השמיניה (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השמיניה
השמיניה.png
סוגה דרמה, מתח, הרפתקאות
יוצרים גיורא חמיצר
שחקנים ידידיה ויטל
הילי ילון
עדי הימלבלוי
דני לשמן
מיכאל אלוני
שירה וילנסקי
אבי קורניק
דון לני-גבאי
לימור אטיאס
ארץ מקור ישראל
מספר עונות 5
מספר פרקים 167 (כולל שני פרקים מאחורי הקלעים) (נכון לעונה השלישית)
הפקה
אורך פרק 23 - 25 דקות (ישנם פרקים מיוחדים באורך 40 - 45 דקות)
שידור
רשת שידור ערוץ הילדים
תקופת שידור
מקורית
5 ביוני 20052 בפברואר 2007

השמיניה היא סדרת טלוויזיה ששודרה בשנים 20052007 בערוץ הילדים. הסדרה חבקה 3 עונות ו-165 פרקים ונהנתה מפופולריות רבה בקרב בני־נוער. עונותיה השנייה והשלישית זכו בפרס האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2006 ולשנת 2007. הסדרה נוצרה על ידי גיורא חמיצר ובוימה על ידי רובי דואניאס, בהפקת נגה תקשורת וטדי הפקות.

אחרי שבע שנים בשנת 2013 חזרה התוכנית למסך, בעונה הרביעית שלה.

רקע כללי

מוקד עלילת הסדרה הוא שמונה ילדים מחוננים, המשתתפים בפרויקט ממשלתי סודי לחקירת אנרגיה המוחית האנושית, מתמודדים מול אתגרים שונים, מתעמתים זה עם זה וחווים אהבות ראשונות. הדמויות הראשיות בסדרה הן התאומים איה וניני דביר בני ה-10, שהופכים לבני 15 על ידי מכונת ה"טורבו טיים". העונה הראשונה החלה את שידוריה ב-5 ביוני 2005 והסתיימה ב-24 באוקטובר 2005. העונה השנייה החלה ב-1 בינואר 2006 והסתיימה ב-16 במרץ 2006. העונה השלישית החלה ב-16 באוקטובר 2006 והסתיימה ב-2 בפברואר 2007. העונה הרביעית והחדשה תעלה ב- 29 בספטמבר 2013, 6 שנים לאחר סיום העונה השלישית.

עלילה

עונה ראשונה

פרקים 1-60 (59 פרקים + פרק מאחורי הקלעים)

חוקרי האנרגיה המוחית, עמוס דביר, אבנר הלוי ורוברטו, מתכננים ביצוע ניסוי לבדיקת גלי הלמדא שנמצאים במוחם של ילדים מחוננים, אך הניסוי נדחה. רוברטו, המאוכזב מדחיית הניסוי, משתף פעולה עם לילי דביר כדי לבצעו בילדיהם של עמוס ולילי - מאיה ויונתן. הניסוי השתבש ורוברטו נאסר לשבע שנים, ואילו לילי עוזבת את הארץ. כעבור שבע שנים, גוסס עמוס ממחלה קשה ומחליט להאיץ את התבגרות ילדיו באמצעות המצאתו, הטורבו טיים. אחרי ההתבגרות המואצת הוא משנה את שמם לאיה וניני. אבנר הלוי מקים את הפרויקט לילדים מחוננים ומצרף אליו את איה וניני. הפרויקט, "השמיניה", מתנהל ככיתת לימוד רגילה לחלוטין, וילדי הכיתה חווים אהבות וקשרים ראשוניים. בהמשך העונה שבה לילי מחוץ לארץ ובשיתוף פעולה עם רוברטו מנסה לשבש את מהלך הפרויקט באמצעות שאיבת אנרגיית הלמדא מהנערים הגורמת להתעלפותם של דורי ונטשה. מזימתה נכשלת והיא נאסרת. במקביל, מגלים איה וניני כי המורה המחליף בבית ספרם, דדי, שלו קשר רומנטי עם המחנכת, דגנית, הוא בעצם אביהם שעבר תהליך הצערה מיוחד. הפרויקט בוטל ותלמידי הכיתה מפוזרים בין כיתות הלימוד הרגילות. בסיום העונה אביהם של איה וניני, עמוס/דדי, מודיע להם שהם חוזרים לגילם המקורי אך איה מחליטה להישאר בת 15 בעוד ניני חוזר להיות בן 10.

עונה שנייה

פרקים 61-115 (55 פרקים)

דדי ואבנר עומדים לדין בגלל פרויקט השמיניה, אך ראש הממשלה יאיר נועם מביא לזיכויים ומקים מצפה משוכלל בו ינוצלו גלי הלמדא שבמוחם. איה טסה ליוון בעקבות אמה, אך מטוסה מתרסק. דגנית מאמצת ילדת רחוב יתומה בשם ניצן, הממלאת את מקומה של איה. בינתיים מתגלה כי איה נחטפה על ידי מולי נועם, לכאורה עוזרו האישי של ראש הממשלה, אך למעשה חבר בכת הרסנית בשם "סקורפיו", המאמניה בחיי נצח ומבקשת להשתלט על העולם באמצעות גלי הלמדא. חברי הכת חודרים אל תוך השמינייה ולבסוף חוטפים וכולאים את כל חבריה במקדש, יחד עם דדי ולילי. דדי יורה במולי וחברי הכת נעצרים, למעט דניאל שמצליח להמלט.

