שיחת משתמש:דורית/ארכיון67

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בחירות לקרן ויקימדיה[עריכת קוד מקור]

אני רק שאלה: מזמן למדתי שהצבעות כאן, גם אם משעשעות כשלעצמן, עלולות לגזול זמן רב מדי. אני משתדל לא להצביע אלא אם כן יש לי ממש דעה. מצד שני, קרן וויקימדיה בכבודה ובעצמה שלחה לי מייל להסביר לי כמה חשוב להצביע בבחירות שם ואיך אני ראוי להצביע וכל אלה. רפרפתי על הדפים המייגעים של הכללים, ובסוף מצאתי תמונה מוכרת יחסית (הראל, עטרת ראשנו). היי נא פקידת המפא"י ההיסטורית שלי: האם את מצביעה? יש לך המלצות? יש יותר מדי מועמדים, ומשתמע שצריך לבחור ביותר מאיש אחד (אחרת הייתי הולך על הישראלי, כמו באירוויזיון וזהו) או שאת מחרימה את ההצבעה כי הגויים נגדנו? --פלבאי צהוב - שיחה 10:57, 6 ביוני 2008 (IDT)

פלבאי, אם אין לך משהו מיוחד להצביע מעבר להצבעה בסגנון האירוויזיונית, אתה מוזמן להצביע כמו באירוויזיון. עטרת ראשנו, עאלק :) ‏Harel‏ • שיחה 11:26, 6 ביוני 2008 (IDT)
פלבאי בניגוד לעטרת ראשנו עאלק :) אני אתן לך תשובה רצינית. מסתבר שגם אני קיבלתי מכתב כזה, שהתחיל במילים "דורית יקר". שמחתי לדעת שהם מכירים בכך שאני גבר-גבר. אתה חושב שבבר מצווה הוויקיפדית שלי הם גם יתנו לי סכין גילוח מתנה? לעניין ההצבעה. אני מודה שבעבר לא הצבעתי, אך מאחר והראל, העטרת, הידוע גם כסבא של המשפחה הוויקיפדית, מועמד, אני מתכוונת להצביע. זאת אעשה בהתאם לשיקול דעתי וצו מצפוני. איני יכולה לומר לך למי להצביע, טרם הצבעתי כי אני מתעתדת לקרוא את משנתם של כלל המועמדים ולהצביע בהתאם. 1 לטוב מביניהם, 2 עד 5 לאחרים לפי סדר יורד. ולגבי העטרת, טיפ קטן להבא, כמו בארוויזיון - אם אתה רוצה לנצח, תוריד חולצה. דורית 14:47, 6 ביוני 2008 (IDT)
המכתב הזה תורגם על ידי מתנדבים, סביר להניח שמוויקיפדיה העברית. (אגב, אין לי קשר לתרגום זה.) ‏– rotemlissשיחה 13:09, 7 ביוני 2008 (IDT)
ננוחם שבהמשך כתוב "הנך עומד/ת בדרישות הסף להצבעה בבחירות". אבל שווין, כמו שאומרים אצלנו. זה שאין אף אישה בבחירות גרוע בהרבה מכל ניסוח מגדרי. דורית 14:51, 7 ביוני 2008 (IDT)
דורית, אל תשכחי לשתף אותנו במסקנות שלך. לא לכולם יש כוח לחשוב ;-). אגב, אתמול בחרה הוט להקרין את הפרק הראשון של QAF המיתולוגי. בריאן שלך התנהג ממש לא יפה, בעוד שג'סטין היה חמוד כתמיד. לידיעתך. --פלבאי צהוב - שיחה 20:08, 7 ביוני 2008 (IDT)
אני בהחלט אשתף אותך במסקנות בהתאם להחלטתי. ולגבי דג'סטינה הבכיינית, אכתוב זאת שוב באופן הברור והנחרץ ביותר - אין כמו בריאן. אם כי, לאחרונה התחלתי לרעות בשדות זרים - טורצ'ווד, הראית? אח, אומו כמו בארומן לא ראיתי זמן רב. דורית 21:29, 7 ביוני 2008 (IDT)
לא ראיתי, זה משודר אצל המונופול הלא נכון. אחפש. אגב, האם עלבונות כמו אלה שאת מטיחה בג'סטין מצדיקים חסימה על פי הכללים הישנים שלפני היציאה לדרך החדשה שהתרחשה בדיוק כשהגעתי לעולם הוויקיפדי המופלא? (ולפני שמישהו יבין אותי לא נכון. זוהי בדיחה. הערה משועשעת שאין בה כדי לרמז על טינה, כעס, אלימות ורצון רע) --פלבאי צהוב - שיחה 12:16, 9 ביוני 2008 (IDT)
יש כמובן דרכים לעקוף מונופול, כמו DVD, ולהתרשם קצת דרך יו-טיוב. לגבי דג'סטינה הנודניקית, זו בהחלט עבירה על כללי ההתנהגות, לפני הדרך החדשה ובפוסט-דרך חדשה. אבל - בעיה אחת, הוא לא רשום. וטוב שכך! שתדע לך, זה או הוא או אני! דורית 12:26, 9 ביוני 2008 (IDT)

דורית יקר, אנא ראה כאן. חג שמח, ערן - שיחה 12:30, 9 ביוני 2008 (IDT)

ערן יקרה, תודה לך על הקישור. שמחתי מאד מאד לראות כיצד נכשלתי בחינוכו של העטרת, הוא כמובן יטופל בהתאם במיטב המסורת המשפחתית. דורית 12:34, 9 ביוני 2008 (IDT)
דורית יקר/ה, אני אכן אשמ/ה בתקרית שאירע/ה שבגינו/ה התפספס/ה איזכור/ה אחד/ת של מגדר/ה לשוני/ת. בעקבות זה/זאת, אתכסה באפר/עפר ולא אופיע/ה יותר בציבור/ה. ‏Harel‏ • שיחה 12:54, 9 ביוני 2008 (IDT)
הראל/ה יקר/ה, הידועה גם כסב/ת/א עטרת, אין צורך להתכסות באפר ועפר, חלילה לנו מלעשות זאת, במיוחד כשיש כמה פתרונות יעילים יותר, הכרוכים בדבש, ריצ'רץ, סכין גילוח ושידורים חוזרים של הטלאטביז בהם תהגה יומם ולילה. אל תדאג/י, תשאיר/י הכל לסדנת הקיץ של הדוד/ה, בסופה תצטרך/י להגיש עבודת גמר ופרזנטציה לכלל באי הגנון למען יראו ויראו. דורית יקר 15:05, 9 ביוני 2008 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

שאלה אליכם שבוע טוב וחג שמח. ‏Daniel Ventura‏ 23:05, 7 ביוני 2008 (IDT)

חסימת מיכאלי[עריכת קוד מקור]

אני מבקש לקצר את חסימתו של מיכאלי ליממה. אני מבין את דבריו כמוך אך סבור כי מבחנו האמיתי של חופש הביטוי הוא בדיוק באותה נקודה שבה מימושו דוקר את עינינו וצובט את ליבנו. הוא לא השחית ערך, הוא לא הפר את כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה (אלא לפי פרשנות מאוד מרחיבה ובעייתית), והוא בסך הכל משתמש די פרודוקטיבי. שלושה ימים זה יותר מדי. יש לגלות סובלנות גם כלפי דעות שאינן מקובלות עלינו ואפילו הן מקוממות ומטרידות, כל עוד אין בהן עבירה על החוק. בעבר כבר נחסם משתמש בגלל הבעת עמדותיו ביחס למדעי החברה. עכשיו חסימה בגלל הבעת דעה לא פופולרית בתחום אחר. זה לא בסדר. בתודה, ‏ PRRP שו"ת 23:17, 7 ביוני 2008 (IDT)

פררפ, בן הטבע לא נחסם בגלל דעתו על מדעי החברה, אלא בגלל שהוא לא יודע איך לדבר בנימוס. נא לא לעוות עובדות, ואפשר גם להניח קצת לפוזת פרקליט המקופחים הזו. בנוסף, חסרה לך באופן משווע פרספקטיבה היסטורית. חסימות של 3 ימים היו פה פעם על "זוטי דברים". ככה שהתקדמנו הרבה מאז, וזה לא אומר שאף צריך לקצר כל חסימה עד לאובדן כל משמעות שלה. ‏Harel‏ • שיחה 23:19, 7 ביוני 2008 (IDT)
א. החסימה בלאו הכי היא באופן אפקטיבי בת יממה (שניים משלושת ימיה זה שבתות וחגים, בהם החסום בלאו הכי חסום).
ב. הבעת דיעה?! זה לא היה הבעת דיעה. זו היתה התבטאות סקסיסטית כאילו הומוריסטית, אבל בפועל דוחה.
הקיצור לפי דעתי החסימה היתה בדיוק באורך המתאים להתבטאות + היסטורית ההומור הלא ממש מוצלח של הנחסם. emanשיחה 23:25, 7 ביוני 2008 (IDT)
הראל, אני יודע מתי להתערב ומתי לא. נא לא להתייחס אליי כאל בוט-בירורים. כשחסימה הייתה מוצדקת מבחינת עילתה ומשכה לא שמעתם ממני ציוץ. חסימה היא מכשיר למלחמה במשחיתים, לא לחינוך מחדש ולהטמעה של דעות קונצנסואליות או להגנה על רגשותיהם של ויקיפדים. עמנואל - הייתי נוהג באופן דומה לו אתה היית נחסם בגין אחת מהתבטאויותיך. אני חוזר על בקשתי. ‏ PRRP שו"ת 23:26, 7 ביוני 2008 (IDT)
פששש. כמה אני רגוע עכשיו כשיש לי את תמיכתך הפטרונית... emanשיחה 23:32, 7 ביוני 2008 (IDT)
אני שמח שאחרי כל כך הרבה אנשים שניסו ונכשלו - אני הצלחתי להרגיע אותך. ‏ PRRP שו"ת 23:33, 7 ביוני 2008 (IDT)
למה אי אפשר לקבל קישור להתבטאות. אני סקרן לדעת מה עורר את הרוגז ועכשיו את התמיכה הקולקטיבית. ‏Daniel Ventura‏ 23:30, 7 ביוני 2008 (IDT)
חפש בתרומות המשתמש. יאירשיחה 23:53, 7 ביוני 2008 (IDT)
למשתמש:דורית תעקבי מעט כיצד מתבטאים מפעילים, ומפאת כבודם לא אצטט בשמם, זה ממש לא בר השוואה. אם מדובר בחומרת הביטוי, גיוונו ותדירותו, לפחות משתמש אחדהיה צריך להחסם לצמיתות. שלא תהיה אי-הבנה, אני נגד חסימתו ובעד הסברה ולא בריונות. ‏Daniel Ventura‏ 00:09, 8 ביוני 2008 (IDT)
דניאל, תודה רבה על המחמאות שאתה מרעיף עלי. אין ספק שאני הביריונית. למרות כל זאת, אני מציעה שלפני שתחרוץ עלי משפט, תבחן היטב את אמירותיו הקודמות של מיכאלי, כולל אלו אותן הקפיד להשמיט מדף שיחתו וכמובן מארכיוניו. פררפ, הלזה אתה קורא "הבעת דעה לא פופולרית"? למיכאלי היסטוריה של אמירות לא ראויות. חמורה שבעתיים אמירה שכזו בהצבעת מחיקה על אישה חיה וקיימת כשגוגל מוצא בנקל דברים מסוג זה. ויקיפדיה אינה מקום לבדיחות סרות טעם על חשבונם של אחרים. שלושה ימים הם זמן קצר ביותר, מה עוד שבהתחשב שמיכאלי אינו עורך כאן בשבתות וחגים מדובר בחסימה של יום אחד בלבד. קשה לי תמיכתך בפועל באמירותיו ומעשיו הלא ראויים של משתמש הממשיך להיתמם בתגובתו, משל לא הבין כלל את הבעיתיות בדבריו. דורית 00:17, 8 ביוני 2008 (IDT)
לא תמכתי בדבריו. תמכתי בחירותו לאמר אותם. אני מעניק את אותו מרחב תמרון גם ללשונם של אויבי ישראלי המרים ביותר. ‏ PRRP שו"ת 00:19, 8 ביוני 2008 (IDT)
ויקיפדיה היא לא הפרלמנט הלאומי ולא הזירה הציבורית. חופש הביטוי הוא לא עקרון יסוד שלנו. אין כאן "זכות מקודשת" לומר דברים מעליבים. ראה גם ויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה, וספציפית ויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה#קהילה והתנהלות. אביעד המקורישיחהבואו להתפעל 00:26, 8 ביוני 2008 (IDT)
פררפ - היכן בדיוק הגבול למה מותר ומה אסור? האם זה למשל, מותר? הרעיון הוא הפגנת שיקול דעת. איני בעד חסימות פעמים רבות. ההיסטוריה הוויקיפדית שלי מלמדת על תמיכה באמירות רבות שיצאו כנגדי ואף אמונותיי. אך ישנה תרבות דיון מסויימת שצריכה להישמר. האם זה נכון לתת למשתמש שוב ושוב לתקוף מגזרים מסויימים? האין להגן על הציבור מפני דבריו הלא ראויים של היחיד? דורית 00:30, 8 ביוני 2008 (IDT)

