודו-אקטואליה, אך על מנת שיהיו לנו ערכים מעניינים לשבץ בדף הראשי "ימי זיכרון ומועדים", וכן על מנת ליצור ערכים אטרקטיביים לקהל הרחב - מוצע להלן ויקיפדיה:פרוייקט מאה השנים: לקחת כפרוייקט בניית ערכים לארועים שבשנת 2004 יחגגו 100 שנה (לדוגמא: ב-7 בינואר, 100 שנה להמצאת סרט תמונות נעות, 11 במאי 100 שנה להולדת סלוודור דאלי, 2 במרץ 100 שנה להולדת ד"ר סוס).


ניתן גם להכניס ארועים עגולים אחרים (14 במרץ - 200 שנה להולדת יוהן שטראוס, 12 בפברואר 200 שנה למותו של עמנואל קנט, 16 באוקטובר 150 שנה להולדת אוסקר ויילד)

כמובן שכל אחד יבחר לעצמו את הערכים שמעניין אותו לכתוב או לתרגם מויקי האנגלית.

קישורים רלוונטיים מויקי האנגלית:

 • 1954
 • [tp://en.wikipedia.org/wiki/1904]
 • [tp://en.wikipedia.org/wiki/1854]
 • [ttp://en.wikipedia.org/wiki/1804]

>אני לוקחת על עצמי להכניס ב"היום בראי ההיסטוריה" תאריכים שקשורים לישראל/יהדות< F16

נשמע מעניין פרויקט 100 השנים. אגב מה עם 50 שנה? לדעתי אין להם בויקי:EN דף כזה, למרות שהם בנו כל קומבינציה אפשרית של אירועים.
אפרופו שנים: נראה לי די "משונה" לרכז בדיוק את אותם האירועים שנרשמו בדפי הימים, בריכוז שנתי. הרי אם אירוע מופיע ב"�כל מפעל אנושי. תרומותיך עד כה היו יפות מאוד, ואני מקווה שתמשיך עם תרומות נוספות בעתיד, בלי עגמת נפש, ובלי בזבוז זמן על התנצחויות. דוד שי 23:54, 3 ינו' 2004 (UTC)

הנחיות לעדכון ארועים היסטוריים[עריכת קוד מקור]

הועבר מארכיון מזנון:

ראשית, ח"ח לקוסטלו ! שנית, בעקבות הפרוייקט הזריז של קוסטלו - יש לעדכן ארועים היסטוריים ביום ההתרחשות בלבד, ואחת לתקופה יורץ הBot שכתב קוסטלו ובאמצעותו יעודכנו ערכי השנה. F16

אפשר לקבל הסבר לויקיפדים חדשים (כמוני)? את מתכוונת לדפים כמו הדף של ה24 באוגוסט (שאתמול דנו בו במקרה)? את מתכוונת ששלדף הזה "מותר" להוסיף אירועים רק ב24 באוגוסט? Eman 14:48, 4 ינו' 2004 (UTC)

חלילה, אתה מוזמן להוסיף אירועים לדפי תאריכים (כמו 24 באוגוסט) בכל יום ושעה שתחפוץ, אבל אין צורך להוסיף את אותו האירוע גם בערך השנה המתאים (לדוגמא 2004) משום שהוא ייכנס לשם באופן אוטומטי. כמו כן אם תוסיף את האירוע לערך השנה במקום לערך התאריך הוא עלול להידרס שלא בכוונה. מקווה שעכשיו הכל ברור. Costello 20:39, 4 ינו' 2004 (UTC)

אכן כן. טודה!Eman 22:31, 4 ינו' 2004 (UTC)

היום בהיסטוריה[עריכת קוד מקור]

נורא מוזר לראות דף מפורט של היום בהיסטוריה מול דף שלנו, אצלנו יש רק קצת דברים בכל יום בהיסטוריה בעוד בוויקי האנגלית יש כמה וכמה אירועים. עכשיו זה לא דבר קשה, רק לתרגם כמה אירועים כל יום ולשנות את זה, שהרי זה שווה. היום בהיסטוריה משמש פתח לכל מיני קישורים ולהרחבות מידע בתוך הויקי, אבל במצב עכשיו הוא כמעט לא מביא חומר. אז, קריאה כאן לאנשים, תקחו כמה מקורות מידע, תארגנו אותם ותעברו על הערכים האלה בטיפה יותר פירוט.

לא כל כך טובים בזה? בבקשה, רק לתרגם:

מה אתם אומרים? אני מבטיח גם לעזור בזה :)

דעתי היא שיש כאן קצת הגזמה עם מספר הפרוייקטים... מעבר לזה שהקהילה התגייסה באופן מרשים לשני פרוייקטים פורטלים ובית השיטה), מוצעים כאן עוד ועוד פרוייקטים, שגורמים לזה שאף שחד מהפרוייקטים לא יקרה בסופו של דבר.
התפיסה שלי לדבי פרוייקטים אומרת שצריך לגייס את כל הקהילה לאחד, מקסימום שניים, בכל רגע נתון - אחרת כל פרוייקט הופך לפרוייקט של שניים-שלושה אנשים ולא למשהו של הקהילה.
כל זה, כמובן, לא אומר שיש לי איזושהי התנגדות לזה שאתה תשקיע את זמנך בזה - נהפוך הוא, זו דרך מצויינת לתרום לויקיפדיה.
נדב 15:20, 25 ספט' 2004 (UTC)
מסכים עם נדב. כמה פרויקטים אפשר? גם לתרגם את המאמרים המומלצים גם זה גם בית השיטה גם פורטלים ועוד לכל אחד יש אג'נדה משלו. אינני מתנגד לתרגומים, אך אני בהחלט מתנגד להפיכתה של ויקי העברית למפעל תרגום. מה גם, אין לנו מספיק ערכים לקשר אליהם. אני לא חושב שאנחנו צריכים לחרוג ממנהגנו. גילגמש 15:46, 25 ספט' 2004 (UTC)
מסכים עם קודמי. לא כל רעיון טוב ומועיל צריך להפוך למיזם. יש לנו כבר את בית השיטה, את הקטגוריזציה, את "אמץ קצרמר", ועוד עשרות אחרים שאף אחד לא פעיל בהם. היתרון באנציקלופדיה חופשית הוא שכל אחד יכול למשוך לאן שהוא רוצה. אתה רוצה לפתח את דפי הימים? בבקשה. רוצה לכתוב ערכים על אגדות סיפורי האחים גרים? בבקשה. לא כל דבר מצדיק פתיחת פרוייקט. מיזם פותחים כאשר צריך לגייס כוח אדם רב, כדי להשלים משימה ספיציפית תוך זמן קצר, ולכן בית השיטה והקטגוריזציה מצליחים כ"כ, ואילו פרוייקט הקצרמרים והיתר לא. הם פרויקטים ארוכי טווח, שהם פשוט לא מעשיים. אין טעם להתחיל עוד פרויקט. יש לנו עוד הרבה מה להשלים עד שנסיים לכתוב את האנציקלופדיה, וזה פשוט עוד משהו.--[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 17:51, 25 ספט' 2004 (UTC)
למציע האלמוני:
לא ברור לי אם אתה מתכוון לדפי היום בהיסטוריה, או לשורות היום בהיסטוריה שמתפרסמות בעמטוד הראשי.
לגבי השורות, אני עורך אותן, ובגלל שהן תלויות במידה רבה במה שיש לנו בויקיפדיה שאפשר לשלוח אליו, הן פחות או יותר הטובות ביותר שאפשר שיהיו עם התפרסמן. אני מקווה שמשנה לשנה יהיה אפשר להוסיף עוד כי יהיו ערכים.
לגבי דפי הימים השונים עצמם, פשוט זו עבודה שוחקת ביותר, ונשמח מאוד אם יהיה מישהו שייקח את זה על עצמו לכמה חודשים. אני עשיתי את זה כמה חודשים, ואחרי זה עברתי להתמקד רק בשורות שבעמוד הראשי. אחרי היה eranb שגם נשא בנטל כמה חודשים, ואחרי זה אלתיאדאר שימש במלאכה קצת.
בעקרון בהחלט אפשר להתבסס על הדפים במקבילים באנגלית, אבל צריך לעשות את זה בביקורתיות, כי יש שם גם הרבה טעויות וגם יש הרבה דברים שלא רלוונטיים לנו. + שימוש ב"דפים המקושרים לכאן" ש"שואבים" את המידע מהדפים השונים (שזה בעצם הדבר הכי רצוי- שהכל היה בא מתוך זה). אם תיקח את זה על עצמך אני אוכל לתת לך טיפים ותמיכה מוסרית. eman