עונה שלישית

פרקים 116-165 (50 פרקים)

השמינייה, מלבד איה, מצטרפת לארגון משטרתי סודי בשם "המועצה", בפיקודה של אחותה של לילי, אלכס. הרופא של דגנית ההרה, ד"ר קלדרון, מעורר את חשדה של איה, ובינתיים מנסה "המועצה" להגן על גן הקריפטון, המאפשר יצירת אדם מושלם (בתלות באנרגיית הלמדא) מפני דניאל ומזימותיו. רוני מואשמת ברצח ומופללת על ידי דניאל המתחפש לניני, אך איה מצליחה לחשוף את זהותו האמיתית והוא נמלט אל ד"ר קלדרון, שהוא למעשה הרופא הנודע יוליוס ברגר, רופאן של כל אמהות השמיניה. אלכס מפוטרת מראשות "המועצה" וחוברת לדניאל וליוליוס, המאיים בהריגת עובריה של דגנית באמצעות וירוס קטלני, אם לא יוכל לנצל את השמינייה. ניצן מגלה כי היא בתו של יוליוס ובדמה הנוגדן לווירוס ומצילה את התאומים, אך אלכס מצליחה לגנוב אותם. כדי להציל את התאומים נכנעת השמינייה, לבד מניצן ואיה, לדרישות דניאל ויוליוס. דניאל רוצח את אלכס ומגלה כי יוליוס רוצה לשמור את כל הקריפטון לעצמו ויורה ביוליוס. האחרון, על ערש דווי, מגלה לשמינייה ולניצן כיצד ניתן לחסל את דניאל. התאומים מושבים לאמם ולילי מקבלת חנינה. כדי למנוע ניצול לרעה נוסף של גלי הלמדא, נמחקים הגלים ממוחם וכך גם זכרונותיהם, אך בפרק הסיום נרמז כי האהבות הגדולות שבין חברי התשיעייה ישובו shir

עונה רביעית וחמישית

פרקים 166-212 (47 פרקים)

 • הערה: במופע של עדי, ידידיה ודון במרכז הקונגרסים בחיפה, הודיעו שבקיץ 2014 תעלה העונה החמישית של השמיניה והיא תיהיה כהמשך לעונה הרביעית.

סדרת בת של "השמיניה" שאירועיה מתרחשים שבע שנים לאחר סיום עלילת העונה השלישית. בתחילת העונה המועצה מגלה קרנה חזקה של אנרגית למדא ממקור כולשהו והם שולחים את עומרי ואת נעמה לבדוק את השמיניה אחרי שאדם נרצח וניצן נעלמה הם עושים פוליגרף לבדוק אם הם זוכרים מה עבר בשלושת העונת האחרות הם לא יודעים כי אבנר ביקר את השמיניה ושלח את השמיניה למצוא שישה ילדים בעלי למדא גילי פורת רפאל אשורי הגר ששון ליאה קדרון דניס גלר ויותם וייץ הוא נותן לשמיניה שעה להחליט בסוף השמיניה מחליטה לאמן את את השישיה באותו הזמן מתגלה ש אבשלום שולט ב דדי ועומרי השישיה מגלה שיש להם כוחת על כדי לבדוק אותם נשלחים השישיה לעצור שוד בנק הם מצליחים עומרי מפוטר על שרצח את אבנר ונעמה מתחילה לחשוד בו בסוף העונה עומרי שם לנטשה עכביש מכני שישלוט בה

צוות שחקנים

חברי השמיניה

כוכבי השמיניה
דמות שם שחקן תיאור הדמות עונות
ניני (יונתן) דביר ידידיה ויטל המוח של השמיניה, אלוף שח-מט, הבן של עמוס ולילי 1-4
איה (מאיה) דביר הילי ילון בעלת זיכרון צילומי, הבת של עמוס ולילי, פרשה מהשמיניה בעונה 3 וחזרה בעונה 4 1-4
אדם הלוי מיכאל אלוני מומחה בשפות, הבן של אבנר, נרצח בעונה הרביעית על ידי אבשלום 1-3
נטשה סגוביה עדי הימלבלוי ציירת 1-4
רוני מלכי דון לני-גבאי מתמטיקאית מחוננת 1-4
אבי מוסקוביץ' אבי קורניק האקר, מומחה במחשבים 1-4
מיקה שקד שירה וילנסקי בעלת שמיעה אבסולוטית ונגנית פסנתר 1-4
דורי פיינגולד דני לשמן בעל צד טכני, מומחה באלקטרוניקה 1-4
ניצן רומנו לימור אטיאס בעלת כוח פיזי 2-4