דורית היקרה. את יודעת שההערכה והאמון שאני רוחש כלפייך הם כנים (ואינם רטוריים-מניפולטיביים כמו אצל מישהו אחר), ואת גם יודעת היטב שאני לעולם לא הייתי מצדד באמירה מן הסוג הנדון. אני מדבר בשמו של חופש הביטוי לא רק מפני שזו חירות בסיסית במשטר ליברלי, אלא משום שזוהי התשתית היסודית לכתיבתה של אנציקלופדיה שיתופית. כל מגבלה שאנו מציבים על חירות זו פוגעת ביכולתנו להגיע לחקר האמת, אפילו אם במבט ראשון נראה שהיא מתבקשת. זו לא תגלית שלי. יתר על כן, ויקיפדיה היא מיזם שיתופי שבכתיבתו מעורבים אנשים מן השורה הנושאים בצקלונם מערכות ערכים שונות ומשונות. בקהילה כה קטנה יש דרכים אפקטיביות מאוד להגיב לעלבון בלי חסימה. אם את שואלת אותי מה מותר, תשובתי היא כל מה שאינו אסור: אסור לגרום לשיבוש במרחב הערכים בניגוד לכללים. את כל השאר אני מוכן לספוג. מיכאלי נחסם בעבר כשהשחית ערך ועל כך לא הייתי אומר מילה. עכשיו הוא נחסם בגין התבטאות אומללה במרחב ויקיפדיה ועל כך אני חושב שאין להגיב בחסימה שמשכה שלושה ימים. ‏ PRRP שו"ת 00:46, 8 ביוני 2008 (IDT)

לדורית - אני מקווה כי בעתיד תפארתך תהיה על פעילויות אחרות, יצרניות: כתיבה ועריכה . אני בעד התבטאות נקייה ונזיפה על חריגה אך לכל המשתמשים , המפעילים ואפילו ... (ולא אפרט) ולא לגופו של משתמש בודד שאינו מסוגל אפילו להגיב. לילה טוב. 00:33, 8 ביוני 2008 (IDT)
אגב, רעיון החסימה בהתחשב בהרגליו של המשתמש הוא מבריק ! אולי גם אפשר לקצוב תקופות מאסר לדתיים ללא שבת וחגים ! דורית - הרעיון ממש מבריק. ‏Daniel Ventura‏ 00:33, 8 ביוני 2008 (IDT)
דניאל, אפשר להבין מה אתה רוצה? עידושיחה 00:34, 8 ביוני 2008 (IDT)
למשל, לא לחסום משתמש שומר מסורת לשלושה ימים היות ויומיים הוא לא נגש לאינטרנט. לכך יש לדורית זכות יוצרים. ‏Daniel Ventura‏ 00:36, 8 ביוני 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: זאת לא היתה הסיבה שנחסם לשלושה ימים. המשתמש היה נחסם לשלושה ימים בכל מקרה. מה שדורית ציינה הוא שלמעשה, למרות שחסמה לשלושה ימים, בפועל, יומיים הוא במילא לא כאן. כמו כן, כבר עיינת בדברים שכתב ושבגינם נחסם, שאתה כל כך להוט לצאת להגנתו? עידושיחה 00:45, 8 ביוני 2008 (IDT)
בס"ד מצדיקה את דורית. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 00:38, 8 ביוני 2008 (IDT)
זו חסימה בלתי חוקית מלכתחילה - עפ"י הדרך החדשה אסור היה לדורית לחסום את מיכאלי ליותר מיום בטרם קיבלה אישור מביורוקרט. יחסיות האמת • ה' בסיוון ה'תשס"ח 00:41:20

אם ננסה למקד קצת את הדיון, הויכוח הוא בעיקר על שימוש בחסימה ככלי לחינוך ולאילוף. הדברים של מיכאלי לא היו אמורים להכתב אבל העניין היה צריך להסתיים בכך שדורית הסירה אותם, בתוספת אזהרה. חסימה אינה עונש; היא מיועדת להגנה, ואני לא יכול לחשוב על תועלת כלשהי שיצאה מהחסימה הזאת. אם המשתמש הוא עבריין סדרתי, והעברה מצדיקה זאת- חסמי אותו לצמיתות בנימוק "הגנה על הויקיפדיה". יאירשיחה 00:43, 8 ביוני 2008 (IDT)

יש רק בעיה קטנה בדבריך : אם המשתמש הוא עבריין סדרתי, והעברה מצדיקה זאת - איזה פורום יקבע זאת ? אולי הצבעה לפי "הקליקות" שכבר אוכל לנחש את התוצאה ! ‏Daniel Ventura‏ 00:54, 8 ביוני 2008 (IDT)
הייתי צריך לומר "אם העברה מצדיקה זאת לדעתך". אם למישהו אחר יש השגות- ובכן, לשם כך יש את הבירורים. יאירשיחה 00:55, 8 ביוני 2008 (IDT)
קהילתנו קטנה, אך לצערי עלבונות רבים לה. איני מחנכת ואיני מאלפת, אני מנסה להגן על הכלל מעונשו של היחיד במקרה זה. כתבתי למיכאלי שאני מקווה שישכיל בזמן החסימה באשר להלבנת פנים, אני מקווה שאכן יעשה זאת. מיכאלי מנסה כל הזמן לבדוק את הגבולות, בעבר, כמדומני שאף יצאתי להגנתו. אך איני מוכנה לתת ידי לשיתוף פעולה עם אמירות ומעשים כה לא ראויים. לטעמי, פעלתי בשיקול דעת. עליו, תמיד, היה אפשר לחלוק. אך עדיין, לא שוכנעתי שיש לקצר את חסימתו של מיכאלי מן הטעמים השונים שכבר הובאו מעלה. דורית 01:03, 8 ביוני 2008 (IDT)
היציאה לדרך החדשה אינה מותירה לך שיקול דעת בעניין חסימת משתמש ותיק ליותר מיממה. יחסיות האמת • ה' בסיוון ה'תשס"ח 01:06:50
בס"ד שוב מצדיקה את דורית, כך בדיוק הייתי פועלת. כל הכבוד! ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 01:09, 8 ביוני 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: האישה החכמה ביותר שפגשתי מעודי נהגה להזכיר לי מעת לעת כי דבקותנו בערכינו נבחנת כאשר מנסים לפגוע בציפור נפשנו. אני, בניגוד אליה, לא השכלתי תמיד לנהוג לאור תובנה זו, וכל אימת שאני כושל - אני מתמלא בחרטה לאחר מעשה. ‏ PRRP שו"ת 01:13, 8 ביוני 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני לא מבין כיצד אני "נותן יד לשיתוף פעולה עם אמירות ומעשים כה לא ראויים". אני חוזר ואומר שוב: לא משנה עד כמה מיכאלי הוא אדם רע, החסימה לא מיועדת למטרות מחאה! איך, לדעתך, החסימה הזאת מגנה על הכלל מעונשו של הפרט? יאירשיחה 01:15, 8 ביוני 2008 (IDT)
על שיקול הדעת שלי כפי שאמרתי, מותר לחלוק, אבל אין לקחת אותו ממני כפי שאתה רומז, יחסיות. הדרך החדשה אינה חוק הרג ובל יעבור, על אחת כמה וכמה כשמדובר במשתמשים בעייתים כמו מיכאלי אשר באופן סדרתי משתמש בהלצות לא ענייניות וחסרות טעם הפוגעות באחרים. אין מדובר כאן בעונש, אלא בהגנה מהמשך פגיעה של המשתמש באחרים. צר לי, אני עומדת בדעתי - שלושה ימים הם בהחלט זמן מתאים לחסימה. חבל לי בעיקר, שכולנו הפכנו למשתתפי פסטיבל הצומי של מיכאלי, כצפוי. דורית 01:35, 8 ביוני 2008 (IDT)
לדורית חבל שהקישור שבפיסקה הקודמת לא הוצג קודם. העניין היה יכול להיות יותר ברור לאחד כמוני שנפגש בנושא כזה לראשונה. אם כי עדיין לא נראה שחסימה היא השיטה לטיפול, לכל הפחות במקרה האחרון - די היה במחיקה ! ‏Daniel Ventura‏ 04:45, 8 ביוני 2008 (IDT)
ויקיפדיה אינה במה לפרסום פניני ההומור הלא ממש המוצלח (בלשון המעטה) של מיכאלי. בעיקר אם אלה היו ככל הנראה הדברים הראשונים שיעלו בחיפוש האישיות בגוגל. פרט זה הובהר למיכאלי כבר אינספור פעמים. דורית פעלה כיאה. דניאל ב. 05:00, 8 ביוני 2008 (IDT)
גם אני מצטרף למצדיקים את דורית. הסדרתיות שבמעשה מצדיקה את הן את עצם הפעולה והן את מידתיות הפעולה. אני מסכים על הערתו של יחסיות על הצורך לכבד את מנהגים שהשתרשו, ובכללם גם את הדרך החדשה שנכפתה בזמנו, אבל לרוב הכללים יש יוצאים מן הכלל ומקרה זה מצדיק זאת. בברכה, אורי שיחה 05:10, 8 ביוני 2008 (IDT)

הכתובת הנכונה?[עריכת קוד מקור]

