על-טבעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

על־טבעי או פראנורמלי, משמעותו דברים שהמדע אינו יכול להסביר‏[1]. המונח 'על-טבעי' משמש רבות בתרבות הפופולרית. אין קונצנזוס על גבולות הנטורליזם שכול מה שמעבר אליהם יוגדר כעל-טבעי, אולם יש המגדירים ישויות כגון רוחות רפאים ואלים כעל-טבעיים, וכן רואים תופעות כגון הגדת עתידות, טלפתיה, גיבורי על בעלי כוחות מיוחדים, חוויות חוץ-גופיות, גלגול נשמות או השפעות מתחום האסטרולוגיה כעל טבעיות.

העיסוק בעל־טבעי באופן המתיימר להיות מדעי קרוי פסבדו־מדעי. מתנגדי הפאראפסיכולוגיה, קריפטוזואולוגיה, חקר חוצנים ותופעות הקשורות למשולש ברמודה עשויים לראות בהם פסבדו-מדע.

התנגדות לרעיונות על טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיונות על טבעיים, לפחות ברובם המכריע, זוכים לאנטגוניזם מצד חוגי ספקנות. בין הספקנים הפועלים להפרכתם של תופעות על טבעיות ברות-הפרכה נמנים ג'יימס רנדי, ואל ולנטינו, ועוד. דוגמאות למוסדות מדעיים העוסקים בהפרכת תופעות על־טבעיות הן:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום השם העל-טבעי מוצג בטלוויזיה ובקולנוע,ובעקבות ההשפעה יוצרו המון סדרות וסרטים בתחום המדע בדיוני כגון : על-טבעי , היקום מארוול , אבודים ,עברייני-על , אנשי-המחר , אקס מן בקרב הסרטים מצוירים, לדוגמה: משפחת סופר על ועוד.. העל-טבעיים בסרטים ובסדרות מוצגים בדרך כלל כמיוחדים,בעלי כוחות על או יכולות מיוחדות,כגון קריאת מחשבות, טלקניזס,לעוף,טלפתיה והם משתמשים ביכולות אלה על מנת להציל את העולם וכו'

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כתב העת Journal of Parapsychology הגדיר פראנורמלי כ־"בלתי אפשרי לפי ההנחות הרווחות במדע כיום", אך ריצ'רד דוקינס (בספריו השען העיוור ויש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת, או אונליין) מגדיר כפראנורמלי רק מה שהמדע לא יוכל להסביר לעולם
P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.