דמויות משנה

 • עמוס "דדי" דביר (טל מוסרי): אביהם של איה וניני. הוצער במכונת הטורבו טיים על ידי "הזקן". בן זוגה של דגנית.
 • דגנית דרור (אדית חצור): מורתם של בני השמינייה בעונה הראשונה, אהובתו של עמוס.
 • לילי דביר (ליאת ביין): אמם של איה וניני.
 • אבנר הלוי (דור צויגנבום): אביהם של אדם ורותם.
 • בן-בן דרור (תובל שפיר): בנה של דגנית. בעונה השלישית מאוהב בדריה.
 • רותם הלוי (מאיה קורן): אחותו של אדם ובתו של אבנר.
 • דריה (סמדר חייט) (עונה שלישית): חברה של רותם ובמהלך העונה הופכת להיות בת זוגו של בן בן
 • דניאל האריס (תום אבני) (עונה שנייה ושלישית): מיליונר רב מזימות. התחפש לניני בעונה השלישית על מנת להסתנן לשמינייה. רצח את יואל.
 • יואל שוורץ (קובי מחט): שוטר וסוכן במועצה. נרצח בעונה ה3 על ידי דניאל.
 • אלכס (דפנה שפיגלמן) (עונה שלישית): ראש המועצה, אחותה של לילי.
 • דפי (מירב פלדמן) (עונה שלישית): סוכנת המועצה.
 • עמרי אלפסי (זוהר ליבה) (עונה שלישית): סוכן המועצה. בן זוגה של נטשה.
 • אלינור "אלי" מלכי (אביטל אברג'יל): אחותה של רוני.
 • יאיר נועם (אריה צ'רנר): בעונה הראשונה שר החינוך, בעונה השנייה ראש ממשלה ובעונה השלישית שר בממשלה.
 • רוחל'ה קשתי-נועם (מיקי קם) (עונה ראשונה ושנייה): מנהלת ביה"ס ובעונה השנייה אשת ראש הממשלה יאיר נועם.
 • אילן הרמן (לירון לב) (עונה ראשונה ושנייה): בן זוגה של רוני, ואז של אלינור אחותה של רוני
 • ד"ר יוליוס ברגר/קלדרון (עמי ויינברג) (עונה שלישית): רופא, אביה של ניצן. הרופא של כל אימהות השמינייה.
 • רוברטו (רוברטו פולק) (עונה ראשונה): מדען.
 • ליאורה שקד (דליה שימקו) (עונה ראשונה): אמה של מיקה.
 • דורון שקד (דן תורג'מן) (עונה ראשונה): אביה של מיקה.
 • הזקן (מיקי גבע) (עונה שנייה): בעל ארגון סקורפיו. הוזקן במכונת הטורבו טיים על ידי דדי..
 • גילה מוסקוביץ' (שירי גולן) (עונה ראשונה): אמו של אבי.
 • מולי נועם (גולן אזולאי) (עונה שנייה): אחיינו של יאיר. חבר בארגון סקורפיו. נרצח בסוף העונה ה2 על ידי דדי וניצן.

מינוף מסחרי של הצלחת הסדרה

הצלחתה של הסדרה תרמה להצלחתם של כותביה ושחקניה וסייעה בקידום שורת מוצרים נלווים, וביניהם ספרים שכתבו חמיצר ועטרה אופק בעקבות הדמויות בסדרה, שעשועון טריוויה בשם "השמינייה בגביע הכיתה המעופפת", מופעי קיץ בשיתוף עם עיר ערוץ הילדים, קלפים, חוברות, תיקים, ביגוד, משחק מחשב ואף גלידה - שכולם נשאו את שמה של השמיניה.

ספרי השמיניה

בעקבות הצלחת השמיניה החליטו גיורא חמיצר ועטרה אופק להוציא ספרים שמספרים על משימות של השמיניה ללא קשר לעלילת סדרה. יצאו שלושה ספרים, הראשון באוקטובר 2005 והשניים הנוספים במהלך 2006.

 • השמיניה ותעלומת המסכה הבורמזית - מסעם של השמיניה להצלת מסכה בורמזית עם כוחות מכושפים, ומניעת נפילתה בידי כוחות האופל.
 • השמיניה בעקבות הקרדינל המוזהב - השמיניה נחטפת לאיטליה על ידי מכר שלהם (דניאל, שהתחזה לידיד של משפחת דביר) שמטרתו היא לחטוף את הקרדינל המוזהב בוונציה ולהפוך לאדם העשיר בעולם.
 • השמיניה ומזימת ליל הסמוראים - השמיניה מסכלת את מזימתו של טרוריסט יפני בעל צבא "סמוראים" עולמי לפוצץ את ירושלים בנשק גרעיני ברגע חתימת הסכם שלום עם סוריה, ובכך למוטט את הסדר העולמי.
 • השמיניה - לא נפגשנו מעולם - אבנר מחק לכולם את הזיכרון, חוץ מלאדם, בנו. אדם מגלה לאיה את כל הפרטים על העבר שלה ושל כל השמיניה וביחד מנסים לאחד את כל השמיניה, כדי לעזור לאדם, ממי שמרגל אחריו.

הערות שוליים

קישורים חיצוניים

הקודם:
2005 - אדומות
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית ילדים ונוער
2006, 2007 - השמיניה
הבא:
2008 - האי