שלום רב. אנא הביטי בשיחת קטגוריה:תרבות וראי אם תוכלי לתקן את שהתראתי עליו (או לחילופין, אם טעיתי ואינך מכירה את התחום, להפנות לשם מישהו/מישהי שמבין/ה בנושא ויוכל/תוכל לטפל בבעיה). תודה מראש, ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 02:13, 8 ביוני 2008 (IDT)

ובהזדמנות זו אשאל האם יש לך במקרה תכנון לגבי החברה הישראלית (ערך חסר, ולא לאן שהקישור מפנה כרגע, שכן חברה זה לא רק דמוגרפיה)? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 02:18, 8 ביוני 2008 (IDT)
שים לב לשיחת קטגוריה:חקר התרבות. אני חושבת שכדאי לחשוב מה לעשות עם הקטגוריה באופן כללי. אפנה ליאיר בנושא. אין לי תכנון באשר לחברה הישראלית, במיוחד כי אני חושבת שיש לומר חברה בישראל. אבל גם כך, לערכים סוציולוגים יש נטייה לסחוף אליהם לא מעט "מביני דבר", אז הם מוזמנים לנסות לכתוב את הערך. שיהיה להם בהצלחה, דורית 02:25, 8 ביוני 2008 (IDT)

יהדות ארצות האיסלם[עריכת קוד מקור]

הי דורית.
כמה דברים בעניין תיקוני הערך יהדות ארצות האיסלם:
=> אם מדובר בציטוט - האם הוא כולל גם את המילה "חוסלה"? האם יתכן שלציטוט המקורי נוספו הרחבות או עיבודים על ידי הוויקיפדים השונים בהמשך? החלק הזה בהיסטוריה מוכר לי (כלומר היותם של יהודי האיסלם, ובעיקר היותם של צאצאי גירוש ספרד - אמידים ומשכילים יותר מיהדות מרכז ומזרח אירופה, עד מחצית ימי הביניים). אך היותם רוב מספרי - אינו נתון נכון, לפי הידוע לי, ואת הסעיף ההוא תיקנתי. האם הספר של ברנרד לואיס ובו הטענה לגבי רוב מספרי גורף - נמצא לנגד עיניך?
("אותם יהודים "שחיו בארצות נוצריות, כלומר באירופה, היו מיעוט, ומיעוט חסר חשיבות...??") [...ואם כן - האם ספרד ופורטוגל אינן באירופה? האם מגורשי ספרד ופורטוגל שחיו ושגשגו באמסטרדם, ברחבי איטליה, ובסלוניקי - האם הם לא באירופה? והאם הם לא חיו בין נוצרים? ואם כן - האם יהודים אלה נחשבים או לא נחשבים אצל לואיס כיהודי האיסלאם? ואם לא - האם כיהודי אירופה הם היו אמנם מיעוט כה זניח?
אינני נוהג בדרך כלל לערוך באופן דורסני, ואת מכירה את עריכותיי. אולם אמירות כגון אלו נראו לי כה תמוהות(!), עד שבלב כבד - ביקשתי לראות את הציטוט, או לשמוע מאדם שראה את הציטוט בעיניו.
=> עם השחזור - שיחזרת בשתי הפעמים גם את תיקוני העיצוב ואת הקטגוריה.
כרגע אין רווחים בין כותרות המשנה לבין טקסט שמעליהם, ובנוסף גם אין שיוך של המאמר לקטגוריה "מזרחים" - שנפתחה היום.
לא אגע שוב בערך, מכיוון שאין לי כוונה לעסוק במלחמות עריכה. את מוזמנת לפעול בעניין כפי שנראה לך.
יום נעים :-) . דני. ‏Danny-w‏ 00:22, 9 ביוני 2008 (IDT)

חס וחלילה מלחמת עריכה, יותר אי הבנה אחת גדולה. מדובר בציטוט של לואיס, שים לב לגרשיים, זה פשוט באמצע המשפט אז לא כ"כ בולט (אותם יהודים "שחיו בארצות נוצריות, כלומר באירופה....מן האסלאם לנצרות") ויש ריפרנס מאד ברור (ברנרד לואיס, היהודים בעולם האסלאם, עמ' 64). לגבי שינויים, זהו ציטוט שהוכנס על ידי מורט ולא שונה (לפי מה שאני רואה) מאז, קשה לי להאמין שיש כאן טעות אך אתה מוזמן לפנות אליו לבחינה מחודשת של העניין. שים לב שתיקנתי את ה"חוסלה" ואין המילה מופיעה מופיעה בטקסט. שיניתי להפחתה דרסטית, שילוב של תיקון שלך והוספה קטנה שלי. מדוע זה בעייתי? וזה לא קשור לציטוט. לטעמי זה מדגיש טוב יותר את הנושא, אבל אין לי בעיה שתשנה לנוסח שלך. לגבי הקטגוריה, יש לי לגביה השגות מאד גדולות ועוד אדרש לכך בהמשך, אך כרגע זמני אינו בידי. לגבי הרווחים - איתך הסליחה, לא שמתי לב. דורית 00:36, 9 ביוני 2008 (IDT)
דני, בהמשך לדבריך, אתה מוזמן לערוך את הטקסט, אין ביננו שום מלחמת עריכה ולא ראיתי בכך עריכה דורסנית אלא הנחתי שלא ראית את הגרשיים, ולשכתב ציטוטים - אי אפשר. אם ברצונך לבקש בדיקה של הציטוט, רצוי שתפנה למורט שהוסיף אותו מלכתחילה. לגבי הקטגוריה, אנא הימנע ממנה בינתיים בבקשה. תודה, דורית 00:48, 9 ביוני 2008 (IDT)

קטגוריה:מזרחים[עריכת קוד מקור]

בהמשך להערתך הקודמת, ההסבר לקיומה של הקטגוריה מצדיק כותרת נפרדת :-).
הצורך בקטגוריה זו עלה אצלי - כשגלשתי במקרה לקטגוריה:פמיניזם מזרחי. שמתי לב שקטגוריה זו (המורכבת מפמיניזם וממזרחיוּת) היא קטגוריית משנה של בתוך קטגוריה:פמיניזם בלבד.
גלשתי לערך המושקע מזרחים וראיתי שבהיעדר קטגוריה מסודרת, הושמו כל הקישורים האפשריים בסעיף "ראו גם". ראי להלן לפני השינוי.
ומדוע לא לאחד לקטגוריה אחת את הפנתרים השחורים, את המוזיקה המזרחית, ואת המונח הסוציולוגי "יהודים ערבים" שהגו אלבר ממי ואחרים? מדוע יידרש הגולש, המחפש ערכים הקשורים לזהות המזרחית (ויש זהות כזאת, כידוע) לחפש ללא הכוון? בדיוק לצרכים אלה קיים ארגון קטֵגוֹרי. לא כך?
דני. ‏Danny-w‏ 01:07, 9 ביוני 2008 (IDT)

ולשם השוואה, המעוניין לחפש את הערכים הקשורים לזהות של יהדות מזרח אירופה, ימצא בקטגוריה המתאימה את הערכים "העיירה בוערת" ו"שטעטל".
והשוואה אחרת: בדומה לקטגוריה "פמיניזם מזרחי", גם הקטגוריה |נשים ביהדות" מורכבת משתי קטגוריות אב : יהדוּת , ומגדר. דני. ‏Danny-w‏ 01:14, 9 ביוני 2008 (IDT)
אבל למה יש לנו קטגוריה של נשים ביהדות למען השם? לא מספיק שיש קטגוריה:דוגמניות שיש למחוק? באמת. אני כ"כ במיעוט פה שזה פשוט צורם ביותר. ולעניינו - אומנם, אני נוקטת לרוב בגישה רב תרבותית של חגיגת זהות אישית, בין אם מזרחית אשכנזית או אחרת, אך אתה יצרת קטגוריה אחת – מזרחים. בתוך קטגוריה זו מידרת והוצאת מן הכלל את הערכים הקשורים וסגרת כיחידה אחת. ואני שואלת - קטגוריה אשכנזים היכן? אשכנזים הם ישראלים לכל דבר ועניין ומזרחים לא? מוטב היה להסתפק בקטגוריות המקבילות יהדות ספרד ויהדות אשכנז ולא ליצור קטגוריה של מזרחים בלבד המגבילה את הערכים לתחום אחד. דורית 02:01, 9 ביוני 2008 (IDT)
הי, אני מקווה שזה לא בלתי מנומס להשתתף בשיחה הזו.. פשוט רציתי להביע את דעתי.
ראשית לדני: יש שוני מהותי בין שטעטל (שהבאת כדוגמה) ובין פמיניזם מזרחי, או באופן כללי - בין מה שמופיע בקטגוריה ה"אשכנזית" ובין מה שאתה מבקש לכלול: הראשון כולל את תרבות היהודים בארצות התפוצה שלהם - ואילו השני מתייחס ליחסים החברתיים-תרבותיים כאן בישראל. בעניין זה לדעתי הצדק עם דורית, שכן הקטגוריה יהדות מזרח אירופה צריכה להקביל לקטגוריה:יהדות ספרד, או קטגוריה:יהדות המזרח, או במילים אחרות: כבר יש קטגוריה מקבילה, ואין כאן "אפליה". אבל... לדורית: לענ"ד לא מדובר בחגיגה מופרזת של זהות אישית נבדלת, כמו בעובדה שלפחות בעשורים הראשונים למדינתנו האשכנזים היו בעמדת כוח על פני יוצאי עדות המזרח, ולכן אין בהכרח לגזור גזירה שווה על הקטגוריה ההיפותטית "אשכנזים" לעומת "מזרחים"; ממש כשם שאין קטגוריה:סטרייטים אך יש ויש קטגוריה:להט"ב. זה לא מידור כשם שזה, בפשוטו, יצירת זיקה הדדית תחת גג משותף. אבי-עד - שיחה 02:17, 9 ביוני 2008 (IDT)
כמובן שמותר להשתתף. אני חוששת שלא הבנת אותי (או שאני אותך?). אמרתי שלרוב אני בעד חגיגת זהות אישית, מזרחית או אשכנזית. בכך כיוונתי לגישה של רב תרבותיות. אך כקטגוריה, מזרחים / אשכנזים, מוטב להסתפק בקטגוריות הקיימות מהטעמים שציינתי. דורית 02:28, 9 ביוני 2008 (IDT)
שיט, ככל הנראה אני פספסתי אותך.. :| אם כך, מהו בדיוק האלמנט שאת מתנגדת לו? האם זה כיוון שאת סבורה שזה מנציח את ההדרה של קבוצה מסוימת? אם כן, מהי תשובתך לדוגמה של קטגוריה:להט"ב? אם אני לא בכיוון, אנא הסבירי. לדני (למטה) יש כמה טיעונים טובים.. אבי-עד - שיחה 02:49, 9 ביוני 2008 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: אכן, נתתי קודם דוגמה לא טובה. :-) אקח לדוגמה קטגוריה אחרת: קיימת קטגוריה:ציונות דתית, המורכבת מציונות ומדת. אך שימי לב, שאין קטגוריה נבדלת לציונות חילונית. קיימת גם קטגוריה:צמחונים ולעומתה אין קטגוריית אוכלי בשר.
ולא נזכיר אפילו את קטגוריית יהודים זוכי פרס נובל, שאין מקבילה לה בקט' לזוכים גויים.
לא אזכיר פה כלל את ההגמוניה הקיימת או המדומה בחברה הישראלית, ואת ההגדרה העצמית כמנוף נגד ההדרה. לעומת זאת אציין שאם יש זהות אישית לקבוצה כלשהי (דתיים לאומיים, מזרחים, להט"בים, סינים חובשי כובע ירוק) ואם קיימת לאותה קבוצה בעלת זהות קטגוריה שבה מקובצים מונחים בעניינה - אין בכך משום אפלייה או קריאת תיגר על משהו. זהו ארגון קטגורי לנוחות הקוראים, ותו-לא.
ואגב, אם נחזור לקטגוריית הפמיניזם המזרחי שבה פתחנו את הדיון, אילו היינו מציבים אותה בקטגוריית "פמיניזם" בלבד, ולא בקטגוריה מכובדת של מזרחיות/זהות מזרחית - הרי הינו חוטאים לא רק לאמת האנציקלופדית, אלא גם לייצוג הכפול של שני שתי הקבוצות המודרות, שעליו נלחם הפמיניזם המזרחי? לא כך ? דני. ‏Danny-w‏ 02:32, 9 ביוני 2008 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד! מנומק יפה. אבי-עד - שיחה 02:49, 9 ביוני 2008 (IDT)
קטגוריה, כמו טקסט, היא פרשנית ויש בה ארגון אקטיבי על ידי היוצר/ת שלה ואין בה רק עניין של "נוחות". אין לגזור גזרה שווה בין קבוצות חברתיות שונות, כל קבוצה לגופה. במקרה שלנו, חטאנו הוא במידור. קח לדוגמא מה שעשית באירועי ואדי סאליב. הכנסת זאת לקטגוריה של מזרחים והסרת את החברה הישראלית. למה? האין מדובר באירוע משמעותי בחברה הישראלית? מדוע יש למדר זאת למזרחים בלבד? לסיכומו של עניין, אני מציעה לחלק את הערכים שהכנסת בקטגוריה בין יהדות ספרד לבין החברה הישראלית. בברכה, דורית 02:51, 9 ביוני 2008 (IDT)

