האי (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האי
TheE.jpg
סוגה מדע בדיוני, הרפתקאות, מתח
חברת הפקה קופרמן הפקות, נגה תקשורת
יוצרים גיורא חמיצר
בימוי עפר ויצמן
שחקנים יון תומרקין
אביגיל הררי
עוז זהבי
ליאת בלו
יעל גרובגלס
אפרת בן יעקב
דניאל מורשת
ארז רונן
רוני הדר (3)
מאי הרשקוביץ רשף (3)
גל לב (3)
פרסים פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית ילדים ונוער (2008)
ארץ מקור Flag of Israel.svg ישראל
שפות עברית
מספר עונות 3
מספר פרקים 144 (כולל פרקי ספיישל ומאחורי הקלעים)
הפקה
אורך פרק 22–28 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ הילדים, HOT
תקופת שידור
מקורית
28 באוקטובר 20071 במרץ 2010

האי היא סדרת דרמת מדע בדיוני ישראלית לילדים ונוער, אשר שודרה בערוץ הילדים בשנים 2007-2010 למנויי HOT. הסדרה מספרת את קורותיה של חבורת ילדים שייעודם הוא להציל את העולם מאסטרואיד שאמור לפגוע בכדור הארץ ב-9 בספטמבר 2009. את הסדרה יצר גיורא חמיצר והיא בוימה על ידי עפר ויצמן. לסדרה 3 עונות ו- 143 פרקים.

בעקבות הסדרה הוצאו 3 ספרים בהשראתה. שניים מהם, השייכים לסדרת הספרים "האי", נכתבו על ידי גיורא חמיצר ודניאלה שפיגלמן ועלילתם אינה קשורה לעלילת הסדרה. הספר השלישי מבוסס על עלילת הסדרה ונכתב על ידי דניאלה שפיגלמן בלבד.

שיר הנושא של הסדרה, "כאילו אין מחר", נכתב על ידי גיורא חמיצר, הולחן על ידי דני רייכנטל ובוצע על ידי השחקנית - המשחקת גם בסדרה - והזמרת דנה ברגר.

הסדרה זכתה בפרס האקדמיה לטלוויזיה בתוכנית הילדים והנוער לשנת 2008.

עלילת הסדרה

ציר מרכזי בסיפור העלילה הוא יכולתם של חלק מגיבורי הסדרה לנוע בזמן ("טיימרים") ולשנות התרחשויות בעבר, כך שנוצרת היסטוריה חלופית, אך יש להיסטוריה את הכוח לתקן את עצמה, ורק לעתים רחוקות ניתן לשנותה באמת.

עונה ראשונה

עונתה הראשונה של הסדרה כללה 50 פרקים, ושודרה החל מ-28 באוקטובר 2007.
ילדי בית המחסה שפתחו אדי וסילביה, ביחד עם טומי, בנם של השניים, מגיעים לאי דקות ספורות לפני שאסטרואיד פוגע בכדור הארץ, וכך הם ניצלים. באי, הם מגיעים למבצר קסום, המגן עליהם, ומספק להם את כל הצרכים שלהם. לאחר שהם מגלים שגם ג'יני, חברתם מבית המחסה ניצלה, אנו מגלים על המלחמה בין הקונגרס (הגוף ששולט על האי) לבין המחתרת (טיימרים מהעתיד הרוצים ליירט את האסטרואיד ולהציל את האנושות). בינתיים, אל המבצר מגיעה מכונת זמן, שממנה טומי יוכל לחזור אחורה ולהציל את העולם. טומי הופך לטיימר וחוזר לשנת 2009. הנערים, שחיכו לטומי, מגלים שהמבצר נעלם ולכן הם מטיילים באי והם מגלים את משפחת בן עמי, משפחה שניצלה גם היא מהאסטרואיד. לאחר שטומי שיבש את ההיסטוריה, הוא מתקן אותה ברגע האחרון וחוזר לאי, הישר לתוך מגדלם של מקס והלנה, נציגים מטעם הקונגרס, אשר החזיקו את ג'יני במשך שנה שלמה, ועדיין מחזיקים את מיילו, נער בעל כוח מיוחד. המשפחה והילדים מגיעים למבצר, ושם כולם גרים עד שהמשפחה נאצלת לעזוב כדי לא לשבש את ההיסטוריה. בניסיון השני שלו, דילן חוזר אחורה לשנת 2009, פוגש שם את הילדים (שחזרו אחריו) וביחד הם מצילים את העולם. דילן משגר את הטיל לכיוון האסטרואיד, ומושמד  

