יוקון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוקון
דגל יוקון סמל יוקון
(בפירוט) (בפירוט)
מוטו: אין
מפת קנדה - יוקון בהדגשה
פרובינציות נוספות של קנדה
עיר בירה וייטהורס
העיר הגדולה ביותר וייטהורס
משנה למושל הכללי דאג פיליפס
ראש ממשלה דארל פאסולסקי (מפלגת יוקון)
שטח 482,443 קמ"ר (תשיעית בגודלה)
- שטחי יבשה 474,391 קמ"ר
- שטחי מים 8,052 קמ"ר (1.7%)
אוכלוסייה (2001)
- אוכלוסין 29,900 (שתים עשרה באוכלוסייתה)
- צפיפות אוכלוסין 0.06 נפשות לקמ"ר (אחת עשרה בצפיפותה)
כניסה לקונפדרציה
- תאריך 13 ביוני 1898
- סדר תשיעית
אזור זמן UTC-8
ייצוג בבית הנבחרים של קנדה
- מושבים בבית הנבחרים 1
- מושבים בסנאט 1
קיצורים
- דואר YT
- ISO CA-YT
קידומת דואר Y
אתר אינטרנט www.gov.yk.ca
יוקון
מפת יוקון

טריטוריית יוקוןאנגלית: Yukon Territory) או כפי שהיא מכונה לעתים "היוקון" (The Yukon) היא אחת מטריטוריות קנדה. הטריטוריה נמצאת בקצה הצפון מערבי של קנדה. מתגוררים בטריטוריה 30,000 תושבים, מתוכם כ-19,000 בבירת הטריטוריה וייטהורס.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר התושבים ביוקון מועט ביותר, ורוב שטחיה של הטריטוריה הם שטחים פתוחים פראיים. אופי אקלים הוא ארקטי וסובארקטי - אקלים יבש מאוד עם חורפים קרים. בקיץ האקלים מאפשר גידולי ירקות ותבואה.

צורתה של הטריטוריה היא משולש, הגובל במדינת אלסקה שבארצות הברית במערב, בטריטוריות הצפון מערביות במזרח, ובקולומביה הבריטית בדרום. צפונית לטריטורית יוקון נמצא ים בופור.

הנקודה הגבוהה ביותר בקנדה - הר לוגאן (שגובהה 5,959 מטרים) נמצאת בדרום מערב הטריטוריה. הר יוקון מהווה חלק מהפארק הלאומי קלואן, והוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. ביוקון נמצאים הפארק הלאומי איוואוויק והפארק הלאומי וונטוט.

רוב שטחה של הטריטוריה נמצא באגן הניקוז של נהר יוקון, הנותן לטריטוריה את שמה. בטריטוריה אגמים רבים ובהם: אגם טסלין, אגם אלטלין, אגם טאגיש, אגם מארש, אגם לאברג', אגם קוסאווה ואגם קלואן.

הבירה של הטריטוריה - וייטהורס - היא גם העיר הגדולה בטריטוריה ובה מתגוררים מעל שני שלישים מהאוכלוסייה. העיר השנייה בגודלה היא דוסון סיטי שהייתה בירת המדינה עד שנת 1952.

יישובים נוספים כוללים את:

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר עיקר כלכלת הטריטוריה התבססה על כרייה של עופרת, אבץ, כסף, זהב, אסבסט, ועופרת. הטריטוריה הוקמה בעקבות הבהלה לזהב של 1898 וכל המתיישבים הראשונים התפרנסו למעשה מהמיכרות. כיום הממשלה של קנדה היא המעסיק הגדול ביותר בטריטוריה - המעסיקה באופן ישיר כ-5,000 עובדים ובאופן עקיף כ-12,500 עובדים. כמו כן כלכלת הטריטורייה מתבססת כיום על ייצור מוצרי צריכה כגון ביגוד, רהיטים ומלאכות יד, וכן ייצור חשמל על ידי מים.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר נתיב התחבורה העיקרי של הטריטוריה היה נהר יוקון, באמצעות ספינות נהר שנעו בין וייטהורס לדוסון סיטי, ובמורד הנהר לאלסקה וים ברינג. רוב ספינות הנהר היו בבעלות חברת הניווט יוקון הבריטית.

כיום רוב התחבורה לטריטוריה עוברת דרך דרך מהירה אלסקה העוברת דרך וייטהורס. דרך דרך מהירה היינס העוברת מהיינס בורו ומתחברת עם דרך מהירה דמפסטר. דרך מהירה קלונדייק מגיע מסקגוואי שבאלסקה לדוסון סיטי ודרך מהירה דמפסטר מתפצלת מדרך קלונדייק ומגיעה לאוינוויק בטריטוריות הצפון מערביות. דרכים אלה הן היחידות בטריטוריה הסלולות לכל אורכן. ניתן להגיע לרוב היישובים בטריטוריה באמצעות דרכים סלולות בחלקן, אולם הדרך המקובלת להגיע ליישובים בצפון הן בטיסה. ליישוב אולד קרואו ניתן להגיע בטיסה בלבד.

שדה התעופה הבינלאומי בווייטהורס מקיים טיסות סדירות לונקובר, קלגרי, אדמונטון ופיירבנקס.

ממשל ופוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לפרובינציות של קנדה ובשונה משתי הטריטוריות האחרות של קנדה, ליוקון יש בית מחוקקים ושיטת בחירות מפלגתית. עד שנת 1979 היה לטריטוריה מושל אשר מונה על ידי הממשל הפדרלי. המושל מינה "מועצה מבצעת" ששימשה כממשלה של הטריטוריה. בשנת 1979 שונתה שיטת הממשל בטריטוריה. חוק יוקון משנת 2002 שינה את שיטת הממשל בטריטוריה והעניק סמכויות רבות נוספות לממשל המקומי של הטירטוריה (יותר שליטה על אוצרות הטבע של הטריטוריה). בפועל, החל משנת 2002, למעט בנושא האשמות במשפטים פליליים - סמכות שנותרה בידי השלטון הפדרלי, לממשל המקומי של יוקון יש את כל סמכויות של הממשל של כל פרובינציה של קנדה. בדומה לשתי הטריטוריות, המשנה למושל אינו נציג של מלכת קנדה אלא עובד של השלטון הפדרלי. הבחירות הראשונות לבית המחוקקים של יוקון אירעו כבר בשנת 1978 כהכנה להקמת בית המחוקקים. מפלגת יוקון - מפלגה קונסרבטיבית פרוגרסיבית זכתה בבחירות אלה. בין השנים 1985 - 1992 שלטה בטריטוריה המפלגה הדמוקרטית החדשה של יוקון תחת הנהגתו של טוני פניקט, ושוב זכתה בבחירות של 1996 תחת הנהגתו של פירס מקדונלד. בשנת 2000 הובסה המפלגה הדמוקרטית החדשה של יוקון. והחל משנת 2002 שולטת במדינה המפלגה הליברלית של יוקון בהנהגתו של פאט דנקן. לטריטוריה יש נציג אחד בבית הנבחרים ונציג אחד בסנאט של קנדה. כיום לפי עמדתו של הממשל הפדרלי של קנדה מספר התושבים המועט של הטריטוריות אינו מצדיק הפיכתן לפרובינציה. טריטוריית יוקון מאפשרת נישואים חד מיניים בשטחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]