תוכנית המפקח של 1811

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוכנית 1807 - לפני שאומצה בשנת 1811.

תוכנית המפקח של 1811אנגלית: The Commissioners' Plan of 1811) הייתה החלטה של בית המחוקקים של מדינת ניו יורק לאמץ תוכנית מתאר עירונית משנת 1807 לאי מנהטן. התוכנית כללה את מבנה הרחובות המתוכנן של העיר ניו יורק בין רחוב 14 באי מנהטן, ועד הקצה העליון של האי - באזור וושינגטון הייטס.

תוכנית זו היא תוכנית הגריד (שתי וערב) העירונית הידועה ביותר. התוכנית הוצעה על ידי ועדה בת שלושה חברים: גברנור מוריס, עורך הדין ג'ון רותרפוד והמודד סימאון דה ויט.

התוכנית התעלמה מפני השטח של האי מנהטן, וקבעה סדרת רחובות ישרים החוצים זה את זה בזוויות ישרות. התוכנית הציעה ש-16 שדרות הנושאות שמות של אותיות או מספרים יחצו את האי מדרום לצפון, במקביל לחופי נהר ההדסון, ו-155 רחובות הנושאים שמות של מספרים יחצו את האי ממזרח למערב.

בהתאם לתוכנית, רוחבה של כל שדרה יהיה 30 מטרים, ובין כל שדרה ושדרה יהיו גושי בניינים שרוחבם 281 מטרים במרכז האי; ובקצוות האי המרחק בין השדרות קצר יותר. הנחת העבודה של המתכננים הייתה שאזורי הרציפים לצד הנהר יהיו יקרים יותר, מאחר שבאותה עת התרכזו המסחר והתעשייה לאורך גדת הנהר, ולכן חלקות האדמה לצד הנהר קטנות יותר.

בהתאם לתוכנית, רוחבם של הרחובות היה 18 מטרים, כאשר בין רחוב ורחוב גוש בניינים שאורכו 61 מטרים.

התוכנית יצרה למעשה כ-2,000 גושי בניינים.

15 רחובות נבחרו כרחובות ראשיים שרוחבם עמד על 30 מטרים (כרוחב שדרה): הרחובות ה-14, 23, 34, 42, 57, 72, 86, 96, 106, 116, 125, 135, 145 ו-155.

על פי התוכנית השדרה החמישית מהווה שדרת האמצע, כאשר מספרי הבתים מתחילים משדרה זו ומשתרעים מזרחה ומערב, והרחובות נקרא בהתאם, "רחוב X מזרח" או "רחוב X מערב" ביחס לשדרה זו.

התוכנית המקורית כללה בנייה רציפה בכל שטחי האי, וההחלטה להקים את סנטרל פארק בין הרחובות 59 ו-110 ובין השדרה השמינית והשדרה החמישית התקבלה רק בשנת 1858.

התוכנית המקורית התקבלה ובוצעה כמעט במלואה (למעט בניית סנטרל פארק), ובהמשך, עם התפתחות העיר והתקדמות הבנייה התמשכה התוכנית צפונה מעבר לרחוב 155, ואף מעבר לנהר הארלם אל תוך רובע הברונקס.

במהלך השנים ניתנו למרבית השדרות (למעט השדרה הראשונה, השנייה, השלישית והשדרה החמישית) שמות. כמו כן נבנו שתי שדרות נוספות שלא היו בתוכנית המקורית: שדרת מדיסון (שנבנתה בין השדרה הרביעית והשדרה החמישית) ושדרת לקסינגטון (בין השדרה הרביעית והשדרה השלישית).

עם התפתחות העיר צפונה, נוספו שדרות נוספות בצפון האי מנהטן: דרך ריוורסייד, שדרת קלרמונט ושדרת ניקולס הקדוש.

שינויים נוספים שנעשו בתוכנית הם הקמת קמפוס אוניברסיטת קולומביה במורנינגסייד הייטס, הקמת קמפוס המרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה בוושינגטון הייטס, הקמת לינקולן סנטר, מורנינגסייד פארק ומכללת העיר ניו יורק, אשר בשל שטחם כוללים מספר גושי בניינים מאוחדים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]