קומדי פראנסז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קומדי פראנסז בתיאטרון רישלייה בפריז, סוף המאה ה-18
חזיתו המערבית של קומדי פראנסז, 2008

קומדי פראנסזצרפתית: Comédie-Française) הוא אחד מחמשת התיאטרונים הלאומיים של צרפת. אך היחיד מביניהם שיש לו להקת שחקנים קבועה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיאטרון נוסד כתוצאה ממיזוג של שתי להקות תיאטרון שהתקיימו בפריז: להקת גואנגו ולהקת בורגון. שתי הלהקות הופיעו לראשונה בהצגה משותפת ב-25 באוגוסט 1680, עם המחזות "פדרה" מאת ז'אן רסין ו"מרכבות אורליאן" מאת ז'אן דה לה שאפל. ב-21 באוקטובר אותה שנה הוציא המלך לואי הארבעה-עשר צו שהעניק ללהקה המשותפת מונופול על הצגות תיאטרון בפריז, כדי להגן על התיאטרון הצרפתי מפני תחרות מצדן של להקות זרות, בעיקר אלה שהציגו קומדיות איטלקיות.

ב-5 בינואר 1681 התארגנו השחקנים באגודה שיתופית בבעלות חבריה, שדאגה לזכויות הפנסיה שלהם. רשימת ההצגות כללה מחזות מאת מולייר, ז'אן רסין, פייר קורניי, פול סקארון וז'אן רוטרו.

ב-3 בספטמבר 1793, בתקופת המהפכה הצרפתית, נסגר קומדי פראנסז בפקודת הוועדה לביטחון הציבור, והשחקנים נכלאו. ב-31 במאי 1799 התירה הממשלה החדשה את פתיחתו מחדש של התיאטרון, והעמידה לרשותו את בית רישלייה (בסמוך לפאלה רויאל בפריז). ב-1803 חנך נפוליאון בונפרטה מחדש את התיאטרון.

ב-15 באוקטובר 1812 שלח נפוליאון, בהיותו במערכה על מוסקבה, צו בן 87 סעיפים, שהסדיר את ארגונו מחדש ואת מעמדו של קומדי פראנסז - הסדרים שמתקיימים בשינויים קלים עד היום.

בשנת 1938 מריה ונטורה הייתה האישה הראשונה שביימה מחזה על במת הקומדי פראנסז, שם המחזה "איפיגניה באולידה", מאת ז'אן רסין.

הרפרטואר של קומדי פראנסז כולל כיום כ-3,000 מחזות. ההצגות מתקיימות בשלושה תיאטראות בפריז: תיאטרון רישלייה, התיאטרון הישן של קולומבייה ותיאטרון סטודיו.

בקומדי פראנסז שמור לזיכרון מוחו של הסופר והפילוסוף וולטר. ססמתו של קומדי פראנסז היא: "להיות יחדיו ולהיות אנו עצמנו."

חמשת התיאטרונים הלאומיים בצרפת הם[עריכת קוד מקור | עריכה]

la Comédie-Française

Théâtre national de la Colline

le Théâtre de l'Odéon

le Théâtre national de Chaillot

le Théâtre national de Strasbourg