א-טור (ירושלים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
א-טור

שכונת א-טור היא שכונה ערבית במזרח ירושלים, הממוקמת על הר הזיתים בגובה של 813 מטרים מעל פני הים. בשכונה חיים כיום כ-20,000 תושבים.

תולדות השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעדויות בכתב באמצע המאה ה-19, מצוין קיומו של כפר ערבי קטן ועני על הר הזיתים, המזוהה כא-טור. מאוחר יותר, נבנו בשכונה כנסיות לציון אירועים מרכזיים בחייו של ישו, כגון כנסיית העלייה, כנסיית העלייה הרוסית (טור-מלכא), כנסיית אבינו שבשמים וכנסיית כל העמים. בעדויות משנת 1887 נמסר כי מעל כנסיית טור-מלכא נבנה במהירות מגדל פעמונים גבוה ובולט. על פי עדויות משנת 1888 ניתן להשקיף מראש מגדל הפעמונים אל ים המלח ואל הים התיכון.

עד ראשית שנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה השכונה כפר נידח. חלוקת העיר ירושלים במלחמת העצמאות הביאה לניתוק השכונה מייתר חלקי העיר. עד שנת 1948 הגישה היחידה לשכונה הייתה באמצעות קו האוטובוסים שהוביל מהעיר המערבית אל קמפוס האוניברסיטה העברית שעל הר הצופים והמשיך אל השכונה. השטחים הישראלים שעל הר הצופים ושטחי ההפקר ניתקו למעשה את השכונה מהעיר. רק בשנת 1953, כחמש שנים לאחר מלחמת העצמאות, נסלל כביש המקשר את השכונה אל יתר חלקי ירושלים.

תוכנית המתאר העירונית של המהנדס קנדל התייחסה להר הזיתים כאל שמורת טבע, וכן לא כללה התוכנית את פיתוח הכפר. רק לאחר איחוד העיר נבנו בכפר דרכים, חובר הכפר לרשת המים, החשמל והביוב, והחלו לספק לכפר שירותים מוניציפליים.

השכונה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

א-טור נחשבת כיום לשכונה בעלת מעמד סוציו-אקונומי גבוה יחסית לשכונות הערביות בירושלים. בשכונה ממוקם מלון שבע הקשתות (לשעבר מלון אינטרקונטיננטל). במהלך האינתיפאדה השנייה ואחריה‏[1] אירעו בשכונה מקרי יידוי אבנים לעבר מכוניות שהגיעו אל בית הקברות בהר הזיתים‏‏‏[2]. בשכונה ממוקמים שני בתי חולים: בית החולים אל-מוקאסד ובית החולים אוגוסטה ויקטוריה. ב-2006 ביוזמת עמותת אלע"ד נכנסו לגור בא-טור 9 משפחות יהודיות במבנה שנקרא "בית החושן"

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלי שילר (עורך), ירושלים הבנויה, קוי יסוד בהתפתחות ירושלים, אריאל, כתב עת לידיעת הארץ, מרץ 1986
  • אורי שטנדל, השכונות הערביות במזרח ירושלים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]