קרינת גוף שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרינת גוף שחור כפונקציה של אורכי גל שונים
סרגל הטמפרטורות האופייניות לצבעי הפליטה הדומיננטית של גוף שחור לפי חוק וין

בפיזיקה, גוף שחור הוא עצם אידאלי הבולע באופן מושלם קרינה אלקטרומגנטית בכל אורכי הגל, ללא החזרה או העברה. הגוף השחור פולט קרינה אלקטרומגנטית באופן התלוי אך ורק בטמפרטורה שלו, על פי חוק פלאנק. קרינה זו מכונה קרינת גוף שחור. הקרינה הנפלטת אינה תלויה בקרינה הפוגעת, פרט להשפעה של זו על טמפרטורת הגוף. גוף שחור אידאלי הוא קירוב טוב לתיאור הקרינה הנפלטת מגופים חמים רבים: אור השמש, נורת להט וקרינת תת-אדום מבעלי חיים.

גוף שחור קורן בכל אורכי הגל, בעוצמה התלויה באורך הגל ובטמפרטורה, בהתאמה לחוק פלאנק. גוף שחור בטמפרטורה הנמוכה מכ-700 מעלות קלווין (430 מעלות צלזיוס) פולט מעט מאוד קרינה באור הנראה, וקורן בעיקר בתדירויות נמוכות יותר, כמו גלי רדיו, מיקרוגל ותת-אדום.

הסיבה לצורה של נוסחת פלאנק היא יצירתם של הפוטונים באנרגיות בדידות (קוונטים בלעז). הבנה זו, יחד עם הסבר האפקט הפוטואלקטרי, היוו את תחילתה של תורת הקוונטים.

החיפוש אחר מודל מתמטי של קרינת גוף שחור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה לא היה ידוע מה גורם לפליטת הקרינה באורכי הגל השונים; בתחילת המאה ה-20 פותחה נוסחה באופן אמפירי (על ידי ניסויים) המתארת את ספקטרום הפליטה של הגוף השחור, בכל אורכי הגל, עבור טמפרטורה נתונה. נוסחה זו נקראת חוק ריילי-ג'ינס על שם מפתחיה, ג'ון ויליאם סטראט ריילי וג'יימס ג'ינס:

I(\lambda) = \frac{k_B T}{\pi ^2} \frac{1}{\lambda ^2}

כאשר \ \lambda הוא אורך הגל, \ k_B הוא קבוע בולצמן ו-\ T היא הטמפרטורה בקלווין.

כאשר מבצעים סכימה על משוואה זו מאפס ועד אינסוף, מתקבל כי הפליטה הכוללת בכל אורכי הגל היא אינסופית, דבר שאינו תואם את חוק שימור האנרגיה. אי התאמה זו בין החישובים למציאות מכונה "הקטסטרופה של האולטרה סגול", מכיוון שהנוסחה כן מתאימה לאורכי הגל ארוכים יותר, אך מתבדרת בתחום של האולטרה סגול.

כתוצאה מ"קטסטרופה" זו החליטו להגביל נוסחה זו לתחום אורכי הגל הארוכים ונמצאה נוסחה חדשה לאורכי הגל הקצרים, בשם נוסחת וין (גם היא באופן אמפירי).

לבסוף אוחדו שתי הנוסחאות על ידי מקס פלאנק, למשוואת פלאנק:

I(\nu,T) =\frac{2h\nu^{3}}{c^2}\frac{1}{ e^{\frac{h\nu}{k_BT}}-1}

בפיתוח נוסחה זו הניח פלאנק כי האנרגיה נפלטת מגוף שחור במנות בדידות של אנרגיה (קוונטים של אנרגיה):

\ E= nh\nu = n \hbar \omega

כאשר \ h הוא קבוע פלאנק, \ \nu היא תדירות הקרינה ו-\ n הוא מספר טבעי. כלומר, מנות האנרגיה הן כפולות של מנה בסיסית, התלויה בתדירות בלבד. הנחה זו היא אחת ההנחות הבסיסיות שהביאו לפיתוח תורת הקוונטים.

התפלגות פלאנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק פלאנק הוא חוק שנוסח בידי מקס פלאנק בשנת 1900, ומתאר את התפלגות הקרינה של גוף שחור.
התפלגות זו מתוארת על ידי עקומה המתאימה עוצמת הקרינה (או למעשה צפיפות ההספק) הנפלטת על ידי הגוף לכל אורך גל או תדירות. הגרף המתאר את תלות עוצמת הקרינה בתדירות נקרא "ספקטרום קרינה של גוף שחור".