אי תאימות בין העמוד הראשי לערך התאריך[עריכת קוד מקור]

נו, לזה לא ציפיתי: בעמוד הראשי מופיע ב"היום בהיסטוריה" ציון יציאת הספר אוהל הדוד תום בבעוד שבערך של התאריך הדבר לא מופיע. אני מניח שהדבר נבע מכך שאת הטקסט ל"היום בהיסטוריה" כתבו לפני שבוצעה העריכה שהסירה את האזכור (שכן הופיע במקור). על כן, אני ממליץ (ומתכוון לבצע בעצמי) לעבור מדי פעם ולהשוות בין האזכורים המיועדים לערכי התאריך אליהם הם מפנים. לגבי הסרת האיזכור, ראו שיחה:20 במרץ. זהר דרוקמן 18:01, 20 מרץ 2006 (UTC)

איך עורכים את "היום בהיסטוריה"?[עריכת קוד מקור]

 • להלן מוצגות פיסקאות "היום בהיסטוריה" של היום ושל כל ימי החודש הנוכחי. (בסוף העמוד יש קישורים לחודשים נוספים.)
 • כדי לערוך פיסקה מסוימת, לחצו על המילה "עריכה" שבצידה השמאלי.
 • מומלץ לציין שלושה - ארבעה אירועים לכל יום.
 • יש לציין את השנה בה אירע אירוע ולא כמה שנים עברו מאז, (כדי למנוע צורך בתיקון השורה כל שנה).
 • מכיון ש"היום בהיסטוריה" מופיע ב"חלון הראווה" שלנו - העמוד הראשי, כדאי לבחור אירועים אותם אפשר לקשר לערכים מלאים ומכובדים ולמעט ככל האפשר בקישורים לקצרמרים, או ערכים שלא הגיעו לרמה מספקת. אין לשים קישורים לערכים שעדיין לא קיימים.
 • לכל ארוע שמוזכר יש לקשר לפחות לערך אחד בו הארוע המדובר ותאריכו מוזכרים במפורש. כך שהקורא יוכל על ידי כניסה לערך לקבל מידע על הארוע המצויין. הקישור לערך כזה יהיה מודגש. אם יש צורך, אפשר לקשר לפיסקה הספציפית בערך שדנה בארוע.
 • דרך מומלצת לחיפוש אירועים מתאימים היא להכנס לדף של היום עליו עובדים, ולראות מה מופיע בו, ובמיוחד אילו דפים מקושרים אליו. כדאי לראות גם אילו ארועים מוזכרים בפרוייקט המקביל בויקיפדיה האנגלית (ובויקיפדיות אחרות).
 • בשורות "היום בהיסטוריה" ניתן לציין גם ימי הולדת וימי פטירה, אולם יש לתת עדיפות לאירועים "אמיתיים" בחייו של אדם (שייחשבו כאלה במקרים של רצח, או של דמות שפטירתו לכשעצמה היוותה ארוע רב חשיבות).
 • ראו גם ויקיפדיה:כיצד לערוך דפי תאריכים.
העתקתי את ההוראות הנ"ל לעמוד הראשי בעצת משתמש:eman. הדבר נראה לי הגיוני (הן אפילו מנוסחות בהתאם) ונדרש. השארתי את הבקשה מויקיפדים חדשים (אני?) ואנונימיים שלא לערוך ושילבתי אותה בתוך ההוראות. זהר דרוקמן 12:00, 16 אפריל 2006 (UTC)
היות ולקחת על עצמך את תחזוקת הדפים האלה, כולל ערכי הימים, הגיוני שתבקש שיערכו אותם בדרך מסוימת. כמובן שלא מדובר בהלכה מחייבת, אך אפשר להייחס לזה כאל קווים מנחים ומדיניות רצויה. באופן כללי, בקשות מאנונימים או חדשים להימנע מעריכת חלקים מהאתר לא מקובלות כל כך. גילגמש שיחה 12:05, 16 אפריל 2006 (UTC)
לא כתבתי את ההוראות ולא את הבקשה. אני מסכים עימך (והרי גם אני חדש), אבל פועל תחת ההנחה שאם ההתרעה הופיעה שם זמן כה רב, כנראה שהיא תחת קונצנזוס. זהר דרוקמן 12:41, 16 אפריל 2006 (UTC)
כעקרון, כן. גילגמש שיחה 12:42, 16 אפריל 2006 (UTC)
אז מכיוון שאין בה נזק רב, אני לא רואה סיבה להתחיל בדיון על עצם קיומה. על כן השארתי אותה על כנה. זהר דרוקמן 12:45, 16 אפריל 2006 (UTC)

היום מחר ואתמול[עריכת קוד מקור]

לדעתי צריך להקפיד ולכתוב את אירועי היום בהיסטוריה בלשון עבר. לא " ב 23 אוגוסט 1409 שושנה ממציאה את הגלגל" אלא שושנה המציאה את הגלגל. מה שהיה היה, ומה שהווה הווה

גלעד סרי לוי 06:59, 18 יולי 2006 (IDT)

עיקרון זה ממומש בכל ערכי ויקיפדיה, אך אינני משוכנע שראוי לממשו בערכי היום בהיסטוריה. אני מציע שלא תשנה ערכים אלה עד לגיבוש החלטה בנושא. דוד שי 08:18, 18 יולי 2006 (IDT)

מי הוא זה שצריך "לקבל החלטה בנושא" ?

גלעד סרי לוי 09:44, 25 יולי 2006 (IDT)

מספר אירועים מקסימלי[עריכת קוד מקור]

מצויין בכללי עריכת דפי "היום בהיסטוריה" ש"מומלץ לציין יותר משלושה אירועים בכל יום", אך לא מצויין מספר האירועים המקסימלי שיש לציין. יש לקבוע מספר זה ולהוסיף אותו להנחיות כדי שלא להעמיס יתר על המידה על התבנית. השקמיסט 16:34, 16 בדצמבר 2006 (IST)תגובה[תגובה]

אני מאמין שכאן כלל ההגיון הפשוט יהיה הטוב ביותר. ישנם איזכורים ארוכים וישנם קצרים, ישנם ימים עם אירועים חשובים רבים וישנם כמעט בלי - כל תבנית ואופיה. זהר דרוקמן - אהמ 13:33, 18 בדצמבר 2006 (IST)תגובה[תגובה]
גם אני חושב שאין צורך לקבוע יותר מדי כללים מגבילים. עודף ביורוקרטיה תמיד בלם התפתחות. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 21:17, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]

שינוי שמות התבניות לעברית[עריכת קוד מקור]

לאור התמיכה הגורפת בתרגום שמות תבניות הידעת לעברית, ברצוני להציע לשנות את שמות תבניות היום בהיסטוריה גם כן לעברית תוך שימוש במשתנים.

לפני (באנגלי): "{{InHistoryMon03Day13}}"
אחרי (בעברית): "{{היום בהיסטוריה_{{יום נוכחי}}_{{שם חודש נוכחי קניין}}" (תוצאה: "היום בהיסטוריה_22_במרץ")

דיון[עריכת קוד מקור]

אני נגד. ואם להשאיל מויקי האנגלית אז Strong Against. כל אחד מהמצביעים עד כה יקרים לי כתורמים לויקיפדים. עם זאת, מלבד רמי, אשר גם הוא התעסק יותר בפן הטכני ובהוספת פריטים בתחומים ספציפים - אינכם עוסקים בתבניות אלו. מאידך, אני כן מתעסק איתן, מדי יום ולאורך כמעט כל הפעילות שלי באתר - אני זה שמרחיב אותן, מתחזק אותן, מסיר כשצריך, מוסיף כשצריך, דואג לתמונות ברשיון חופשי, דואג לפיסוק ודואג להכל. אומנם ברור שאין בכך להפכן נחלתי הפרטית, והרי אם אין בעלות על ערכים - קל וחומר שאין בעלות על תבניות, אבל ככה זה טוב.

מדוע טוב? כי התבניות האלו הן רגישות. הן מייצגות את ויקיפדיה בשער הראשי, מהוות פורטל למצבור הערכים היפה והתופח שיש לנו, משתלבות לתוך העיצוב הכללי ופועלות לפי חוקים מסויימים, אשר התנסחו עם הזמן והנסיון ועדיין נותרו די גמישים (חוץ מהעיצוב). איפה השמות משתלבים? רשימת המעקב שלי היא גדולה וכוללת, נכון לעכשיו, 5016 דפים. אין הכוונה רק ל-357 דפי התאריכים ו-357 התבניות - אני משתדל לעקוב אחרי כל ערך וערך שמקושר מהתבניות. יש לכך שני טעמים - הערכים הללו חשופים יותר להשחתות כאשר התבניות מופיעות ויותר חשוב מכך - אם משהו משתנה בערכים אני צריך לוודא שהתבנית עדיין נכונה.