עונה שנייה

עונתה השנייה של הסדרה כללה 48 פרקים, ושודרה החל מ-23 בנובמבר 2008.
לאחר השמדת האסטרואיד הילדים, ללא ג'יני ודילן, מגיעים להיסטוריה אחרת, היסטוריה בה אדי, הוא דיקטטור רצחני המשמיד כל טיימר, לנערים יש כפילים שהם ציידי טיימרים, וכל האנשים מסומנים על ידי שבב שהוכנס להם לעורף. הנערים מתחמקים מאדי והשוטרים, ומגיעים לחנות של גורדון מילר, שם הוא נותן להם ידית מסתורית, ומגלה להם שהכפילים לא יכלו לתפוס אותם מפני שבתוך החנות השנה היא 2008. ליבי, שנתפסה קודם על ידי המשטרה, נורתה ע"י אנה הציידת ומתה. הילדים נתפסו על ידי המשטרה, אך ברגע האחרון הצליחו לברוח והם מגיעים לכפר טיימרים, בשנת 1910, שם הם מוצאים את ג'יני, שלא זוכרת אותם ביחד עם אמה וריק. שם הם מגלים שהמשימה שלהם היא למצוא את דילן, ולהציל את הכפר מאסון נורא שקרה שם שנה קודם. הם חוזרים שנה אחת אחורה, לאותו הכפר, מוצאים את דילן ואת צ'יף, ומנסים להשלים את המשימה שלהם. בדרך יקרו להם דברים לא צפויים, הם כמעט ימותו, ונבין איך ליבי הציידת ודילן קשורים. בן (קרמיט), ממשפחת בן עמי, עומד להינשא לביתו של מפקד המשטרה- מישל, והוא הופך לשלישו של אדי. מה שאדי ומישל לא יודעים, זה שבן עובד בשביל המחתרת, וביחד הם מנסים להפיל את אדי. באותו זמן, אנו מגלים את קאיראן- השטן, שכל תפקידו זה להחזיר את ההיסטוריה למסלולה, ולא לתת לדילן להשמיד את העולם. אדי/קאיראן מגיע לכפר בשנת 1909, שם הוא נלחם בדילן, ואדי מת. קאיראן, שלא מוותר, נכנס לגופו של דילן, אך בעזרתה של ליבי, היא מכבה את הלפיד (שבלעדיו לא ניתן לנסוע בזמן) וכך קאיראן מושמד, והחבורה נשארת בשנת 1909.

עונה שלישית

עונתה השלישית והאחרונה של הסדרה כללה 43 פרקים, ושודרה החל מ-20 בדצמבר 2009.
העונה השלישית מתרכזת בכך שהחבורה הגיעה לימי הביניים, צ'יף הוכתר כנשיא בוורטיגו, מקס מנסה להפילו יחד עם בלו וקאיראן, לבסוף מקס הורג את צ'יף וג'יני מצטרפת אליו, בעזרת האקדח האדום מועברים למבוך זמנים שלא נגמר. חבורת הקיפרים מנסה בכל יכולתה לחפש אחר החבורה שתקועה בימי הביניים, והוגו עובד אצלם ומדווח דרך הקיפוד. רון ואסתר המקימים את ארגון הקיפרים נהרגים על ידי בלו, ובלו נהרג על ידי מיילו שמשבית לו את התוכנה. לחבורה נמסר הנבואה של סבסטיאן שהבת של קאיראן תביא אסון על כולם. כולם חושדים בסופי אך למעשה בתו האמיתית היא רומי. קאיראן נהרג והפעם כדי להבטיח שזה לתמיד דילן משמיד את האי בעזרת כוח האסטרואיד ששמור ביהלום, הכל חוזר לעצמו והמתים שבים לחיים לעולם ללא טיימרים וללא האי.

