בית אורות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית אורות
Beir orot.jpg
ישיבת בית אורות, אפריל 2013
ישיבה
תאריך ייסוד ה'תש"ן
השתייכות ציונות דתית
ישיבת הסדר
מייסדים

הרב חנן פורת
הרב בנימין (בני) אלון,

ראש הישיבה עד שנת תשס"ח - הרב אלחנן בן נון רב היישוב שילה
ראש הישיבה הרב דני איזק.
מיקום הר הזיתים, ירושלים
קואורדינטות 31°47′10″N 35°14′47″E / 31.78611°N 35.24639°E / 31.78611; 35.24639קואורדינטות: 31°47′10″N 35°14′47″E / 31.78611°N 35.24639°E / 31.78611; 35.24639
לחצו כדי להקטין חזרה
הר הצופים הפקולטה למדעי החברה הפקולטה למדעי החברה "הפורום" ובניין הסנאט "הפורום" ובניין הסנאט הספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה) הספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה) בית הכנסת ע"ש הכט בית הכנסת ע"ש הכט אולם העצמאות הפקולטה למדעי הרוח הפקולטה למדעי הרוח הפקולטה למשפטים הפקולטה למשפטים בית דוד וולפסון (ספריית משפטים) בית מאירסדורף ביה"ס לעבודה סוציאלית ביה"ס לעבודה סוציאלית ביה"ס לחינוך ביה"ס לחינוך הספרייה לחינוך ולעבודה סוציאלית מכון מגיד מכון מגיד המכינה הקדם-אקדמית וחדרו של מרטין בובר החוג לארכאולוגיה החוג לארכאולוגיה מכון טרומן מכון טרומן בית הלל בית הלל אגודת הסטודנטים קפיטריית פרנק סינטרה ואנדרטה לזכר הפיגוע בה ביה"ס לתלמידי חו"ל ביה"ס לתלמידי חו"ל בצלאל מגדל המים אולמות טבע אולמות טבע האמפיתיאטרון המכון ליהדות זמננו המכון ליהדות זמננו מכון מנדל למדעי היהדות מכון מנדל למדעי היהדות מערת ניקנור הגן הבוטני עיסאוויה ביה"ח הדסה בית הקברות הצבאי הבריטי מעונות רזניק מעונות רזניק מרכז הספורט לרנר מלון דן ירושלים מעונות אידלסון כפר הסטודנטים הגבעה הצרפתית ואדי אל-ג'וז בית הקברות של המושבה האמריקאית מנהרת הר הצופים עמק צורים בית אורות אוניברסיטת בריגהם יאנג מתחם אוגוסטה ויקטוריה הר הזיתיםMap scopus.png

ישיבת בית אורות היא ישיבת הסדר השוכנת בהר הזיתים בירושלים, סמוך לאוניברסיטה העברית. בישיבה גם מכון ללימוד הוראה. "בית אורות" הוא גם שמה של שכונה יהודית קטנה שהישיבה נמצאת בשוליה.

ראש הישיבה הוא הרב דני איזק.

תולדות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה נוסדה בסוכות ה'תש"ן (1990) לאחר שארווין מוסקוביץ' קנה אדמות באזור. את הישיבה ייסדו הרב חנן פורת והרב בנימין (בני) אלון, אשר עמד בראש הישיבה עד לבחירתו כחבר הכנסת בה'תשנ"ו (1996).

שמה של הישיבה "בית אורות" ניתן לה על שם גיורא אשכנזי, מ"פ בחטיבת הצנחנים, אשר נהרג בקרב במקום במלחמת ששת הימים.

מבנה הישיבה נמצא בבית ערבי עתיק ובבית הפטריארך הארמני לשעבר. במתחם הישיבה יש בורות מים עתיקים. בא' באייר ה'תשס"ח חנכה הישיבה בית מדרש חדש ומרווח.

אירועים שונים במהלך השנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישיבה מתקיימים אירועים שונים קבועים לאורך השנה. לאירועים אלו מגיעים בעיקר תלמידי הישיבה, בוגריה ורבניה. יש אירועים מסוימים אליהם יגיעו גם התורמים לישיבה.