אין זה עניין פשוט כלל וכלל ובדיקה יומית של רשימת המעקב לוקחת לי לרוב לפחות שעה. עם זאת, הדפים שהכי חשוב לי לעקוב אחריהם הם דפי התבניות. הכיתוב באנגלית במקרה זה מבדיל אותם ומדגיש אותם יותר מכל ובכך נקל לי להבחין בשינויים בהן במקום ש"יטבעו" בימת הרשימה שלי.

אני מבקש שנושא זה לא יהפוך להצבעה אלא ישאר ברמת הדיון. ראשית, פשוט כי דמוקרטיה היא דיקטטורת הרוב ובמקרה זה - ההשפעה היא על המיעוט (המתפעל את התבנית). אבל יתרה מכך, על אף שהתבניות אינן "שלי", אני הוא המתחזק העיקרי (וכמעט היחיד) של התבניות, ולכן אך נראה לי שיהיה זה ראוי יותר לו יובא כאן דיון, ממנו נצא באיזושהי הסכמה, לכאן או לכאן. ועל זאת עוד אוסיף טעם שלישי, שכן מנסיוני עם רמי, לרוב הצעותיו טובות וזה רק אני שלא מבין אותן - אז דיון יהיה מבורך שבעתיים. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 19:57, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]

שים לב שהשינוי המוצע מדבר על שם התבנית ולא על תוכן התבנית. אתה תמשיך לתחזק אותן ואנחנו לא נתערב בעבודתך, אתה עושה את העבודה בצורה מאוד יפה. אנחנו רק רוצים לטפל בצד הטכני. כמו שעשינו ל־תבניות הידעת. השימוש בשמות עבריים מפשט את השימוש בתבנית. כמו שציינת, אני פועל רבות בצד הטכני ואני מנתר אחר השינויים ב"מרחב התבנית". אחת הפעילויות האחרונות שלי היא ניקיון מרחב התבניות מהפניות מיותרות וגם שינוי שמות התבניות לשמות אינטואיטיביים בשפת המקור כך שרק מהשם ניתן יהיה לדעת מה תוכן התבנית. שוב, אני לא רוצה לפלוש לתחום שלך, אבל במוקדם או במאוחר נצטרך לעשות זאת. דיברנו על זה לפני כשנה אבל זה לא יצא לפועל. היו יש לנו פתרון טכנולוגי מוכן (הבוט של יוני). בוא ננצל את ההזדמנות. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 21:00, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אמנם אין חלקי רב כחלקך, אבל גם אני פועל די שחור בגזרה זו. אתה יכול לבדוק... האמת, לא ברורה לי הבעייה. תבניות אלה בולטות מייד, משום שהן ארוכות יותר. אני עוקב אחרי כ-2,000 דפים, כך שאני מודע לבעייה, והיא לא בעייה. חגי אדלר 21:14, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
זה לא מפריע לי להוסיף תוכן - זה מפריע לי (או מקשה למדי) לנטר לאחר שכבר הוספתי. אינני מדבר על השחתות - התבניות מוגנות חלקית - אלא על עריכות תמימות אך דורשות טיפול, כמו התאמת דפים נוספים וכדומה - אני זקוק לכך שהתבניות הללו יודגשו לי במיוחד ברשימה שלי כדי שלא אפספס שינויים שכאלה, שאחר כך עלולים לגרום למבוכה או חוסר אחידות. לגבי תבניות "הידעת?" - דעתי היא דומה, אך לא הגבתי כי לא הייתי וגם אם הייתי - הייתי רק מביע דעתי ולא מתנגד כפי שאני מתנגד כאן שכן אינני עוסק בתבניות אלה בניטור (רק בעריכה זוטא). זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:15, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
ניסיתי לערב את יוני כדי למצוא את פתרון טכנולוגי לבעיה שלך. תן לנו קצת זמן. אולי נחשבו על איזה טריק. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 21:18, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
יש לך מסנג'ר? ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 21:20, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
ליוני, סקרלט, ירון, גלגמש, הלל, שי יקיר עודדי ולרותם (דנציג) יש את הכתובת שלי. מכיוון שעושה לי רושם כי ביחד יש להם את כל ויקיפדיה במסנג'ר, אני משוכנע שתצליח להשיג מהם. פשוט נמאס לי כבר למחוק ולשחזר דפי שיחה כדי להגן על הפרטיות. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:24, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
שמעתם על המצאת האימייל? חגי אדלר 21:27, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
למרות שלרמי יש את האי מייל שלי ולי את שלו - אני פראנואיד ולא מוכן למסור את הכתובת גם באי מייל. רמי, אם אתה בקשר עם דרור (אבי) - אז יש לו את הטלפון שלי - גם אפשרות. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:43, 14 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אני מניח שאפשר להוסיף סקריפט לקובץ ה-monobook.js או monobook.css על-מנת שהתבניות יופיעו בצבע אחר ברשימת המעקב של זהר. בכל מקרה השינוי עצמו נראה לי useless אבל אם בעיה זו תיפתר לא אתנגד. Yonatanh 03:54, 15 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אתה יודע איך לכתוב סקריפט כזה? ואם לא, אתה מכיר מקום בו מלמדים איך לבנות סקריפט כזה? או אולי הפניה לדפי מידע בויקימדיה שיש בהם דוגמאות לסקריפטים מהסוג הזה? ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 12:47, 18 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
זהר תוסיף לmonobook.js את הקוד הבא:
//הדגשת שינויים בתבניות היום בהיסטוריה ברשימת המעקב
function zOar(){
	//הפעלת הסקריפט ברשימת המעקב בלבד
	if (wgPageName == "מיוחד:Watchlist"){
	for(var i=0;RCLi = document.getElementsByTagName("li")[i];i++){
		for(var j=0;linksRCLi = RCLi.getElementsByTagName("a")[j];j++){
			if (linksRCLi.innerHTML.match("תבנית:InHistory")) linksRCLi.style.fontWeight='bold' ;
		}
	}
	}
}
addLoadEvent(zOar);
אחרי השמירה לחץ Ctrl+F5 אם אתה משתמש באקספלורר או Ctrl+R אם אתה משתמש במוזילה/פיירפוקס. גש לרשימת המעקב ובדוק אם שינויים בתבניות היום בהיסטוריה מופיעים בצורה מודגשת. אם זה עובד, לא תהיה בעיה לשנות את זה כך שייסמן שינויים בתבניות היום בהיסטוריה גם אם יהיה להן שם עברי. ערן 22:33, 19 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
עבד, אחלה - תודה ערן! מסיר את התנגדותי, ולאור דבריו של דרור בדף השיחה שלו ויונתן כאן - אני מניח שאין בעיה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 22:58, 19 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
יפה מאוד. ואם אין כל התנגדות נוספת, אני פונה ליוני שיפעיל את הבוט. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 19:13, 20 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אוי לא! רק לא "יוניהבוט" עוד פעם... (-: חגי אדלר 19:16, 20 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אני יודע שהיו לבוט שלו בעיות בימים האחרונים אבל זה בנושא אחר לגמרי. הסקריפט שהוא כתב לשינוי שמות ערכי הידעת דווקא פעל מצוין וסיים את העבודה תוך חצי שעה. לפי מיטב הבנתי צריך לשנות באותו הבוט רק את שמות של התבניות ללא התעסקות בפרמטרים השונים. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 20:43, 20 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אני רואה שאוהבים את הבוט שלי כאן ;-) בכל אופן, העברתי ומחקתי. ‏Yonidebest Ω Talk 23:21, 20 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]

אוף, דווקא כשעמדתי לבוא עם חדשות טובות מוויקיפדיה האנגלית שמישהו כתב בשבילי את הסקריפט. ;) בכל מקרה יש תחליף CSS (מה שנראה לי עדיף) שיעבוד למשתמשי פיירפוקס (וזהר כמדומני משתמש בפיירפוקס):

body.page-Special_Watchlist a[title*="תבנית:InHistory"] {color: #ff0000; background-color:#000000;}

אולי לא עדיף ב-CSS אבל בכל מקרה, שיהיה. יונתן שיחה 02:29, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]