דמויות

ילדי בית המחסה

 • טומי / דילן (יון תומרקין) - בנם הביולוגי של של ג'יני וצ'יף, ובנם המאומץ של אדי וסילביה. הייעוד שלו הוא להציל את העולם מפגיעת האסטרואיד שיינחת בכדור-הארץ בשנת 2009. בסוף העונה הראשונה גילה כי הוא הבן העתידי של ג'יני וצ'יף, ושמו הוא דילן. בתחילת העונה השנייה, החבורה חשבה שדילן מת יחד עם יירוט האסטרואיד, אך היה חלק מאנשי הכפר ולא זכר את החבורה. בעונה השלישית מתאהב בסופי, בת לשודדים. לבסוף נפרד ממנה כי הבין שהיא הבת של קאיראן אבל היא לא.
 • ליבי (אביגיל הררי) - אחותה של אנה. בתה של אסתר. הייתה בת זוגו של דילן עד שנהרגה על ידי רומי.
 • סול (עוז זהבי) -קוסם. החבר של אנה. התחזה לצ'יף כדי להשתחרר מהכלא אל בית המחסה. בעונה השנייה הוא ואנה נפרדו, והוא נהיה סגנו האישי של השריף. מת בעונה השלישית אך חזר לחיים בסוף העונה.
 • זואי (ליאת בלו) - מבנות בית המחסה. הועברה לשם בגלל סיבוכים עם איש שירה באחיה, יהלי. בעונה הראשונה והשנייה חברה של בן קרמיט, בעונה השלישית חזר אחיה לחיים על ידי קאיראן, בתמורה לכך שבבוא היום הוא יעזר בה. חברה של הוגו.
 • ג'יני (יעל גרובגלס) - מבנות בית המחסה. אימו של דילן ואשתו של צ'יף. רצחה את אבא של מייקי. בעונה הראשונה הופנתה על ידי מייקי בכך שעבדה אצל מקס והלנה. בעונה השנייה עברה להיסטוריה אחרת, לכפר, ולא הכירה את החבורה, לבסוף מתאהבת בצ׳יף כמו בנבואה. בעונה השלישית היא אשת נשיא, הסתתרה אצל אנה אחרי שצ׳יף נרצח אבל אז חזרה לוורטיגו, הרגה את עצמה עם האקדח האדום ונסעה לצ׳יף.
 • אנה (אפרת בן יעקב) - אחותה של ליבי בתה של אסתר. הגיעה לבית מחסה מפני שעבדה על אנשים וסחטה מהם כסף. חברה של סול בשתי העונות הראשונות, שביניהן הספיקו להיפרד ולחזור מספר פעמים. בעונה השלישית סוכנת אצל הקיפרים, מתחזה לדיילת עם השם "נעמה" ונהיית חברה של דניאל, אבל הוא מגלה עליה ועל כוח הטיימרות שלה והיא חוזרת בזמן ולא פוגשת אותו. מגיעה לימי הביניים, בגלל הקיפוד ונתקעת שם. בסוף העונה חברה של סול.
 • מייקי (דניאל מורשת) - הילד הכי קטן בחבורה. בעל כוח היפנוזה, שם משקפיים בגלל זה, אך באמצע העונה הראשונה מבין שיכול לשלוט בזה ונפטר מהמשקפיים. בעונה השנייה חבר של אמה, שאותה גם היפנט אבל סיפר לה את האמת נפרדו ואז חזרו. בעונה השלישית נהיה היועץ המיסטי של ארנולד.

