שלמה קפלן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלמה קפלן בשנות ה-40
לוחית זיכרון ליד ביתו של שלמה קפלן ברח' סעדיה גאון 3 בתל אביב

שלט ברחוב שלמה קפלן בתל אביב

שלמה קפלן (16 במרץ 1908 - 15 ביוני 1974) היה מנצח מקהלות ישראלי.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלמה קפלן נולד לגרשון ולציפה בת אברהם גליק בעיר ביאליסטוק שבפולין, אז חלק מן האימפריה הרוסית. אביו היה חזן ומנצח מקהלה ברוז'ינוי. בצעירותו למד מוזיקה, הצטרף לתנועת הנוער "החלוץ הצעיר" וארגן בה מקהלה.

בשנת 1926 עלה לארץ ישראל והצטרף לקבוצת חלוצים, שהקימה את בית עובד. בערבים ארגן והדריך מקהלה. המלחין יואל אנגל המליץ עליו בפני פרופסור דוד שור, לאחר שהתרשם מעבודתו עם המקהלה. קפלן למד בקונסרבטוריון של פרופסור שור ואצל מנשה רבינא ושר במקהלת האופרה הארצישראלית של מרדכי גולינקין. משנת 1929 היה פעיל בתחום המוזיקה המקהלתית בפתח תקווה. במקביל לעבודתו כמנצח על מקהלת בית הכנסת הגדול שם, הקים מספר מקהלות, שמהן צמחה בהמשך מקהלת השרון, גוף גדול בן כ-300 זמרים בניצוחו. בשנת 1942 החל לנצח על מקהלות בתל אביב ומשנת 1945 עד מותו חי ועבד בעיר זו. הוא ניצח על מקהלות שונות, היה מנצחה הקבוע של מקהלת האופרה הישראלית ויחד עם יצחק גרציאני חידש את מקהלת צדיקוב.

קפלן היה מורה ומחנך, שהקנה ידע ואהבת מוזיקה ושירה לתלמידים רבים, בכפר מל"ל, בפתח תקווה ובתל אביב.

בשנות ה-50 של המאה ה-20 כיהן כמנהל מדור המוזיקה של הסתדרות העובדים ובתוקף תפקידו פעל לקידום שירת המקהלה בארץ בכלל ובהתיישבות העובדת בפרט. שלמה קפלן טיפח את תחום ניצוח המקהלות ודאג להמשך קיומו. אחד ממפעליו החשובים היה הרחבתה של הוצאת הספרייה למוסיקה ע"ש ניסים ניסימוב. מאות יצירות ועיבודים למקהלה ראו אור בהוצאה זו. כמו כן היה קפלן המנהל המוזיקלי של הזמריה מהכינוס הראשון ועד ליום מותו. קפלן נישא בשנית לרחל לבית קנטרוביץ (ממייסדי פתח תקווה) ולשניים נולדו שלוש בנות: רותי, צפירה ויעל.

תחום ניצוח המקהלות עובר במשפחת קפלן מדור לדור - בנו הבכור מנישואיו הראשונים אברהם קפלן ממשיך בדרכו בישראל ובארצות הברית.

שלמה קפלן נפטר בט"ו בסיוון ה'תשל"ד ונטמן בבית העלמין קריית שאול.

על שמו, רחוב בתל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]