אולי פיספסתי משהו, אבל נראה לי שהסגנונות והסקריפט מתייחסים לתבניות בשם InHistory, וידרשו שינוי (קטן) כאשר שמות התבניות יהפכו ל"היום בהיסטוריה". ‏– rotemlissשיחה 16:44, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
כן, כמובן, כשיהיה השם החדש (יש כבר?) אז אני אשנה (או בעצם, כל אחד יכול לשנות). יונתן שיחה 17:33, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]
כבר יש שם חדש וכבר שיניתי בסקריפט שלי (של ערן, אבל תודה גם ליונתן) בהתאם. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:28, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה[תגובה]

שינוי צורת התבנית[עריכת קוד מקור]

כמו בויקיפדיה:אירועים בלוח העברי --- ל25 באפריל 2007- ויקיפדיה:היום בהיסטוריה. קוני למל יהודי? 00:44, 25 באפריל 2007 (IDT) שהוא אור לז' באייר ה'תשס"ז.תגובה[תגובה]

תהיה יותר מפורט - מה בדיוק אתה מציע לשנות ומדוע זה עדיף לדעתך? זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:50, 25 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
שצורת התבניות תהייה דומה קוני למל יהודי? 01:18, 25 באפריל 2007 (IDT) שהוא ז' באייר ה'תשס"זתגובה[תגובה]
כרגע אין הבדל ממשי, מלבד סגנון התוכן. פרט בדיוק למה אתה מתכוון ולמה זה יהיה יותר טוב, לדעתך. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 07:07, 25 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
לשנות את העיצוב של השורה התחתית- מה לא מובן??? קוני למל יהודי? 00:51, 27 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
לא מובן לי על מה אתה מדבר. אני לא רואה שום הבדל עיצובי בשורות התחתונות של תבניות היום בהיסטוריה לאלו של הלוח העברי. אחזור בפעם השלישית על בקשתי: פרט בדיוק למה אתה מתכוון ולמה זה יהיה יותר טוב, לדעתך. הצעה - כתוב פיסקה ולא משפט בודד. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 18:33, 29 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
טוב אני מבין על מה הוא מדבר... בתאריך הלועזי ההפניה מורכבת משתי יחידות. &&יום חודש&& &&שנה&&. בתאריך העברי זה שלוש יחידות &&יום&& &&חודש&& &&שנה&&. עכשיו כשזה מובן, אפשר לדון... חגי אדלר 19:34, 29 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
אה, עכשיו הבנתי. אני חושב שאם כבר אז עדיף להעביר את הלוח העברי למבנה של הלועזי - ערכי החודשים הם לרוב גנרים, קטנים ולא מוסיפים הרבה, והלינק עצמו סטטי במשך כל החודש ולכן עלול לשעמם. באופן כללי לא כל כך משנה לי - שזו תהיה הבעיה שלנו. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 19:40, 29 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
גם כך אני מסכים, העיקר שיראה בצרוה דומה קוני למל יהודי? שהוא אור לי"ד באייר. 01:32, 2 במאי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

הפרדת אירועים לפי תחום[עריכת קוד מקור]

אפשר לעדכן את התבנית, כך שלכל פורטל בויקיפדיה יהיה "היום בהיסטוריה" בלי שיוכנסו אליו ערכים מתחום אחר. העקרונות:

 • לכל משפט על אירוע היסטורי ב"היום בהיסטוריה", יצורף ביטוי שישייך אותו לתחום מסוים. לדוגמה, ל"יצחק רבין נרצח" יצורף שם פורטל "אישים" (אולי גם היסטוריה). ל"קורט קוביין התאבד" אפשר לצרף גם אישים וגם מוזיקה.
 • התבנית תעודכן כך שיוצגו משפטים רק מתחומים מסוימים=משפט תנאי שמציג בתבנית "היום בהיסטוריה" הנמצאת בפורטל X משפטים שאחד הביטויים שלהם משתייך לתחום X. אחריות העורך תהיה לבחור מאיזה תחומים. בעמוד הראשי, כל התחומים יכולים להיות מוצגים (או שאפשר לבחור מספר משפטים שאליהם יצורף ביטוי כמו "בעל חשיבות", כך שרק אירועים משמעותיים יוצגו בעמוד הראשי). בפורטל מוזיקה יוצגו משפטים מתחום מוזיקה וכך הלאה. כך גם ניתן יהיה להציג "נולדו" ו"נפטרו" לפי תחומים, אם יבחרו לעשות זאת.

לי אין ידע בבניית תבניות, אבל אני בטוח שאחרים יוכלו לעדכן את התבנית לפי העקרונות שתיארתי. Hummingbird 15:36, 26 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
הצעה נוספת:ניתן ליישם זאת גם על אקטואליה-כל החדשות ירוכזו וייכתבו במאגר אקטואליה אחד. כולן יסומנו לפי פורטלים מתאימים. ריכוז החדשות יקל מאוד גם על העברת החדשות והרחבתן בויקיחדשות. Hummingbird 15:44, 26 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

אתה מתנדב לבצע את החלוקה? בכל מקרה, אם אני לא טועה כעת לכל פורטל יש תבניות משלו. הפורטלים אשר אין להם תבניות משלהם והם משתמשים בתבניות הכלליות (אם יש) או בתבניות לא מעודכנות הם הפורטלים שצריך לסגור כי אין מישהו שמטפל בהם. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 18:42, 26 באפריל 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
קצת באיחור...אין לי בעיה לעשות כמה ביום אבל איני יכול לעשות זאת לבד (קרוב לוודאי שיש לפחות 2000 אירועים כאלה שאת חלקם אפשר לשייך ל2-3 פורטלים, אם לא יותר). בעצם אני כן יכול, השאלה היא רק כמה זמן זה יקח. (: ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:24, 29 באוקטובר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
מסכם את הרעיון כאן במקום במזנון: אפשר לעשות זאת באמצעות הפרדת מסדי נתונים (אחד לכל פורטל), או הדרך העדיפה בעיניי-יצירת מסד נתונים אחד גדול שהאירועים בו יחולקו לפי נושאים (למשל הרצח של ג'ון לנון יצויין במוזיקה ואישים, פרוץ מלחמת יום כיפורים בפורטל היסטוריה צבאית, ישראל וצה"ל, שחרור אושוויץ בפורטל שואה ומלחמת העולם השנייה, וכן הלאה...). אני רק לא בטוח לגבי האמצעים (בוטים, קטגוריות או תבניות). בנוסף, ניתן יהיה לסמן דירוג חשיבות לכל אירוע (למשל {{היום בהיסטוריה|תאריך=יום בחודש, שנה|אירוע=קרה כך וכך|נושא=מוזיקה|חשיבות=6}} או בצורות אחרות) כדי להציב רק את האירועים החשובים ביותר של אותו יום בתבנית "היום בהיסטוריה" בפורטל כלשהו. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 18:02, 3 בנובמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
בהצלחה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 18:48, 3 בנובמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

פיזור ארועים לאורך ההיסטוריה[עריכת קוד מקור]

הסתכלתי ברשימת היום בהיסטוריה של חודש מאי. ברוב הימים מופיעים ארועים מן המאה ה-20 בלבד. בחלק מהם הארועים מרוכזים במספר שנים מצומצם - למשל ב-10 במאי יש ארועים מ-1933, 1939, 1940 ו-1941 - כולם נוגעים לנאצים ולמלחמת העולם השנייה. מוטב לבחור ארועים מתקופות שונות ומקומות שונים. ד.ט 15:06, 9 במאי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

אני מסכים שיש לפעמים ייצוג יתר לארועי מלחמת העולם השניה.
הסיבה היא שכל המפעל הזה מובסס לע הערכי םשיש לנו, וכשהתחלנו את "היום בהיסטוריה" היה ייצוג יתר (שממש הדאיג אותי, מבחינת מה זה מלמד עלינו כישראלים) של ערכים בנושא מלחמת העולם השניה. אם מאז נוספו עוד ערכים שמאפשרים לדלל קצת את זה, תוך כדי שעדיין יהיו קישורים לערכים סבירים שמזכירים את הארוע, אז כדאי באמת להחליף.
emanשיחה 15:25, 9 במאי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
המאה ה-20 בכלל. שיבצתי כמה ארועים מתקופות קודמות, שמקשרים לערכים מומלצים. ד.ט 17:20, 9 במאי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

מדוע לא להתיר כתיבה של מספר השנים מאז התקרית ע"י תבנית?[עריכת קוד מקור]

אם אני לא טועה, באחד קריאותי ניתקלתי באפשרות לכתוב ע"י תבנית את השנה הנוכחית, האם ניתן גם להחסיר ממנה מספר?