דמויות נוספות

 • אדי (לירון לבו) (עונות 1-2) - בעלה של סילביה. הוא וסילביה אימצו את טומי. בעונה השנייה היה המנהיג בגלל שקאירן השתלט עליו ולכן אי אפשר להורגו.
 • סילביה (דנה ברגר) (עונות 1-2) - אשתו של אדי היא ואדי אימצו את טומי.
 • צ'יף (זוהר ליבה) - אביו של דילן ובעלה של ג'יני. אחיו של מקס ובנו של הלנה.
 • מקס (ישי גולן) (עונות 1,3) - אח של צ'יף והבן של הלנה. בעונה השלישית מצטרף לממשלת ורטיגו בתור שר המשטרה כדי לנקום באחיו. בלו מאיים לרצוח אותו, אבל מקס אומר לו לירות בו עם האקדח האדום, אבל בסוף נהרג על ידו באקדח רגיל.
 • הלנה (עידית טפרסון) - אימו של מקס וצ'יף וסבתו של דילן. גורמת להריסת הלפיד בעונה השנייה ולהשמדת האי בסוף העונה השלישית.
 • בלו (טל מוסרי) - בלו הוא בכיר בשורות הקונגרס. בעונה השלישית מתגלה כי בלו אינו אחד אלא רבים והוא יד ימינו של קאיראן.
 • אסתר עיני (איילת מרגלית): אמא של אנה וליבי, וראשת ממשלת ישראל. חברה במחתרת ומקימת ארגון "הקיפרים". נרצחת על ידי בלו בעונה השלישית.
 • מיילו (ארז רונן) (עונות 1-2) - בנה של נעמי. מסוגל לעבור ממקום למקום ולהזיז חפצים בכוח המחשבה. בעונה השנייה חבר בארגון המחתרתי עם מוזס.
 • בוק (ידידיה ויטל) (עונה 1) - פיקסר. מתקן גליצ'ים שקרו בעבר. עוזר לטומי.
 • דוד (מיקי גבע) (עונות 1-2) - זכה בטוטו ב-150,000,000 מליון שח' וקנה את האי. בעלה של פני.
 • בן "קרמיט" (אביב אלוש) (עונות 1-2) - האחיין של דוד חבר לשעבר של זואי. בעונה השנייה נחטף על ידי מיילו והצטרף לארגון המחתרתי נגד המנהיג ובתוך כך נהיה סגן המנהיג. הושתל בכף ידו מסך שיעביר מסרים.
 • ליסה (סיגלית תמיר) (עונות 1-2) - אמו של מייקי ואשתו של בוב. חברה בארגון המחתרתי נגד המנהיג ביחד עם מוזס ומיילו.
 • עלמה (נריה ויטל) - הבת של דוד ופני. כתבה את הספר האדום ורואה את העתיד.
 • פני (רותי בורנשטיין) (עונות 1-2) - אשתו של דוד. אמא של עלמה.
 • קאיראן (אורן יאדגר) (עונות 2-3 ) - התגלמות השטן - היפוכו של דילן. בתו של קאיראן אמורה להתאחד עם דילן ולהביא את בנם מהעתיד ביום הדין. בנם יהיה יותר חזק מקאיראן בתו ודילן ביחד.
 • גורדון מילר (עונות 2-3) (טל מוסרי) - "מאסטר הזמן".העניק לעלמה את הכוחות שלה (על ידי שנגע בה) בגילוי העתיד שתעזור לטומי (דילן).

עונה שנייה

 • ריק (תום אבני) - סגן השריף של הכפר, בנו של סם ואחיה של אמה.
 • אמה (תמר עמית יוסף) - הבת של סם, אחותו של ריק ואהובתו של מייקי.
 • סם (עמוס לביא) - השריף של הכפר ואביהם של ריק ואמה.
 • ג'יי (אמנון וולף) - הדוור של הכפר, מאוהב בזואי.
 • נורה (פלורנס בלוך) - המנהלת של המכולת בכפר ואמה של נלי.
 • נלי (דון לני גבאי) - הבת של נורה שעוזרת לה במכולת, מאוהבת בריק.
 • מוזס (אורי פפר) - מקים את הארגון המחתרתי (בתחנה המרכזית הישנה) נגד המנהיג שזה בעצם על קאיראן. נהרג על ידי הציידית זואי.
 • דינה (יעל איתן) - בתו של "מישל "(המפקד). ארוסתו של "בן" שאמורה להתחתן איתו, על מנת שבחתונה שהמנהיג יבוא יהרגו אותו (למרות שאי אפשר).
 • מישל (רמי ברוך) - המפקד. אבא של דינה. רוצה להיות המנהיג, ובתוך כך- בחתונה של ביתו מתכוון להרוג את המנהיג.

