חברותא - הומואים דתיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברותא
פעילות מסגרת חברתית קהילתית ללהט"בים מבית דתי ופעילות לשינוי עמדות בחברה הדתית בנושא להט"ב
התאגדות עמותה מאז 2010
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים בני אלבז, נתי אפשטיין, אייל ליברמן, דניאל יונס
יושב ראש שי ברמסון
מנכ"ל נתנאל שלר[1]
תקופת הפעילות 2007–הווה (כ־17 שנים)
http://havruta.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חברותא - היא עמותה של להט"בים "הנמצאים על הרצף הדתי" - דתיים ודתיים לשעבר בישראל - הפועלת להעצמה קהילתית ולצורך קבלת להט"בים בחברה הדתית. חברותא משתפת פעולה עם מספר ארגונים דומים, בהם בת קול, שב"ל ואיגי.

הארגון מהווה בית חברתי ללהט"בים מבית דתי ומסייע לחבריו לקבל את נטייתם המינית ללא ויתור על זהותם הדתית. לשם כך מקיים הארגון שלל פעילויות חברתיות, מפעיל 18 קבוצות חברתיות, טיולים, ושבתות משותפות בכל שטחי ארץ ישראל, ומפעיל את בית המדרש "דרשני" שנפגש כל שבועיים על בסיס קבוע.

במקביל פועל הארגון לקידום סובלנות ושילוב להטב"ים בחברה הדתית באמצעות ארגון כנסים, פרסום עלונים, שיח ישיר עם רבנים ומחנכים ונראות תקשורתית. פעילות שזיכתה את הארגון בעיטור ממשלת צרפת, יחד עם שותפיו בקהילה הדתית הגאה.

הארגון מתנגד לטיפולי המרה לשינוי נטייה מינית,[2] תומך בזוגיות בין גברים ונמנע מהבעת עמדה ארגונית בנושא יחסי מין בין גברים.[3]

במשך שנים חברותא התמקדה בעיקר בציבור ההומואים הדתיים ושמה של העמותה הייתה - "חברותא - הומואים דתיים", לאחר שעלו מהשטח דרישות לפתוח את הדלת גם לאוכלוסיות נוספות בקהילה, בינואר 2022 התכנסה אסיפה כללית של חברי העמותה ובדעת רוב הסירה את שם המשנה ונותרה רק עם השם "חברותא".

הקבוצות החברתיות של חברותא:

לחברותא יש 18 קבוצות חברתיות בהן 6 קבוצות מקומיות ו-12 קבוצות תחום המיועדות לצעירים, חרדים, בני ישיבות, טרנסים.ות, קבוצה א-מגדרית ועוד. בנוסף חברותא פועלת ברשויות בהן יש ריכוז גבוהה של דתיים בהן: אפרת, אריאל, גבעת שמואל, ירושלים, באר שבע, גבעת שמואל, רמת גן, חיפה, תל אביב ועוד.

לחברותא יש מעל 1,000 משתתפים בקבוצות ועוד אלפי להט"בים שמשתמשים בשירותי הארגון בהן פעילויות ארציות, מערך הסיוע והתמיכה, שבתות וחגים, ליין מסיבות, בית מדרש, אירועים ועוד.

בית המדרש של חברותא - 'דרשני':

תחום מרכזי של חברותא הוא יצירת קהילה להט"בית דתית חזקה המוכיחה כי אין שום צורך לוותר על אף אחת מהזהויות המרכיבות אותנו – הזהות הדתית, המינית והמגדרית בשביל להמשיך ולהאמין, ללמוד תורה ולעבוד את הבורא.

אחד הדברים שמאחדים, בונים ומעצבים קהילות דתיות בארץ ובעולם הוא לימוד התורה. ולכן, תוכנית 'דרשני' באה לשמש כמרחב ללימוד תורה ללה"טבים, למצוא את עצמנו בתורה, לבטא את עצמנו בצורה המלאה בחלל בית המדרש, ללמוד וללמד.

המרכז למאבק בהמרה:

המרכז למאבק בהמרה הוא המרכז היחיד מסוגו בארץ שמוקדש כולו למאבק בהמרה. המרכז הוקם על ידי חברותא בשיתוף המרכז הגאה של עיריית תל אביב־יפו ושם לעצמו למטרה להאבק בסוכנויות ההמרה, לשקם נפגעים וניצולים ולהצר את צעדיהם של העוסקים בכך. לשם כך המרכז מקיים כנסים, אוסף עדויות, מקיים קבוצות טיפוליות ומגיש תלונות נגד פסיכולוגים העוסקים בהמרה. מהלכים אלה נועדו כדי לשים סוף לפרקטיקה הזו שנקראת "טיפולי" המרה.

הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"חברותא" הוקמה ב-2007, כקבוצה חברתית ירושלמית, של להט"בים מבית דתי, על ידי בני אלבז, ונתי אפשטיין[4] אלבז הגדיר עצמו דתי, בעוד אפשטיין הזדהה כדתל"ש. הארגון פעל מאז הקמתו כקבוצה עצמאית בתוך ארגון הלהט"ב "הבית הפתוח".

במהלך השנתיים הבאות התרחבו מפגשי הקבוצה גם לתל אביב ובשנת 2008 הושק אתר האינטרנט הארגוני כזירת שיח פומבית בנושא יהדות ונטייה מינית.

בשנת 2010 הרחיבו המייסדים את הוועד בהסכמת שאר הפעילים, על מנת לאפשר את פרישתם תוך שמירה על אופי הארגון.[5]

בסוף שנת 2010 חברותא נרשמה כעמותה עצמאית דמוקרטית, והחלה לצרף את חברי הקהילה כחברי עמותה. כעמותה החלה לעסוק בפעילות ציבורית תוך שהיא מאמצת קו ארגוני המקדם ניראות, תומך בזוגיות גברית, ומתנגד לטיפולי המרה ולמיזמים שמטרתם להשיא הומואים לנשים.

יושב הראש הראשון של חברותא כעמותה היה אייל ליברמן, שהזדהה כדתל"ש. בשנה שלאחר מכן עמד בראשה דניאל יונס, שהזדהה כדתי. חמישה חברי ועד נבחרים על ידי כלל חברי העמותה בכל שנה. הם אחראים על הנהגת הארגון ובחירת יושב הראש.

פעילות וטיולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא עורכת מפגשים חברתיים עם פעילות מגוונת לפחות אחת לחודש המאפשרים היכרות ושיחה. לדברי הארגון, משתתפים בהם עשרות, רובם דתיים, חלקם דתל"שים ומקצתם מסורתיים. המשתתפים מחויבים לדיסקרטיות. לדבריה ישנם גם מאות אנשים שאינם מגיעים למפגשים, בעיקר בשל החשאיות בה הם שומרים את נטייתם המינית והחשש מחשיפה, ועמם מחזיק הארגון בקשר דרך תכתובות.

במספר מפגשים בעבר התארחו רבנים, ביניהם הרב יעקב מדן, הרב מנחם בורשטין, הרב יהודה גלעד, הרב בני לאו והרב ארלה הראל. במפגשים אחרים הוזמנו אנשים ידועים כגון, היוצר והזמר עברי לידר, הבמאי איתן פוקס, הצלם עדי נס וגיל חובב.

בסוכות ובפסח מארגנים חברי חברותא טיול יומי, הכולל גם הרצאה וארוחה משותפת. הטיולים מתקיימים רק בשטחי ארץ ישראל המערבית.

פעילות לשינוי עמדות בחברה הדתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלון חברותא בריש גלי המופץ בתקופת החגים בבתי הכנסת

חברותא פועלת לשינוי עמדות בחברה הדתית וליצירת מקום להומואים בחברה זו על ידי קידום שיח פומבי בנושא באתר האינטרנט, בכנסים, פרסומים וכן על ידי שיח עם רבנים ואנשי חינוך. חברותא משתפת פעולה עם ארגונים ותומכת במיזמים בקהילה הדתית הגאה, ובקהילה הגאה בכלל המקדמים סובלנות. בשנת 2011, זכתה חברותא בעיטור ממשלת צרפת על פעילות זו, יחד עם ארגון הלסביות הדתיות, בת קול.[6]

הפרס מוענק לשני הארגונים על פעילותם הייחודית למען זכויות הומוסקסואלים דתיים בישראל, ובפרט על מיזמם המשותף "שבל" (שהכול ברא לכבודו), המכשיר רבנים ומחנכים במגזר הדתי להתמודדות עם נושא ההומוסקסואליות. במסגרת פעילות "שבל" נערכים מפגשים עם מורים ותלמידים ומוענקת תמיכה פסיכולוגית לחברי המגזר הדתי הנמצאים במצוקה בשל נטייתם המינית.[7]