אם כן, מדוע לא להשתמש בזה?

כי אנציקלופדיה עוסקת בראיה היסטורית של אירועים. על כן סביר יותר לציין את השנה בה התרחשו, ולא בהתייחסות להווה. כך גם האירוע יאוזכר בהקשר ההיסטורי המתאים והקורא לא יצטרך לעשות תרגילי חישוב בראש כדי להבין מהו. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 23:50, 4 ביוני 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

ישנו עניין קטן אך מעצבן שמציק לי בכל פעם שאני מביט בחלק זה של הדף הראשי: מדוע המשפטים אינם מסתיימים בנקודה, כראוי על פי חוקי הפיסוק? (עד כמה שאני יודע) סיום המשפטים ללא סוף מותיר חלל ריק ומעורר אי נוחות במוחנו הרגיל לנקודות בסוף משפט. בברכה, גלובוסשיחה 22:00, 5 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

בדיוק נכנסתי לכאן כדי לכתוב את זה... גם אותי זה משגע... באמת צריך לטפל בזה. נינצ'ה - שיחה - בואו לקרוא ולערוך! 19:14, 11 בנובמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

מלחמת לבנון השנייה?[עריכת קוד מקור]

האם יש לכתוב ב"היום בהיסטוריה" של ה-12 ביולי את פרוץ מלחמת לבנון השנייה ב-2006? אביעד‏ • שיחה 22:35, 10 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

אני חושב שאפשר לחכות עם זה עוד זמן מה, אם כי זה לא הכי עקרוני. עם זאת הניסוח המופיע כרגע ב-12 ביולי הוא לא סביר בעיני. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 22:56, 10 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

היום בהיסטוריה ואירועים בלוח העברי שמשתנים משנה לשנה[עריכת קוד מקור]

למשל, אירועים תלויי יום בשבוע, כמו יום שישי ה-13 מצד הנצרות, או שבת פרשת מצד היהדות. האם אפשר להכין בוט כזה שבכל תחילת שנה (לועזית או עברית) יתקן מספר מדדים כאלו (למשל יכניס את יום שישי ה-13 רק בימי שישי ה-13 לפי הלוח של אותה שנה, וימחוק שורה זו מתאריכים שהתאימו לשנה שעברה) ואותו דבר ביהדות לגבי שבת פרשת ושבוע שחל בו תשעה באב. ערכןשיחהטיוטה לחוקה 16:02, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

לגבי היום בהיסטוריה אין שאלה - זה לא אירוע היסטורי. זה אירוע אקטואלי. לגבי הלוח העברי - אין לזה קשר ליום שישי ה-13 ושאר המועדים כבר מאוזכרים למיטב ידיעתי. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 16:06, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
לגבי הלוח העברי התכוונתי בעיקר ל"שבת פרשת כך וכך" או לשינוי הכיתוב מ"תשעת הימים" ל"שבוע שחל בו תשעה באב" בימים הרלוונטיים (השנה זה ז,ח, ט, באב- אבל כל שנה זה משתנה, תלוי ביום בשבוע שחל בו תשעה באב) ערכןשיחהטיוטה לחוקה 16:08, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
יש שתי אפשרויות:
 • לא להכניס אירועים כאלה לדפי "היום בהיסטוריה".
 • להכניס, תוך הקפדה על מחיקתם ברגע שהיום הסתיים, כדי שלא ייצרו טעות שנה לאחר מכן. דוד שי 22:00, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
מכיוון שהאפשרות השנייה לא מעשית, נשארנו רק עם הראשונה או עם השימוש בהוראות תנאי שמאפשר לעשות זאת אוטוטמטית (אבל השימוש בהן למטרות הללו די סבוך). טרול רפאים 22:06, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
מסכים עם זהר. אלו אינם אירועים היסטוריים. זו מסורת. שבת שלום, אורי שיחה 22:18, 13 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]
יש אפשרות לעשות זאת: [1]. השאלה היא האם זה בכלל צריך להופיע שם, שהרי זה לא קשור להיסטוריה, אלא מדבר על "היום יום...". ‏Yonidebest Ω Talk 15:39, 15 ביולי 2007 (IDT)תגובה[תגובה]

כתיבה בצורת הווה[עריכת קוד מקור]

מדוע ערכי היום בהיסטוריה נכתבים בלשון הווה? גברת תרדשיחה 10:07, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

בעניין "היום בהיסטוריה"[עריכת קוד מקור]

הועבר מ-ויקיפדיה:מזנון:

לא יודעת אם העניין לא דוסקס עד לעייפה (מה שסביר שקרה), אבל בכל זאת - נראה לי קצת צולע להשתמש בלשון הווה לגבי דברים שקרו לפני הרבה שנים. לפעמים זה ממש צורם: "1880 - נפטרת הסופרת מרי אוונס". קשה להאמין שהמנוחה עסקה בלמות במשך כל היו כולו. בקיצור, זה נראה ממש לא טוב. כאשר מדובר בזכר, עוד ניחא, כי אף אחד לא יודע אם זה מנוקד בקמץ או בפתח, ולכן "נפטר פנחס רוטנברג" עוד איכשהו עובר, אבל זה... לא עדיף לעבור פשוט לצורת עבר? תמרה שיחה 17:58, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

זה לא דיון מדיניות, כי אם רק דיון על ניסוח תבניות היום בהיסטוריה. מסיבה זו, העברתי את הדיון לכאן. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 18:17, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
זה אכן דוסקס לעייפה, ובדרך כלל ההווה נשמע טוב. אני מודה שעיניים הנפטרת או נולדת הוא בעייתי, לכן נראה לי שאולי כדאי בעיניין תאריכי פטירה ולידה להעביר ללשון עבר (ובזכות זה שאנחנו לא מנקדים, זה ישפיע רק על הנשים, וכל השאר להשאיר בלשון הווה. emanשיחה 19:30, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
גם אני תומך בצורה נפטרה/נולדה. דוד שי 20:46, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
גם אני. ערןב 21:43, 22 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
גם אני בעד להעביר ללשון עבר. לי ההווה לא נשמע טוב באירועי עבר. ואגב Eman - איפה זה דוסקס? לא מצאתי ואשמח לקבל קישור - מסקרן אותי מה היו הנימוקים. בברכה, גברת תרדשיחה 19:58, 24 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

אז מה נסגר? צריך לפתוח הצבעה? ודרך אגב- זה נוגע גם לתבנית "אירועים בלוח העברי". בברכה, גברת תרדשיחה 16:01, 26 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

עוד לא נסגר. רק בשביל שלא תהיה אי הבנה, אנחנו מדברים רק על עיניין הנפטרה/נולדה, כן? לזה עושה רושם שיש קונסנזוס, אבל אני רוצה לחכות לשמוע את דעתו של זהר. emanשיחה 23:23, 26 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אכן יש קונצנזוס. וכאמור יש לסייג את ההצבעה (אם תתקיים) לנשים בלבד, ורק לגבי עניין הנפטרה/נולדה. ההצבעה תחול גם על פרוייקט היום בהיסטוריה וגם על פרוייקט אירועים בלוח העברי. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 23:30, 26 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אין שום בעיה מבחינתי להעביר את ציוני הלידה/פטירה של הנשים לעבר. לדעתי יהיה עדיף כבר להעביר את הכל לעבר מאשר שחלק יהיה כך וחלק אחרת, אבל בנושא שכזה - לא שווה לפתוח את הדיון אם יש התנגדות כלשהי לטעמי. לשאלתה של גברת תרד - המקור ללשון הווה הוא בערכי התאריכים עצמם, והדיונים דיי מפוזרים, חלק בדפי שיחת משתמשים שלי, דורית (שעמלה רבות על ענייני הזמנים בדפי התאריכים) ועמנואל, כמו גם דפי שיחה רלוונטים מקריים. במקרה הזה אנו לא כל כך מסודרים. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:14, 27 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
אני לא חושב שזה ריאלי להעביר את הכל ללשון עבר. במיוחד שאם רוצים להיו אחידים עד סוף אז צריך לעשות את השינויים גם בכל ערכי הימים! אבל גם אם זה היה ריאלי, אני אל בטוח בכלל שהייתי בעד זה.
ובכלל, גם בערכי הימים יש הבדל בין הארועים (שנכתבים בהוו) לבין תאריכי הלידה והפטירה, בראשם כתוב "נולדו" ו"נפטרו", בלשון הווה. emanשיחה 00:25, 27 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
זה דבר אחד בכותרות ודבר אחר בגוף הטקסט. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 02:12, 27 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
בראשם כתוב "נולדו" ו"נפטרו", בלשון הווה?! "נולדים", "נפטרים" זה לשון הווה, "נולדו", "נפטרו" זה לשון עבר. דוגמה: בימינו נולדים מרבית התינוקות בבתי יולדות, אך במאה ה-19 נולדו מרבית התינוקות בבית היולדת.דוד שי 07:59, 27 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]
נו, סתם תקלדת עייפות. הכוונה היא " גם בערכי הימים יש הבדל בין הארועים (שנכתבים בהוו) לבין תאריכי הלידה והפטירה, בראשם כתוב "נולדו" ו"נפטרו", בלשון עבר". אני חושב שזהר הבין מה הכוונה, אולי אפילו בלי לשים לב לטעות המשעשעת. emanשיחה 10:43, 27 בדצמבר 2007 (IST)תגובה[תגובה]

רעננתי מעט כמה מן התבניות, וכדאי שאסביר למה ואיך.

