חברותא - הומואים דתיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברותא
לוגו עמותת חברותא
פעילות מסגרת חברתית קהילתית להומואים מבית דתי ופעילות לשינוי עמדות בחברה הדתית בנושא הומואים ולסביות
התאגדות עמותה מאז 2010
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים בני אלבז, נתי אפשטיין, אייל ליברמן, דניאל יונס
יושב ראש שי ברמסון
מנכ"ל נתנאל שלר[1]
תאריך הקמה 2007
http://havruta.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

חברותא - הומואים דתיים הוא ארגון יהודי דתי של הומואים בני החברה הדתית, דתיים ודתיים לשעבר בישראל, הפועלת בפומבי לקידום סובלנות וקבלה בחברה דתית בנושא נטייה מינית ושונות מגדרית.

הארגון מהווה בית חברתי להומואים מבית דתי ומסייע לחבריו להשלים עם נטייתם המינית ללא ויתור על זהותם הדתית. לשם כך מקיים הארגון שלל פעילויות חברתיות על בסיס קבוע בירושלים, תל אביב וחיפה, וכן טיולים ושבתות משותפות בכל שטחי ארץ ישראל.

במקביל פועל הארגון לקידום סובלנות ושילוב הומואים בחברה הדתית באמצעות ארגון כנסים, פרסום עלונים, שיח ישיר עם רבנים ומחנכים ונראות תקשורתית. פעילות שזיכתה את הארגון בעיטור ממשלת צרפת, יחד עם שותפיו בקהילה הדתית הגאה.

הארגון מחויב להלכה ושומר על צביונו הדתי.

הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"חברותא" הוקמה ב-2007, כקבוצה חברתית ירושלמית, של הומואים מבית דתי, על ידי בני אלבז, ונתי אפשטיין, האחד דתי והשני דתל"ש. עם הקמתה התנהלה הקבוצה כקבוצה עצמאית הנשענת על ארגון הלהט"ב "הבית הפתוח".

במהלך השנתיים הבאות התרחבו מפגשי הקבוצה גם לתל אביב ובשנת 2008 הושק אתר האינטרנט הארגוני כזירת שיח פומבית בנושא יהדות ונטייה מינית.

בשנת 2010 הרחיבו המייסדים את הוועד בהסכמת שאר הפעילים, על מנת לאפשר את פרישתם תוך שמירה על אופי הארגון.[2]

בסוף שנת 2010 חברותא נרשמה כעמותה עצמאית דמוקרטית, והחלה לצרף את חברי הקהילה כחברי עמותה. כעמותה החלה לעסוק בפעילות ציבורית תוך שהיא מאמצת קו ארגוני המקדם ניראות, תומך בזוגיות גברית, ומתנגד לטיפולי המרה, ולמיזמים שמטרתם להשיא הומואים לנשים. היושב ראש הראשון של חברותא כעמותה היה אייל ליברמן, דתל"ש, ובשנתה השנייה כעמותה נבחר דניאל יונס, דתי, לתפקיד היושב ראש. חברי העמותה בוחרים בכל שנה מחדש, חמישה חברי וועד, האחראים על הנהגת הארגון, והם אלו הבוחרים את היושב ראש.[3]

מטרות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לראשי הארגון חזון "...לשמש בית לקהילת ההומואים הדתיים ולבני משפחותיהם, לקדם שיח רבני ושיח ציבורי בנושא ולהעלות את המודעות לנושא בקרב הציבור הדתי ובכך לקדם סובלנות בחברה הדתית ולתרום לשילוב הומואים דתיים בקהילה הדתית".[4] הצבת יעדים אלה מתאפשרת לאחר שמספר משמעותי של להט"בים דתיים יצאו מהארון, ויכולים לפעול בגלוי בממסד הדתי ומול כלי תקשורת לקידום מטרותיהם.

דובר הארגון מתאר את אופיו של הארגון כך: "כקהילה, שמה חברותא למטרה, לשרת את כלל חבריה, דתיים ודתיים לשעבר, רווקים ונשואים (לנשים), הומואים בארון ומחוצה לו, וכן לתופעה חדשה אך הולכת ומתרחבת של זוגות ואף משפחות חד-מיניות. חברותא מחויבת להלכה היהודית-אורתודוקסית, ומבטיחה לחבריה את מירב התנאים לחיים על-פי ההלכה, עם ולמרות נטיותיהם המיניות. חברותא אינה מעודדת עבירות הלכתיות, אך עם זאת מנסה לתת מקום ובית גם לאלו שאינם מקפידים על קלה כחמורה. חברותא עומדת בקשר עם רבנים ואישי ציבור מהציבור הציוני-דתי, במטרה לתת מענה לצרכיהם הדתיים של כלל חבריה".