חברותא בריש גלי - עלון דברי תורה והגות לבתי הכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז יום הכיפורים תשע"א (2010) מוציאה חברותא מדי שנה עלון דברי תורה והגות לחלוקה בבתי הכנסת, בשם "חברותא בריש גלי". העלון יוצא בפורמט המקובל של עלוני פרשת שבוע והוא עוסק בנושאים אמוניים וחברתיים העולים מתוך הקהילה הדתית הגאה. כותבים בעלון הומואים ולסביות בני החברה הדתית, רבנים מהמגזר הדתי לאומי, ואנשי רוח. בין הכותבים בעלון בשנים האחרונות, הרב אביה הכהן מישיבת תקוע, הרב שמואל ריינר מישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, הרב ד"ר בני לאו, הרב יהודה גלעד, רב קיבוץ לביא וראש ישיבת מעלה גלבוע, הסופרת יעל משאלי, הבמאי חיים אלבום, ואחרים. העלון זכה לסיקור בתקשורת הדתית והכללית.[8][9] יושב ראש חברותא התבטא לגבי החשיבות שרואה הארגון בהפקת ובהפצת העלונים: "אלפי עלונים של חברותא יחולקו ברחבי הארץ ויוכיחו שוב- אנחנו כאן, בני ובנות הקהילות הדתיות בישראל, וכאלה נשאר. לא רק שאנחנו לא נעלמים, אלא אנו גם דורשים שקולנו ישמע ויהדהד".

כנסים לקידום סובלנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהכנס: הרב ארלה הראל, יהושע, ובת עמי, מקשיבים לשאלות מהקהל

ארגון חברותא מפיק ולוקח חלק באירועים שמטרתם קידום השיח על הומואים ולסביות בחברה הדתית, ועידוד סובלנות כלפי השונה בחברה הדתית. במאי 2011 ארגון חברותא ובית הלל הפיקו במשותף כנס לציבור הרחב בהשתתפות הרב ד"ר בני לאו, הרב ארלה הראל, וחברים מהקהילה הדתית הגאה, ובנוכחות כמאתיים איש וכן עיתונאים וצוותי צילום.[10] זו הייתה הפעם הראשונה שבה הומואים, לסביות ורבנים מהציבור הדתי לאומי קיימו שיח פומבי בנושא.

חברותא שותפה במיזם "פסח שני - יום הסובלנות הדתית",[11] המתקיים בפסח שני בכל שנה. המיזם בו שותפים בת-קול, נאמני תורה ועבודה, וארגון קולך, נועד לקדם סובלנות בחברה הדתית כלפי השונה. יום זה נבחר לאירוע מפני הסיפור המקראי על תשובתו של אלוהים שיש אפשרות למצוות הקרבת הפסח, גם למי שלא היה יכול להיות חלק מהציבור בפסח.

מצעדי גאווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא צועדת באופן רשמי במצעדי הגאווה בירושלים ובתל אביב מאז שנת 2010, ובחיפה מאז שנת 2012 עת הוקמה קבוצה של חברותא בעיר.[12] חברותא צועדת במשותף עם ארגון הלסביות הדתיות בת קול, תחת הכותרת קהילה דתית גאה. שם גג לקואליציה של הארגונים הדתיים הגאים והמיזמים העצמאיים המזוהים עימם, אשר רואים עצמם חלק מקהילה אחת בעלת ערכים משותפים ומטרות דומות.[13]

בשנת 2011 חברותא וגוגל, שיתפו פעולה בהפקת משאית משותפת למצעד הגאווה בתל אביב, ואילו בשנים 2010 ו-2012, צעדו אנשי חברותא עם רכב פרטי שהשמיע מוזיקה יהודית, ונשאו שלטים הקוראים לסובלנות. במצעד הגאווה בירושלים נושאים חברי הארגונים חברותא ובת קול שלטים המציינים את שמות הישיבות והאולפנות בהם למדו, וקוראים למחנכים דתיים לדאוג לרווחתם ושלומם על אנשים בעלי נטייה מינית הומוסקסואלית הלומדים במוסדות לימוד אלו היום.

אתר האינטרנט של חברותא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר האינטרנט של חברותא הוקם בתחילת 2008, כאתר עבור להט"בים דתיים. האתר הפך לבימה המרכזית בה מתנהל השיח הדתי על הומוסקסואליות. הוא מכיל מאמרים, דיונים, ענייני תרבות, וטורים אישיים, ונותן במה למגוון דעות בנוגע להומואים ולשאלה האם ניתן לשנות נטייה מינית. האתר אף נתן מספר פעמים ביטוי לגורסים שעצם קיומה של חברותא פסול. האתר מספק גם מידע עדכני על מפגשים ופעילויות הקבוצה החברתית.