מדפי הסטטיסטיקות שמפיק קוסטלו ניתן לראות, שערכים המופיעים בעמוד הראשי זוכים לתשומת לב מצד הציבור ונמצאים ברשימת 100 הדפים הנצפים של אותו היום.

אי לכך, וכיוון שהתבניות די מלאות, אני חושב שכדאי להחליף מעת לעת חלק מהאירועים כדי לאפשר חשיפה לעוד ערכים. כדי שלא תהיה עבודה לחינם, אין להחליף אירוע שעדיין לא הופיע בעמוד הראשי , ורצוי פעמיים ויותר. (גם אם נניח מוצאים אירוע שאולי נראה חשוב יותר). גם אין להחליף אירוע בעל חשיבות רבה מאד, כמו הנחיתה על הירח או פרוץ מלחמת העולם השנייה. ישנם כמה ערכים שמקושרים ממספר רב של תבניות (אפשר לראות זאת בחיפוש במרחב התבניות ב"דפים המקושרים לכאן". בולט הערך אריאל שרון עם שישה חמישה אזכורים, כמדומני) שאותם במיוחד לא יזיק לסנן מעט. גם זאת בתנאי שהאירוע הופיע בעבר בעמוד הראשי, דבר שאפשר ללמוד מן הגרסאות הקודמות. אפשר למכן את כל העסק כמו שנעשה בהידעת אבל אני לא רואה טעם.

דב ט. 20:48, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]

השאלה היא עד כמה מהאיזכורים האלה הם איזכורים עיקריים (בהם הקישור מודגש).
בכל מקרה, תמיד יש ערכים חדשים שנכתבו, וארועים שלא היו מאוזכרים ושהוספו בערכים קיימים, שרק בגלל שלא היה מה לקשר הם לא הופיעו. אז בודאי שיש מקום להוסיף, ואם יש צורך להחליף.
בעיקרון ימי הולדת ופטירה הוספו בהרבה מקומות רק כי לא היו דברים יותר טובים. אלא אם כן אלה אנשים מאוד מאוד חשובים, או שלא היתה פטירה טבעית, אלא רצח (נניח רצח לינקולן, או רבין), עדיף שתוספות יהיו על חשבון זה. emanשיחה 21:33, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
יש אנשים שהתעקשו למות בשיבה טובה (או לא טובה, אבל במיטתם) ולא להירצח, וגם במשך חייהם עשו דברים בתאריכים לא מספיק מדוייקים. לא מזיק לתת גם לאלה את דקות התהילה שלהם. הם באמת המועמדים הראשונים להחלפה, אבל לא נורא להחליפם בלידה\פטירה של אדם אחר, פחות או יותר באותה דרגת חשיבות. בכל אופן אין להחליף מישהו שטרם כיכב בעמוד הראשי, אבל כמעט אין כאלה (מלבד הרענונים בגל הנוכחי) כי התבניות די הושלמו ב-2006, אז הרוב הגדול הופיע במשך שנתיים. ההתרחבות שחלה בוויקי מאז היא באמת עוד סיבה לרענן. דב ט. 23:31, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
לגבי תאריכי לידה שיש להחליפם אם יש במה. קרל וילהלם שלה זכה לאיזכור יום הולדתו בעמוד הראשי רק בגלל שהוא נולד ביום "משעמם" שאין בו מספיק אירועים (זה אל ניחשו או ספקולציה - אני שמתי אותו שם). בתבנית:היום בהיסטוריה 9 בדצמבר עדיין יש רק 3 אירועים. אם יימצא עוד ארוע או שניים יהיה בהחלט אפשר להוריד את האיזכור הזה. emanשיחה 23:53, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
אפשר פשוט להחליפו באדם אחר, כאמור, כדי לתת חשיפה לעוד ערכים. הנתונים מראים בבירור שערכים מהתבנית הם בין הנצפים. לא נגרם שום נזק מהחשיפה שלה זכה שלה, חבל רק שזה לא תרם להרחבת הערך. דב ט. 01:03, 18 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
לגבי המקושרים המרובים, ביבי למשל מוזכר חמש פעמים, ביום נצחונו בבחירות, ביום השבעת הממשלה, ביום הפסדו בבחירות, ביום חתימת הסכם ואי, וביום הולדתו כמובן (בזה בעצם אטפל מייד). כל זאת כאשר, בלי להיכנס לפוליטיקה, עוד ידו נטויה. דב ט. 23:35, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
בלי להסתכל על התבניות עצמן הייתי אומר שבחתימת הסכם ואי, ובהפסדו בבחירות לא הוא העיקר (אלא הסכם ואי בראשון, והבחירות עצמן (כלומר הערך עליהן) ואהוד ברק בשני. את השבעת ממשלתו אני הייתי מוריד, אלא אם כן ממש אין עוד דברים ביום ההוא, ולעומת זאת את נצחונו בבחירות הייתי משאיר (ושוב, גם שם מן הסתם יש קישור עיקרי לא פחות לערך של הבחירות. emanשיחה 23:48, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
אני מסכים שההשבעה היא המיותרת שבין האזכורים אך לא מצאתי משהו מרהיב באותו יום. הסכם ואי, לדוגמה, זה אירוע שבהחלט אפשר להחליף אחרי שנתיים-שלוש. גם בחירות, בראייה היסטורית, זה לא המאורע הכי חשוב בפני עצמן, והן ראויות פחות לאזכור מאשר מעשים בולטים שעשו המנהיגים לאחר היבחרם. (ראיה לכך היא בעובדה שאין כמעט בכלל אזכורים של בחירות במדינות אחרות ובעשורים קודמים. צ'מברליין למשל מוזכר בהקשר להחלטותיו כראש ממשלה, אך לא בתאריך שבו ניצח בבחירות). טיבו של שלטון בדמוקרטיה להתחלף. בחירות בעלות חשיבות היסטורית הן למשל הבחירות של 1977 בישראל או 1979 בבריטניה. דב ט. 23:56, 17 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]
אני מסכים איתך שבחירות לכשעצמן הן לא בהכרח ארוע שמחיב איזכור. אבל אלה של 96 דוקא הן כן מאלה שעצם הבחירות היו ארוע חשוב. emanשיחה 00:05, 18 בינואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]

הוספתי את ההנחייה לעיל להנחיות העריכה. דב ט. 23:10, 6 בפברואר 2008 (IST)תגובה[תגובה]

גוגל שמו דודל לכבוד הולדתו של הנס כריסטיאן אורסטד (פיזיקאי וכימאי דני) ב14 אוגוסט[עריכת קוד מקור]

לדעתי כדאי להוסיף את יום הולדתו, שמוליק - שיחה 12:12, 14 באוגוסט 2009 (IDT)תגובה[תגובה]

בעצם אני רואה שזה מופיע (אמנם לא בדף הראשי) ב14 באוגוסט. אז זה לא משנה שמוליק - שיחה 12:15, 14 באוגוסט 2009 (IDT)תגובה[תגובה]

הגזמה בערכים יהודים, ישראלים ושואתיים[עריכת קוד מקור]

בעיני יש הגזמה מופלגת בערכים יהודים, ישראלים ושואתיים.

הדבר משתקף גם במקומות כמו "היום בהיסטוריה":

היום (15 באוקטובר) זה מה שקרה בכל ההיסטוריה של כל המין האנושי: נולד בן גוריון, נולד קונרד אדנאואר, נפטר משה דיין, ורון ארד נפל בשבי.