הבעיה היא, שבקטגוריה:החברה הישראלית, שהיא קט' פתוחה, קיימים כרגע עשרות ערכים, והיא עלולה להגיע גם למאות...
החל מ- "טבח כפר קאסם" , דרך "הסטטוס קוו" , "פסטיבל הזמר המזרחי" (שאגב - אולי מתאים גם לענייננו), "יורדים", "פסטיבל ערד", חטופי תימן, ועוד רבים וטובים. הצבה בקטגוריה פתוחה והמונית היא רעיון לא טוב, לא נכון מקצועית, שגם לא יסייע בארגון המידע. לכן יש קטגוריות משנה.
אני מאמין שיש מקום לקטגוריה. הבא נמתין לראות אם יש דיעות נוספות. אם אהיה בדיעת יחיד - נמחוק אותה. (אגב, אולי כדאי להעביר את הדיון לדף השיחה של הקט'). דני. ‏Danny-w‏ 03:25, 9 ביוני 2008 (IDT)

יש בה 65 ערכים כרגע, זה לא המון. שוב אני מדגישה, לא יצרת קטגוריה אשכנזים, רק מזרחים ולקחת ערכים שצריכים להיות שייכים לכלל החברה הישראלית ומידרת לתחום אחד. מזרחים אינם מיעוט דמוגרפי ומהווים חלק נכבד מהאוכלוסיה (בניגוד ללהט"ב למשל, קטגוריה שידוע היטב כי אני תומכת בה). לכל ארגון מידע יש השלכות, גם כאן. מאחר ודעותינו חלוקות בנושא, נמתין לדעות נוספות ונפעל בהתאם. דורית 11:59, 9 ביוני 2008 (IDT)

דורית, יש לי הצעת פשרה:
האם תסכימי לשם השונה: קטגוריה:אקטיביזם מזרחי (בדומה לקטגורייה: פמיניזם) שתאחד את המונחים הקשורים למאבק (שהצליח לשמחתנו) להיעדר ההדרה? בקטגוריה כזו לא יהיה אולי פסטיבל הזמר המזרחי או מסעודה משדרות, אך כן יהיו ארועי ואדי סאליב והקשת המזרחית. מה דעתך? ‏Danny-w‏ 15:17, 9 ביוני 2008 (IDT)

וכמובן - שם תוכל להיות קטגוריית המשנה "פמיניזם מזרחי" - שהעלתה מבחינתי את הצורך בארגון הקטגורי. ‏Danny-w‏ 15:22, 9 ביוני 2008 (IDT)
אני מצטערת, אבל אני לא משוכנעת שצריך וגם לא שהמאבק "הצליח" אבל זה נושא נפרד שאיני רוצה להיכנס אליו עכשיו. מילא אם היו עוד ערכים. אני גם לא בטוחה שמה שאתה מגדיר כאקטיביזם, אגדיר גם אני. ואדי סאליב לא הייתי מכניסה, את הפנתרים השחורים למשל - כן. אולי יש לקטגוריה זו סיכוי רב יותר בעתיד. דורית 17:44, 9 ביוני 2008 (IDT)
במחשבה שניה, קטגוריה על אקטיביזם אפשרית. אבל אני רוצה להגדיר מראש מה יכנס לשם. מה לדעתך צריכים להיות הקווים המנחים לפיהם יכנסו ערכים לקטגוריה זו? בכל מקרה, צר לי אם נפגעת במהלך הדיון עקב הסתייגותי מהקטגוריה שיצרת, זו לא הייתה כוונתי כלל וכלל. בברכה, דורית 21:43, 9 ביוני 2008 (IDT)

קטגוריית אקטיביזם מזרחי מקובלת עלי. מה הערכים שלדעתך צריכים להיות בה (מעבר לקטגוריית המשנה "פמיניזם מזרחי"), והאם גם תנועת ש"ס אמורה להיכנס לשם? דני. ‏Danny-w‏ 23:57, 11 ביוני 2008 (IDT)

ש"ס מגדירה עצמה כספרדית, לא מזרחית. אבל לפני שאני מתחילה לסווג מה כן ומה לא, השאלה שלי היא (שוב) - מה לדעתך צריכים להיות הקווים המנחים לפיהם יכנסו ערכים לקטגוריה זו? ובמאמר מוסגר, האם אוכל למחוק (בהסכמה) את הקטגוריה מזרחים עד שנחליט מה נכנס לאקטיביזם מזרחי? דורית 00:02, 12 ביוני 2008 (IDT)
כן, יש הסכמה. לא בטוח שאוכל להיכנס שוב לוויקיפדיה עד אמצע שבוע הבא. את מוזמנת למחוק את הקטגוריה, ולהכניס את הקטגוריה החדשה על הערכים שאינם שנויים במחלוקת (הכיוון מזרח, הקשת הדמוקרטית ועוד.) ‏Danny-w‏ 00:20, 12 ביוני 2008 (IDT)
מצויין. ונמשיך לדון באשר לשאר הערכים והקווים המנחים כשתתפנה מעיסוקיך (יש לאנשים עיסוקים מחוץ לוויקי?!?! :) ליל מנוחה, דורית 00:24, 12 ביוני 2008 (IDT)

התייעצות, הפנייה, תהייה ושולה קשת[עריכת קוד מקור]

התייעצות: האם על פי הכללים התקפים להתנהגות נאותה שאינה מצדיקה נקיטת סנקציות, איומים או נזיפות, מותר להזמין מישהי להציץ בדיו מחיקה ולחוות דעתה? האם כריכת ההזמנה בהבעת דעה מנומקת של המזמין תהווה פריצה של אותם כללים? השיבי ואוכל (אולי) להסביר (יש גם רמז למעלה). הפנייה: האם ראית את תשובותי המאוחרות להערותיך לעיל (בבחירות לקרן וויקי' ובהז"י)? תהייה: מה את עושה במדעי החברה? שולה קשת: אישה טובה. --פלבאי צהוב - שיחה 12:22, 9 ביוני 2008 (IDT)

התייעצות - להזמין מישהי אחת - כן, את כל העולם, אישתו, נכדיו, ניניו ובני ניניו - לא.
הפניה - ראיתי וכבר עניתי. אלוהים לא מרחם על בריאן.
תהיה - לא עושה כלום.
שולה - אני בטוחה שתצליח עם או בלי ערך בוויקי. דורית 12:31, 9 ביוני 2008 (IDT)
דורית, בואי להצביע בעד השארתה של שולה קשת, אישה יקרה, פעילה ומסורה, ובת חווה שהשיגה קצת פיצויים לשכני התחנה המרכזית החדשה לשעבר. קשת היא אמנית מצליחה ורב גונית, פעילה מאוד בסצנה האמנותית החוצ-הגמונית, ובן אדם טוב. למרות דבריך, יש הסוברים ששולה קשת, כמו רבות אחרות, לא תצליח בחיים בלי ערך בוויקיפדיה. התתני את ידך להשפלתה של אישה (אני מנסה גם את הכיוון המגדרי)? הידעת שבכיתה יא לא קיבלו אותה למועצת התלמידים רק בגלל שהיא לא נולדה עם אברי המין הנכונים?
בעניין התהיה, היתה איזו התייחסות שלך אי שם. השתיקי אותי בעדינות (אך ביתר בהירות) או ספרי איך את מעבירה את שעות היום הספורות בהן את לא כאן.
ולסיום, לו בריאן היה קצת יותר נחמד אל ילדי הגן, אולי אלוהים היה מרחם עליו. --פלבאי צהוב - שיחה 15:16, 9 ביוני 2008 (IDT)
פלבאי, אתה יכול להתייעץ, לשאול דעתי, אבל אתה לא יכול להסביר לי כדאי להצביע. לא שזה יעזור בכל מקרה עם פמ'קומו עוכרת ג'סטינות. אישית, אני בהחלט מעריכה את פעולותיה. קשה לומר גם שאהבתי את הזלזול בו התבטאו אחדים לגבי פעילותה החברתית. אבל, ואם אני מבינה נכון, כרטיס הכניסה שלה לוויקיפדיה הוא בשל פעילותה האמנותית אשר אותה, איני מרגישה כי יש לי היכולת להעריך. לגבי מדעי החברה - למדתי בעברי ומאחר ואין כאן רבים שלמדו את התחום, הפכתי, יחד עם מספר מצומצם של ויקיפדים, למעין יועצת לשעת צרה בנושאים שכאלו. את שעות היום הספורות בהן איני כאן אני כמובן מבלה בקריאת הגות פילוסופית מחכימה ומעשירה. חג שמח, דורית 17:13, 9 ביוני 2008 (IDT)
אם תחווי את דעתך בלי להצביע זה גם טוף... אמא שלי עשתה את זה עכשיו בדף המדובר :) נינצ'ה - שיחה - פתרו את החידה, אם תוכלו. 17:44, 9 ביוני 2008 (IDT)
נינצ'ה, הבעיה היא שמי שלוחם למען מטרה נעלה רואה בכל חייל זוטר גנרל לפחות. כתבתי על זה פעם (ואם לא, אז הייתי צריך לכתוב). זיגמונד פרויד - שיחה 17:52, 9 ביוני 2008 (IDT)
נינצ'ה, מתי אתה מגייס את אימא שלך לכתוב פה? דורית 17:55, 9 ביוני 2008 (IDT)
לאט לאט, צריך להרגיל אותה... אם יהיה עליה ערך אולי זה יעודד אותה, אבל אני לא אכתוב כזה, מטעמים ברורים... בקשר לדבריו של זיגי יקירינו, אמנם זה נכון, אבל אני מכיר את אימי היטב, סמוך עליי שכשהיא אמרת שמישהי חשובה, היא חשובה. בעיקר כשתשובתה כל כך ברורה. נינצ'ה - שיחה - פתרו את החידה, אם תוכלו. 19:17, 9 ביוני 2008 (IDT)
לא לאט לאט, מהר מהר. חסרות לנו נשים פה. דורית 21:23, 9 ביוני 2008 (IDT)

