בית אורות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית אורות
Beir orot.jpg
ישיבת בית אורות, אפריל 2013
תאריך יסוד ה'תש"ן
מיקום הר הזיתים, ירושלים
השתייכות (זרם) ציונות דתית
ישיבת הסדר
מייסדים הרב חנן פורת
הרב בנימין (בני) אלון,

ראש הישיבה עד שנת תשס"ח - הרב אלחנן בן נון רב היישוב שילה

ראש הישיבה כיום הרב דני איזק.
לחצו כדי להקטין חזרה
הר הצופים הפקולטה למדעי החברה הפקולטה למדעי החברה "הפורום" ובניין הסנאט "הפורום" ובניין הסנאט הספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה) הספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה) בית הכנסת ע"ש הכט בית הכנסת ע"ש הכט אולם העצמאות הפקולטה למדעי הרוח הפקולטה למדעי הרוח הפקולטה למשפטים הפקולטה למשפטים בית דוד וולפסון (ספריית משפטים) בית מאירסדורף ביה"ס לעבודה סוציאלית ביה"ס לעבודה סוציאלית ביה"ס לחינוך ביה"ס לחינוך הספרייה לחינוך ולעבודה סוציאלית מכון מגיד מכון מגיד המכינה הקדם-אקדמית וחדרו של מרטין בובר החוג לארכאולוגיה החוג לארכאולוגיה מכון טרומן מכון טרומן בית הלל בית הלל אגודת הסטודנטים קפיטריית פרנק סינטרה ואנדרטה לזכר הפיגוע בה ביה"ס לתלמידי חו"ל ביה"ס לתלמידי חו"ל בצלאל מגדל המים אולמות טבע אולמות טבע האמפיתיאטרון המכון ליהדות זמננו המכון ליהדות זמננו מכון מנדל למדעי היהדות מכון מנדל למדעי היהדות מערת ניקנור הגן הבוטני עיסאוויה ביה"ח הדסה בית הקברות הצבאי הבריטי מעונות רזניק מעונות רזניק מרכז הספורט לרנר מלון דן ירושלים מעונות אידלסון כפר הסטודנטים הגבעה הצרפתית ואדי אל-ג'וז בית הקברות של המושבה האמריקאית מנהרת הר הצופים עמק צורים בית אורות אוניברסיטת בריגהם יאנג מתחם אוגוסטה ויקטוריה הר הזיתיםMap scopus.png

ישיבת בית אורות היא ישיבת הסדר השוכנת בהר הזיתים בירושלים, סמוך לאוניברסיטה העברית. בישיבה גם מכון ללימוד הוראה. "בית אורות" הוא גם שמה של שכונה יהודית קטנה שהישיבה נמצאת בשוליה.

ראש הישיבה הוא הרב דני איזק.

תולדות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה נוסדה בסוכות ה'תש"ן (1990) לאחר שארווין מוסקוביץ' קנה אדמות באזור. את הישיבה ייסדו הרב חנן פורת והרב בנימין (בני) אלון, אשר עמד בראש הישיבה עד לבחירתו כחבר הכנסת בה'תשנ"ו (1996).

שמה של הישיבה "בית אורות" ניתן לה על שם גיורא אשכנזי, מ"פ בחטיבת הצנחנים, אשר נהרג בקרב במקום במלחמת ששת הימים.

מבנה הישיבה נמצא בבית ערבי עתיק ובבית הפטריארך הארמני לשעבר. במתחם הישיבה יש בורות מים עתיקים. בא' באייר ה'תשס"ח חנכה הישיבה בית מדרש חדש ומרווח.

אירועים שונים במהלך השנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישיבה מתקיימים אירועים שונים קבועים לאורך השנה. לאירועים אלו מגיעים בעיקר תלמידי הישיבה, בוגריה ורבניה. יש אירועים מסוימים אליהם יגיעו גם התורמים לישיבה.

