פוליטיקה של תוניסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.


ממשל ופוליטיקה של
תוניסיה
סמל תוניסיה

שם המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שם שגרתי ארוך: רפובליקת תוניסיה
  • שם שגרתי קצר: תוניסיה
  • הצורה הארוכה המקומית: Al Jumhuriyah at Tunisiyah
  • הצורה הקצרה המקומית: תוניס

חלוקה אדמיניסטרטיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחוזות בתוניסיה

החלוקה האדמיניסטרטיבית של תוניסיה כוללת 24 מחוזות:

ארגונים בינלאומיים בהם תוניסיה משתתפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוניסיה משתתפת במספר ארגונים בינלאומיים ובהם: ABEDA, ACCT, AfDB, AFESD, AMF, AMU, AU, BSEC FAO, G-77, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICFTU, ICRM, IDA, IDB, IFAD, IFC, IFRCS, IHO, ILO, IMF, ארגון הימאות הבינלאומי, Interpol, IOC, IOM, ISO, ITU, LAS, MICAH, MONUC, NAM, OAPEC, OAS (observer), OIC, OPCW, OSCE (partner), UN, UNCTAD, אונסק"ו, UNHCR, UNIDO, UNMEE, UNMIK, UPU, WCO, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WToO, WTrO

פוליטיקה עד למהפכה בשנת 2011[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוניסיה הייתה רפובליקה עם מערכת נשיאותית חזקה הנשלטת על ידי מפלגה אחת. הפרלמנט שוכן בתוניס (בירת תוניסיה), ויש בו 189 צירים, הנבחרים כל חמש שנים. זכות הבחירה נתונה לכל אזרח מגיל 20. זין אל-עאבדין בן עלי כיהן כנשיא מאז שנת 1987, אז החליף את הנשיא שכיהן מאז העצמאות מצרפת בשנת 1956, חביב בורגיבה. "מפלגת החוקה הסוציאליסטית" הייתה המפלגה החוקית היחידה 25 שנים ושלטה על החיים הפוליטיים של תוניסיה.

המערכת המשפטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכת המשפטית של תוניסיה היא מערכת משפט בפני עצמה ועצמאית, אם כי לפעמים הממשלה מתערבת במקרים פוליטיים חשובים. קיימים בערך 13 בתי משפט, ועוד 3 בתי משפט לערעורים. בית הדין הגבוה ביותר בתוניסיה, נמצא בעיר הבירה, תוניס. מלבד בתי המשפט שהוזכרו לעיל, יש גם ברוב העיירות בתוניסיה שופטים מקומיים.

הנשיא נבחר לתקופת נשיאות של חמש שנים ללא התנגדות, והוא זה שממנה את ראש הממשלה והקבינט, שעל ידיהם הוא מבצע את מדיניותו. מושלים אזוריים ומנהלים מקומיים ממונים על ידי הממשלה השוכנת בנציבות הראשית; כיום, הם נבחרים בדרך כלל על ידי מועצת העירייה של אותו האזור.

הרשות המחוקקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית הנבחרים (Chamber of Deputies) יש 189 כיסאות, והחברים בה נבחרים על ידי הצבעה המונית של הציבור הרחב, לתקופת קדנציה של חמש שנים (כמו תקופת הקדנציה של ראש הממשלה). בחירות לנשיאות ולחברי בית הנבחרים היו ב-24 באוקטובר בשנת 2004, בניצחון מוחץ של מפלגת החוקה הסוציואליסטית וכן היו בחירות בשנת 2009.

הרשות המבצעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא תוניסיה עד למהפכת 2011 היה זיין אל עבידין בן עלי, שנבחר לראשונה ב-7 בנובמבר 1987, והמשיך בתפקיד עד למהפכה. בהתאם לחוקה, משרת הנשיאות הייתה נבחרת ובבחירות לנשיאות בשנת 1999, זכה הנשיא ברוב הקולות (99.4% מהקולות) ונבחר לקדנציה נוספת. ב-24 באוקטובר 2004 נבחר לעוד קדנציה , ובשנת 2009 הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי נבחר לקדנציה הרביעית שלו. הנשיא ממנה את ראש הממשלה והקבינט, כאמור, והצירים בבית הנבחרים ממונים על ידי הנשיא.

הנשיא עומד בראש הרשות המבצעת, ומסיבה זו, משקלה של הממשלה אינו רב.

פוליטיקה אחרי המהפכה בשנת 2011[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2010 החלו הפגנות ענק בתוניסיה שבעקבותן בינואר 2011 הנשיא בן עלי נמלט מהמדינה ומוחמד ע'אנושי החליף אותו. ב-23 באוקטובר 2011 נערכו בחירות כלליות חופשיות לאסיפה המכוננת. המפלגה האיסלמיסטית "א-נהדה" ניצחה בבחירות עם 41.47% מקולות הבוחרים.