עמדות ארגוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חברותא מתנגדת לטיפולי המרה לשינוי נטייה מינית.
 • חברותא רואה בחיוב זוגיות בין גברים הומואים.
 • חברותא לא תומכת בניסיון לשדך הומואים ללסביות.
 • חברותא מקדמת ניראות ובכלל זה צעדה במצעד גאווה.
 • חברותא מקבלת את הפסיקה ההלכתית הקיימת אך נמנעת מהבעת עמדה ארגונית בנושא יחסי מין בין גברים.
 • חברותא משקיעה את מאמציה בבניית קהילה ובשינוי עמדות בציבור הדתי.

מפגשי חברותא[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא עורכת מפגשים בעלי אופי חברתי, המאפשרים לאנשים שיחה על נושאים משותפים והיכרות. חברותא מארגנת מפגשים חודשיים בעלי אופי חברתי ופעילויות קהילתיות כגון ארוחות שבת וטיולים, בהם לוקחים חלק בקביעות עשרות משתתפים. רוב המשתתפים בפגישות הם דתיים, חלקם דתל"שים (דתיים לשעבר), ומקצתם מסורתיים. נטייתם המינית של רבים מהמשתתפים נשמרת על ידם בסוד. וכל המשתתפים מחויבים לדיסקרטיות. חברותא מקיימת קשר עם מעגל רחב יותר של מאות מכותבים שאינם מגיעים למפגשים, בעיקר בשל החשאיות בה הם שומרים את נטייתם המינית והחשש מחשיפה.

מפגשים חודשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא עורכת פעילות חברתית לפחות אחת לחודש. המפגשים אינם מפגשי תמיכה מקצועיים. המפגשים נערכים בירושלים, ובתל אביב בימי חמישי. תוכן המפגשים משתנה והם כוללים סרטים, הרצאות, דיונים ואף סדנאות שלאחריהם יש למשתתפים זמן להכיר האחד את השני. הארגון משתדל לגוון את אופי המפגשים ותוכנם. במספר מפגשים התארחו רבנים, בהם הרב יעקב מדן, הרב מנחם בורשטין, הרב יהודה גלעד, הרב בני לאו והרב ארלה הראל. במפגשים אחרים הוזמנו אנשים ידועים כגון, היוצר והזמר עברי לידר, הבמאי איתן פוקס, הצלם עדי נס וגיל חובב.

טיולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוכות ובפסח מארגנים חברי חברותא טיול יומי, הכולל טיול בשביל מסומן, הרצאה קצרה על נושא הקשור למקום, וארוחה משותפת. הטיולים מושכים אליהם בדרך כלל אנשים רבים, והם מאפשרים לאנשים היכרות מעמיקה ושיתוף בחוויות ולבטים משותפים. חברי חברותא מטיילים בכל שטחי ארץ ישראל המערבית ובשנים האחרונות יצאו חברי חברותא לטיולים בסרטבה בבקעת הירדן, בעין פרת, בעין גדי, בעין עקב, בנחל אוג ובנחל קנה.

בתום כל פעילות, מועלה לאתר "חברותא" סיכום הפעילות, שם אף מופיע מידע על כל הפעילויות והמפגשים הקרובים.

פעילות לשינוי עמדות בחברה הדתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלון חברותא בריש גלי המופץ בתקופת החגים בבתי הכנסת

חברותא פועלת לשינוי עמדות בחברה הדתית וליצירת מקום להומואים בחברה זו על ידי קידום שיח פומבי בנושא באתר האינטרנט, בכנסים, פרסומים וכן על ידי שיח עם רבנים ואנשי חינוך. חברותא משתפת פעולה עם ארגונים ותומכת במיזמים בקהילה הדתית הגאה, ובקהילה הגאה בכלל המקדמים סובלנות. בשנת 2011, זכתה חברותא בעיטור ממשלת צרפת על פעילות זו, יחד עם ארגון הלסביות הדתיות, בת קול.[5]

הפרס מוענק לשני הארגונים על פעילותם הייחודית למען זכויות הומוסקסואלים דתיים בישראל, ובפרט על מיזמם המשותף "שבל" (שהכול ברא לכבודו), המכשיר רבנים ומחנכים במגזר הדתי להתמודדות עם נושא ההומוסקסואליות. במסגרת פעילות "שבל" נערכים מפגשים עם מורים ותלמידים ומוענקת תמיכה פסיכולוגית לחברי המגזר הדתי הנמצאים במצוקה בשל נטייתם המינית.[6]