שאלת תם או לא כל כך תם[עריכת קוד מקור]

חלפה יותר מיממה אחרי הדיון המקיף , ואולי המיותר בכבוד האדם ובכללם האישה וחסימתו לשלושה ימים - יום בשביל מה שעשה ועוד יומיים עקב היותו שומר מסורת. נזכרתי בעיון שעשיתי פעם בלשונית "ערכים נבחרים (הדגשה שלי!) . שם הופיע הערך הנ"ל. לא קראתי אותו ולא עברתי אל תוכנו, הרי יש חופש כתיבה. משתמש:דורית, האם לא ראית בזה פגיעה בכבוד האישה ? ‏Daniel Ventura‏ 23:54, 9 ביוני 2008 (IDT)

אם היית קורא את דף שיחתו, היית נתקל בהצבעת המחיקה שם שטחתי את טיעוני נגדו. תוכל למצוא את ההצבעה פה. בנוסף, על הערך התנהל דיון המלצה אך הוא לא נבחר ולא הומלץ. עם זאת, תודה שהזכרת לי עוד אחד מערכיה המלבבים של הוויקיפדיה. דורית 00:02, 10 ביוני 2008 (IDT)
אני שמח לגלות את תגובתך. מצידי את יכולה למחוק פרק זה. הוא לא מוסיף כבוד. במקרים דומים, אם אדע על כך, אתמוך בך. ‏Daniel Ventura‏ 00:10, 10 ביוני 2008 (IDT)
אולי הגיע הזמן לכתוב/לתרגם את הערך סקספלוייטיישן? ערןב - שיחה 00:12, 10 ביוני 2008 (IDT)
איני מכירה הרבה אנשים שמסוגלים לכתוב ערך זה בצורה הביקורתית הראויה ערן, אבל אולי אתבדה. ואנא דניאל, הפנם כי חסימתו של מיכאלי לא הוארכה בשל היותו שומר מסורת. הניסיון לרמוז שאני "מענישה" ופועלת נגד דת ודתיים אין לו כל אחיזה במציאות ועומד בניגוד גמור לכל פעילותי פה בשנים הלא מעטות שאני כאן. דורית 00:33, 10 ביוני 2008 (IDT)
מקבל ההתנצלות. מצידי זה סוף לנושא. מסיר את המעקב מהדף. שבוע טוב.‏Daniel Ventura‏ 00:42, 10 ביוני 2008 (IDT)
לא ידעתי שהתנצלתי, אך שבוע טוב גם לך. דורית 00:48, 10 ביוני 2008 (IDT)

תוספות, רלוונטיות גם לישראל, בסעיף ההשכלה הגבוהה בערך ברזיל[עריכת קוד מקור]

דורית, אשמח אם תוכלי לעבור על התוספות המעט רגישות שהכנסתי בסעיף זה. עין של סוציולוגית דרושה שם. בתודה מרקושיחה 13:33, 10 ביוני 2008 (IDT)