עונה שלישית

 • רומי (רוני הדר) - טיימרית שעובדת בצדפה. ביתו של קאיראן. אמורה להתאחד עם דילן ואז בנם יבוא מהעתיד והוא יהיה יותר חזק מקאיראן ומשתיהם ביחד (דילן ורומי) וישחרר את היהלום.
 • יהלי (גל לב) -נהרג בגיל צעיר, אסל קאיראן מחזיר אותו. אחיה של זואי. מתאהב באיזבלה ולבסוף נהיה בן זוגה.
 • סופי (מאי הרשקוביץ רשף) - פיראטית ובת זוגו של דילן. בתו המאומצת של בריגס.
 • בריגס (ליאור רז) - פיראט. מחפש את קתרינה עם בתו סופי.
 • איזבלה (מיכאלה אלקין) - נפחית, מתאהבת באביר זורו (זואי), יהלי מתאהב בה, בסוף העונה נהיים זוג.
 • דניאל (איתמר צור) - נפגש עם אנה בגלל ששפכה עליו כוס קפה ונהייתה חברתו. דניאל התחיל להבין שאנה טיימרית בגלל שג'רום סיפר לו ולכן אנה חזרה אחורה בזמן ולא נפגשה איתו והוא נעלם.
 • ארנולד (גיא ברכה) - "הדוכס". אביו אמר לו בצוואתו שעד סוף החודש יתחתן. התאהב בסופי ורוצה להתחתן איתה. נהרג בגלל שנסה להוציא את היהלום.
 • קוזמו (שלומי ברטונוב) - אביר טיפש. מאוהב ברומי. חבר של ג'פרי.
 • ג'פרי (אור מאיר) - אביר טיפש שתמיד חושב שהוא צודק. חבר של קוזמו.
 • רון (גלעד קלטר) - השותף של אסתר בארגון הקיפרים. נרצח על ידי בלו.
 • הוגו (הנרי דוד) - נשלח על ידי אסתר בשביל להזהיר את דילן. חבר של זואי.

מונחים חשובים

 • טיימר - אדם היכול לנוע קדימה ואחורה בזמן. הטיימרים נוצרו בעקבות שינוי גנטי בקוד של האנשים שנולדו באי, בגלל הקרינה של האסטרואיד.
 • הספר האדום - ספר ציורים המנבא עתיד ועבר. כתבה אותו עלמה.
 • הספר השחור- הספר השחור זהה לעקרון והתפקיד של הספר האדום-גם הוא בעצם ספר שבו יש ציורים של אירועים עתידיים. הספר השחור נכתב על ידי סבסטיאן.
 • המבצר - מבנה מיוחד באי שנבנה על ידי המחתרת.
 • גליץ' - שיבוש בהיסטוריה בעקבות מעבר בזמן.
 • פיקסר - טיימר שתפקידו לתקן גליצ'ים.
 • הציידים - חבורה של חמישה טיימרים העובדים בשירות הממשל.
 • הלפיד - אבוקה בתוך אוהל על האי שמאפשרת מעבר בזמן.
 • טיקר -מכונה שמוציאה תמונה של כל מי שנוסע בזמן בכפר.
 • פיראט - שודד זמן. טיימר שיכול לנסוע בזמן בלי שהטיקר יגלה אותו וגונב דברים מהעבר.
 • היהלום (מכונה גם "היהלום הכחול")- שריד מהמפץ הגדול. החפץ החזק בעולם. ליבי כלאה בתוכו את האסטרואיד והוציאה ממנו חתיכה (שלאחר מכן הפכה אותה לשרשרת),לבסוף (בעזרת דילן) חזר לשלמותו והשמיד את האי.
 • האקדח האדום - אקדח, שאם יורים במישהו איתו אז לא מתים, אלא מגיעים למבוך עולמות אין סופי, שאי אפשר לחזור ממנו.
 • אקדח טימרים - אקדח מיוחד, מי שנורה בו בלתי אפשרי להציל אותו גם בעזרת חזרה בזמן.

קישורים חיצוניים

 • "האי" האתר הרשמי באתר ערוץ הילדים
 • "האי", בפרויקט "אישים" לתיעוד היצירה הישראלית
 • "האי", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)


הקודם:
2007 - השמיניה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית ילדים ונוער
2008 - האי
הבא:
2009 - דאוס
הקודם:
2007 - השמיניה
טקס נבחרי הילדים - סדרת המקור הטובה ביותר
2008 - האי
הבא:
2009 - חצויה