התפלגות צפיפות האנרגיה \ u = U/V של הקרינה ליחידת תדירות נתונה על ידי

\ u_f = \frac{ 8 \pi f^2}{c^3} \frac{ h f }{e^{hf/k_BT} -1}

כאשר \ h הוא קבוע פלאנק ו-\ f הוא התדירות.

מטעמי איזוטרופיות וסימטריה נובע ששטף האנרגיה ליחידת תדירות הוא

\ S_f = \frac{c}{4\pi} u_f = \frac{ 2 f^3}{c^2} \frac{ h }{e^{hf/k_BT} -1}

אורך הגל שבו גוף שחור בטמפרטורה מסוימת קורן בעוצמה מקסימלית הוא \lambda_\mathrm{max} = \frac{2.9\times10^{-3}[mK]}{T}. זהו חוק ההסחה של וין.

להתפלגות תכונה נוספת: גוף שחור בטמפרטורה גבוהה יותר יפלוט קרינה בעוצמה גבוהה יותר, בכל אורכי הגל, מגוף שחור בטמפרטורה נמוכה יותר.

חוק סטפן בולצמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטף האנרגיה הכולל של הגוף (שנקרא גם "הבהיקות הנקודתית" של גוף) מתקבל על ידי סכימה (אינטגרל) של השטף על כל התדירויות (מאפס ועד אינסוף) \ S = \int_{0}^{\infty}{S_f \ df}. הפעם, בגלל התיקון שביצע פלאנק, התוצאה איננה אינסופית אלא נותנת ש

\ S = \sigma T^4

כאשר

\ \sigma = \frac{c}{4} \frac{8 \pi^5 k_B^4}{15 c^3 h^3} = \frac{c}{4} \frac{ \pi^2 k_B^4}{15 c^3 \hbar^3} = 5.670 400(40) \times 10^{-8} \ [\textrm{J\,s}^{-1}\textrm{m}^{-2}\textrm{K}^{-4}].

הוא קבוע סטפן-בולצמן.

חוק זה ידוע כחוק סטפן-בולצמן והוא התגלה אמפירית עוד לפני התיקון של פלאנק. ברם, מכיוון שקבוע הפרופורציה תלוי בקבוע פלאנק הקוונטי, לא ניתן היה לחשב באמצעות התאוריה הקלאסית גודל זה, אלא רק למדוד אותו בניסוי.

תוצאה חשובה נוספת היא שלחץ הקרינה שווה לשליש מצפיפות האנרגיה: \ P = (1/3)u = \frac{1}{3} \frac{U}{V}. תוצאה זו מתקבלת גם ממציאת משוואת המצב של גז יחסותי.

חוק ההסחה של וין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק וין

חוק ההסחה של וין: T \lambda_\mathrm{max} = 2.898 \times 10^6 \  [\mathrm{K\cdot nm}]. \, קובע שיש יחס הפוך בין אורך הגל הדומיננטי לבין הטמפרטורה של הגוף השחור.

כלומר, כפי שניתן לראות בגרף למעלה, ככל שמחממים את הגוף השחור לטמפרטורה גבוהה יותר, כך יתקצר אורך הגל שבו נפלטת הקרינה המרבית. כך למשל, כדי להגיע לפליטה ששיאה במרכז התחום הנראה (אורך גל של כ-550 ננומטר), נדרשת טמפרטורה של כ-5,300 קלווין.

חוק זה מאפשר מדידת טמפרטורה של גוף שחור (או גוף שחור בקירוב) באמצעות מדידת ספקטרום הקרינה התרמי שלו (ספקטרום קרינת גוף שחור). מאחר שכוכבים רבים הם בקירוב גוף שחור, שיטה זו מאפשרת להעריך את טמפרטורת הצבע של הכוכבים.

גוף אפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במציאות לא קיים גוף שחור אידאלי, אך נוח להשתמש במודל גוף שחור. ניתן לעשות שימוש במדד האמיסיביות לתיאור היחס שבין הפליטה של גוף אפור לפליטה של גוף שחור. האמיסיביות בדרך כלל איננה מספר קבוע אלא פונקציה של אורך הגל (או התדירות) והטמפרטורה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]