תחקיר שהתפרסם באתר בדצמבר 2008 הציג את עמדתו השנויה במחלוקת של הרב שלמה אבינר, שקבע שהומו דתי שמתחתן לא חייב לספר לאשתו על נטיותיו המיניות.[14] בעקבות פרסום נרחב שקיבלו הדברים ותגובות רבנים נאלץ אבינר להכחיש את הדברים, אף על פי שהפרסום הסתמך על תמלול של שיעור מוקלט שהעביר אבינר בישיבת עטרת כהנים.[15] השיח שהחל באתר הביא בסופו של דבר להסכמה נרחבת בציבור, כי הומוסקסואל הבוחר לקיים קשר עם אישה חייב לשתפה בנטייתו המינית.

האתר היה גם הראשון שהביא עדויות של גברים שסיפרו על התנהגות בעייתית של הרב מרדכי אלון, אותו הכירו כבחורים צעירים.[16]

שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילה דתית גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא היא חלק מקואליציה של הארגונים הדתיים הגאים והמיזמים העצמאיים המזוהים עימם, אשר רואים עצמם חלק מקהילה אחת בעלת ערכים משותפים ומטרות דומות. ארגונים אלו רואים בזהות מינית ומגדרית חלקים מרכזיים בהוויתו של אדם, ושואפים לקבלה והשלמה עם הנטייה המינית, בשילוב עם אורח חיים דתי.[13] בין הארגונים קיימת מחויבות אסטרטגית לשיתוף פעולה, והם עושים שימוש במותג "קהילה דתית גאה" בפרויקטים קהילתיים משותפים כגון צעדה משותפת במצעד הגאווה, ושבתות קהילתיות. בקואליציה שותפים הארגונים חברותא ובת קול, ארגון החינוך שבל שהכל ברא לכבודו, הקבוצות הדתיות בארגון הנוער הגאה איגי, ויוזמת "המניין הגאה"[17] המקיים תפילות ביום כיפור ובחגי ישראל לקהילה הגאה במרכז הגאה בתל אביב. שיתוף הפעולה עם ארגון בת קול, והתוכניות לקיום שבת משותפת שבה יתקיים גם מניין שוויוני לנשים, היוו רקע לעזיבת אחד מפעילי הארגון הוותיקים ולהקמתו של הארגון "כמוך".

קהילה גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברותא משתפת פעולה עם ארגונים בקהילה הגאה, ואף פנתה במשותף עם חוש"ן - חינוך ושינוי לוועדה לנושא פונדקאות.[18]

חברותא ובת קול משתפות פעולה עם איגי - ארגון נוער גאה בהפעלת קבוצות ייחודיות לבני נוער מגיל 15, ולצעירים דתיים ודתל"שים. קבוצות הבנים פועלות בנפרד מקבוצת הבנות, ותכניהן מותאמים לבני נוער ולצעירים דתיים. והפעילות מתקיימת במעטה של סודיות, תוך הקפדה על כללי חשאיות נוקשים.

שיח רבני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עצם קיומה של חברותא, כמו גם עמדותיה, זוכים לתגובות מגוונות מצד רבנים מהציבור הדתי ציוני. אתר חברותא משתדל לתת במה לפולמוס זה. הרב בני פרל,[19] הרב מרדכי ורדי,[20] הרב רונן לוביץ,[21] ורבנים נוספים, מברכים על קיומה של חברותא, ורואים בקיום מסגרת חברתית עבור להט"בים דתיים, פרויקט חשוב ומציל חיים.

הרב יובל שרלו, תומך בקיומה של מסגרת חברתית ללהט"בים דתיים, ואף הביע בעבר תמיכה בחברותא. אך בשנת 2010 הודיע על הפסקת תמיכתו בארגון, בשל עמדת חברותא שאינה שוללת זוגיות בין גברים, ובשל תמיכת חברותא ב"מניין הגאה", ארגון נפרד בקהילה הדתית הגאה, המקיים תפילה ללהט"בים ביום הכיפורים ובחגי ישראל, עם חציצה חלקית בין גברים לנשים.[22] גם לאחר ההודעה על הפסקת תמיכתו בארגון, שמר הרב על קשר עם הארגון ואף השתתף בערב בנושא פונדקאות לגברים הומואים.[23]

בתגובה לביקורת דומה על הארגון מפי אהרן הראל (רב) השיב לו אחד ממארגני הארגון במילים הבאות:[24]

האחריות על התופעה הזו נטועה אך ורק באי-היכולת הקהילתית-דתית-רבנית להתמודד באומץ עם הדברים, והיא בוחרת להדיר אנשים שהבינו משהו שאתם עוד הבנתם: לקב"ה אין שום בעיה איתנו. הדתל"שיות ההומואית נובעת אך ורק מיחס זה, וגורמת לרבים לא רק לזנוח מצווה אחת אלא לשמוט את כל התורה הכולה.