שלום מרקו, אשתדל לעשות זאת בקרוב. פנית גם לאורי שהידע שלו על ברזיל יוכל להיות לעזר? יום נעים, דורית 13:54, 10 ביוני 2008 (IDT)
תודה! בטוחני שאורי יראה את התוספות. חשבתי להזכיר לו אותן בדרך אגב, כי כרגע אני מנהל עימו שיחה בדף שיחתי. מרקושיחה 13:58, 10 ביוני 2008 (IDT)
בשמחה מרקו. ד"ש לאורי. דורית 14:00, 10 ביוני 2008 (IDT)
להבהרה, רציתי שתסמני שם V כסוציולוגית וכבעלת מודעות חברתית, ללא קשר לידע על ברזיל בפרט. יום נעים גם לך מרקושיחה 14:03, 10 ביוני 2008 (IDT)
לא הנחתי אחרת, אבל תודה על שאתה חושב שאני "בעלת מודעות חברתית". יום טוב, דורית 14:06, 10 ביוני 2008 (IDT)
(-:, מרקושיחה 14:08, 10 ביוני 2008 (IDT)
שלום שלום, הערתי על תוספותיך אלה בדף שיחתי. יום נעים, ליאור ޖޭ • ח' בסיוון ה'תשס"ח • 16:44, 10 ביוני 2008 (IDT)
יום נעים. דורית 16:51, 10 ביוני 2008 (IDT)
ואם כבר מדברים על תוספות רגישות, גם הטבלה הבוסרית הזו עשויה לתרום לפרק איידס#תפוצת הנגיף בישראל, אחרי שנשמיט ממנה כמה עמודות ונאמת את נכונותה. אבל אפשר להמתין בסבלנות לתיקון הליקויים בערך המומלץ איידס לפני שנוסיף עליהם. כל טוב, ליאור ޖޭ • ח' בסיוון ה'תשס"ח • 16:57, 10 ביוני 2008 (IDT)
עוד מטלה לאוסף. אשתדל בקרוב. לצערי עיסוקיי לא מותירים לי זמן רב בימים אלו. כל טוב גם לך, דורית 17:01, 10 ביוני 2008 (IDT)
אשרי לך ואשרי לנו שמושבחים ערכים בידי המוכשרות והעסוקות מכדי להשביח ערכים (: ליאור ޖޭ • ח' בסיוון ה'תשס"ח • 17:46, 10 ביוני 2008 (IDT)
תודה :) אשתדל לפנות מזמני גם לכך בקרוב. יום (וכל) טוב, דורית 18:16, 10 ביוני 2008 (IDT)
והמשך - מרקו, אין לי הערות מיוחדות, כי אין לי ידע בנושא ולכן יכולת להוסיף, נראה לי שלאורי תהינה יותר תובנות. אבל אגב ברזיל, האם אתה מכיר את התיאוריה של אולריך בק על הברזיליזציה של המערב? אם אני זוכרת נכון, הוא טען באופן כללי כי התוצאה של הניאו ליברליזם היא ברזיליזציה של המערב, התפוררות, חוסר ביטחון תעסוקתי ואי יציבות של מדינות מערביות ממש כמו במדינות כמו ברזיל. אני חושבת שהוא דיבר על היווצרות כלכלה של חברת סיכון עולמית. זה מזכיר קצת תיאוריות אחרות שמדברות על "צפון" מול "דרום" או עולם ראשון ושלישי שדרים "יחד". זאת אומרת, שתוכל למצוא ערי פאר בתוך מדינות עניות לעומת כיסי עוני בתוך מדינות עשירות. כך שהדיכוטומיה עני - עשיר / צפון - דרום מורכבת מכפי הנראה. מקווה שלא שיעממתי במאמר המוסגר הצדדי הזה :)
ומסתבר, שהדיון ביננו הניב תוצאה לא צפויה שעזרה לי לפתור תעלומה נכבדה.
דורית 03:27, 11 ביוני 2008 (IDT)
דורית, תודה רבה. מה פתאום שיעממת. סיפרת דברים מעניינים מאוד. עצם זה שעברת על הפסקה מספיק וטוב מבחינתי. מתאר לעצמי שללא קשר להתמצאותך בנושא ודאי היית מעירה לו היית נתקלת בנקודות לא ברורות או כשלים כלשהם בהצגת הדברים. מכיר את התיאוריה, ונתקלתי בהתייחסויות לתהליך בכל מיני ורסיות עם או בלי התייחסות לבק עצמו. בברזיל, אם להיות פשטניים המצב הוא כך: צפון עני, דרום עשיר. תל"ג לנפש גבוה ורמת חיים גבוהה במדינות הדרומיות והדרום-מזרחיות, כמו פארנה או סאו פאולו ובמדינות צפון מזרח ברזיל, כמו פרנמבוקו או באהיה נתונים של מדינות בצפון אפריקה או בדרום אפריקה, שלא לדבר על פאבלות בעיבורי הערים גדולות ללא אפליה בין צפון ודרום. מן הסתם, יש גם עניין של קנה מידה. תייר מאירופה יכול לנסוע קילומטרים בתוך עיר גדולה כמו סאו פאולו במשך יום שלם, ולא להבין מה ההבדל בין עיר זו לעיר מגוריו (פה ושם נתקל בהומלס שמזכיר לו היכן הוא נמצא). רק להמחשה, שטח האזור המטרופוליטני של עיר זו הוא משהו כמו גוש דן מורחב, בין נתניה לאשדוד וממודיעין לתל ברוך. מרקושיחה 23:20, 11 ביוני 2008 (IDT)
אני שמחה לראות שמכירים את בק פה. למעשה, מבק אני בעיקר זוכרת את הברזיליזציה (שם נתקלתי לראשונה במושג) ואת ההפרדה שערך בין גלובליזציה וגלובליזם. תודה רבה על ההסבר לגבי ברזיל. דווקא מסקרן אותי לדעת, האם הקיטוב הזה שבין צפון ודרום בברזיל, היה רב מאד גם בעבר עקב היסטוריה של עבדות וכולי (צר לי על הבורות) או שהעמיק והחריף במיוחד בעידן הניאו ליברלי של העשורים האחרונים? דורית 23:44, 11 ביוני 2008 (IDT)
תשובתי ארוכה, ומקווה שהיא עונה פחות או יותר על השאלה. בעבר הדיכוטומיה הייתה ברורה יותר, במיוחד בתקופה הקולוניאלית. אז ההבחנה הייתה פחות או יותר בין הפורטוגזים וצאצאיהם לבין העבדים האפריקאים והאינדיאנים. למן עצמאותה של ברזיל (1822) וביטול העבדות ב-1888, נאלצה החברה הברזילאית להבנות על הפיגומים החברתיים הרעועים שהותירו הפורטוגזים, תוך שקלטה גלי הגירה גדולים מאוד מאירופה ומשאר העולם, תקופה בה החלה להתגבש בברזיל חברה מגוונת ומעורבת מאוד מבחינה אתנית (איטלקים, אפריקאים, פורטוגזים, לבנונים, גרמנים, יפנים (ברזילאים יפניים), יהודים (יהדות ברזיל) והיד נטויה..). לדוגמא, תוכלי בקלות לפגוש בברזיל אדם שאימו ממוצא יפני ואביו ממוצא יהודי ואיטלקי ואפילו תערובות גדולות יותר (אצלנו בישראל זה עדיין לדוגמא בשלב של "אבא ממוצא רוסי ואימא אלג'יראית) . תארי בדמיונך ארץ מהגרים כמו ישראל על כל המכאובים הכרוכים בהתגבשותה החברתית, אך גדולה בהרבה (כיום 180 מיליון) בשטח גדול יותר מארה"ב (ללא אלסקה). אכן, החלוקה הברורה בין עולם שלישי לעולם ראשון היא פשטנית ומיושנת, ורבים עדיין לא מודעים לכך (וזו צרה צרורה - חברה שלא מודעת למורכבויותיה היא בבעיה. איך אפשר לבנות פאזל בלי להתאמץ). בברזיל, כמו שהזכרת, שני העולמות דרים יחד, בין אם בסקאלה של אזורים שלמים ובין אם ברמה "מיקרוסקופית" ממש, ברמה של שכונות באותה העיר. לא מתקיימת שם הסטיגמה הטיפוסית של "מעט מאוד עשירים וכל השאר עניים". זה כלל לא כך. שם המצב דומה יותר ל"שכבת עשירים לא קטנה, מעמד ביניים גבוה גדול מאוד, מעמד ביניים נמוך גם גדול מאוד ושכבה גדולה שהיא מתחת לקו העוני (כ-30-40 מיליון מתוך 180 מיליון). כך שאת יכולה לתאר לעצמך כיצד כל אותם אנשים החוגגים על משמני הארץ מנקרים את עיני כל אלה שבמקרה הטוב מסוגלים לרכוש מוצרי מזון בסיסיים בלבד ולהתגורר בפאבלה, אם לא מתחת לאיזה גשר. אף כי נדמה שהמצב החברתי החמיר עם השנים. יש מקום לאופטימיות, במאה ה-20 צמחה ברזיל יותר מכל מדינה אחרת, רוב הילדים (יותר מ-90%) זוכים כיום לחינוך יסודי, התעשיה והמשק הפיננסי בברזיל מפותחים מאוד (משברי המאה ה-20 חישלו מאוד מגזרים אלה), הייצוא והצמיחה ממשיכים לגדול. אפילו ישנה כיום סברה (ראי en:BRIC) הגורסת כי ברזיל, יחד עם מדינות כמו סין, צפויה להיות בין המעצמות הכלכליות של המחר. כבר כיום היא בין 10 הכלכלות הגדולות. אני רק מקווה שהיא תשכיל בכך גם לפתור את בעיות החברה החמורות שלה. אם אפילו בברזיל אפשר לשנות דברים, אין שום סיבה בעטיה לא ניתן למנוע תהליכי "ברזיליזציה" אצלנו בישראל או בכל מקום אחר. אם במדינות קטנות ומפותחות זה קורה, נראה שמישהו נרדם בשמירה (לדוגמא, 180 מיליון ש"ח עבור גשר מיתרים במקום השלמת הכיסוי בסל התרופות). מרקושיחה 14:57, 12 ביוני 2008 (IDT)
ברזיל אכן מתעשרת, בזכות הייצוא לסין, אך איני מכיר מדינאי בברזיל שמסוגל לפעול בניגוד לרצונם של ברוני הסמים. בשכונות הפריפריה (Periferia) כבר יש תשתיות חשמל ומים ולפעמים אפילו אספלט, והעניים יכולים להרשות לעצמם לקנות רכב בתשלומים, אך איני רואה איך ברזיל תצליח להתרומם בלי להתמודד עם תעבורת הסמים. האלימות בפאבלות לא נובעת רק מהזנחה ארוכת-שנים, אלא גם מחוסר האונים של הממשל הקיים מול ספקי הסמים. כשם שממשלת ישראל לא מסוגלת לכבוש את מתחם לוינסקי [1], כך ממשלת ריו לא מסוגלת להשתיק את הדי היריות בחלונו של קרלוס לטוף, או להעלים את מחוסרי הבית מרחובו. הלא כן? ליאור ޖޭ • י' בסיוון ה'תשס"ח • 18:27, 12 ביוני 2008 (IDT)
אכן, וטוב שהראת לי את הערך פריפריה (ברזיל). אפשר שאתרגם אותו ואוסיף מידע ספציפי יותר לברזיל, כך שיהיה קל יותר להזכיר את עניין קנה המידע שהזכרתי מעלה. לדעתי דפוס ההתפתחות של ברזיל ב-20 או 30 השנים הבאות יתאפיין בהגברת האלימות, החמרת בעיית הסמים אך, למרבה הפרדוקס, בכפיפה אחת בשיפור מקרו-כלכלי רב ושילובם של יותר ויותר שכבות אוכלוסיה מודרות בפעילות כלכלית ותרבותית. הטיעון לפיו ברוני הסמים שולטים במדינה הוא מוגזם. ודאי אפשר לטעון שחלק גדול מהפוליטיקאים, בעיקר מהדרגים הנמוכים והבינוניים מושחתים, לא עושים כלום או מובלים למושבי הצבעה בקונגרס כשאקדח לרקתם. אך מעט מוגזם לומר שמדינה גדולה כמו ברזיל נשלטת בידי ברוני סמים וגרורותיהם. מדינה בה דת מופרדת מהמדינה, כך שלא ניתן שיטתית לשלב שיקולים הנובעים מאמונות תפלות במערכת קבלת ההחלטות, עם שוק ותעשייה מגוונים מאין כמותם (מייצאת רק לסין? לא נראה לי. הזמנים משתנים. ראה לדוגמא את רשימת הלקוחות של אמבראר בערך המקביל באנגלית), דמוקרטיה שסוף סוף מושרשת, (על אף הקפיטליזם הדורסני הבלתי נמנע שנלווה), לאחר פרודיה של הפיכות וחילופי שלטון במאה ה-20. כאמור, אני בטוח שסוחרי סמים ימשיכו לחגוג בברזיל עוד שנים על גבי שנים. אך ברזיל היא לא קולומביה. יש גבול למידה בה ברוני סמים ושאר חלאות יכולים להכתיב התנהלות בכל תחומי חייה של אומה כה גדולה ומורכבת כמו ברזיל, בה תהליכים חברתיים כה מורכבים ודינמיים בסביבה עתירת בלמים ואיזונים. אני לא רואה כיצד מסוגלים פרננדיניו ביירה-מאר (pt:Fernandinho Beira-Mar) או זה פקנו (en:Zé Pequeno) להתארח יום יום בכל בית ובית בברזיל, מרקושיחה 20:31, 12 ביוני 2008 (IDT)
לדורית - האם אפשר להעביר דיון זה למקום הולם יותר (המזנון?), בו יוכלו יותר אנשים להגיב? נראה לי שהתנפח יותר מדי עבור דף שיחה אישי.
(-: מרקו, יש דף שיחה אישי, ויש דף השיחה של דורית הידוע גם כמזנון האלטרנטיבי. אם ברצונך להעביר, אפשר להעתיק זאת לכיכר העיר, אבל מבחינתי אין שום בעיה להמשיך להתדיין כאן. מאחר ולא מכבר שבתי מעבודתי, אשתדל להגיד לדיון המעניין שמתפתח בהמשך כשאחזור. דורית 21:04, 12 ביוני 2008 (IDT)
אוקי, אשאיר זאת כאן (-:, מרקושיחה 23:03, 12 ביוני 2008 (IDT)
אין לי בעיה אם תרצה להעתיק זאת לכיכר העיר כדי שאחרים ישתתפו גם. אני חייבת לומר שסיפקתם לי שניכם הרבה חומר למחשבה באשר לברזיל. אכן, על BRIC שמעתי, אבל היה לי קשה להבין כיצד המדינה תצליח להפוך למעצמה של מחר עם מערכת כלכלית שמותירה עניים רבים מחוץ למעגל של קיום בכבוד. עד כמה יש להם מערכת רווחה שמסוגלת לדאוג לאלו שנשארים כך כל מאחור עקב הסיבות הרבות שציינתם? ואגב, לא הבנתי - איך זה שיש חובת הצבעה? מה קורה אם מישהי/ו מחליט/ה שלא להצביע? איך מצליחים לאכוף דבר כזה? מקווה שאני לא מטריחה יתר על המידה, אני מוצאת את זה מאד מעניין. דורית 23:30, 12 ביוני 2008 (IDT)
למרבה הצער, כבר הוכח שאפשר להיות מעצמה כלכלית גם בלי מערכת רווחה נורמלית. עידושיחה 23:32, 12 ביוני 2008 (IDT)
יופי, שמחתי לשמוע ש הדיון מעניין אותך (-:. מה שכתב עידו כעת זה בדיוק מה שהתכוונתי פחות או יותר לכתוב בעריכה זו. לגבי עניין הבחירות, אין לי מושג. עליתי לארץ מוקדם מדי מכדי להצביע בברזיל. מרקושיחה 23:40, 12 ביוני 2008 (IDT)
ויש מערכת רווחה ואפילו משקיעים בזה המון. הבעיה היא בעיה של נגישות. ברור שהפאבלות מן הסתם כמעט בלתי נגישות לעובדי רווחה. אם מתמזל מזלו של אדם קשה יום לגור בשכונה פחות או יותר נורמלית, שאינה פאבלה, אזי הסיפור שונה. יש תקווה שילדיו יצליחו אולי להחלץ ממעגל העוני מרקושיחה 23:52, 12 ביוני 2008 (IDT)
כמובן שזה מעניין. ואכן, עידו צודק. לצערנו ה"נורמות" הכלכליות הללו שמטיבות עם העשירים המתעשרים עוד יותר מחלחלות לכל עבר, בין אם מדינות או מוסדות פיננסים גלובלים. נוסיף לזה את תאגידי הענק שהמאזן השנתי מעניין אותם הרבה יותר מהמקומות בהם הם פועלים (תראו למשל את של) אז מצבנו ביש. מרקו, התהיה שלי עלתה, כי בערך על ברזיל נכתב "זכות הבחירה ניתנת לכל אזרח. ההצבעה בגילאים 16 עד 18 ולאחר גיל 70 היא רשות, ובין הגילאים 18 ו-70 (פרט לנכים ולמי שאינו יודע קרוא וכתוב) חלה חובת הצבעה". זה נשמע לי מאד מסובך לביצוע. דורית 23:54, 12 ביוני 2008 (IDT)
אה, עניין חובת ההצבעה נשמע כמו סתם דיבורים. באותה המידה שעל פי החוק בברזיל מי שנתפס מעשן אפילו מריחואנה עלול להכלא לשלוש שנים, נדמה לי. בתכלס, בפעם האחרונה שהייתי בברזיל ראיתי אנשים "נורמטיביים" לגמרי חולפים בהליכה נינוחה בשדרות פאוליסטה, כשג'וינט לפיהם. אלה דיבורים בדיוק כמו הנסיון לאכוף אי עישון בפאבים בארץ, מרקושיחה 23:59, 12 ביוני 2008 (IDT)
אגב מוסדות פיננסים, תראה בנקים יש להם בשדרה הזו. מתי בסניף הקרוב לביתי? לא שזה יגרום לי לרצות ללכת לשם בכל מקרה... דורית 00:08, 13 ביוני 2008 (IDT)
זה גימיק ידוע של אותו סניף בנק. בחג המולד הוא עשוי לעטות קישוטי סנטה קלאוס ובמצעדי גאווה להצבע בגווני הקשת. לא אתנגד להעברה למזנון\כיכר העיר. תוכלי לעשות זאת עבורי. לא מתמצא בתבניות ההעברה. מרקושיחה 00:17, 13 ביוני 2008 (IDT) מרקושיחה 00:16, 13 ביוני 2008 (IDT)
להבא: כל מה שצריך לעשות זה העתק - הדבק לויקיפדיה:כיכר העיר, תוך ציון המקור (שזה הועתק מכאן). דורית 00:42, 13 ביוני 2008 (IDT)