חברותא בריש גלי - עלון דברי תורה והגות לבתי הכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז יום הכיפורים תשע"א (2010) מוציאה חברותא מדי שנה עלון דברי תורה והגות לחלוקה בבתי הכנסת, בשם "חברותא בריש גלי". העלון יוצא בפורמט המקובל של עלוני פרשת שבוע והוא עוסק בנושאים אמוניים וחברתיים העולים מתוך הקהילה הדתית הגאה. כותבים בעלון הומואים ולסביות בני החברה הדתית, רבנים מהמגזר הדתי לאומי, ואנשי רוח. בין הכותבים בעלון בשנים האחרונות, הרב אביה הכהן מישיבת תקוע, הרב שמואל ריינר מישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, הרב ד"ר בני לאו, הרב יהודה גלעד, רב קיבוץ לביא וראש ישיבת מעלה גלבוע, הסופרת יעל משאלי, הבמאי חיים אלבום, ואחרים. העלון זכה לסיקור בתקשורת הדתית והכללית.[7][8] יושב ראש חברותא התבטא לגבי החשיבות שרואה הארגון בהפקת ובהפצת העלונים: "אלפי עלונים של חברותא יחולקו ברחבי הארץ ויוכיחו שוב- אנחנו כאן, בני ובנות הקהילות הדתיות בישראל, וכאלה נשאר. לא רק שאנחנו לא נעלמים, אלא אנו גם דורשים שקולנו ישמע ויהדהד".

כנסים לקידום סובלנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנס רבנים לצד הומואים ולסביות, הרב ארלה הראל, יהושע, ובת עמי, מקשיבים לשאלות מהקהל

ארגון חברותא מפיק ולוקח חלק באירועים שמטרתם קידום השיח על הומואים ולסביות בחברה הדתית, ועידוד סובלנות כלפי השונה בחברה הדתית. במאי 2011 ארגון חברותא ובית הלל הפיקו במשותף כנס לציבור הרחב בהשתתפות הרב ד"ר בני לאו, הרב ארלה הראל, וחברים מהקהילה הדתית הגאה, ובנוכחות כמאתיים איש וכן עיתונאים וצוותי צילום.[9] זו הייתה הפעם הראשונה שבה הומואים, לסביות ורבנים מהציבור הדתי לאומי קיימו שיח פומבי בנושא.

חברותא שותפה במיזם "פסח שני - יום הסובלנות הדתית",[10] המתקיים בפסח שני בכל שנה. המיזם בו שותפים בת-קול, נאמני תורה ועבודה, וארגון קולך, נועד לקדם סובלנות בחברה הדתית כלפי השונה. יום זה נבחר לאירוע מפני הסיפור המקראי על תשובתו של אלוהים שיש אפשרות למצוות הקרבת הפסח, גם למי שלא היה יכול להיות חלק מהציבור בפסח.

"ככל שהפער בין ההלכה לזכויות אדם במובן המודרני שלהם ילך ויגדל, יכולת ההזדהות של אדם סביר עם היהדות תלך ותקטן. יהדות ודמוקרטיה, יהדות וזכויות אדם אלו סוגיות קריטיות, אם לא נבין את זה יקרה משהו רע ליהדות שלנו...הישיבה הזו ביחד במקומות שעוסקים בקבלת האחר והשונה חשובים כי הם יכולים להגדיל תורה ולהאדיר".[11]

הרב שי פירון, כנס פסח שני, תשע"א

מצעדי גאווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא צועדת באופן רשמי במצעדי הגאווה בירושלים ובתל אביב מאז שנת 2010, ובחיפה מאז שנת 2012 עת הוקמה קבוצה של חברותא בעיר.[12] חברותא צועדת במשותף עם ארגון הלסביות הדתיות בת קול, תחת הכותרת קהילה דתית גאה. שם גג לקואליציה של הארגונים הדתיים הגאים והמיזמים העצמאיים המזוהים עימם, אשר רואים עצמם חלק מקהילה אחת בעלת ערכים משותפים ומטרות דומות.[13]

בשנת 2011 חברותא וגוגל, שיתפו פעולה בהפקת משאית משותפת למצעד הגאווה בתל אביב, ואילו בשנים 2010 ו-2012, צעדו אנשי חברותא עם רכב פרטי שהשמיע מוזיקה יהודית, ונשאו שלטים הקוראים לסובלנות. במצעד הגאווה בירושלים נושאים חברי הארגונים חברותא ובת קול שלטים המציינים את שמות הישיבות והאולפנות בהם למדו, וקוראים למחנכים דתיים לדאוג לרווחתם ושלומם על אנשים בעלי נטייה מינית הומוסקסואלית הלומדים במוסדות לימוד אלו היום.