וזאת *בנוסף* ללוח המיוחד המסודר לפי התאריך העברי (אלוהים יודע למה), שבו מצויינים תאריכים הקשורים ליהודים ולישראלים בלבד, גם אם אין להם דבר עם אותו לוח עברי: תאריכים ממלחמות ישראל, הולדתו של בנימין נתניהו (שוודאי גם תופיע, אני מנחש, בתאריך הלועזי), פרסום הספר הלבן על ידי בריטניה (!!), וכן הלאה.

הגישה הזו, בעיני, משקפת תהליך כללי של הסתגרות בתוך ישראליות ויהדות שבכלל מאפיין את וויקיפדיה העברית בשנתיים האחרונות.

ודאי שמדובר בוויקיפדיה בשפה העברית, וזוהי שפת אמי, אך אין זה אומר שאין צורך להיות אוניברסליים ככל הניתן ונאורים ככל האפשר.

[יותם, 15 באוקטובר 2009]

נקודה בסוף הרשומות[עריכת קוד מקור]

מדוע אין נקודה בסוף הרשומות?

כי אלו לא משפטים. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 13:32, 31 במרץ 2010 (IDT)תגובה[תגובה]

קישורים לערכי השנים[עריכת קוד מקור]

מקובלים בכל מקום בוויקיפדיה, ואני חושב שיכולים להועיל כאן. יש איזה סיבה למה אין קישורים מהתבניות? קרטושקלעךסיר הבישולאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 01:03, 6 באפריל 2010 (IDT)תגובה[תגובה]

כי גם ככה התבנית עשירה בקישורים. ובכל מקרה זה לא שווה את העבודה ואת הטרדת הקהילה (ואותי במיוחד, מכיוון שכל 366 התבניות אצלי ברשימת המעקב). emanשיחה 01:13, 6 באפריל 2010 (IDT)תגובה[תגובה]
זה נכון, אבל אם מטרת התבנית היא להראות אירועים היסטוריים, מדוע לא לקשר לערכים שבבירור מראים את זה? קרטושקלעךסיר הבישולאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 01:16, 6 באפריל 2010 (IDT)תגובה[תגובה]
מטרת התבנית היא לקשר לאירועים עצמם. לא לדפים בהם הם מוזכרים עם עוד אירועים. emanשיחה 01:19, 6 באפריל 2010 (IDT)תגובה[תגובה]
מטרת התבנית היא להוציא מהתאריכים אל הערכים. אנחנו רוצים לתת דגש לערכים של ממש, ובשל כך גם חלקם מודגשים. ערכי השנים, שהם מעין אינדקס לא מתוחזק כראוי (שכן אף ויקיפד מהרבים שניסו לא הצליח לאכוף סטנדרט אחיד על ערכי התאריכים), מפריעים כאן. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 10:32, 6 באפריל 2010 (IDT)תגובה[תגובה]

היום בהיסטוריה: נולד X, נפטר Y[עריכת קוד מקור]

כדאי לשקול האם זהו סוג המידע שאמורה תבנית כזו לכלול. זה לא כל כך נשמע לי. לידה או פטירה של אישיות היסטורית הוא לא אירוע היסטורי בפני עצמו. למעט כל אותם המקרים המעטים בהם הלידה או המוות המסוימים גררו באופן ישיר אירועים שהותירו חותם בהיסטוריה. מרקושיחה 09:25, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]

תאריך הולדתו של נפוליון זה לא אירוע היסטורי? גילגמש שיחה 09:39, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
לא. אבל מותו כנראה שכן. אולי יש מקום לכלול את התאריכים האלה תחת כותרת "ביום זה נולדו" (באותה התבנית). מרקושיחה 10:10, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
מותו הוא ודאי אירוע משמח יותר. עידושיחה 10:12, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
(-:, בטח גילגמש יחלוק עליך מרקושיחה 10:13, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
מותו הוא אירוע מצער לאנושות. כשאנו מתקרבים לתאריך ניצחונו הגדול ביותר (2 בדצמבר) לבנו מתמלא שמחה ואושר. גילגמש שיחה 11:15, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
הנוהג שהחלתי בתבנית הוא להמנע מציון מותם לידתם של אישים, מלבד כאשר היה זה במסגרת אירוע היסטורי רב משמעות (למשל, ההתנקשות בקנדי). עם זאת, פעמים רבות לא נמצאו אירועים אחרים בעלי חשיבות שהיה ניתן לציין בתבנית, או שהייתה בהם בעיה אחרת (למשל, קישור לערך דורש שכתוב וכד'). כמובן שבדיקה זו נעשתה לפני מספר שנים וכל המתנדב מוזמן לבדוק שוב. אשמח אף לסייע. זהר דרוקמן - תמנון בזכות עצמו! 18:45, 16 באוקטובר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
לדעתי צריכה להתבצע מחיקה גורפת של תאריכי לידה ופטירה (מלבד לידות ופטירות שהשליכו באופן ישיר על דברי הימים). זה לא נכון שאי אפשר למצוא עבור כל יום אירועים הראויים להיכלל בתבנית. לשם הדגמה, די להביט בתאריכים של ויקי האנגלית. נראה לי מאוד מוזר לראות בבוקר משהו כמו "היום בהיסטוריה: נולדה דליה איציק, נולד אנדריי אגסי וכו'..". מקומו של כל אדם במקומו מונח, אבל נו...קצת פרופורציות. מרקושיחה 18:33, 23 בנובמבר 2010 (IST)תגובה[תגובה]
שמע, כמו שאמרתי - אתה מוזמן לנסות. רק שים לב שכדי לאזכר אירוע צריכים להתקיים כמה תנאים - הוא צריך להיות מאוזכר בדף התאריך ובערך הראשי (וצריך לנסות ולאמתו עם מקורות) ויש להמנע מחזרה על אותם ערכים ביותר מדי תבניות. כמו כן, יש לנסות ולהפריד אירועים ששייכים יותר ל"היום בהיסטוריה" של הלוח העברי כדי למנוע כפילות. וכמובן, כמו שאמרתי לעיל - עדיף לטעמי לקשר לערכים סבירים ולא לשכתוב וכד'. זהר דרוקמן - לזכר פול 23:46, 23 בנובמבר 2010 (IST)תגובה[תגובה]

שער "יד האלוהים"[עריכת קוד מקור]

שימו לב שהאירוע מוזכר גם ב-22/6 וגם ב-29/11. או שאני לא הבנתי משהו או שיש כאן טעות. Lahavcalev - שיחה 20:46, 14 בנובמבר 2010 (IST)תגובה[תגובה]

למי אכפת מימי הולדת?[עריכת קוד מקור]

אני יכול להבין למה בעמוד הראשי של ויקיפדיה מצוין שהיום בוצעו פיגועי 11 בספטמבר ובוצעה הפיכה צבאית בצ'ילה. אלה אירועים היסטוריים בעלי חשיבות אנציקלופדית. אני מתקשה להבין למה העמוד הראשי של ויקיפדיה מציין שהיום נולד הרודן הסורי בשאר אל-אסד. למי זה אכפת? ליאור ޖޭ • י"ב באלול ה'תשע"א • 10:59, 11 בספטמבר 2011 (IDT)תגובה[תגובה]

קישור לערכי השנים[עריכת קוד מקור]

שמתי לב שאין בתבניות השונות קישור לערכי השנים של האירועים. האם יש סיבה? בן עדריאלשיחה • כ"ו באב ה'תשע"ו 17:34, 30 באוגוסט 2016 (IDT)תגובה[תגובה]

היום בהיסטוריה 23/11/2016[עריכת קוד מקור]

תקלדה בשורה של אדוארד שוורדנדזה, נשיא גאורגיה.Alpha12 - שיחה 12:54, 23 בנובמבר 2016 (IST)תגובה[תגובה]

לשון הווה ב"היום בהיסטוריה"[עריכת קוד מקור]

העברה מויקיפדיה:מזנון אני מבין, מסורת זו מסורת. גם אם היא משונה מעט, שלא לומר סרת טעם. וברור שאם אי אפשר לשנות את ניסוח האירועים בבת אחת בכל התאריכים, אסור לשנות באף אחד מהם, שמא ישווה מאן דהוא בין הניסוח של היום לזה של אתמול ונפשו תזדעזע מחוסר העקביות הצורם. האחידות מקודשת. אבל עם כל הכבוד, ניסוחים כמו: "1970 - המשוררת לאה גולדברג הולכת לעולמה" מוציאים אותי מדעתי. ראובן מ. - שיחה 02:35, 15 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]