  • זמן אלול - ככל ישיבה, גם בבית אורות מתחילים את שנת הלימודים החדשה בראש חודש אלול. נהוג בג' באלול לעלות לקברו של הראי"ה קוק, הקבור בהר הזיתים, שנפטר בתאריך זה. בני הישיבה יוצאים מהישיבה ברכבי האברכים והרבנים, בדרך כלל לאחר ארוחת הצהריים. שם נאמרים פרקי תהלים לעילוי נשמת הרב קוק. יש שמוסיפים פרקים גם לעילוי נשמת הרב צבי יהודה בנו של הראי"ה קוק, הרב הנזיר ועוד מגדולי ישראל הקבורים שם. לאחר תפילת מנחה בישיבה מתקיים יום עיון העוסק ברב קוק ובתורתו, ומועברים בו שיעורים על ידי רבני הישיבה. בזמן אלול מתקיים מנין של סליחות כמנהג הספרדים, בחצות הלילה. לעתים מצטרפים אליהם גם מבני אשכנז כדי להשלים מנין או סתם כדי לומר עמם סליחות. בשבוע שלפני ראש השנה מתחילים גם האשכנזים לומר סליחות בחצות. בזמן אלול, לרוב, נלמדת אותה מסכת שתלמד בזמן חורף אך לא אותו הפרק. נעשית גם חלוקה לחברותות של סדר בוקר של כל שיעור, וחברותות של סדר צהריים, שהן לרוב בחור משיעור א' או ב' עם בחור משיעור ד' ומעלה. בבקרים של זמן אלול, לאחר תפילת שחרית ולפני ארוחת הבוקר, ניתן בדרך כלל שיעור באורות התשובה על ידי אחד מרבני הישיבה.
  • ראש השנה - לראש השנה מגיעים רבני הישיבה, תלמידיה ובוגרים. משפחות מקבלות חדרים בבנין או באחד הקרוואנים. בין מנחה לערבית נותן ראש הישיבה הרב דני איזק שיעור לקראת ראש השנה.לאחר ערבית יורדים לאכול ארוחת חג ומתחילים ב"סימנים". בדרך כלל הרב דני מסביר על משמעותם של הסימנים לפני שמתחילים. בין הסימנים היו: כרישה, תמרים, תפוח ודבש ועוד. תפילת שחרית בדרך כלל מתחילה בסביבות 7:00. לפני התקיעות עושים קידוש. לאחר הקידוש נותן הרב דני שיחה לקראת התקיעות, בשברון לב. לאחר מוסף הולכים לאכול ארוחת חג. כשעתיים לפני מנחה ישנם תלמידים שהולכים לנקבת השילוח לומר תשליך. לרוב הם ממשיכים לביתו של הרב חן חלמיש שגר בעיר דוד. בכל מקרה מתקיים תשליך בבור המים של הישיבה. לאחר מנחה יש שיעור של אחד הרבנים. בלילה השני יש ערבית, סעודת ערב, סימנים וכו' כמו ביום הראשון, למעט תשליך. על אף שבכל שנה נעשה נסיון לארגן מנין בנוסח עדות המזרח, היות שברוב הפעמים מעדיפים רוב התלמידים המתפללים להיות בביתם בראש השנה, לא נפתח מנין בנוסח זה והתפילה בחג בנוסח אשכנזים. תלמידים המתפללים בנוסח עדות המזרח שהחליטו להשאר בישיבה בר"ה נשארים להתפלל עם הישיבה. ישנם מעט שיוצאים להתפלל בעיר העתיקה במנין שמתאים להם.
  • יום ירושלים - זהו האירוע המרכזי והחשוב של הישיבה. כל שנה בליל כ"ז באייר נאספים תלמידי הישיבה, בוגריה, רבניה, תורמים והציבור הרחב לחגוג את יום חגהּ של ירושלים. הערב מתחיל בשיחה מפי ראש הישיבה הרב דני איזק, בענייני היום, ירושלים והכמיהה לשוב למקדש ולעבודתו. השיחה מתקיימת, בדרך כלל, בכביש הגישה לישיבה בנקודה הצופה אל הר הבית, שם מסודרים מבעוד יום כיסאות כאשר פני היושבים כלפי העיר העתיקה. לאחר השיחה מתקיימת תפילת ערבית של יום ירושלים. לאחר התפילה מוזמנים הבאים לסעודת ליל "יום ירושלים". במהלך