  • זמן אלול - נהוג לעלות לקברו של הראי"ה קוק בהר הזיתים ביום פטירתו, ג' באלול, ולומר שם פרקי תהלים לעילוי נשמתו ונשמות בנו הרב צבי יהודה, הרב הנזיר ועוד מגדולי ישראל הקבורים שם. לאחר תפילת מנחה מעבירים רבני הישיבה שיעורים במסגרת יום עיון העוסק ברב קוק ובתורתו. לכל אורך זמן אלול מתקיים מניין של סליחות בחצות הלילה, כמנהג הספרדים. בבקרים של זמן אלול, לאחר תפילת שחרית ולפני ארוחת הבוקר, ניתן בדרך כלל שיעור באורות התשובה על ידי אחד מרבני הישיבה.
  • ראש השנה - לראש השנה מגיעים רבני הישיבה, תלמידיה ובוגריה, ומשתכנים בבניין הישיבה או באחד הקרוואנים. בין מנחה לערבית נותן ראש הישיבה הרב דני איזק שיעור לקראת ראש השנה. בדרך כלל הרב דני מסביר על משמעותם של "הסימנים" לפני שמתחילים בארוחת החג. בין שחרית לתקיעות בשופר, עושים קידוש והרב דני נותן שיחה לקראת התקיעות, בשברון לב. כשעתיים לפני מנחה ישנם תלמידים שהולכים לנקבת השילוח לומר תשליך. לרוב הם ממשיכים לביתו של הרב חן חלמיש שגר בעיר דוד. בכל מקרה מתקיים תשליך בבור המים של הישיבה. לאחר מנחה יש שיעור של אחד הרבנים. התפילה בחג בנוסח אשכנזים, מפאת הקושי לארגן מניינים נוספים בחג.
  • יום ירושלים - בליל כ"ז באייר מתקיים האירוע השנתי המרכזי של הישיבה, בהשתתפות תלמידי הישיבה, בוגריה, רבניה, תורמים והציבור הרחב. הערב מתחיל בשיחה מפי ראש הישיבה הרב דני איזק, בענייני היום, ירושלים והכמיהה לשוב למקדש ולעבודתו. השיחה מתקיימת, בדרך כלל, בכביש הגישה לישיבה בנקודה הצופה אל הר הבית. לאחר תפילת ערבית של יום ירושלים, מוזמנים הבאים לסעודת ליל "יום ירושלים". במהלך הסעודה עולים דוברים שונים, רבנים, פוליטיקאים ועוד, ומדברים בשבחהּ של ירושלים והישיבה ובענייני היום. ערב זה מלווה בריקודים, ולרוב מוצג בו סרט המספר על פָּעֳלָהּ של הישיבה. בשנים האחרונות החלו לעשות גם פעילות בבוקר. לאחר תפילת שחרית חגיגית וארוחת בוקר קלה, מגיעים תלמידי ורבני ישיבות שונות, החוגגות יום זה, ליום לימוד בענייני דיומא. מועברים בו שיעורים מפי ראשי ישיבות, אנשי ציבור וגיבורי ישראל שונים. בשעות הצהריים, לאחר השיעורים, יוצאים סיורים במגוון מסלולים ברחבי הר הזיתים והעיר העתיקה, המודרכים על ידי תלמידי הישיבה.
  • שבועות - בחג זה באים בעיקר תלמידי הישיבה ורבניה, על משפחותיהם. לעתים מגיעים גם בוגרים. לפני החג יש מהתלמידים שטובלים במקווה הישיבתי. לאחר תפילת ערבית וסעודת החג מתחיל סדר לימוד, "משמר", הנמשך כל הלילה, ובו שיעורים של הרבנים ולימוד עצמי. לפני תפילת שחרית, תפילת ותיקין, יש תלמידים שטובלים כדי להיות מוכנים לקבלת תורה.
  • תשעה באב - צום זה הוא היום האחרון של זמן קיץ. לפני תחילת הצום יושבים התלמידים ואוכלים ביצים. חלקם טובלים הביצים באפר. את מגילת איכה קורא בדרך כלל הרב יהודה דויטש בטעמים אשכנזיים. קבוצות שונות מגיעות במהלך הערב לישיבה, במסגרת סיורים באזור, לשמוע שיעור מעניינו של יום תוך כדי תצפית על הר הבית. לאחר תפילת שחרית אומרים קינות במשך שעתיים בערך, ומוסיפים לקינה "אלי ציון ועריה" בתים על חורבן קהילות אירופה בשואה ("אלי אלי" של י.ל. ביאלר). לאחר התפילה מתקיים שיעור של ראש הישיבה הרב דני איזק. השיעור עסק, בשנים האחרונות, בנושאים כמו: היחס הנפשי שלנו לקרבנות היום, איסור ההקרבה בבמות ועבודה בבית אחד ועוד. בצאת הצום, לאחר ערבית, אומרים "קידוש לבנה" ולאחר מכן התלמידים משוחררים לביתם לבין הזמנים.

פעילות קהילתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמידי השנה הרביעית והחמישית בישיבה נפגשים באופן קבוע עם בני נוער בשכונת הגבעה הצרפתית, במסגרת פרויקט שמטרתו לסייע לבני הנוער להשלים את בחינות הבגרות.

הפעילות ההתנדבותית כוללת גם פעילות במסגרת "גשר" עם בני נוער חילוניים הבאים להתארח בישיבה. במהלך הסדנאות נערכים דיונים על נושא ההווי הדתי במדינה, על ערכים המעסיקים את הנוער ועל התמודדות של בני נוער דתיים וחילוניים עם חיי היומיום.

הישיבה מקיימת קשרים גם עם האוניברסיטה העברית בקמפוס הר הצופים, במסגרת זו מעבירים רבנים מהישיבה שיעורי יהדות באוניברסיטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]