אתר האינטרנט של חברותא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר האינטרנט של חברותא הוקם בתחילת 2008, כאתר להומואים דתיים. האתר הפך לבימה המרכזית בה מתנהל השיח הדתי על הומוסקסואליות. הוא מכיל מאמרים, דיונים, ענייני תרבות, וטורים אישיים, ונותן במה למגוון דעות בנוגע להומואים ולשאלה האם ניתן לשנות נטייה מינית. האתר אף נתן מספר פעמים ביטוי לגורסים שעצם קיומה של חברותא פסול.

האתר מספק גם מידע עדכני על מפגשים ופעילויות הקבוצה החברתית.

תחקיר בולט התפרסם באתר בדצמבר 2008 והציג את עמדתו השנויה במחלוקת של הרב שלמה אבינר, שקבע שהומו דתי שמתחתן לא חייב לספר לאשתו על נטיותיו המיניות.[14] בעקבות פרסום נרחב שקיבלו הדברים ותגובות רבנים נאלץ אבינר להכחיש את הדברים, אף על פי שהפרסום הסתמך על תמלול של שיעור מוקלט שהעביר אבינר בישיבת עטרת כהנים.[15] השיח שהחל באתר הביא בסופו של דבר להסכמה נרחבת בציבור, כי הומו הבוחר לקיים קשר עם אישה חייב לשתפה בנטייתו המינית.

האתר היה גם הראשון שהביא עדויות של גברים שסיפרו על התנהגות בעייתית של הרב מרדכי אלון, אותו הכירו כבחורים צעירים.[16]

שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילה דתית גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא היא חלק מקואליציה של הארגונים הדתיים הגאים והמיזמים העצמאיים המזוהים עימם, אשר רואים עצמם חלק מקהילה אחת בעלת ערכים משותפים ומטרות דומות. ארגונים אלו רואים בזהות מינית ומגדרית חלקים מרכזיים בהוויתו של אדם, ושואפים לקבלה והשלמה עם הנטייה המינית, בשילוב עם אורח חיים דתי.[13] בין הארגונים קיימת מחויבות אסטרטגית לשיתוף פעולה, והם עושים שימוש במותג "קהילה דתית גאה" בפרויקטים קהילתיים משותפים כגון צעדה משותפת במצעד הגאווה, ושבתות קהילתיות. בקואליציה שותפים הארגונים חברותא ובת קול, ארגון החינוך שבל שהכל ברא לכבודו, הקבוצות הדתיות בארגון הנוער הגאה איגי, ופרויקט המניין הגאה המקיים תפילות ביום כיפור ובחגי ישראל לקהילה הגאה במרכז הגאה בתל אביב. שיתוף הפעולה עם ארגון בת קול, והתוכניות לקיום שבת משותפת שבה יתקיים גם מניין שוויוני לנשים, היוו רקע לעזיבת אחד מפעילי הארגון הוותיקים ולהקמתו של הארגון כמוך - הומואים דתיים אורתודוקסים.

קהילה גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא משתפת פעולה עם ארגונים בקהילה הגאה, ואף פנתה במשותף עם ארגון חושן לוועדה לנושא פונדקאות.[17]

חברותא ובת קול משתפות פעולה עם ארגון נוער גאה בהפעלת קבוצות ייחודיות לבני נוער מגיל 15, ולצעירים דתיים ודתל"שים. קבוצות הבנים פועלות בנפרד מקבוצת הבנות, ותכניהן מותאמים לבני נוער ולצעירים דתיים. והפעילות מתקיימת במעטה של סודיות, תוך הקפדה על כללי חשאיות נוקשים.

שיח רבני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עצם קיומה של חברותא, כמו גם עמדותיה, זוכים לתגובות שונות מקרב רבנים מהציבור הדתי ציוני. אתר חברותא משתדל לתת במה לפולמוס זה. הרב בני פרל,[18] הרב מרדכי ורדי,[19] הרב רונן לוביץ,[20] ורבנים נוספים, מברכים על קיומה של חברותא, ורואים בקיום מסגרת חברתית להומואים מבית דתי, פרויקט חשוב ומציל חיים.