הסעודה עולים דוברים שונים, רבנים, פוליטיקאים ועוד, ומדברים בשבחהּ של ירושלים והישיבה ובענייני היום. ערב זה מלווה בריקודים, ולרוב מוצג בו סרט המספר על פָּעֳלָהּ של הישיבה. בשנים האחרונות החלו לעשות גם פעילות בבוקר. לאחר תפילת שחרית חגיגית וארוחת בוקר קלה, מגיעים תלמידי ורבני ישיבות שונות, החוגגות יום זה, ליום לימוד בענייני דיומא. מועברים בו שיעורים מפי ראשי ישיבות, אנשי ציבור וגיבורי ישראל שונים. בשעות הצהריים, לאחר השיעורים, יוצאים סיורים במגוון מסלולים ברחבי הר הזיתים והעיר העתיקה, המודרכים על ידי תלמידי הישיבה.
  • שבועות - בחג זה באים בעיקר תלמידי הישיבה ורבניה, על משפחותיהם. לעתים מגיעים גם בוגרים. לפני החג יש מהתלמידים שטובלים במקוה הישיבתי. לאחר תפילת ערבית וסעודת החג מתחיל סדר לימוד, "משמר", הנמשך כל הלילה, ובו שיעורים של הרבנים ולימוד עצמי. לפני תפילת שחרית, תפילת ותיקין, יש תלמידים שטובלים כדי להיות מוכנים לקבלת תורה. לאחר התפילה חלק מהלומדים הולכים לישון וחלק נשארים ללמוד.
  • תשעה באב - צום זה הוא היום האחרון של זמן קיץ. לפני תחילת הצום מוגשת ארוחת ערב מוקדמת כדי להיכנס שבעים לתענית. קצת לפני תחילת הצום יושבים התלמידים ואוכלים ביצים. חלקם טובלים הביצים באפר. בכניסת הצום מתקיימת תפילת ערבית. את מגילת איכה קורא בדרך כללהרב יהודה דויטש בטעמים אשכנזיים של איכה. לאחר תפילת ערבית לומדים התלמידים מדברי התורה המותרים ללימוד ביום זה. קבוצות שונות מגיעות במהלך הערב לישיבה, במסגרת סיורים באזור, לשמוע שיעור מענינו של יום תוך כדי תצפית על הר הבית. בבוקר מתקיימת תפילת שחרית. לאחר התפילה אומרים קינות במשך שעתיים בערך. את הקינות כל אחד קורא לעצמו בקצב שלו. לאחר מכן שרים "אלי ציון ועריה" ומוסיפים בתים על חורבן קהילות אירופה בשואה ("אלי אלי" של י.ל. ביאלר). מסיימים תפילת שחרית ואז ראש הישיבה הרב דני איזק נותן שיעור. השיעור עסק, בשנים האחרונות, בנושאים כמו: היחס הנפשי שלנו לקרבנות היום, איסור ההקרבה בבמות ועבודה בבית אחד ועוד. בצאת הצום, לאחר ערבית, אומרים "קידוש לבנה". לאחר מכן, ישנו כיבוד קל לשבירת התענית. בשלב זה יוצאים התלמידים לביתם לבין הזמנים.

פעילות קהילתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמידי השנה הרביעית והחמישית בישיבה נפגשים באופן קבוע עם בני נוער בשכונת הגבעה הצרפתית, במסגרת פרויקט שמטרתו לסייע לבני הנוער להשלים את בחינות הבגרות.

הפעילות ההתנדבותית כוללת גם פעילות במסגרת "גשר" עם בני נוער חילוניים הבאים להתארח בישיבה. במהלך הסדנאות נערכים דיונים על נושא ההווי הדתי במדינה, על ערכים המעסיקים את הנוער ועל התמודדות של בני נוער דתיים וחילוניים עם חיי היומיום.

הישיבה מקיימת קשרים גם עם האוניברסיטה העברית בקמפוס הר הצופים, במסגרת זו מעבירים רבנים מהישיבה שיעורי יהדות באוניברסיטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קואורדינטות: 31°47′10″N 35°14′47″E / 31.78611°N 35.24639°E / 31.78611; 35.24639