אבו נידאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבו נידאל בשנות ה-70
תמונה זאת מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

סברי ח'ליל אלבנאערבית: صبري خليل البنا, הידוע יותר בכוניה אבו נידאל أبو نضال (מאי 1937 - 16 באוגוסט 2002) היה מנהיג פלסטיני שנודע בישראל בשל הקמת ארגון טרור לאחר פרישתו מפת"ח.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבו נידאל נולד ביפו למשפחת עובדי אדמה, לאחר קום מדינת ישראל נמלטה משפחתו לשכם, שם גדל ועבד כמורה. אחרי מלחמת ששת הימים עבר לערב הסעודית שם היה מורה. הצטרף לפת"ח באמצע שנות השישים, וב-1969 היה ראש נציגות הפת"ח בסודאן ואחר מכן בעיראק.

בתקופת שהותו בעיראק יצר קשרים חמים עם המודיעין העיראקי. הוא גם ראה ביאסר ערפאת בוגד ברעיון הפלסטיני בשל נכונותו לפעול גם באופן מדיני. ב-1973 הוא נידון למוות על ידי בית דין של הפת"ח. הוא נמלט בעזרת העיראקים והקים ארגון טרור שנקרא "פת"ח - המועצה המהפכנית" (ונודע גם בשם "יוני השחור", לזכר יוני 1967).

ארגונו ביצע פיגועים באירופה, אסיה והמזרח התיכון תוך שהוא נהנה מחסות ומקלט בעיראק, לוב וסוריה. אבו נידאל ביצע למעלה מ-100 פיגועים ביותר מ־20 מדינות. ביניהם:

הארגון הרג מספר אנשי אש"ף בולטים שהיו מתונים מידי לטעמו, בהם אבו איאד ועיסאם סרטאווי, ונציגים דיפלומטיים של אש"ף ברחבי העולם.

כמו כן, הארגון הרג מספר[דרוש מקור] שגרירי ירדן ותקף את שגרירויות ירדן במדינות שונות.

הוא שימש גם ככלי בידי שירותי מודיעין של מדינות שנתנו לו את חסותן. כך הוא פעל בשנות ה-70 מטעם עיראק נגד מטרות סוריות, ואחר כך עבר לקבל חסות סורית ופעל נגד עיראק. ב-16 באוגוסט 2002 נמצא אבו נידאל ירוי בבגדד, לא ידוע אם התאבד, נרצח בידי שלוחיו של סדאם חוסיין או חוסל על ידי מנגנוני מודיעין בריטיים או אמריקאיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מערכת וואלה! חדשות, נלחמים בטרור בטולוז: קווים לדמות הביון הצרפתי, באתר וואלה!, 21 במרץ 2012