לדעתי כל הניסוחים בהווה ב"היום בהיסטוריה" משונים ולא נשמעים טוב. רצוי לשנות את כולם לזמן עבר. ובוודאי לא להשאיר ניסוחים כמו "X הולך לעולמו". ‏Guycn2 · ☎‏‏ 07:05, 15 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
שימו לב שיש למעלה דיון ישן בנושא. כאמור אפשר להחליט להעביר את הכל ללשון עבר. אפשר להחליט שנכתוב בלשון עבר רק דברים כמו "נפטרה" או "הלך לעולמו" שכמו שכתבתי שם גם לי קצת צורמים (אבל מה נעשה למשל במקרי רצח וכו'), ואפשר להשאיר את המצב הקיים. בכל מקרה, אפשר לעשות את זה בהדרגתיות, בעיקר שאני עכשיו שוב עובר מדי יום על התבניות. emanשיחה 19:35, 19 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
אני בעד שינוי ללשון עבר, ואפילו במשך זמן רב הפכתי לשון הווה ללשון עבר באירועים בלוח העברי עד שהעירו לי לא לעשות כך כי נהוג/הוסכם שכותבים בלשון הווה, לא זוכר איפה היה אותו דיון או מי זה היה, אבל אני בעד לכתוב בלשון עבר לפי הכללי האקדמיים. לדעתי כדאי לנהל דיון זה במזנון כיוון שזה נוגע גם לויקיפדיה:אירועים בלוח העברי, או לפחות להפנות משם לכאן. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ב בטבת ה'תשע"ז • 21:26, 19 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
הדיון הזה התחיל במזנון, ואף אחד לא שם אליו לב. בגלל לזה העדפתי לא לענות שם, אלא להמשיך כאן. אתה מוזמן לשים הפניה מכל מקום שנראה לך שיכול להועיל. כדאי גם מלוח המודעות. מחר בהרצאה שלי על "היום בהיסטוריה" אני גם אפנה אנשים לדיון פה. חשוב שנשמע דעות של כמה שיורת אנשים.
כאמור יש דיון למעלה מלפני כמה שנים שלא הוביל לכלום.
לגופו של עניין, אין פה עניין של כללים אקדמיים. זה לא חלק מערך. זה בודאי לא עיניין אקדמי. זה עיניין סגנוני. אם אנחנו מדברים על היום בהיסטוריה, אז לדעתי זה נשמע יותר טוב ו"פיקנטי" לכתוב בלשון הווה.
לדוגמה, בפרקים הראשונים של "והארץ הייתה תוהו ובוהו: תולדות ארץ ישראל" כשיש את ה"מבזקים" (שהם קצת פרודיה על מבזקים, וגם על פינות "היום בהיסטוריה" למיניהן, אבל מעבירות יפה את המידע שהן אמורות להביא) מהרטה ברוך אומרת דברים כמו (ההדגשה שלי): "היום לפני 5500 שנה מסתיימת התקופה הכלכוליתית". emanשיחה 22:02, 19 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
הדיון "לא הוביל לכלום" כי אף אחד לא הוביל אותו לכלום; על פניו נראה שהייתה הסכמה די רחבה שעדיף בלשון עבר. אני מציע לשנות את הנוהג מעתה והלאה, וגם רטרואקטיבית (כמובן, בשובה ונחת). השיקולים שכנגד, כפי שרמזתי, אינם באמת כבדים. נמתין לדעות נוספות. בכל מקרה, יש לנהל את הדיון במזנון (וכמובן לארכב אותו כאן), כי מדובר בעמוד הראשי, ובשינוי רחב היקף ולא בוטבילי. ראובן מ. - שיחה 01:07, 20 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
אז אולי בשיחה:עמוד ראשי? כי במזנון לא יצא ממנו כלום. emanשיחה 01:10, 20 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
לדעתי רק המזנון מספק את הפומביות הפורמלית הנדרשת לדיון מסוג זה. לגבי הפומביות בפועל, הדיון מתנהל ברגעים אלה במקום המיטבי מבחינה זו - בדף השינויים האחרונים (טוב, השעה אמנם בעייתית). אבל לא שמעת את זה ממני. ראובן מ. - שיחה 01:26, 20 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]
עובדה שזה לא עבד, והדיון כבר נדחק שם אחורה. אז זה כבר די אבוד. אני מעביר אותו לשיחה:עמוד ראשי. נראה לי שם יש הסיכוי הכי גדול לחשיפה לאנשים הרלוונטיים. emanשיחה 01:46, 20 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]

תיקון-זוטא[עריכת קוד מקור]

כעת (23/1) מופיעה ב"היום בהיסטוריה" השורה הבאה: "1849 – אליזבת בלקוול מקבלת תואר ברפואה - האישה הראשונה בארצות שעושה זאת". כדאי להפוך ל"ארצות הברית". :) הרדוף - שיחה 09:13, 23 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]

תוקן, תודה. בריאן - שיחה 09:35, 23 בינואר 2017 (IST)תגובה[תגובה]

21 ביוני - יום היוגה הבינלאומי[עריכת קוד מקור]

שלום, בתבנית של ה-21 ביוני מופיע קטע לגבי "יום היוגה הבינלאומי" אך הוא אינו מופיע באף אחד מהעמודים הראשיים וגם לא בעמוד הראשי כפי שהוא אמור. --עומר טולדאנו - שיחה 07:15, 21 ביוני 2017 (IDT)תגובה[תגובה]

דיווח שאורכב ב-16 בספטמבר 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: לא טעות

ויקיפדיה רשום שתי פעמים ו

על פי כללי הכתיב המלא של האקדמיה ללשון העברית (שהתקבלו בוויקיפדיה), וי"ו עיצורית (העיצור V וגם העיצור W) נכפלת כשהיא באמצע מילה, למשל: תקווה, זווית. האות אינה נכפלת בראש המילה ובסופה, למשל: ויקיפדיה, ורד, ותיק, צו. וי"ו בראש מילה נכפלת כאשר לפניה מצטרפת אחת מאותיות השימוש (מש"ה וכל"ב), אך לא אחרי וי"ו החיבור. לכן מהמילה "ויקיפדיה" נקבל "בוויקיפדיה", אך "וויקיפדיה" (כלומר וּוִיקיפדיה), ומהמילה "וֶרד" נקבל "הוורד", אך "וורד" (כלומר וּוֶרד). הכלל אינו תקף למקרים שבהם תנועת O או U מופיעה לאחר וי"ו עיצורית. במקרים אלה יש להכפיל את האות, כי אחת האותיות משמשת עיצור, והשנייה אם קריאה; למשל: "וושינגטון" או "ווד". Dovno - שיחה 00:11, 13 בספטמבר 2019 (IDT)תגובה[תגובה]

אסון מירון[עריכת קוד מקור]

יש להוסיף בדחיפות ב-"אירועים בלוח העברי". דגן דיגן - שיחה 21:36, 18 במאי 2022 (IDT)תגובה[תגובה]

מתייג את ברק אברגיל ודוד שי (מפעילי המערכת הראשונים שעלו בזיכרוני..) דגן דיגן - שיחה 10:40, 19 במאי 2022 (IDT)תגובה[תגובה]

הוספתי. דוד שי - שיחה 11:35, 19 במאי 2022 (IDT)תגובה[תגובה]
כל הכבוד! דגן דיגן - שיחה 12:41, 19 במאי 2022 (IDT)תגובה[תגובה]

הועבר מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

אודה מאוד אם ביום 7 ביוני תוסיפו את הפיסקה הבאה: * 1920יוסי ידין, שחקן תיאטרון וקולנוע ומדבב ישראלי (נפטר ב-2001) (מועותק מהערך: ׳יוסי ידין)! חוקרת דיבוקים (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמה 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)תגובה[תגובה]

סוף העברה

טעות בפינת היום בהיסטוריה[עריכת קוד מקור]

היום, הראשון למרץ, כתוב "1920 – יוסף טרומפלדור ושבעה מחבריו נהרגים בקרב על תל חי, על שמם נקראת העיר קריית שמונה". זוהי טעות. למעשה, לחיצה על הערך המצוטט תראה זאת. "בשיא המאורעות התחולל ב-1 במרץ 1920 קרב בתל חי שהפך לסמל, שהסתיים במותם של שישה יהודים ובהם יוסף טרומפלדור". בכל מאורעות תל חי נהרגו *סה"כ* 8 לוחמים, אך בקרב תל חי נהרגו 6 בלבד. שני האחרים: שניאור שפושניק ואהרון שר, מתו באירועים אחרים. אשמח לתיקון בהקדם האפשרי! Kuiouo - שיחה 00:54, 2 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]