הרב יובל שרלו, תומך בקיומה של מסגרת חברתית להומואים דתיים, ואף הביע בעבר תמיכה בחברותא, אך בשנת 2010 הודיע על הפסקת תמיכתו בארגון, בשל עמדת חברותא שאינה שוללת זוגיות בין גברים, ובשל תמיכת חברותא ב"מניין הגאה", ארגון נפרד בקהילה הדתית הגאה, המקיים תפילה להומואים ולסביות ביום הכיפורים ובחגי ישראל, עם חציצה חלקית בין גברים לנשים.[21] גם לאחר ההודעה על הפסקת תמיכתו בארגון, שמר הרב על קשר עם הארגון ואף השתתף בערב שקיים הארגון בנושא פונדקאות לגברים הומואים.[22]

רבנים אחרים השתתפו בכנסים שמקיימת חברותא וכתבו לעלון שמפיצה חברותא בבתי הכנסת, ביניהם, הרב אביה הכהן, הרב שמואל ריינר, הרב ד"ר בני לאו, הרב יהודה גלעד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נתנאל שלר מונה למנכ"ל ארגון "חברותא - הומואים דתיים" | mako גאווה, mako, ‏2021-05-04
 2. ^ קרע בקהילה הגאה הדתית, www.makorrishon.co.il
 3. ^ רישום חברותא כעמותה - מייסדי חברותא מדברים בגלוי על ההחלטה להירשם כעמותה
 4. ^ עמוד מי אנחנו, אתר חברותא.
 5. ^ רננה לויאני, ‏לראשונה: פרס זכויות האדם של צרפת לשנת 2011 מוענק לארגון ישראלי, באתר ‏מאקו‏‏, ‏13 בדצמבר, 2011‏
 6. ^ שגריר צרפת העניק את פרס זכויות האדם של ממשלת צרפת לארגונים חברותא ובת קול, באתר שגרירות צרפת בישראל, 15 דצמבר,2011
 7. ^ אורי פולק, ‏גם ההומואים רוצים עלון שבת, באתר כיפה, ח' תשרי תשע"א, 16 בספטמבר, 2010
 8. ^ קובי נחשוני, חדש בבתי הכנסת: עלון ההומואים הדתיים, באתר ynet, 16 בספטמבר 2010
 9. ^ לראשונה רבנים ואנשים מחברותא ומבת קול בפאנל משותף באתר חברתא, 10 במרץ 2011
 10. ^ [1]
 11. ^ כולנו רוב, כולנו מיעוט – רשמים מיום הסובלנות הדתית תשע"א באתר חברותא,19 במאי 2011
 12. ^ אליענה שפר, אנחנו לא לבד: להומואים-דתיים בחיפה יש עם מי לדבר, באתר nrg‏, 29 בנובמבר 2011
 13. ^ 1 2 קהילה דתית גאה בפייסבוק
 14. ^ הרב אבינר: הומו יכול להתחתן בלי לספר לאשתו, אתר חברותא, 20 בדצמבר 2008.
 15. ^ אתרי החדשות ynet ו-nrg, עיתון הצופה ואתרים דתיים אחדים ציטטו את הידיעה והביאו תגובות חריפות של רבנים שמתנגדים לעמדתו של אבינר. קישורים לכתבות בדף לספר ולדבר, אתר חברותא.
 16. ^ "בלעדי – עדות אישית: למה לא התלוננתי על הרב אלון", חברותא, 16 בפברואר 2010
 17. ^ חברותא מבקשת: פונדקאות בארץ, גם להומואים, באתר חברותא, 12 באפריל 2011
 18. ^ "הרבנים מלמד, קטן, פרל, הראל, קמחי בתגובה לרגל יום הולדת שנה לחברותא" באתר חברותא, 1 פברואר 2009
 19. ^ הרב מרדכי ורדי: "חברותא עונה על הצורך ההכרחי בשותפות גורל ובשיח" באתר חברותא, 6 בינואר 2010
 20. ^ הרב לוביץ' במאמר על יחס היהדות להומוסקסואליות, חברותא הומואים דתיים, ‏2010-01-25
 21. ^ אבי איצקוביץ, הרב שרלו: לא תומך עוד בחברותא, באתר mynet‏ פתח תקוה, 24 בינואר 2011
 22. ^ מפגש חברותא בנושא פונדקאות בהשתתפות הרב יובל שרלו באתר חברותא, 29 בינואר 2012