מצביא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצביא הוא כינוי לאדם הנושא בתפקיד בכיר בניהול והכוונת הצבא. בין השאר כולל תפקיד המצביא גם משימות כמו קביעת אסטרטגיה לקרב, החלטות לגבי יציאה למלחמה ופעמים רבות גם שימש המצביא כקובע מדיניות הביטחון.

תפקיד המצביא בהיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת מלכי ישראל, תפקיד המצביא (שכונה לא אחת "שר הצבא") היה תפקיד רחב היקף, ולא פעם איישו אותו מספר אנשים. המצביא השתתף בתכנון הקרב, ואף השתתף בקרב באופן אישי כשהוביל את הצבא.

במהלך ההיסטוריה אפשר לראות לא פעם שראש מדינה, המלך, הקיסר או המושל שימשו גם בתפקיד המצביא. מדובר היה בכבוד שהמלך יעמוד ויוביל את הצבא ויקבל את ההחלטות. בעת הקמת ארצות הברית במשטר נשיאותי, הוחלט שנשיא ארצות הברית יעמוד בראש הצבא וכל הכוחות המזוינים של ארצות הברית ובכך יהיה למעשה מעין מצביא ראשי. כיום, כבר לא מקובל שראש המדינה מוביל את הצבא, ותפקיד המצביא לרוב כבר לא נמצא בידי אדם אחד, אלא מחולק לתפקידי משנה הנתונים בידי אנשים רבים.

החלופות למצביא היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם נעשה אנלוגיה למצב היום, שר הביטחון, אנשי המטה הכללי, דרג הפיקוד הבכיר בצבא הגנה לישראל - כל אלה מהווים "מצביא" וסמכויותיהם היו בעבר בידי אדם אחד או מספר אנשים, שכולם היו בעלי כל הסמכויות.

חלוקת התפקידים הנהוגה כיום ברוב מדינות העולם, באופן ניהול הצבא והמדינה, ובאופן הניהול הפנימי של כל יחידה בצבא, גרמה לכך שהתואר "מצביא" כבר לא קיים ביחס לאנשים מהתקופה האחרונה.