סליחה על ההצטרפות המאוחרת לשיחה. ישלי נסיבות מקילות. התוספת יפה ומבורכת, והוספתי את הערותי בחטיבה חדשה בדף שיחת הערך. תודה מרקו, אורי שיחה 06:48, 13 ביוני 2008 (IDT)

בהחלט נסיבות מקלות. שוב - מזל טוב! דורית 12:44, 13 ביוני 2008 (IDT)
תודה אורי. הגבתי שם. ושוב, מזל טוב גם ממני! מרקושיחה 17:11, 13 ביוני 2008 (IDT)

איך זה[עריכת קוד מקור]

שאין קצרמר סוציולוגיה? כתבתי כזה היום, אך נאלצתי לסווג אותו כקצרמר מדעי החברה. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 21:19, 10 ביוני 2008 (IDT)

יש שתי אפשרויות. האחת, שסוציולוגיה אינה נחשבת למדע. אומנם ידוע ברחבי הוויקיפדיה שגם מדעי החברה לא, אבל לפחות זה מתחיל במילה "מדעי" כמו כן "מדע המדינה" ולכן לשניהם קצרמר. השניה, אין מספיק סוציולוגים ואלו שיש לא רוצים להתקרב לערכים סוציולוגים. דורית 21:28, 10 ביוני 2008 (IDT)

שולה קשת2[עריכת קוד מקור]

מה את חושבת על הדרך בה הוכרעה ההצבעה? --פלבאי צהוב - שיחה 22:51, 10 ביוני 2008 (IDT)

לא טובה בעיני כלל וכלל. ראה דבריי במזנון, אך נראה כי אני במיעוט שם. טובה עוד פחות הריצה הנמהרת לפרלמנט ללא מחשבה מעמיקה והצעה מסודרת תוך העלאת הסתייגויות אם יש. משפטיזציה של הוויקי לא חביבה עלי כלל וכלל. דורית 23:05, 10 ביוני 2008 (IDT)

בקשת עזרה[עריכת קוד מקור]

מועתק משיחת משתמש:Odedee#ניתוח לשינוי מין

אני לא מבין גדול בהגדרות האקדמיות/לשוניות/וכו' של מגדר, אבל אחד המשפטים שם, אותו כתבת (או לפחות שיכתבת) נראה לקורא מן החוץ (אני) קצת מוזר. האם תוכל להוסיף מקור או לחלופין להגביל את הטענה, כך שיובהר (אם זה המקרה) שזו ההגדרה רק לפי אסכולות מסויימות (אני משער שלפי חלק מהדתות המשפט לא נכון או לפחות לא רלוונטי). תודה, ‏DGtal‏ 12:45, 10 ביוני 2008 (IDT)

אפשר לשנות למשהו מדויק יותר לפי ההגדרה במגדר. אני מציע להיעזר בדורית. ‏odedee שיחה 08:43, 11 ביוני 2008 (IDT)
תודה. ‏DGtal‏ 08:45, 11 ביוני 2008 (IDT)

שלום דורית, האם תוכלי להציץ בניתוח לשינוי מין ובמגדר ולנסות להגיע לניסוח בהיר ומדוייק יותר? תודה מראש, ‏DGtal‏ 08:47, 11 ביוני 2008 (IDT)

אני אנסה לשפר לפי מגדר ולהגיע לניסוח בהיר יותר, אך מקור - איני רואה צורך, אם כי אנסה. אומר רק שזו תפיסה מקובלת, שמעתי אותה הלוך ושוב בקורס למגדר וגם בתקשורת כשסוציולוגים של מגדר שוחחו עליה. אני אנסה לחשוב על מקור אקדמי ולהביא לכל מקרה. אני אנסה להסביר באופן פשוט אבל קצת וולגרי וסליחה מראש מכל הנפגעים/ות. מה שנאמר שם זו ורסיה של הטיעון "מין זה מה שיש בין הרגליים, מגדר זה מה שיש בין האוזניים". ז"א, שישנם מי שמוגדרים ביולוגית כגברים או נשים, אך זהותם המגדרית, שונה לחלוטין מהמין עימו נולדו. בטרנסקסואלים למשל אין הלימה בין המין למגדר ולכן הם עוברים ניתוח לשינוי מין כדי שהגוף יותאם לנפש. אני מקווה שהמשפט שנכתב שם יותר מובן לאחר דבריי אלו. כאמור, אנסה לשפר את הניסוח מאוחר יותר היום. דורית 14:10, 11 ביוני 2008 (IDT)
תודה על ההתייחסות. הבורות שלי נובעת כמובן מכך שאצלי (ואני מניח שאצל רוב העולם) אין אבחנה לשונית בהגדרות אלו (זאת בהנחה שהם אי פעם שמעו את המילה "מגדר"). האם תוכלי לנסח את המשפט כך שיובהר שמדובר בשיח המקובל במדעי החברה.
הצעה (גרועה) לניסוח: במדעי החברה מקובל להבחין בין מין ביולוגי למגדר. בעוד שמינו של אדם נקבע על פי איברי המין, המגדר נקבע על פי הזדהותו הרגשית וכו'.
בברכה, ‏DGtal‏ 19:12, 11 ביוני 2008 (IDT)
אני אנסה לנסח משהו בצורה יותר ברורה ממה שיש כרגע בערך. כל הארה והערה בקשר לבהירות/אי בהירות התיאור תתקבל כמובן בברכה. דורית 19:58, 11 ביוני 2008 (IDT)
הרחבתי וביארתי, אני מקווה שזה יותר מובן כעת. דורית 20:15, 11 ביוני 2008 (IDT)
קביעה מגדרית של פרט היא בעייתית מאוד, בשל הבסיס הערטילאי של כל הגישות, בעיקר אלה של הממסד הרפואי והמשפטי, כל אחד לחוד, וביחד. איברי מין ומערכות תומכות, אינן כל הסיפור. דוגמה בולטת ומטרידה של בעיה זו קרתה באחת האוליפיאדות הקודמות, עם אחת האתלטיות שהשתתפו בה, דומני אצנית, אחרי שכבר זכתה בכמה מדליות. לצערי, אינני זוכר פרטים מזהים שלה ושל האוליפיאדה בהן מדובר. בכל אופן, לאחר ששונו הנהלים והחליטו לבצע בדיקות גנטיות לבדיקת מינם של משתתפים, נפסלו זכיותיה של ספורטאית זו, על אף שמערכת הרביה שלה והמערכות התומכות היו תקינות לחלוטין פיזיולוגית, ואף כבר היתה אם באותה עת. התברר באותה בדיקה קריוטיפית שמקטע של כרומוזום Y עבר טרנסלוקציה לאחד מכרומוזומי X בתא המופרה ממנו התפתחה. זה הספיק כדי לקבוע שאין היא ראויה להשתייך למגדר הנשי כספורטאית. לפי מה לקבוע ? שאלה פתוחה. אשתדל להתחקות אחרי פרטי המקרה, ומקווה שאצליח בכך. שבת שלום, בנצי - שיחה 20:34, 13 ביוני 2008 (IDT)
המקרה אכן זכור לי. אך מדובר בתופעה יחסית שולית לעומת התפישה הכללית לגביה ביקש דיגיטל הסבר. אם יש לך סימוכין נוסף ואתה יכול להרחיב זאת, תבורך. 20:38, 13 ביוני 2008 (IDT)
ארועים מסוג זה הם אכן שוליים, סטטיסטית, מאחר וההסתברות שיתרחשו באופן אקראי היא נמוכה למדי. אבל השאלה עדיין חשובה מבחינה מדעית ועקרונית, ולא רק בשל התרחיש שתיארתי. הוא איננו היחידי. אשמח להרחיב לאחר שאבדוק את פרטי המקרה ודומים לו, לכשאתפנה יותר. תודה, בנצי - שיחה 20:49, 13 ביוני 2008 (IDT)
מצויין. לדעתי ראוי שיהיה לזה ערך נפרד. דורית 21:19, 13 ביוני 2008 (IDT)

בעיית צבעי הקישורים[עריכת קוד מקור]

יש פיתרון לבעיה. אנא ראי בדלפק הייעוץ. ‏– rotemlissשיחה 12:38, 11 ביוני 2008 (IDT)

תודה רבה על העזרה. דורית 14:33, 11 ביוני 2008 (IDT)
העתקתי את התשובה שלך מדלפק הייעוץ כדי שאזכור להבא מה יש לעשות, בתקווה שלא נצטרך. -
Brion Vibber מצא את הבעיה (באג בתוכנה, שהוא כפי שתיארתי) וטיפל בה. אם יש בעיות בדפים נוספים, ניתן לתקן אותם באמצעות הוספת הביטוי הבא: ?action=purge (סימן השאלה בהתחלה) לסוף שורת הכתובת בדפים הבעייתיים, והקשה על Enter. ‏– rotemlissשיחה 12:01, 11 ביוני 2008 (IDT)

שולה קשת3 (אחרון ודי?)[עריכת קוד מקור]

היי דורית, ידידתך האדמונית כנראה בטיול שנתי. התוכלי להעביר את הערך השנוי במחלוקת לארגז חול במרחב המשתמש שלי, כדי שאבנה אותו מחדש? פלבאי צהוב

אין לי התנגדות עקרונית להעברה לארגז החול, וגם התנגדות מהותית טרם ראיתי. אם תהיה התנגדות אין לי בעיה לשלוח את התוכן המחוק לדוא"ל. מה שכן, שאלה לי - אתה מתכוון להתחיל לעבוד על הארגז חול ממש מעכשיו? שאלה נוספת - מתי אתה מתכוון להעלותו להצבעה מחודשת? בתום החודשיים שהוקצבו? דורית 15:55, 11 ביוני 2008 (IDT)
לשאלותיך: אני מקווה להתחיל בימים הקרובים, אולי בסופ"ש, אבל לא סגור על מועד סיום. למה את שואלת? לגבי המייל - יש בעיה להעביר את התוכן בתוך הוויקי' לארגז חול (אצלי), כדי לשמור על כל הקישורים וכו'? אני יכול לעבוד על ערך בוורד במחשב שלי, אבל הייתי שמח לאפשר גם לאחרים לעבוד עליו. לגבי ההצבעה המחודשת - אני באמת לא יודע. אני רואה שעוד יש דיון על הארכת ההצבעה, אבל לשם בטוח לא אוכל להגיע עם ערך משופץ. לגבי החודשיים, סביר להניח שכן, אבל המצב לא ברור לי. מה שכן, אני לא מתכנן איזו מלחמה, ואם זה יהיה רלבנטי הרבה לפני החודשיים אתייעץ ולא אעשה שום מחטף (אני לא בקטע). מספק? --פלבאי צהוב - שיחה 20:59, 11 ביוני 2008 (IDT)
לצערי הרב, יש רוב מהומה על לא מאומה. הצעה לא אפויה בפרלמנט ויותר מדי רוחות סוערות ורצון לביורוקרטיזצית יתר (ואני לא ארחיב מה אני חושבת על זה). בעוד, שאין לי בעיה עם שיחזור לארגז החול, ישנה אפשרות נוספת. אוכל לשלוח לך את מלוא התוכן במייל. כך, תוכל לעבוד עליו בנחת. מאחר, והנוהג הוא לחכות חודשיים עד להצבעה, נוכל להיפגש כאן עוד זמן מה, כשהרוחות הסוערות ישככו (או יסערו כהרגל הוויקי בקודש עקב משהו אחר) ואז אשחזר את הערך - אעבירו לארגז חול, ישמרו גרסאותיו הקודמות, תעלה את שינוייך והשאר יוכלו לעבוד עליו גם. מה דעתך? אם ישנם אחרים השואפים להרחיב את הערך במקביל ולעבוד ביחד, אשמח לדעת. דורית 21:26, 11 ביוני 2008 (IDT)

