HOT mobile

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Hot mobile)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
HOT mobile
HotMobileLogo.svg
סוג: חברה פרטית
שנת הקמה: 1994
חברת אם: קבוצת אלטיס
משרד ראשי: בית ספרד, יורו פארק, א.ת פארק יקום
מייסדים: "מוטורולה ישראל"
אנשי מפתח: ישעיהו רוזנברג, מנכ"ל
מוצרים עיקריים: שרותי טלפוניה סלולרית, שיחות לחו"ל ו"ווקי טוקי"
hotmobile.co.il
סמליל חברת "מירס" לפני המיתוג מחדש

HOT mobile היא חברת תקשורת סלולרית, מקבוצת HOT, הפועלת בישראל. החברה מפעילה רשת סלולרית בטכנולוגית iDEN שבה מכשירי הקצה משמשים כטלפון סלולרי וגם כמכשיר קשר (PTT) ומפעילה רשת סלולרית חדשה בטכנולוגיית UMTS - בפרישה חלקית. באזורים אחרים בארץ שבהם אין לחברה אנטנה עצמאית, הוט מובייל נשענת על הסכם נדידה עם פרטנר. בנוסף, החברה מספקת שירותי שיחות לחו"ל תחת המותג "HOT 017" והקידומת הבינלאומית 017.

בנובמבר 2013 חתמה החברה על הסכם שיתוף רשתות עם חברת פרטנר, להקמה ולהפעלה משותפת של רשת אנטנות. בעקבות ההסכם, צפויות פרטנר והוט מובייל להפעיל רשת אנטנות משותפת, כאשר כל חברה תמשיך להפעיל את ליבת הרשת שלה בנפרד ולשרת את לקוחותיה בנפרד. עד לאיחוד מערכי האנטנות של החברות, צפויה הוט מובייל להשתמש ברשת הקיימת של פרטנר כדי לספק ללקוחותיה כיסוי כלל ארצי באזורים שאין לה אנטנה משלה (באמצעות נדידה פנים-ארצית). עד דצמבר 2014, הוט מובייל השתמשה ברשת פלאפון כדי לספק כיסוי כלל-ארצי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת "מירס תקשורת" הוקמה בשנת 1994, לאחר שפעלה כחטיבת שירותי תקשורת ב"מוטורולה תקשורת". השם "Mirs" נגזר מראשי התיבות של המילים Motorola Integrated Radio System. בראשיתה לא הייתה מירס חברה סלולרית. החברה פעלה בתחום שהציע רשתות אלחוטיות לחברות וגופים ביטחוניים. לאחר מספר שנים בהם יכלו מנויי מירס לדבר רק בינם לבין מנויים אחרים בחברה, החלה מירס להפוך את הרשת שלה לרשת סלולרית רגילה עם מספרי טלפון וחיבור לרשתות אחרות. לפני שהחברה קיבלה רישיון להפעיל שירות טלפוניה סלולרית הייתה הקידומת של המכשירים 03-77, וב-2001, כשקיבלה רישיון כזה, הוקצתה לה הקידומת 057. לאחר קבלת הרישיון, ניסתה מירס למתג עצמה מחדש תחת המותג "אמיגו"‏[1], וזאת על מנת לשנות את תדמיתה, מרשת המיועדת בעיקר לעסקים לרשת המיועדת גם לציבור. מיתוג זה לא צלח, והשם "מירס" המשיך להיות השם המקובל בציבור לרשת זו.

מירס הייתה חברת התקשורת הראשונה שסיפקה מגוון יישומים בטכנולוגיות מיתוג מנות (Packet Data) ופרוטוקול יישום אלחוטי (WAP) לשימוש באינטרנט.

בשנת 1998 רכשה חברת "אמפל תקשורת" 33.3% מהבעלות על החברה. ב-2005, לאחר רכישת חלקה של אמפל תקשורת בחברה, הפכה "מוטורולה ישראל" לבעליה הבלעדיים של מירס.