נתי, חברותא

רבנים אחרים השתתפו בכנסים שמקיימת חברותא וכתבו לעלון שמפיצה חברותא בבתי הכנסת, ביניהם, הרב אביה הכהן, הרב שמואל ריינר, הרב ד"ר בני לאו, הרב יהודה גלעד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עידן יוסף-ימין, ‏נתנאל שלר מונה למנכ"ל ארגון חברותא - הומואים דתיים, באתר ‏מאקו‏, 4 במאי 2021
 2. ^ המרכז למאבק בהמרה;
  אתר למנויים בלבד שי ברמסון, שרדתי טיפולי המרה. חוזר המנכ"ל יסייע להשיג צדק לחבריי ולי, באתר הארץ, 14 בפברואר 2022
 3. ^ מי אנחנו?, באתר "חברותא"
 4. ^ מייסדי חברותא לרגל הקמת העמותה: מהי חברותא בשבילנו?, באתר "חברותא", 19 בינואר 2011
 5. ^ קרע בקהילה הגאה הדתית, באתר www.makorrishon.co.il
 6. ^ רננה לויאני, ‏לראשונה: פרס זכויות האדם של צרפת לשנת 2011 מוענק לארגון ישראלי, באתר ‏מאקו‏, 13 בדצמבר 2011
 7. ^ שגריר צרפת העניק את פרס זכויות האדם של ממשלת צרפת לארגונים חברותא ובת קול, באתר שגרירות צרפת בישראל, 15 דצמבר,2011
 8. ^ אורי פולק, ‏גם ההומואים רוצים עלון שבת, באתר כיפה, ח' תשרי תשע"א, 16 בספטמבר, 2010
 9. ^ קובי נחשוני, חדש בבתי הכנסת: עלון ההומואים הדתיים, באתר ynet, 16 בספטמבר 2010
 10. ^ לראשונה רבנים ואנשים מחברותא ומבת קול בפאנל משותף באתר חברתא, 10 במרץ 2011
 11. ^ [1]
 12. ^ אליענה שפר, אנחנו לא לבד: להומואים-דתיים בחיפה יש עם מי לדבר, באתר nrg‏, 29 בנובמבר 2011
 13. ^ 1 2 קהילה דתית גאה בפייסבוק
 14. ^ הרב אבינר: הומו יכול להתחתן בלי לספר לאשתו, אתר חברותא, 20 בדצמבר 2008.
 15. ^ אתרי החדשות ynet ו-nrg, עיתון הצופה ואתרים דתיים אחדים ציטטו את הידיעה והביאו תגובות חריפות של רבנים שמתנגדים לעמדתו של אבינר. קישורים לכתבות בדף לספר ולדבר, אתר חברותא.
 16. ^ "בלעדי – עדות אישית: למה לא התלוננתי על הרב אלון", חברותא, 16 בפברואר 2010
 17. ^ נולדה בעקבות הרצח בברנוער באוגוסט 2009
 18. ^ חברותא מבקשת: פונדקאות בארץ, גם להומואים, באתר חברותא, 12 באפריל 2011
 19. ^ "הרבנים מלמד, קטן, פרל, הראל, קמחי בתגובה לרגל יום הולדת שנה לחברותא" באתר חברותא, 1 פברואר 2009
 20. ^ הרב מרדכי ורדי: "חברותא עונה על הצורך ההכרחי בשותפות גורל ובשיח" באתר חברותא, 6 בינואר 2010
 21. ^ הרב לוביץ' במאמר על יחס היהדות להומוסקסואליות, באתר חברותא הומואים דתיים, ‏2010-01-25
 22. ^ אבי איצקוביץ, הרב שרלו: לא תומך עוד בחברותא, באתר mynet‏ פתח תקוה, 24 בינואר 2011
 23. ^ מפגש חברותא בנושא פונדקאות בהשתתפות הרב יובל שרלו באתר חברותא, 29 בינואר 2012
 24. ^ נתי, "חברותא מייצגת גישה של נִראוּת" - תגובה לרב הראל, באתר חברותא הומואים דתיים, ‏7 בינואר 2010