חסימתי[עריכת קוד מקור]

דברייך בנושא חסימתי פגעו בי ואני מבקש את התנצלותך! לא ייתכן כי אני תורם ערכים רבים כל כך ותמונות אותן צילמתי ואני זוכה לדברי בלע מצידך, זוהי שערוריה שאין כדוגמתה ואינני מתכונן לשתוק על כך. סתם... צוחק איתך אחותי. בקיצור למדתי כאן שאת מתעצבנת במהירות ולא משנה מה הפעולה שנעשתה, גם אם הדרך חריגה מייד את קופצת. אני מקווה שאת נהנית מזה. מיכאלי - שיחה 12:30, 12 ביוני 2008 (IDT)

אני מבינה שאתה נהנה למשוך עוד ועוד צומי. ולעניינו, הייתי רגועה מאד. רגועה מדי אפילו. והדרך שלך אינה חריגה, היא מקוממת ומכפישה נשים ולא ראיתי איש שמגן על אמירתך, גם אלו שטענו כי יש לקצר את חסימתך. ובקיצור - תמשיך כך, תחסם שוב ולתקופה ארוכה בהרבה. סוף שבוע רגוע שיהיה לך, דורית 20:04, 12 ביוני 2008 (IDT)

שלום רב - רציתי להבין בבקשה מדוע מחקת את הפרסום שהתחלתי להעלות[עריכת קוד מקור]

לדעתי יש כאן אוצר של אמנות יהודית ששווה שיהיה מפורסם כי בינתיים אף אחד לא קיטלג את זה רק התחלתי לערוך וזו לי הפעם הראשונה שאני כותב בויקיפדיה אם יש דברים לא נכונים - אשמח למחוק אותם - אבל יש בכוונתי באמת לעשות פה עבודה שתוכל לתרום לכולם

אשמח לקבל ביקורת ולקן בהתאם- אבל מחיקה שכזו הייתה לי כל כך מהירה - אפילו בעודי עורך בכל מקרה שיהיה לך סופשבוע נעים ושבת שלום

שלום ירון. כתיבה על עצמך אינה מקובלת בוויקיפדיה ומאחר והערך שכתבת נראה כפרסומת עצמית, הוא נמחק. לשם כך ביקשת שתקרא את ויקיפדיה:אוטוביוגרפיה. נשמח אם תשתף אותנו בידע שלך בערכים אחרים. סופשבוע נעים ושבת שלום גם לך, דורית 04:23, 13 ביוני 2008 (IDT)


תודה רבה דורית על תגובתך המהירה, אני אמשיך לקרוא את מרבית הוראות ההפעלה, אנסה להבין לעומק ולהבא אף לעמוד בכללים .
כל טוב ירון-לביץ - שיחה 05:06, 13 ביוני 2008 (IDT)

גם לך. אם יש לך שאלות נוספות, אתה מוזמן לפנות אלי כאן או לאחרים בויקיפדיה:דלפק יעוץ. שבת שלום וכל טוב, דורית 12:25, 13 ביוני 2008 (IDT)

מעניין[עריכת קוד מקור]

נתקלתי ברשימה בערך שנראה לי פתרון מושלם להרבה בעיות, אני שוקל להכנס אליו כל פעם שאני קורא יותר מדי ערכים מהרשימה. אם הוא לא היה כל כך קטן הייתי מזמין אותך גם לבקר בו, אולם כרגע אני מוכן לדון בחלוקת זמן, בברכה--יום טוב - שיחה 09:31, 13 ביוני 2008 (IDT)

ולגופו של עניין, יש משהו שאפשר לעשות בערך הזה( חוץ כמובן מלהתרוצץ בין קירותיו ולהתנגש בהם ללא דאגה) חוץ מלפטור אותו מהרשימה?--יום טוב - שיחה 09:31, 13 ביוני 2008 (IDT)
זה רעיון מעניין :) אבדוק מה ניתן לעשות איתו בקרוב. דורית 12:14, 13 ביוני 2008 (IDT)
פתאום נהיה מאוד צפוף שם:) שבת שלום--יום טוב - שיחה 18:00, 13 ביוני 2008 (IDT)
כ"כ צפוף שאי אפשר לנשום. תגיד, איך זה שאני ואתה מסתובבים תמיד באותם חדרים, רשימות ואנציקלופדיות? מזל שלא באותו בנק.. דורית 18:02, 13 ביוני 2008 (IDT)
שתי אפשרויות, הראשונה, מוחות גדולים חושבים דומה, שתיים, את עוקבת אחרי כחלק ממזימה קומניסטית צמחונית פמניסטית סודית להשתלט על העולם. מה שכן תמוה בעיני שלפני זמן מה שהיתי בדיוטי פרי ולא ראיתי אותך, הייתי בטוח שתהיה שם לפחות שורה אחת על ההיבט הסוציולגי של העניין (שגעון המונים וכו)--יום טוב - שיחה 18:07, 13 ביוני 2008 (IDT)
הייתי שם. תחת הסוואה כבדה. הרי ההמונים מחפשים כבר זמן רב לתפוס אותי. דורית 18:10, 13 ביוני 2008 (IDT)
זה מסביר את מערבולות האויר, ואת הסרט שהוקרן--יום טוב - שיחה 18:12, 13 ביוני 2008 (IDT)
ומי אתה חושב היה הדייל שהגיש לך את השמפניה ששתית? דורית 18:16, 13 ביוני 2008 (IDT)
שקדי?--יום טוב - שיחה 08:27, 15 ביוני 2008 (IDT)

קצרמר[עריכת קוד מקור]

דורית שלום,

קודם כל, פתחתי את קטגוריה:קצרמר סוציולוגיה כיוון שלא היה ברור מהתגובה שלך אם את הולכת לעשות את זה. הקטגוריות הללו לא נוצרות באופן אוטומטי.

דבר שני, האם תוכלי להפחית את רמת ההגנה על תבנית:קצרמר? אני צריך לפתוח כמה קטגוריות חדשות לפי הדיון בפסקה שמעל הפסקה שאת פתחת. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:17, 13 ביוני 2008 (IDT)

ברוקולי, איך לא ברור שעמדתי לעשות זאת אם יצרתי את התבנית? ולמה אתה חושב שאיני יודעת שקטגוריות אלו לא נוצרות אוטומטית? הקדמת אותי בזריזותך. ולא מוטב לפני שאני מורידה את ההגנה להפנות את המבט בלוח המודעות לקצרמרים החדשים? נראה כי מעטים הם אלו הדנים שם. דורית 15:22, 13 ביוני 2008 (IDT)
נו, זריזין מקדימין במצוות. לא נורא. ולגבי החלק השני, הפניתי מלוח המודעות והמגיב היחיד היה אמיר. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:23, 13 ביוני 2008 (IDT)
אז בוא ננסה שעה של לוח המודעות האלטרנטיבי, אולי מכאן תצא תקווה. דורית 15:26, 13 ביוני 2008 (IDT)
הי דורית, לפי מה את מקטלגת קצרמרים/לא-קצרמרים? לדוגמה, מדוע קטלגת את הערכים ביסקסואליות, לפקח ולהעניש ככאלה? ברפרוף קצר, ביסקסואליות נראה לא דק מדי. ומה עם סטטוס חברתי למשל? אבי-עד - שיחה 15:54, 13 ביוני 2008 (IDT)
ידע סוציולוגי וניסיון ויקיפדי אני מניחה. היו הרבה דיונים על מהו קצרמר ומה אינו. לדעתי, קצרמר יכול להיות גם ערך בעל מספר לא מועט של פסקאות אך אם יש הרבה יותר מה להרחיב - הוא קצרמר. אם ערך מסביר היטב את נושאו אך אינו חסר חומר רב, הגם שקצר הוא, אינו קצרמר. הערכים שקיטלגתי כקצרמרים, קוטלגו עוד קודם לכן ככאלו, רק שיניתי את הסיווג ממדעי החברה לסוציולוגיה. לסטטוס חברתי וערכים רבים אחרים טרם הגעתי. אך לקחתי על עצמי לבחון את הערכים בקטגוריה של סוציולוגיה ולטפל בהתאם. התהיה היחידה שלי היא אם לייצר קצרמר אנתרופולוגיה או לא. דורית 16:42, 13 ביוני 2008 (IDT)
באונ' ת"א הם מאוגדים שניהם בחוג אחד, לא? קריצה אבי־עד - שיחה 17:15, 13 ביוני 2008 (IDT)
ולא רק בה. אך אוניברסיטאות רבות בארצות הברית למשל יוצרות הפרדה בין שני החוגים. אבל אנחנו, כידוע, איננו באוניברסיטה. אפשר כמובן להחליט שזה קצרמר משותף, אבל איני נוטה לכך כרגע. דורית 17:18, 13 ביוני 2008 (IDT)
כל הכבוד על יצירת "קצרמר סוציולוגיה", קטגוריה מתבקשת וראויה זה מכבר. כתבתי בינתיים את פייר ל. ואן דר ברגה. אם את מכירה את הג'נטלמן (אני באמצע ספר שלו על אלימות בסכסוכים אתניים, שעלי לקרוא לרגל לימודי, אבל לא ממש מכיר את עבודתו פרט לספר), את מוזמנת להרחיב. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 08:35, 14 ביוני 2008 (IDT)
לא עשיתי כלום, אם כבר - כל הכבוד לך כי הנעת לפתוח את הקצרמר. ולא, איני מכירה את הנ"ל. מצטערת, דורית 15:23, 14 ביוני 2008 (IDT)

יו יו דודוש[עריכת קוד מקור]

בזמן שסבא מתדרדר בעולם המותגים הירושלמי, אני מנסה את מזלי כאן, את מוזמנת להוכיח את נאמנותך המשפחתית. אם תגלגלי למטה - תגלי גם פינגווין! נעה - שיחה 18:41, 13 ביוני 2008 (IDT)

סבא היה באירוע תל-אביבי! או כמו תל-אביבי! וקנה שלושה טישרטים מעוצבים. סבא גם תומך בנכדתו בכל מעשה ידיה. ‏Harel‏ • שיחה 18:42, 13 ביוני 2008 (IDT)
פינגווין! הדודה אוהבת פינגווינים. גם הדודה תומכת בניתוש שלה בכל מעשי ידיה. אחרי שתמכה בסבא, השמיים הם הגבול במשפחה הזו. דורית 18:53, 13 ביוני 2008 (IDT)
לא ראית את התמונות שהעליתי? השמיים כבר מזמן לא הגבול...נעה - שיחה 18:55, 13 ביוני 2008 (IDT)
איך אראה, הסבא כל הזמן מסתיר לי. דורית 18:57, 13 ביוני 2008 (IDT)
סבא, די עם הקוגלהוף. נעה - שיחה 19:05, 13 ביוני 2008 (IDT)
עזבי, הוא שתה יותר מדי יין אוסטרי זה. דורית 19:27, 13 ביוני 2008 (IDT)