במאי 2010 מכרה מוטרולה את החברה לקבוצת "אלטיס", שבשליטת איש העסקים הצרפתי פטריק דרהי. שנתיים אחר כך עברה החברה מיתוג מחדש תחת השם "HOT mobile", כאחת מהחברות המרכיבות את קבוצת הוט, הנמצאת אף היא בבעלות קבוצת אלטיס. כחלק מהמיתוג מחדש, החלה החברה לשווק קווים ברשת GSM שמספרי הטלפון בהם מתחילים בקידומת 053. זאת לעומת קווי ה-iDEN, ששווקו תחת המותג "מירס", ולהם ניתנה הקידומת 057. עם זאת, על פי הוראת משרד התקשורת, הקידומת 057 התבטלה ב-28 בפברואר 2015, וכל המספרים בעלי קידומת זו עברו לקידומת 053 (כולל מספרי טלפון שנוידו). החל מ-30 בנובמבר 2014 ועד לתאריך ההחלפה, הושמעה הודעה על השינוי הצפוי לכל מי שהתקשר באמצעות הקידומת 057‏[2].

במקביל לפעילותה בשוק הסלולר הפרטי, ממשיכה HOT mobile לתפעל את רשת ה-iDEN ולספק במסגרתה שירותי טלפוניה סלולרית ו-PTT למגוון רחב של גופים עסקיים, תעשיות ביטחוניות, רשויות מקומיות, לרשות שדות התעופה ולגופי חירום והצלה.

טכנולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתה התבבססה רשת התקשורת של מירס על רשת iDEN המתאפיינת בשרידות באירועי חירום. הרשת עושה שימוש בשתי מערכות נפרדות המגבות אחת את השנייה – טלפוניה וקשר. השירות הבולט שמספקת החברה הוא ה"ווקי טוקי" - דיבור בלחיצה ("PTT - "Push To Talk). השירות מאפשר שיחה אישית בין שני מכשירי מירס, ושיחה קבוצתית בין שלושה מכשירים או יותר וכן מאפשר יצירת אשכולות דיבור בהתאם לצרכים.

בשנת 2002, הציגה מירס לראשונה יישומי מידע סלולרים שהתבססו על טכנולוגית JAVA וכן הייתה החברה הראשונה בישראל, שסיפקה מכשירים המצוידים במסכים צבעוניים. מירס הייתה הראשונה להציג מכשיר עם מקלט GPS מובנה, ובשנת 2005 השיקה החברה את שירות ה-GPS הסלולרי הראשון, המאפשר ניווט ליעד מסוים בעזרת הדרכה גרפית וקולית. החברה מספקת גם שירות ייחודי המאפשר שימוש בשני מספרי טלפון סלולריים רגילים על-גבי אותו מכשיר סלולרי.

בשנת 2011 זכתה במכרז של משרד התקשורת לרצועת תדרים לרשת WiMAX. בכך הייתה חברת הסלולר הראשונה בישראל שבחרה להשתמש ברשת WiMax שהיא רשת תקשורת להעברת נתונים במקצבים גבוהים, לטווחים ארוכים.

המעבר לרשת דור שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2011 זכתה מירס במכרז משרד התקשורת על שימוש ברצועת תדרים סלולריים בטווח‏[3] 2100Mhz והחלה להקים רשת דור שלישי (3.9) חדשה בטכנולוגיית UMTS. לצורך כך חתמה HOT mobile הסכם עם חברת נוקיה-סימנס להקמת הרשת בעלות של כ-200 מיליון שקל בשלב הראשון. באירוע שנערך בגני התערוכה בת"א בנובמבר של אותה שנה, בהשתתפות של כ-3,000 משתתפים (לקוחות גדולים, שותפים, ספקים, מנהלים ועובדים), נחנכה רשמית הרשת החדשה של מירס בשיחה סמלית בין הבעלים של החברה פטריק דרהי והמנכ"ל אברשה בורשטיין.

כשלב ביניים ועד להשלמת פריסת הרשת החדשה של החברה, חתמה הוט מובייל על "הסכם נדידה פנים-ארצי" עם חברת פלאפון תקשורת. לפיכך, לקוחותיה של "הוט מובייל" הנמצאים באזור בו טרם נעשתה פריסה של משדרי רשת התקשורת החדשה, מקבלים באופן אוטומטי שירות מהרשת של פלאפון‏[4] בטווח התדרים‏[5] UMTS 850/2100 Mhz. בנובמבר 2013 חתמה הוט מובייל על הסכם שיתוף פעולה עם חברת אורנג' במסגרתו יאוחדו התשתיות הסלולריות של החברות והוט תעבור בהדרגה משימוש ברשת פלאפון לשימוש ברשת אורנג'‏[6].

לפי דיווחי החברה לבורסה לניירות ערך, באמצע 2012 היו לחברה כ-563 אלף מנויים, מתוכם כ-142 אלף ברשת החדשה‏[7].

ב-15 בפברואר 2015 הודיעה החברה שהגיעה למיליון מנויים.‏[8]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]