תהל"ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
TEHILA
תהל"ה
אימהות ואבות חברי תהל"ה חוגגים במצעד הגאווה בתל אביב 2018
אימהות ואבות חברי תהל"ה חוגגים במצעד הגאווה בתל אביב 2018
פעילות עמותת הורים המספקת תמיכה בהורים של הומוסקסואלים, לסביות, טרנסג'נדרים, בי-סקסואלים וג'נדרקוויר
התאגדות עמותה רשומה 580210813
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
סניפים קבוצות תמיכה להורים פועלות בפריסה ארצית
מייסדים יונתן דנילוביץ' ודבורה לוז
יושב ראש מירי ביאלר
מנכ"ל רונית ארנפרוינד
תקופת הפעילות 1989–הווה (כ־35 שנים)
Tehila.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תהל"ה היא עמותה המספקת תמיכה להורים ובני משפחה של חברי קהילת הלהט"ב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת תהל"ה נוסדה בשנת 1992 ע"י יונתן דנילוביץ' ז"ל ודבורה לוז ז"ל כקבוצת תמיכה הדדית של הורים לילדים מהקהילה הגאה. הקבוצה נהגה להיפגש אחת לחודש בבית האגודה בתל אביב, בהנחיית שרה אבני.

דבורה לוז עמדה בראש העמותה במשך שנים ארוכות. אחריה נבחרה לתפקיד חנה ארנון ויעל אגמון. דבורה ביחד עם שרה אבני, כתבו את הספר "אמא יש לי משהו לספר לך" (הוצאת שופרא, 2000) העוסק בנושא ההורות ללהט"ב.

עמותת תהל"ה מנוהלת על ידי ועד מנהל שנבחר מדי שנה על ידי האספה השנתית של חברות וחברי העמותה. כל החברות והחברים הפעילים בעמותה, לרבות חברות וחברי הוועד, הם מתנדבים.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהל"ה במהלך מצעד הגאווה בתל אביב, 2009
הורים החברים בארגון משתתפים במצעד הגאווה בתל אביב בשנת 2015 עם השלטים (ימין) "ילד/ה שלי רק בדרך שלך" (שמאל) "זכויות שוות לילדנו"

העמותה מפעילה קבוצות תמיכה להורים בכל רחבי הארץ, קו תמיכה טלפוני, אתר אינטרנט, הרצאות במתכונת "סיפור אישי" וכן מספקת עלוני קשר.

מתנדבי תהל"ה משתתפים מדי שנה במצעדי הגאווה ברחבי הארץ. בשנת 2009 נבחרה עמותת תהל"ה להוביל את המצעד בירושלים.

העמותה פועלת ליצירת שינוי חברתי בעמדות החברה וביחסה אל הקהילה הלהט"בית ולקידום שוויון זכויות מלא. בנוסף, פועלת בשיתוף ארגוני קהילה נוספים ומול מוסדות ממשלתיים, לבניית תשתית חוקתית וחברתית לשוויון זכויות.

עם הזמן נוספו קבוצות תמיכה בירושלים ובחיפה, ובהמשך החלו לפעול קבוצות במקומות רבים בארץ. מגפת הקורונה שפרצה בשנת 2020 תרמה לפתיחת קבוצות תמיכה גם באמצעות זום. למפגשים מגיעים הורים ובני משפחה, ובמקרים מסוימים גם הילדים עצמם המעוניינים לשתף פעולה עם הוריהם.

קבוצות תמיכה להורים של עמותת תהל"ה פעילות כיום בערים שונות, רובן לאוכלוסיית ההורים הכללית וחלקן לאוכלוסיות ספציפיות כגון: הורים דתיים, הורים של טרנסג'נדרים ואבות לילדים גאים.

חברות תהל"ה מגיעות לדיונים בוועדות הכנסת העוסקות בנושאים שקשורים לרווחה ושוויון זכויות לקהילת הלהט"ב, ונציגות של העמותה משמיעות שם את קולם של ההורים לאנשים להט"ב. פעילות של תהל"ה מתראיינות לתקשורת ומפיצות את דבר קיומן של קבוצות תמיכה במקומות רבים בישראל, כדי להקל על הורים שמרגישים צורך בתמיכה, למצוא את דרכם לקבוצות במקומות מגוריהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]